Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Paulos

Stran: [1]
1
A teď něco k věci, jo?  ;)

Měl jsem přesně ten samý problém, a IMHO se nejedná ani o virus, ani o žádnou formu škodlivého kódu; Windows jsou v tom tentokrát nevinně. Postupně a pomaličku selhává pevný disk.
Doporučuji uvažovat o koupi nového.

Ovšem na krátkou dobu se dá přeinstalaci vyhnout takto:
1) zjistěte si, jaký typ a značku pevného disku máte, a provedl bych rychlý SMART test disku (dá se prozkoumat i z live systému - použil bych Parted Magic) - tam je vysoká pravděpodobnost, že se najdou vadné sektory
2) z nějakého Windowsího systému (třeba Mini Windows XP z HBCD - což je stažitelný soubor opravných nástrojů pro počítač, všechny běží z CD) spusťte chkdsk <písmeno jednotky>: /f /r - to provede ještě další kontrolu disku včetně vadných sektorů. Tento krok je dobré udělat už z toho důvodu, že se takto interně v disku identifikují a přemapují vadné sektory. Tím by se měla odstranit hlavní příčina zpomalení.
3) určitě zajděte na stránky výrobce disku a stáhněte si od nich diagnostický nástroj - může být ve formě bootovatelného ISO s Linuxem. V případě nouze (třeba pokud jde o disk Western Digital) jde často stáhnout verzi pro Windows a spustit ji např. z Mini Windows XP.
4) v tomto diagnostickém nástroji zvolte Extended Test, trvá obvykle několik hodin. Po nalezení chybných sektorů je můžete nechat opravit - ne vždy se povede.

2
Kdysi jsem pomocí jistých Powershellovských příkazů upravoval chybná pravidla, která si nastavoval ovladač tiskárny, od té doby už to chování ovšem opravili a můj skript jsem si nádherně přeformátoval spolu s diskem (OT :) ). Tehdy jsem to snad ještě dělal s využitím WMI, a to bylo paradoxně možná i trochu jednodušší než tyto příkazy. Ovšem to jen proto, že jsem je tehdy neznal.

Velmi jednoduše:
  • Na všechny změny potřebuješ práva admina. Na prohlížení obvykle stačí uživatelská práva, nicméně některá pravidla se také nedají kompletně prohlížet jako běžný user, takže doporučuju admina.
  • S pomocí New-NetFirewallRule přidáváš nová pravidla; všechny potřebné parametry se zadávají nejlépe jako parametry tohoto příkazu. Příklad jednoduchého pravidla:
Kód: [Vybrat]
New-NetFirewallRule -DisplayName “block ie” -RemoteAddress "192.168.1.1-192.168.1.10" -LocalAddress "192.168.1.101"Více ti řekne MSDN popř. tutoriály na internetu.[/li]
[li]Get-NetFirewallRule vypíše všechna definovaná pravidla, ovšem bez informací o blokovaných/povolených adresách, portech, síťových rozhraních apod. To jsou samostatné filtry, jejichž informace získáš s použitím vhodných příkazů.[/li]
[li]Využiješ kombinace Get-NetFirewallRule, Get-NetFirewallPortFilter, Get-NetFirewallInterfaceFilter apod. (úplný seznam získáš pomocí [/li][/list]
Kód: [Vybrat]
Get-Command -Noun "*firewall*" a vhodným použitím rour (znak |) nakombinuješ tak, abys získal potřebné informace.

Příklad: chci najít pravidlo s portem TCP 3389. Načtu si nejdřív ze seznamu portů správné porty a pak podle nich vyfiltruji pravidla.
Kód: [Vybrat]
PS> $port = Get-NetFirewallPortFilter -Protocol TCP | Where {$_.LocalPort -eq 3389}
PS> $port | Get-NetFirewallRule

