Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Things Repairer

Stran: [1] 2
1
Padesátka jako vstupní požadavek na embedded vývojáře/návrháře elektroniky je blbost. Tu práci dělají hlavně absolventi elektrotechnických vejšek a ty padesátku v 90% případů ze školy nemaj. Takže pokud je padesátka k práci potřeba, zaměstnavatel jí vždy zajistí.

Co se týče konkrétní potřeby, jak bylo řečeno, na malé napětí nepotřebujete nic, ale zároveň ani pokud pracujete na něčem, co má otevřený nebo galvanicky neoddělený síťový zdroj, nejste debil, abyste na tom pracoval, když to je v zásuvce, a pro práci na vypnutém zařízení nízkého napětí (230V) stačí čtyřka, která je možná bez praxe a bez vzdělání v oboru.

Tedy shrnuto: Pro vývoj elektroniky padesátku buď nepotřebujete, nebo vám zajistí zaměstnavatel čtyřku, kterou může mít kdokoliv.

2
Sítě / Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« kdy: 29. 06. 2024, 00:17:16 »
Co se zaplatí na faktuře za elektřinu děleno počtem dodaných kWh je skutečná cena za kWh. Tou pak má smysl násobit počet odebraných kWh daného přístroje.

Sme nikdy neslyšeli o fixních a variabilních nákladech, co?

3
Hardware / Re:Životnost microSD karty
« kdy: 22. 05. 2024, 14:10:02 »
IIRC jsem viděl kartu, která se tvářila, že zapisuje, ale byla v read-only módu a zápisy ignorovala.

Nebyla to náhodou 2TB karta z AliExpressu za tři dolary i s poštovným? Ty mají tyhle tendence...

4
Software / Re:Kde koupit 3ds MAX
« kdy: 21. 05. 2024, 15:45:35 »
Taky nevím, kde se bere ten hate na UI GIMPu. Mně to přijde naprosto ideální a intuitivní. Je to jen o zvyku a vůli přijmout něco co je "jiné".

Tohle bych řekl o Blenderu, nikoliv o GIMPu. Blender je ve svém oboru fakt mnohem dospělejší a schopnější software reálně srovnatelný s komerční konkurencí, kde opravdu jde hlavně o rozdílnost ovládání, návyků, workflow atp.

Problém GIMPu teda není v první řadě ovládání, ale spíš způsob práce, jaký vynucuje od uživatele tím, že neposkytuje množství základních funkcionalit (což uživatel logicky může vnímat jako debilní ovládání). Například text se stínem nebo ohraničením vyžaduje ho manuálně vytvořit na separátní vrstvě (select by color, grow, fill), což samozřejmě nefunguje při následné změně textu. Neexistuje nic jako výběr a práce nad více vrstvami najednou (kromě destruktivního sloučení). Nebo nedestruktivní úpravy např. barev.

5
Bazar / Re:Vyměním IBM ThinkPad X31
« kdy: 30. 04. 2024, 21:15:03 »
No tak mi tu teď překáži krabicovka OS/2, kterou jsem nikdy nezkusil ani nainstalovat ani do virtuálu.

To je do vitríny, ne do počítače  ;)

6
Hardware / Re:12V mini UPS
« kdy: 30. 04. 2024, 21:12:46 »
S Li-on baterkou by to mělo být lepší, ne?

Je to dělané na olevěné bezúdržbové akumulátory, takže 13.4V. 3S Li-Ion by to přebilo (max 4,2 V *3=12.6 V).

Máte nějaký příklad něčeho s maličkou spotřebou?

Ok, s omluvou se přiznám, že když o tom přemýšlím fakt mě toho moc nenapadá. Maximálně staré skenery, tiskárny. Sice skoro nic v idle nežerou, ale samozřejmě je to prostorově komicky neoptimální řešení...

7
Hardware / Re:12V mini UPS
« kdy: 30. 04. 2024, 19:02:39 »
Indikace se dá dobastlit třeba tak, že ze vstupu (nezálohovaných 12V nebo 230V)  budete napájet nějaké USB či síťové zařízení, jehož stav budete nějakým skriptem pollovat.

BTW, existuje hromada otevřených 230V->12V zdrojů s připojením na záložní baterku (také nemají indikaci připojitelnou k PC), třeba Meanwell. Nevím, co za 12V zdroj máte, ale je šance, že by nakonec bylo vhodné nahradit ho novým zálohovaným.

8
Bazar / Re:Vyměním IBM ThinkPad X31
« kdy: 28. 04. 2024, 13:33:38 »
Nechci bejt zlej, ale k cemu se ten notebook da pouzit?

Staré laptopy s paralelním portem se často vidí u různých ne-úplně-profi CNC a jiných automatizačních řešení. Uznávám, dneska už (skoro) nikdo novou řídící aplikaci přes LPT dělat nebude, ale životnost takové techniky bývá v řádech dekád a často umře původní řídící PC a požadavky na náhradu jsou 1) Běží na tom LinuxCNC nebo MACH3 a 2) Má to (nativní) paralelní port.

