Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jiří Eischmann

Stran: [1] 2 3 4
1
Hardware / Re:Doporučte pracovní notebook pro Linux
« kdy: 23. 03. 2023, 10:03:40 »
Doporučit lze asi cokoliv, co Dell prodává s Ubuntu (XPS a vybrané modely Latitudů) a Lenovo s Fedorou a Ubuntu (vybrané modely ThinkPadů). Pak stojí za zvážení i notebooky od malých výrobců, kteří se na Linux vyloženě specializují: Slimbook, Tuxedo...

2
Server / Re:Čím nahradit GMail na vlastní doméně?
« kdy: 06. 04. 2022, 18:41:32 »
V nápovědě říkají, že pokud chci ten bezplatný tarif, musím se do 1.6. přihlásit do pořadníku, ale když na to v Admin Console kliknu, napíše mi to, že nabídka už není k dispozici.

Jinak já to chápu tak, že těm účtům zdarma dají stejné parametry jako běžným Google účtům: email bez vlastní domény, účty už nepůjde spravovat společně a kapacita disku 15 GB.

3
Server / Re:OnlyOffice vs. Collabora online
« kdy: 12. 01. 2022, 12:34:38 »
Collabora Office už dnes (částečně) taky přepsali do PHP, takže se dá nainstalovat jedním kliknutím jako ostatní aplikace. Navíc má od NC23 upravený vzhled, aby lépe zapadal do Nextcloudu.
Mezi CO a OO je podstatný rozdíl v architektuře. OO převádí dokumenty na JSON a posílá ho do prohlížeče, kde běží tlustý klient, který to všechno zpracovaná. Má tedy nižší požadavky na server a přenosovou rychlost. CO má na straně klienta prakticky plnohodnotné LibreOffice, které provádějí změny v dokumentu na serveru a do tenkého klienta v prohlížeči uživatele posílají jen bitmapy. Má to vyšší požadavky na prostředky na serveru a na vyšší přenosovou rychlost. Na druhou stranu to má podstatně širší podporu formátů a větší množství funkcí než OO, je to blíže klasickému kancelářskému balíku.
Ta nejpodstatnější věc, díky které u mě vyhrává CO, je to, že změny zapisuje transparentně přímo do souboru. Můžu si tak potom ten dokument otevřít přes desktopového klienta NC v desktopovém LibreOffice a upravovat soubor klidně dál tam. OO si drží změny v těch svých JSONech ve vlastní databázi. Pokud je chce člověk dostat do souboru, musí dokument exportovat. Z tohoto pohledu je ta integrace s Nextcloudem slabá a myslím, že je to důvod, proč se Nextcloud rozhodl primárně spolupracovat s Collaborou.

Jinak CO se dá v Nextcloudu používat různými způsoby. Nejjednodušeji to jde přes tu aplikaci Build-in CODE server, kterou nainstalujete jedním kliknutím. I když je na tom výkonnostně nejhůř, tak ji používám, protože to je jednoduché a žere to nejmenší prostředky. Na občasné otevření a editaci souboru v několika uživatelích to stačí. Na cokoliv většího je pak lepší si rozjet samostatnou serverovou instanci CO (např. v Dockeru) a k ní se připojit. A pak poslední možnost je se připojit k externí instanci provozované jako služba. Tam většinou chtějí 3 eura/uživatel/měsíc, výkonnostně to mají odladěné a nemusí to člověk řešit.

4
Distribuce / Re:Linux - levná komerční distribuce
« kdy: 01. 12. 2021, 16:31:33 »
To je licence pro nás, develovepříky, ne pro firmu, kde žádný develovepř není a chtějí jednu licenci.
Omezení virtualizace je u té licence za 350éček...

Není jen pro developery, je pro kohokoliv. Jen to původně bylo pro developery a z toho už zůstal i název. Po konci CentOS 8 to ale Red Hat rozšířil i na použití v produkci. Omezení tam je takové, že to nemůže být napsané přímo na firmu, ale na konkrétního člověka. To už si musí zvážit firma, jestli to je pro ni problém nebo ne.

