Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jan Forman

Stran: 1 [2] 3 4 ... 32
16
Server / Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« kdy: 28. 06. 2022, 14:41:32 »
No jenže tím jak je to celé v SW tak to pochopitelně může mít různé konsekvence. Používám jen CEPH a to prostě není pro každého.
Záleží jak na SW tak na HW aby to slušně hrálo dohromady, jinak se z toho stává utrpení.

Nechapu proc by s tim mely mit servery problem. Je to softwarove definovana storage a data se rozlivaji po sitove vrstve. Pokud jsou servery spojeny aspon 10Gbit sitovkama pak nevidim problem s pouzitim. HW na to nema vliv vse je rizeno sytemem/softwarem. Jestli chcete info o tom zda pouzit nebo ne obratte se na MS ne na vyrobce "zeleza". Dnes se v HA resenich bez softwarove definovane storage neobejdete. Kdyz vam zdechne sitove uloziste jak dlouho vam trva nez nabehnete ze zalohy? V pripade storage napric nody jedete porad protoze data jsou rozlita napric vsemi nody podle replik

17
Hardware / Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« kdy: 24. 06. 2022, 10:58:41 »
Taky trošku v tom dělám a jen popíšu proč to tak je.
Vývojáře obvykle nebaví trávit čas se zařízením, které je bídné. Stojí to hodně času a chcete to vidět na nějakém slušném železe.
Vývojáři mají obvykle peněz dost a tyto levné stroje prostě ignorují. Proto tam je hlavně střední a vyšší třída (klidně si koupí pět kusů jen tak).

Pokud je HW ještě podporován výrobcem tak motivace je také nízká.

Chtěl bych si pořídit nový telefon, na který bych si chtěl nainstalovat Lineage. Problém je v tom že se mi nedaří najít žádný model, který by splňoval tyto dvě podmínky:

-cena do 5000 Kč
-stále se prodává v Alze, nebo u nějakého velkého prodejce v ČR - vidím totiž, že většina telefonů zmiňovaných na https://wiki.lineageos.org/devices je již stažena z prodeje

18
Server / Re:WoL- jak ne/funguje
« kdy: 20. 06. 2022, 11:21:25 »
Wake on lan je vázaný na mac adresu stroje, jinak by nebylo jasné který počítač má na magic packet reagovat.
Zařízení, které je ochotné ho přijmout poznáte snadno tak, že po vypnutí se síťovka přepne do nízké rychlosti, ale zůstává živá. Síťová karta musí být pod napětím stejně jako MB. Téměř 100% funkčnost bývá s integrovanými NIC.

Normálně to používám a funguje to, ale uznávám, že ne každý hardware to umí. WoL přes wifi jsem nezkoušel, ale všiml jsem si, že v mém případě TV zůstává přihlášená přes Wifi a má větší spotřebu takže asi zcela totožný princip.

19
Software / Re:Čím nahradit MinIO?
« kdy: 20. 06. 2022, 11:06:54 »
CEPH by nestačil? Používám ho a přijde mi to OK viz.
https://docs.ceph.com/en/latest/radosgw/s3/#features-support

20
Server / Re:Cloud storage - silent data corruption
« kdy: 06. 06. 2022, 21:32:36 »
Tak oni klidně můžou redundanci dat ponížit. Pokud se z One Drive něco ztratilo, tak to nebude samo sebou.
Jinak my opravdu netušíme jak to mají implementované, ale jen víme co je možné. Technické detaily nejsou veřejné.

Zrovna u Microsoftu nějak nepočítám s tím, že je na úrovni AWS nebo Google. Možná bude horší jak Alibaba.

Poskytovatel cloudu to řeší tak, že má k datům spočítaný hash a data má uložena na více místech. Pokud zjistí, že hash nesedí, použije data z jiného místa.

To, jestli jsou nahraná data v pořádku, musí řešit klient ve spolupráci se serverem. Klient spočítá hash, server spočítá hash a jedním směrem si ho předají. Ta strana, která má oba hashe, pak musí zkontrolovat, že jsou stejné. Nemusí to být povinná součást protokolu – takže záleží na tom, jakého klienta jste použil.

Jinak ta cloudová úložiště pro osobní potřebu zdarma bývají deriváty placených služeb s SLA. Ty placené varianty se musí umět s poškozením souborů na fyzickém médiu vypořádat – a nedává smysl, že by provozovatelé u té varianty zdarma takovou věc záměrně odpárali.