9
V Lineage jde vypnout SIM v nastavení i když je v jednoSIMkovém telefonu.

Settings -> Network & internet-> SIMs -> "Use SIM" (toggle)

10
[...]proč nezapnete dělení slov?[...]

Zapnu, ten screenshot byl pro ilustraci. S dělením slov (a normálním písmem a šířkou odstavce) to s pevnou i pružnou mezerou vypadá mnohem méně hrozně (ale pevná mezera pořád bije do očí).
Nicméně defaultní nastavení dělení slov není úplně optimální, dělí to moc často a zhoršuje to čitelnost.

11
Hardware / Re:Ochranná fólie na dotykový notebook
« kdy: 22. 04. 2024, 17:18:45 »
Pokud jde o funkčnost stylusu, fólie zvyšuje paralaxní chybu (kvůli vzdálenosti mezi digitizérem a hrotem stylusu se při pohledu pod úhlem jeví kurzor jinde, než vidíte hrot stylusu).

Na druhou stranu souhlasím, že fólie může výrazně zvýšit komfort psaní, stylus na hladkém skle může být hodně nepříjemný a obtížně ovladatelný.

Pokud je antireflexní, ovlivní to sytost barev a v některých situacích jsou odlesky na antireflexu horší než na skle - například pokud máte za sebou bodový zdroj světla, tak na skle vidíte jen ty body, ale na antireflexu se rozptýlí po větší ploše.

Taky je třeba brát ohled na tloušťku, pokud bude moc tlustá, může bránit pantům v úplném zavření, pouštět do klávesnice více prachu atp. Většina (bohužel i velmi drahých) notebooků prostě má problém s otisky klávesnice na displeji. Přidáním vrstvy měkkého materiálu mezi klávesnici a displej se to výrazně zhorší.

Co se týče pevnosti fólie, jestli ta fólie má být něco podobného, jak v každém Datartu řežou z role na počkání na míru zařízení na řezacím plotru, tak od toho doporučuji dát ruce pryč. Je to šíleně měkké, od nehtů a stylusu by tam zůstávaly rýhy a opticky je to katastrofa.


12
VYŘEŠENO - v aktuálním LibreOffice 24.2 existuje možnost Tools->Options->LibreOffice Writer->Compatibility->"Render non-breaking spaces (NBSP) as standard-space-width (off for fixed size)".

13
Zdravím.

Píšu český text, který je zarovnaný do bloku (justify) a má dodržovat typografická pravidla. V textu je třeba umístit nedělitelné mezery, aby netrčely jednopísmenná slova (a, i, k, ...) na konci řádku.

Nedělitelná mezera se v Writeru ale nechová jako '~' v TeXu, ale jako pevná mezera. Výsledkem je pak takovýto děs:


Má někdo vhodné řešení či workaround? (kombinace Nulová nezalomitelná mezera + mezera + nulová nezalomitelná mezera nefunguje).


Bonusová otázka: Existuje systematické řešení pro vkládání nedělitelných mezer? Vždy se doporučovala neoficiální rozšíření (Vlnka a TypoJTB), ale ty, jak se zdá, neexistují pro aktuální verze Writeru.

14
Sítě / Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« kdy: 16. 04. 2024, 15:05:19 »
Sám používám, https://openwrt.org/toh/tp-link/archer_c6_v2
dá se sehnat na bazoši za pár korun, výkon na doma je ok...

Na Archer C6 v2 bacha, 8MB Flash je fakt už na moderní OpenWRT docela málo. Na samotnou wifi-router funkcionalitu to stačí, ale už se tam nevejde skoro nic dalšího. Dělal jsem z toho v jednom rodinném domě síť s 802.11r Seamless Roaming a musel jsem použít image zbuilděný už se všemi potřebnými balíky, aby se to vešlo.

15
Hardware / Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« kdy: 25. 01. 2024, 12:43:11 »
Pan Krčmář tady nebezpečně svým zásahem do nadpisu narušil vyznění, původně v nadpisu bylo 'Externí disk "do šuplíku"', čili nikoliv na přenášení dat mimo dostupnost 230 V.

Moje touha byla, abych měl fyzickou offline zálohu, kterou jsem mohl občas bezbolestně připojit bez štvaní s napájením.

Kdyby byl problém nedostupnost zásuvky, dalo by se to triviálně vyřešit USB-PD power bankou a USB-PD ->12V barrel jack adaptérem.


Nicméně po (alespoň z části) plodné diskuzi musímpřiznat, že obyčejný 3.5'' box skutečně je jediné rozumné řešení a externí napájení je asi ústupek nepřekonatelný.

Tolik, abych investoval cenu 8-16 TB SSD, na tom skutečně nelpím, ale pobavilo.

Stran: [1] 2