5
Doporučuji podívat se do této diskuse. Komentují tam i lidi, kteří mají na starosti podporu Linuxu v Lenovu.

Obecně je to o tom, že ty notebooky se ve skutečnosti ve výchozím stavu zcela nevypínají. Můžou mít třeba zapnutá USB. Můžou běžet v takovém pseudosuspendu, který používá Fast Start ve Windows. Určitě bych aktualizoval firmware na nejnovější verzi a pak se asi mrkl do nastavení BIOSu, jestli tam tyto vychytávky nejdou vypnout. V té diskusi můžou být další konkrétní tipy. Nepročítal jsem to celé.

6
Distribuce / Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« kdy: 16. 02. 2021, 16:06:06 »
Citace: LarryLin
To není dobrý. Z tvých slov jde trochu vycítit, že Gnome má nedostatek vývojářů. Určitě jsou technicky důležitější problémy než Gnome Software, ale pro běžné uživatele desktopu je to hodně důležitá aplikace.

O většině open-source projektů, možná o softwaru obecně se dá říct, že nemá dost vývojářů. Omezené zdroje jsou to, s čím se člověk musí naučit pracovat. Tady byl primárně problém v tom, že původní autor a hlavní vývojář na něj neměl čas a v tak krátkém čase se nenašel nikdo, kdo by ho zastoupil. V GNOME 40 už by měl být Software lepší a do podzimní 42 si myslím, že se vychytají problémy i na Silverblue.

Citace: LarryLin
Když to radíš ty, tak tě asi poslechnu. Říkal jsem si, že v kontejnerech ponastavuji programy co používám nejčastěji (dokonce i VFIO funguje) a jelikož už nepotřebuji instalovat kvanta nových programů, tak to bude cajk, ale jestli hrozí, že bych někdy potřeboval něco rychle nainstalovat a na dlouho bych se u toho zasekl, tak to bych asi nerad. Navíc jsem odkojený Xfce a jak si tak pořád zkouším Gnome, tak se mi ani pomocí extensions nedaří přizpůsobit ho tak jak mně to vyhovuje. Navíc mi po včerejší aktualizaci Silverblue zmizel gnome-tweaks (a musel jsem ho pomocí "rpm-ostree install gnome-tweaks" znovu nainstalovat), nevím co jsem udělal blbě. A kdybych si na Gnome nezvykl a chtěl Silverblue přepnout na Xfce, tak by to taky mohl být problém - našel jsem jen nějaký neoficiální způsob z repa https://siosm.fr/kinoite/.

Člověk si může rychle doinstalovávat věci právě do toho Toolboxu. To se chová jako standardní Fedora. Nicméně pokud chce člověk dělat jakékoliv velké změny do samotného systému a instalace Xfce takovou změnou je, tak nemá Silverblue smysl. U něj to je o tom, že člověk používá systém tak, jak ho dostane z "výroby" a dělá v něm maximálně drobné nezbytné změny. Pak to má ty výhody stability a předvídatelnosti, ale na instalace většího množství balíků a další změny v systému bude balíčkovací systém vždycky lepší. Jedině, že by časem vznikla varianta Silverblue s Xfce, jako nyní vzniká Kinoite s KDE.

7
Distribuce / Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« kdy: 07. 02. 2021, 21:19:08 »
Citace: LarryLin
Nezkoušels ten Toolbox, jestli práci s kontejnery na destopu ulehčuje?

Ulehčuje a dost výrazně. Nedělá nic, co se nedá udělat i s jinými kontejnerovými nástroji, nakonec je to je nadstavba nad Podmanem, který je zase nadstavba nad LXC. Jeho přednost je v tom, že hromadu věcí dělá za uživatele. Jde hlavně o tu integraci s desktopem a hostujícím systémem: připojení na display server pro běh grafických aplikací, připojení domovského adresáře do kontejneru, dbus atd.