21
Nevím jak to dělají oni, ale zase tolik dat to není a můžeš to rvát do nějaký Cassandra-like databáze.
Myslím, že na stovky miliard záznamů bude stačit HW za pár korun.

22
Hardware / Re:Jak vybrat TV?
« kdy: 26. 05. 2022, 11:57:56 »
OLED nemůže mít local dimming, ale pokud jí chceš kupovat rodičům tak bych to nedoporučil z důvodu nerovnoměrného opotřebení jednotlivých pixelů.
OLED je OK tam, kde to neběží od rána do večera nedejbože s nějakým statickým obsahem/logem/lištou.

Co se týče barev a kontrastu tak někdy pomůže "cinema" režim, ale stejně je lepší když to někdo alespoň nahrubo překontroluje sondou (grayscale + gamma a barevný gamut)

U těch OLED pozor. Asi by to mělo umět z principu, ale v jednom obchodě se mi ve filtru objevila OLED?, která údajně neměla local dimming.

Známej si koupil Metz LED. Asi je to nějaká Čína s Androidem. Když jsem to zapl, startovalo to přes minutu. Asi studený start? Nevím. Nebyl čas se o tom pobavit.
Ale zase cena 14k a 2 metry úhlopříčka od oka... Obraz přesaturovaný. Ale to já vidím dneska skoro všude.

Dnes je všechno přesaturované nebo třeba vyfocené fotky se dopočítávají a realitu uvidíš málokde. Hlavně mít hezkou pleť, zelenou trávu atd.

Občas je sranda, když to dopočítávání někde selže a vyrobí zmetek. Tak nějak přestávám tomuto světu hovět a korejcům obzvlášť.

Příští rok to vidím, že se bude kupovat TV rodičům. Jsem na to zvědav, zda OLED do té doby spadne níž.

Ta Apple TV zmíněná výše, mě zaujala. Hlavně ovladač. Ale je potřeba si zjistit další věci s kompatibilitou se zbytkem světa. :-)

23
Server / Re:Databáze na SSD
« kdy: 26. 05. 2022, 11:49:28 »
To jsou takové řeči teoretiků  :) kteří si nelámou hlavu s tím, že když tam bude třeba QLC a ten log bude hodně saturovanej bude to výrazně pomalejší (~60MB/s) vs točící fešák (~200MB/s)- o životnosti ani nemluvím.

Realita je ovšem taková, že disky je třeba celkem vybírat podle typu zátěže (SSD je třeba přímo pitvat do detailu).
Rotující disky s námi budou a to i v SMR verzi (se kterou když se to umí tak má téměř nulový vliv na výkon a ano nesmí to být RAID ;)).
Chybí nadhled o tom to je.

No neukludnim sa. dokedy neprestanete pisat taketo bludy "plotna výkonově ničemu nevadí"
Můžu se zeptat, čemu plotna výkonově vadí, pokud se budeme bavit o využití pro databázový transakční log při srovnatelných sekvenčních rychlostech zápisu plotny a SSD?

24
Studium a uplatnění / Re:Plat/MD rate architekta AWS
« kdy: 29. 01. 2022, 11:11:30 »
Asi bude těžké se dopracovat k nějaké sumě, protože je to v rozsahu "a kolik bere člověk v IT".
Ten kdo tam dokáže něco rozjet asi nebude brát žádné velké peníze, ten kdo bude vědět co dělá a jaký to má finanční dopad tak bude asi dál. Hlavně by asi měl chápat všechny ty služby co to poskytuje.

Srovnávat cisco nebo kubernetes s cloudem AWS nedává smysl, protože to je jen maličká kostička ve skládance.

25
Software / Re:(mini)DLNA provádí transcoding?
« kdy: 16. 11. 2021, 23:32:50 »
MiniDLNA normálně neumí transcode, existuje nějaký patch kterým se dá volat ffmpeg (vyžaduje to odpovídající HW).
On ten server byl napsaný původně pro extrémně pomalá zařízení, takže má extrémně nízkou spotřebu CPU a RAM.

Komunikace probíhá po webovém SOAP rozhraní vyhledávání přes uPNP. Televizor si může říct co umí, ale pokud to DLNA server nepřevádí realtime, pochopitelně to nepojede.

Dneska ale snad většinu věcí TV asi sežere, co může být problém je DTS zvuk (někdo již nepodporuje) a titulky (ignoruje LG pokud to není SRT)

MiniDLNA není plná implementace DLNA spíš je to základ a skoro myslím, že asi žádný server neimplementuje všechno - je to hodně rozmáchlé.