DisplayName : Vzdálená plocha – uživatelský režim (TCP-In)
    Dá se to různě kombinovat, takže třeba pokud pomocí Get-NetFirewallRule načteš nějaké pravidlo a chceš získat jeho nastavené porty, bude příkaz vypadat nějak takto:
    Get-NetFirewallRule -DisplayName "Worms*" | Get-NetFirewallPortFilter
    [/li]
  • Jednotlivé vlastnosti je možné měnit velmi podobně - příkazy Set-NetFirewall*. Tyto příkazy akceptují v rourách pouze filtry/pravidla svého druhu, popř. pomocí parametru -DisplayName, -DisplayGroup můžeš vyfiltrovat konkrétní filtry/pravidla. Průser nastane, když nespecifikuješ žádná filtrovací kritéria, jelikož se pak příkaz aplikuje na vše, u čeho to jde. Zkrátka trochu jako linuxový rm -rf :)

Vše je samozřejmě napsané v manuálech, tutoriálech (ty doporučuji), ale tohle je pár základních věcí, které lze použít.

3
Jardo, všichni normální programátoři pro Windows dneska píší své aplikace tak, aby ukládaly nastavení a různá uživatelská data do AppData nebo jiné k tomu určené složky v profilu uživatele, případně X:\ProgramData pro globální nastavení pro všechny uživatele. To zvláštní "přesměrování" Program Files vzniklo zejména kvůli starým a špatně napsaným aplikacím, a to právě proto, aby se zabránilo takovému bordelu, který byl v dřívějších verzích Windows. Asi toť můj příspěvek k tomu tématu, neboť vše ostatní už bylo řečeno.  ;)

4
Windows a jiné systémy / Re:Důležité aktualizace Windows
« kdy: 02. 02. 2012, 22:03:26 »
A to nechtějte zažít situaci, kdy se počítač samovolně restartuje v průběhu aktualizace (kvůli HW chybě). Jediným dobrým řešením na takový případ je totiž obnovení systému, což mi už zachránilo jeden takto postižený notebook.

5
Windows a jiné systémy / Re:Důležité aktualizace Windows
« kdy: 01. 02. 2012, 17:50:36 »
Většinou bývají odškrtnuté tzv. doporučené aktualizace, tedy takové, které nesouvisí přímo s bezpečností systému, ale opravují různé chyby a problémy s kompatibilitou. To chování jde ale upravit, tuším je to položka Windows Update -> Změnit nastavení -> Získávat doporučené aktualizace stejným způsobem jako důležité aktualizace.

6
Windows a jiné systémy / Re: Windows 8 - nová "Vista 2"
« kdy: 17. 09. 2011, 10:12:44 »
A ještě něco: ten scrollbar v Metru se mi taky nějak nepozdává, ale od toho je u MS feedback systém. Ještě se to do finální verze určitě pomění.

7
Windows a jiné systémy / Re: Windows 8 - nová "Vista 2"
« kdy: 17. 09. 2011, 10:09:58 »
Metro mi vadí, protože tak jak to vypadá, je nelogické.
XAML mi vadí, protože to je prostě ojebávka, kde musíš psát fůru kódu a je to prostě shit.
JS mi vadí, protože je to nejodpornější programovací jazyk, který znám. (Proč JS? Proč nepoužili C#?)

A jestliže W8 spojuje tyhle tři věci dohromady, tak to bych blil. ...je mi z toho smutno...
MS se přizpůsobuje developerům, to není žádný zločin. A klidně jako dev můžeš použít C# a na JS ani nešáhnout. Trochu mi to připomíná integraci dalších jazyků do .NETu, které se IMHO vlastně liší v stylu programování, ale ve výsledku dělají stejné věci.

U XAML prý musíš psát spoustu kódu... OK. Tvůj názor. Já ho nesdílím a proto XAML používám vesele dál, protože toho kódu je najednou mnohem míň a dá se mu rozumět.

Jako v hodně divokým snu si to dokážu představit zhruba v tomhle stylu: překrývající se okna úplně zrušit a přejít na (nějaký hodně dobře vymyšlený) tiling. Neustále honit okna po monitoru, zmenšovat to, co člověk před chvílí zvětšil jenom proto, aby viděl něco, co si právě zakryl, to je stejně pakárna ;)

No a zároveň s tím samozřejmě kompletně předělat vykreslování widgetů tak, aby vypadaly co nejvíc metrosexuálně, sladit klávesové zkratky (esc má fungovat buď všude nebo nikde a ne že v jednom prostředí jo, v jiném ne) atd.

