Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Zopper

Stran: [1] 2 3 ... 44
1
Hardware / Re:Ake smart hodinky?
« kdy: 01. 03. 2024, 10:24:08 »
Detekce pádu je fajn, ale aspoň u nás je naprosté sci-fi, že by rodiče prarodiče každý den nabíjeli hodinky. Popravdě i jednou týdně je to složité.
Nám se jednu babičku podařilo vycvičit, že mobil nosila na šňůrce na krku, sundávala ho jen ve vaně a v posteli, a každou noc ho dala nabíjet, a ráno si ho dala zas na krk dřív, než vstala. A když pak jednou ráno dostala mrtvici při vstávání z postele, tak už ten mobil měla na krku a dokázala si zavolat, že nemůže vstát. Jak je to jednou týdně, tak se na to zapomene, i když je člověk mnohem mladší. Když je to každý den, bez výjimky, stane se z toho automatický rituál.

Co se dívám, tak v aktuálních modelech Garminu moc transflektivních není:
Jo, to je možné. Lidi chtějí barvičky, a technologie displejů se taky vyvíjí.

2
Sítě / Re:Služby za VPN
« kdy: 01. 03. 2024, 07:38:51 »
Ano. Prostě místo toho, aby každá služba měla jen svoji hromadu dveří, často pochybné kvality (korálkový závěs se zaručenou ochrnou proti zlým duchům, ať se picnu jestli na tom netratím!), jako veškerou ochranu, tak jsou úplně vpředu ještě jedny bezpečnostní dveře, které jde pořádně zabezpečit.

Nevýhoda je, že zatímco v domácím prostředí je celkem v pohodě si prostě udělat VPN a vnitřní síť už pak neřešit a mít tam puštěné různé chytré krabičky, u kterých se akorát změní výchozí heslo, tak u firem je už hromada více či méně důvěryhodných lidí, kteří můžou snadno udělat škodu, ať už chtěně či nechtěně. A zatímco domů si cizího člověka jen tak nepustíš, projít cizí vrátnicí jde snadno. Nalepíš se za někoho jiného, převlečeš se za instalatéra... A do první zásuvky píchneš svoji hackovací krabičku s LTE, připojíš do místní sítě, a děláš si, co chceš.

Takže ve firemním prostředí se postupně víc a víc objevuje koncept zero-trust network, kdy vlastně klasická VPN ztrácí význam, protože před každou službu se staví samostatné trezorové dveře s vlastním hlídáním. Na klientovi běží služba, která hlídá důvěryhodnost zařízení (aktualizace, poloha, nainstalovaný SW...), dělá samostatný tunel pro každou službu, resp. chová se jako proxy... A pak se dá docílit toho, že jeden zaměstnanec s jedním účtem a jedním notebookem a mobilem se v kanceláři připojí do produkční databáze, ale v kavárně už jen k repozitáři s kódem, a z mobilu na letišti si akorát přečte maily. A když už má firma nasazené tohle, tak ta klasická VPN navíc už vlastně moc bezpečnosti nepřidá, a tak se ty služby můžou pustit ven. Čímž odpadnou problémy zaměstnanců na hotelové wifi, co se nedostanou k dokumentaci, protože ta je za VPN, kterou hotel zařezává.

3
Hardware / Re:Ake smart hodinky?
« kdy: 29. 02. 2024, 19:18:24 »
Je to o kompromisech. Já bych třeba ty Garminy s extra dlouhou výdrží nechtěl, protože ten jejich kalkulačkový displej je možná dobře čitelný na ostrém pouštním slunci, a v noci funguje podsvícení, ale během normálního dne v kanceláři je ten displej málo kontrastní s podsvícením i bez. Měl jsem je v ruce. Jo, vydrží týden, ale já budu raději mít always-on OLED, který se mi o dost líp čte, i když mnohem víc žere.