Trošku smutné je generování náhledů, kde minidlna se drží původního standardu DLNA což je 160x160px (zatím jedině pořešit v source-code) viděl jsem, že už to někdo navrhl jako změnu aby to podporovalo větší rozlišení (odeslání různých velikostí dle požadavku).

V Dlna se neorientuji, tak nevím co a jak a jak spolu vycházejí dvojice dlna server a klientv(teevizor). Probíhá tam nějaké domlouvání podporovaných formátů a případně transcoding? Anebo Je to čistě věc klienta nebo čistě věc serveru?


A taky jakým protokolem funguje vlastní přenos filmu? Je to přes http nebo smb? Nebo nějak embedováno v dlna protokolu?

Konkrétně minidlna

26
Server / Re:Jak co nejjednodušeji udělat záložní MX server?
« kdy: 11. 10. 2021, 16:38:34 »
Pokud sekundární server a dálší nedokážou ověřit uživatele je lepší takový MX záznam vůbec nemít.
Výsledkem je nekonečné přelévání spamu a neexistujících schránek mezi servery.

Správný stav je, aby záložní servery akceptovali poštu jako primární (ideálně jako HA řešení).
Zachytit ty zprávy a pokoušet se je přeposílat nemá velký smysl, odesílací servery obvykle umí naprosto totéž.


Ahoj všem,

Co mám:

používám ISPConfig administrační panel pro server na kterém máme poštu.

Řešený problém:

Nyní řeším jak vytvořit záložní MX server, který bych dal v DNS velde hlavního MX serveru, akorát s jinou prioritou. Ve výsledku by při výpadku primárního MX serveru měla být pošta směrována na ten záložní MX, kde by se zprávy uložily a počkaly, dokud hlavní MX server nebude zase odpovídat.

Představa o tom, jak by se to asi mělo řešit:

Ideálně bych to řešil bez replikace MySQL databáze s daty o uživatelských schránek. Zřejmě se to dělá jen proto, aby záložní server ihned zahazoval poštu směrující na schránku, která na primárním MX serveru neexistuje. Podle mě to není potřeba.

Úplně nejraději bych to řešil vydeployováním kontejneru s nějakým SW, který přesně k tomu slouží. Že by ten kontejner/jiný VPS sloužil jako backup MX.

Děkuji moc za tipy a rady.

27
Hardware / Re:SPI blbne při programování
« kdy: 02. 09. 2021, 10:55:02 »
To se mi stávalo, když ten čip prostě nebyl dobře připojený nakonec jsem ho naletoval na destičku, co obvykle k tomu programátoru je a tu připojil a nebyl problém.
Největší ruleta je, pokud to člověk vezme do těch kleštiček.

29
Hardware / Re:WD Red - SMR
« kdy: 29. 04. 2021, 21:44:47 »
SMR disky jsou problematické jen se systémy, které je neumí (NTFS, EXT4 atd).

Jsou v pohodě pokud je nad nimi něco jako F2FS nebo CEPH
Plně to řeší až Zone Storage Support, který je pro NVMe a SMR disky - Protože SMR a SSD mají hodně společného.

viz http://zonedstorage.io

30
Server / Re:MariaDB vs Postgres vs SQL Server
« kdy: 17. 04. 2021, 13:33:05 »
Fajn diskuze možná bych přihodil, že rozdíl mezi
MySQL a MariaDB už je v úrovni jako mezi OpenOffice a LibreOffice.

Původní vývojáři jsou v MariaDB foundation a ORACLE to nějak nechává žít zřejmě pro své korporátní zákazníky.
Smysl tedy má bavit se o MariaDB 10.x

Pokud někdo hodně ujíždí na SQL jazyce je Postgres asi nejlepší volba. Společně s CitusData z toho lze udělat celkem zajímavý systém.

Zmíněná SQLite je vynikající věc, testoval jsem v tom síťovou analýzu (gis extenze) a nemám žádné výhrady na to jaké to je koťátko. Limit ale je jasný - víceuživatelský přístup a tedy velmi specifické využívání. SQLite je ale dneska skoro všude kam se člověk podívá.

Microsoftí server jsem odepsal dávno a popravdě častěji se narazí na ORACLE když už klient má peníze na rozhazování.
Není mi zcela jasné, jestli někdo má nějaký use-case, kde to dává smysl.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 32