Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - kolemctouci

Stran: [1]
1
Vývoj / Re:Komunikace mezi ESP a RPi
« kdy: 04. 10. 2024, 14:32:13 »
Moznost pripojeni ESP32: S ohledem na to, ze nejsem softwerar a nevidim zas tak dobre za hardwarovy horizont, pripojovani pres USB a vsechen ten SW balast kolem toho by me desil (nerikam ze opravnene) a snazil bych se to pripojit treba pres I2C, ktere se zjevne u toho display pouziva jako I2C a tudiz by melo jit sdilet i s jinou perferkou (treba tim ESP32). Na ESP32 existuje spousta hotoveho SW (esphome, tasmota, atd.), ktery by sel mozna vyuzit aniz by se muselo neco programovat.

Kdyz to trochu rozvedu: Jednim smerem - ESP32 ma mizerny AD prevodnik, takze analogove vstupy by se nejspis stejne resily externim ADCckem, tedy pokud bude I2C na RPIcku uchoditelne, mozna by stacilo na to I2C pripojit primo I/O expander (PCA9xxx) na digitalni vstupy a nejaky AD prevodnik na ty analogove. Spousta tedlech brouku je v linuxu podporovana naprimo, staci naloadovat prislusny modul... a ESP32-ce se uplne vyhnout.

Anebo druhym smerem - vyhodit to RPIcko. Co ten display pohanet tou ESP32-kou s podporou LGVL, nebo komplexnejsim resenim jako OpenHASP, nebo nakonec i ta Tasmota myslim umi pohanet displaye? A I/Ocka resit bud z te ESP32 jako na zacatku anebo, kdyz by jich bylo potreba moc, tak prizvat ten I2C expander.


2
Hardware / Re:PoE splitter
« kdy: 07. 06. 2024, 14:21:39 »
"Aktivní standardní šestiportový 802.3af PoE napaječ se dá koupit za vyšší stokoruny, šestiportový switch s PoE za 1300 Kč" - scela seriozne, mohl bych poprosit o info, co je to za komponenty, pripadne zdroj, kde se daji koupit? V techto cenovych relacich souhlasim, ze pasivni POE by smysl nemelo, ale opravdove 802.3af/at/bt (zvlast ten injector) za takove penize neumim (a rad bych :-) )

Dekuji!

3
Hardware / Re:PoE splitter
« kdy: 07. 06. 2024, 11:13:25 »
Prakticka zkusenost by byla, bohuzel mozna i vic, nez bych si pral :-)

Predrecnici navrhuji switch, ktery ma rovnou POE-IN - to muzu jedine podepsat. Mene konektoru, mene "points of failure", trafo na oddeleni napajeni z dat odpovida vykonovym narokum toho zarizeni atd. K tomu se da snadno koupit POE injector vestaveny ve zdroji - take lepsi reseni nez separatni zdroj a POE injector.

Pokud Vam jde o "male levne" reseni, napriklad ten Mikrotik ma neco jako RB260GS - 5 portu s POE-IN (splitter netreba), ma management a je levny. Pouziva pasivni POE (nestandardni reseni, ale pro SOHO funkcni a levnejsi nez plnotucne 802.3af/at/bt)

Pokud byste trval na tom, ze pouzijete existujici switch a zdroj - je mozne pouzit (jak uz take zaznelo) POE injector a splitter (na 99.5% pasivni POE), ktery Vam do toho TP kabelu napajeni nacpe a zase z nej odebere. Pokud chcete gigabit, dejte pozor, aby splitter/ijector byl gigabitovy (treba tenhle: https://www.aliexpress.com/item/1005005278840958.html nebo https://vi.aliexpress.com/item/4000756123598.html). Takovy splitter musi obsahovat trafo a pozna se podle velikosti a ceny (a taky to ma na sobe dost vyrazne napsane :-) ). Mozna zamena splitter/ijector je v pripade pasivniho POE v principu mozna, jen budete muset resit pohlavi napajeciho konektoru. 100Mbit splitter/injector (ktery uvadite na v dotazu) je jen Y-cable a je tedy citelne levnejsi, ale gigabit neumi.
Nez zvolite takove reseni, kouknete se, jakym napetim/proudem se switch zivi - pokud to bude 5V, fungovat to nejspis nebude, takovy switch uz nema moc sanci na regulaci napajeni a ubytky na trafech uberou z 5V na zdroji tolik, ze switch nebude mit z ceho zit. Navic bude na 5V mnohem mene odolny vuci pripadnemu EM ruseni, co kabel po ceste muze pochytat (surge/burst). Urcite, at ma switch 9V nebo vic. Druha vec je proud - male switche s tim problem mit spis nebudu, ale ocekava-li switch vic nez nejaky 500mA, bude opet problem. Bez ohledu na to, co Vam aliexpress slibi, malo ktere ethernetove trafo zvlada vic nez 500mA (spis 350mA), vetsi proud trafo presyti a uroven signalu pujde dolu. Vysledek - ztraty paketu, podivne problemy, rozpadajici se komunikace...

Pokud by switch mel 5V anebo prilis velky proud, naskyta se jeste moznost pouzit POE injector (pasivni nebo opravdovy) na vyssi napeti (48V treba) a ke switchi dat 802.3AF splitter s vhodnym vystupem (treba neco takoveho: https://vi.aliexpress.com/item/1005006358786804.html). Komplikovanost takoveho reseni mi ale prijde ve srovnani s tim mikrotikem uz jako neadekvatni.