Jenže aby to celé nepůsobilo jako hodně násilný slepenec, muselo by to být kurevsky dobře vyladěné - a to MS prostě neumí, ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá.

...no a měli by sladěný metrosystém a polovina uživatelů by se z toho zbláznila ještě víc než Linuxáci z Unity, propadák Vista2 by byl na světě a Windows 7 by byl historicky poslední masově prodávaný OS od MS ;)

(no, to už jsem zkončil na hodně sci-fi vlně :)
A proto by tvoje řešení nedosáhlo ani vývojových stádií :) Myslím, že jsi mě tak docela nepochopil; MS nemá na výběr. Zároveň srovnává krok s tablety a vylepšuje i desktop, a současné desktopové prostředí prostě není pro tablety dost dobré. A MS to dokáže slepit; vždyť na to má lidi i čas až do roku 2012.

8
Windows a jiné systémy / Re: Windows 8 - nová "Vista 2"
« kdy: 16. 09. 2011, 23:20:51 »
Náhodou metro samotné mi nepřijde úplně špatné, kdyby ho propojili s tiling wm, tak by to mohlo být dobré - ani nemusí nic programovat, stačí tam dát Xka a scrotwm ;)

Celkově ten design dobrý, vyvolává to dojem takovýho "media center" systému, kterej just works, kdyby to nebyly Windows, tak bych to asi i sežral.

Hodně se mi ale nelíbí ta dvojkolejnost - kdyby se jim podařilo legacy aplikace zapojit do toho novýho UI, aby se to celý trochu sjednotilo, působilo by to na mě daleko líp, než když jsou dvě alternativní prostředí, z toho nic dobrýho nekouká...

Přijde mi zajímavý, že se zase posunují paralelně stejným směrem jako MacOS (fullscreen apps v Lionu, AppStore) - to zas budou flejmy, kdo koho kopíruje :)
Klidně to sežer i Windowsu, pokud se během následujících měsíců ještě vylepší. A bylo by to logické.

Teď je ale otázka, jak bys chtěl tato dvě prostředí (desktop a Metro) nějak normálně propojit. Dle mého je to prostě velmi obtížné a MS dělá vše, co se dá, aby na tabletech šly spustit i desktopové aplikace a nevypadalo to moc pitomě (tzn. dělá nadstavbu).

A teď jsem někoho slyšel říkat "čím hůř bude Win8 vypadat, tím víc lidí přejde k Linuxu." Nesázel bych na tak krátkozrakou přímou úměru. Mac OS X není Linux (a IMHO právě tam lidi přecházejí, když jdou z Win).  :)

KapitánRUM: z čeho pramení tvá antipatie vůči čemukoliv od MS? Ať už je to vývojový build Win8, XAML nebo třeba integrace JS (kterou jako vývojář vůbec nemusíš využít, je tam i C++).

9
Windows a jiné systémy / Re: Windows 8 - nová "Vista 2"
« kdy: 15. 09. 2011, 20:17:55 »
Přepnutí Metra na klasický desktop s sebou bohužel vezme i nový Task manažer, který jsem si docela oblíbil - takže tam zůstane jen ten z Win7. Ale je to dev verze, takže nečekám, že to tak zůstane napořád.

10
trubicoid2: Díky, ten řádek by se mohl někdy hodit. A pro ostatní - není to jedno? Jedněm vyskakuje modrásek s ručičkou (důkaz), těm samým zase kernel bug, po kterém je systém nefunkční... Jistě, je to kvůli HW. Pokud není nefunkční HW, tak mi ani Windows nespadnou.