Na Silverblue je to nutnost, ale Toolbox se všemi svými výhodami lze používat i na klasické Fedoře.

Citace: LarryLin
Dík za reakci. I když je Software jen frontend, tak mě trošku "vyděsilo", že tahle nejzákladnější aplikace nefunguje správně. Začala fungovat až na třetí spuštění. SilverBlue bych chtěl kvůli stabilitě a tohle ve mne vzbudilo pochyby. Mám nyní Manjaro a chtěl bych něco co se méně měni pod rukama a SilverBlue mám jako jednoho z kandidátů.

GNOME Software bohužel funguje špatně všude. Jeho autor do něj udělal řadu funkcionalit a pak neměl čas řešit dlouhodobé ladění. Nicméně teď to má nové vývojáře a už v GNOME 40 bude řada fixů a pro GNOME 42 bude zaměření právě odladění fungování na Silverblue.

8
Distribuce / Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« kdy: 07. 02. 2021, 21:05:01 »
Je potřeba se zamyslet nad tím, co s tím chceš dělat. Jestli to chceš používat stejným způsobem jako klasickou distribuci, tak to nemá moc smysl. Člověk bude narážet jenom na omezení. Je potřeba se srovnat s tím, že aplikace mají běžet ve Flatpaku, vývojové prostředí mít v kontejneru (Toolbox), zápisy do systémového obrazu dělat co nejméně, když už není zbytí.

Mám Silverblue na dvou noteboocích. Na tom domácím je to naprosto v pohodě, je z toho bezúdržbový systém, na pracovním notebooku občas narazím na omezení. Na stolním počítači mám klasickou Fedoru Workstation. Když se člověk drží určitých zásad (používání jen distribučních balíčků+RPMFusion, experimenty ideálně dělat v nějakém sandboxu...), tak je to taky velmi spolehlivý a prakticky bezúdržbový systém. Jediný zásadní rozdíl je v tom, že u klasické Workstation musím zatrhnout Nainstalovat aktualizace před vypnutím počítače a počítač ještě v průměru 2 minuty běží, než se vypne, a jednou za půl roku není upgrade hned jak u Silverblue, ale trvá cca půl hodiny. Silverblue má navíc rollbacky, ale ty už díky Btrfs a pluginu do DNF zvládne i klasická Workstation. Nejsou tak "mocné" jako u Silverblue, ale nejčastější use casy pokryjí v poho.

Pokud člověk není jednoznačně přesvědčený o tom, že chce Silverblue vyzkoušet, asi bych doporučil se pořád držet klasické Fedory.

9
Hardware / Re:RPM čtečky otisků na Fedoře
« kdy: 30. 11. 2020, 19:21:45 »
Poslal jsem to kolegovi, který má na starosti hardwarovou podporu na desktopu. Nejlepší by bylo, kdyby to udělal přímo Goodix nebo Dell. Kvůli licenci by to muselo být v RPMFusion.
Jinak větší šance na to najít lidi ochotné to udělat bude na českém fóru nebo chatu pro uživatele Fedory. A úplně největší na poštovní konferenci fedora-devel.  ;)

10
Má ta chyba nějaký reálný dopad na fungování systému? ABRT totiž zaznamenává i warningy v kernel modulech. Pokud ne, tak bych to tak nechal být a případně si v ABRTu vypnul notifikace, ať to neruší.

11
Právě kvůli závislosti na Pythonu 2 byl z Fedory PlayOnLinux vyřazený: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1810099 a https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1738050
On je sice v repozitářích Python 2.7 (balíček byl změněný z python2 na python27), ale jen z důvodů testování kompatibility. Balíčky na něm až na pár výjimek, kde má upstream jasný a brzký plán přechodu na Python 3, nesmí záviset.