"Plnotucne" POE podle 802.3AF/AT/BT standardu neuvadim, funkcne lepsi, ale cenove citelne vys a z Vaseho dotazu odhaduji, ze hledate spis levne jednoduche reseni.


4
Sítě / Re:Zkušenosti s ISP pe3ny
« kdy: 26. 01. 2024, 11:20:55 »
Pripojeni pres Pe3ny maji rodice, tedy osobni zkusenost omezena, ale z mnozstvi reklamaci na "rodinny IT helpdesk" a nejake statistiky VPNky (smokeping, komentare v logu) spokojenost velmi dobra. Ping je stabilni a vypadky konektivity mozna 1x za rok na hodinu (statistika za posledni 3 roky, co to pripojeni maji). Berte to ale tak, ze na stabilitu pripojeni jsou tam nejnarocnejsi aplikace whatsapp a IP televize.

Na zacatku byly potize s klientskym routerem (nejaky Huawei), ktery svedomite zahazoval spojeni. Vyresilo se vymenou za "pomalejsi" (misto 4x gigabit port jen 1x gigabit a 3x 100Mbit, ONT stejny, P/Nka bych dohledal, pokud by byl zajem), ktery timhle neduhem netrpi. Co bych vyzdvihl, kdyz jsem na problem narazil, jejich helpdesk se opravdu aktivne snazil problem vyresit.

IPV6 ani verejnou adresu nikdo neresil, tam nedokazu odpovedet.

5
Sítě / Re:MikroTik v roli chytrého switche
« kdy: 05. 06. 2023, 16:25:33 »
Mozna mi neco unika, ten switch chip umi koukat do paketu na vyssich vrstvach (treba na TCP/UDP port)? Osobne bych spis rekl ze ne, cimztopadem se data budou bud switchovat (potecou pouze skrz ten switch chip, ale bez filtrace na IP vrstve) anebo potecou pres procesor, ktery uz ten firewall dokaze, ale pak zase vsechna datova zatez (mezi temito porty) skonci na nem a propustnost asi rapidne spadne...?

6
Hardware / Re:Powerline modem s POE
« kdy: 06. 04. 2023, 16:01:37 »
Dekuji vsem za odpovedi, zda se, ze takovahle kombinace je asi fakt v dnesni dobe rarita a v CZ ani v blizkem okoli ji nikdo neprodava. Vyhrava to tedy varianta modemu s poe injectorem v pruchozi zasuvce.

Jeste jednou diky.

7
Hardware / Powerline modem s POE
« kdy: 04. 04. 2023, 14:57:32 »
Dobry den vsem, nevedel byste nekdo o powerline modemu (HomePlug, GHN, celkem jedno, pokud to da realne aspon par desitek Mbps) s ethernetovym vystupem a hlavne POE (802.11af staci), ktery by se dal koupit v CZ (v EU)?

V minulosti takove veci celkem byly v nabidce, ale prijde mi, ze tahle kategorie nejak vymrela. Nasel jsem par krabicek (Nexuslink GPL-1200PoE, pripadne rebrandovane na Comcast a Zinwell PLS-8171, PLM-9171), zadnou ale v nabidce ceskych nebo aspon EU obchodniku. Rad bych neco, co je v CZ (v EU) uveritelne legalni, coz je zrovna u powerline modemu pomerne ozehave tema. Comcast/Nexus sice deklaruji CE-cko, ale kdyz se to nekoupi v EU, nema to zadnou vahu.

Cilem je pripojit IP kameru v mistech, kam vede 230V kabel (HomeplugAV byl celkem spokojen), ale dostat tam ethernet, optiku nebo i wifinku je prilis komplikovane. Ten powerline ethernet vychazi nejlip a modem se zabudovanym POE by mi usetril zdroj pro kameru (dalsi krabicka) a ucinil celou taskarici ponekud kompaktnejsi.

Klimaticke naroky ani naroky na zpusob pripojeni do 230V site radeji zadne nemam :-)

Diky!


8
Dobry den, kdysi jsem resil mozna podobnou vec - jeden pocitac se dvema pripojenimi do internetu a snaha, aby se kazde jednotlive spojeni udrzelo na interface, pres ktere prislo, nikoli, aby se vzdy pouzila default route a vsechny odchozi pakety odchazely pres jeden interface. Chapu-li to dobre, je to presne problem, s kterym bojujete.

Moje situace byla ponekud jednodussi, zadna VPN, ale v principu by bylo mozne, ze by toto slo aplikovat i u Vas, kdy bychom vlastne rekli, ze cilovy pocitac musi odpovidat vzdy pres interface, pres ktery byl na danem spojeni osloven.

Tehdy jsem to vyresil pres dve routovaci tabulky, kdy se pomoci chytrejsiho prikazu ip (nekteri s sedivymi vousy se zavislosti na ifconfig asi nikdy nezbavi :-) ) vytvori druha routovaci tabulka, druhy interface se pripoji na ni a default route v teto tabulce pak odsmeruje paket na druhy interface. Primarni routovaci tabulka zustane tak jak je, obsluhuje veci souvisejici s prvnim interface.

Popsane jsem to nasel tady (asi lepe, nez bych to dokazal sam):
https://unix.stackexchange.com/questions/4420/reply-on-same-interface-as-incoming


Stran: [1]