11
Sítě / Re: Router a alternativní firmware
« kdy: 30. 06. 2011, 19:38:07 »
Uf, DD-WRT se nainstalovalo zcela v pořádku, ale mám tu i tak jeden problém: před "upgradem" na DD-WRT fungovala síť v double NATu - ale přístup na Internet fungoval bez problémů. Ve chvíli, kdy jsem použil DD-WRT, jsem se už na Internet nedostal. Mohl jsem zvolit jakýkoliv režim, ale pokud byl router v režimu "router" nebo "gateway" a ne jako "switch", tak Internet prostě nefungoval. Nejlepší na tom ale je, že když jsem se pak přihlásil na SSH a zkusil pingnout ven, tak to fungovalo. Cítím, že mám něco špatně v propojení síťových interfaců, ale sám nedokážu určit, co přesně.
Umí takhle někdo odhadnout řešení z věštecké koule /z vlastních zkušeností, nebo budu muset dodat nějaké snímky?  :D Díky moc!
Problém mám s propojením sítí 1. a 2. routeru.
Kód: [Vybrat]
Minimapa:
Internet
|   
1. Router TP-LINK (192.168.1.1, síť 192.168.1.0, maska 255.255.255.0)
LAN^ |
-------pár počítačů (192.168.1.2, 192.168.1.5)
WAN |
2. Router TP-LINK DD-WRT (WAN adresa 192.168.1.100 (LAN 192.168.20.1), síť 192.168.20.0, maska 255.255.255.0, GW 192.168.1.1)
LAN |
------další počítače (192.168.20.5, 192.168.20.6)
LAN |
3. Router-switch ASUS DD-WRT (LAN adresa 192.168.20.101, síť 192.168.20.0)

P.S.: tak jsem dodal snímek bridgování, který mám teď. Eth0 v br0 si prosím odmyslete, teď je router nastavený schválně jako switch, aby fungoval :))

12
Sítě / Re: Router a alternativní firmware
« kdy: 27. 06. 2011, 16:00:17 »
Jupí, tolik odpovědí! :D  Tak za ně děkuju, stejně tak za všechny předané zkušenosti; já teda preferuju DD-WRT díky jeho vymakanému webovému rozhraní a s OpenWrt jsem ještě reálně nepřišel do styku. Ale když je to nutné, SSH zapnout umím.

13
Sítě / Router a alternativní firmware
« kdy: 26. 06. 2011, 23:41:39 »
Zdravím,
obracím se na Vás spíše s teoretickou otázkou. Mám silné nutkání nainstalovat do domácího routeru - TP-LINKu TL-WR841N - alternativní firmware, a to nejlépe DD-WRT, s nímž mám už velmi dobré zkušenosti u ASUSu WL-500gP V2, jenže je tady hned několik hledisek, u nichž si nejsem pořádně jistý (ani po prohledání Wiki):

  • Umí DD-WRT s tímto modelem 802.11n? Pokud ne, umí to aspoň OpenWrt nebo podobný alternativní firmware?
  • Je tady otázka záruky. Ten router je ještě pořád v záruce. A TP-LINK na svých stránkách dokonce píše, že je možné dohrát do jeho zařízení alternativní firmware, ale že pak za škody jím způsobené ručí uživatel. Když ale odejde nějaká součástka vinou přílišného stáří (během těch dvou let), budou v servise hledět na firmware, nebo budou snad rozumní? Mám nějakou záruku?  :)
  • Půjde zde rozumně vypnout NAT (to vím, že jde) a zároveň zachovat oddělené přidělování adres do jiné subsítě, když už máme v síti ještě jeden router zapojený před námi a na kterém běží samostatný NAT, DHCP server a na nějž je připojen (tam do LAN, u mě do WAN portu) můj router?
    Zjednodušeně: (192.168.1.0) ROUTER1 LANport --- WANport ROUTER2 (192.168.1.100 -> 192.168.20.0)
    Současný TP-LINK firm neumí vypnout NAT. Proto bych vlastně chtěl tu alternativu.

Díky za odpovědi!

14
Windows a jiné systémy / Re: Přesunutí CA na Win server
« kdy: 15. 05. 2011, 11:46:47 »
Přesně to co popisuješ jsem dělal před několika dny. A že by to mělo nějaké zásadní háčky, toho jsem si nevšiml.  ;)

Ve Windows poklikáš na certifikát, dole tlačítko Nainstalovat, zvolíš umístění - kořenové certifikační autority (nebo nějak tak, už si nevzpomínám, nejsem teď na Win) a pak průvodce dokončíš - ještě by se mělo zobrazit jedno varování a pak už se certifikát nainstaluje.

Stran: [1]