12
Desktop / Re:Jak do systému doinstalovat Wayland
« kdy: 26. 01. 2019, 10:09:00 »
Wayland, podobně jako jakýmkoliv jiný nedodělaný software, není nikdy cestou k menším problémům.

Až na to, že Wayland není žádný software, ale prostě protokol popisující komunikaci mezi aplikacemi a display serverem. A ten už je roky hotový a stabilní ;)

Jinak myslím, že jedinou distribucí, která momentálně podporuje Wayland v kombinaci s ovladači od Nvidie, je Fedora, protože má patche na podporu EGLStreams.

13
Distribuce / Re:openSuSE nebo Fedoru
« kdy: 07. 09. 2018, 17:09:56 »
Plasma je desktop, pri ktorom ma vyznam uvazovat o rolling distre. Na druhej strane, ani aktualna fedora zvycajne nie je pozadu viac ako 1 verziu. Inak v poslednej dobe mam pocit, ako keby vacsina novych a na internete aktivnych uzivatelov KDE pouzivala bud manjaro, neon alebo kubuntu.

KDE má ve Fedoře rolling release režim. To znamená, že když vyjde Plasma po vydání Fedory, dostane se do něj jako aktualizace. Je to kvůli tomu, že bežné vydání KDE Plasma má kratší dobu podpory než Fedora a KDE SIG ve Fedoře nemá prostředky na to, aby to udržovali sami a backportovali opravy.

14
Distribuce / Re:Distribuce vhodná na server
« kdy: 07. 09. 2018, 17:07:05 »
Na server Fedora? Si snad zešílel, ne?  :o

Já mám Fedoru na serveru už několik roků a je to v pohodě. Je fakt, že to není na železe, ale ve VM. Zatím asi nejzásadnější problém, na který jsem narazil je to, že to prostě není pro serverové aplikace referenční platforma. Když jsem třeba jednomu projektu nahlásil, že jejich PHP kód padá, řekli mi, že to testují jenom s PHP z RHEL/CentOS a pokud se to neprojevuje tam, nebudou to řešit.

Jinak souhlas s ostatními: obecně je CentOS na server lepší volba.

15
Distribuce / Re:openSuSE nebo Fedoru
« kdy: 05. 09. 2018, 09:25:02 »
Záleží, co od toho člověk chce. openSUSE je distro tradičně se silnou komunitou KDE uživatelů. Na druhou stranu si myslím, že KDE ve Fedoře je taky dobře udržované a člověk tam dostane upstreamové KDE (bez větších změn, tak jak to vývojáři KDE udělali).
Nevím, jak je na tom openSUSE s Pythonem, ale Fedora je na tom výborně. Komunita kolem Pythonu je ve Fedoře opravdu silná, prakticky celá infrastruktura je v Pythonu, Fedora Python SIG má hodně přispěvatelů a na kvalitě podpory Pythonu v distribuci se to odráží.
Pak je dobré si rozmyslet, jestli chce člověk rolling release nebo distribuci s pravidelnými vydáními. Popravdě jsem ještě nenarazil na rolling release distribuci, která by byla zcela bezproblémová, i když se snaží tvrdit opak. Nemůžu mluvit za KDE, ale u GNOME je Tumbleweed hodně agresivní v tom vydat ho co nejdříve. Typicky ho chtějí mít k dispozici do 24 hodin po upstreamovém vydání. Jakožto člověk, který se v upstreamu GNOME pohybuji, vím, že nulté vydání tu kvalitu nemá, navíc zabere tak měsíc to opravdu dobře integrovat a otestovat v distribuci (prohnat to pár automatizovanými testy vážně nestačí). Na druhou stranu jsou uživatelé, kteří ty problémy jsou ochotní akceptovat a za odměnu mají vždycky to nejnovější (sám mám na jednom počítači Rawhide).

Ještě bych doplnil, že nejsem úplně nestranný, pač jsem přispěvatel do Fedory  :)

Stran: [1] 2 3 4