Apropo, nevím o jediných ne-Apple hodinkách, které by měly použitelnou detekci pádu jako hlídání (pra)rodičů. Garmin sice tvrdí, že něco má, a občas to prohlásí i někdo další, ale vždycky to bylo jen při zapnutém sportovním režimu. Což při 24/7 zapnutí tu výdrž baterky zkrátí možná ještě víc, než na to, co vydrží iWatch, ne?

4
Hardware / Re:Ake smart hodinky?
« kdy: 29. 02. 2024, 17:27:16 »
Výdrž
- jedu na týden na lyže a nemusím si brát s sebou nabíječku. Stačí, když je nabiju před odjezdem.
- jedu na víkend na vodu pod stan, elektřina tam není

Na tyhle případy jsou iwatch úplně nepoužitelné.

Souhlasím, že pokud jsem doma, tak je každou noc nabíjet sice otrava, ale dá se. Pokud ale cestuju, tak je to složitější a akorát bych je někde zapomněl

A mobil nabíjíš třením ebonitové tyče o tu lišku, co tam dává dobrou noc? Já naprosto v klidu s iWatch cestuji a spím i pod širákem. A prostě s sebou k powerbance a kablíku pro mobil přibaluju o jeden kablík navíc, a rovnou nabiju i ty hodinky. Pokud při nějakém využití ty hodinky nevydrží do večera, tak je to pro dané využití dealbreaker, to chápu. Ale pokud s sebou člověk tahá mobil, tak stejně musí řešit nabíjení, kablíky, powerbanku a tak podobně.

5
Hardware / Re:Co s nevytíženým RPi?
« kdy: 29. 02. 2024, 13:43:29 »
A musí to běžet 24/7?

Já mám doma 3 raspberry a z toho jen jedno běží trvale a na tom je právě ta chytrá domácnost, kterou ty nechceš. Tiskový server se zapíná spolu s tiskárnou na stejné prodlužce, jen když chceme tisknout. A vzhledem k tomu, jak moc (ne)tiskneme a že na tom nic jiného není, tak nějaké čisté vypínání systému nestojí za tu námahu a prostě se vypne vypínač prodlužky.

Jestli to máš v ložnici, tak disky pro jakékoliv další využití by měly být SSD. Rotující železo v ložnici je ve dvě ráno rozhodně slyšet. :D

6
Hardware / Re:Ake smart hodinky?
« kdy: 29. 02. 2024, 07:54:24 »
Já si sice na noc hodinky sundávám, ale spíš proto, že sledovat spánek pravidelně nepotřebuju a zjednodušuje se tím tak nabíjecí rozvrh, než že by mi nějak vadily. Ohledně staženého zápěstí, @Milan H., zkusils mít volnější řemínek? Já to standardně nosím tak, že pod něj můžu klidně nacpat palec. A utáhnout to víc je potřeba jen pro některá měření typu okysličení, EKG, ale už ne tep nebo obecně pohyb.

Režim Sport začne neustále měřit tep a nevím co všechno a výdrž jde dost dolů. Pokud bys chtěl mít celodenní záznam tepu a ne jen nějaké snapshoty, tak je asi lepší nějaká specializovaná jednoúčelová výbava, třeba https://www.garmin.com/cs-CZ/p/770963. Mobil máš v tu chvíli stejně u sebe, ne?

7
Software / Re:SW k uchovávání informací, poznámek
« kdy: 27. 02. 2024, 07:30:09 »
Vyresil jsem to jednou provzdy a dokonale. VS Code, poznamky v md. Je tam na to par pluginu. Poznamky jsou soubory, ktere lze mit syncovane/backupovane dle libosti. Uz zadny vendor lockin.
Tak si to uklada i ten Joplin. Jen k tomu pridava rozhrani na poznamky urcene, aplikaci pro mobily, tagy, built-in synchronizaci pres ruzne cloudy i tvuj vlastni domaci webdav…

Léta tetouci Google keep. Bez jediného problému.

To je ponekud jiny use case. Keep a podobne je ok jako todo list s poznamkama k nakupu, nebo co zasadit pristo rok na zahonek. Ale strasne nehodi na delsi a strukturovanejsi data. Recepty, clanky z webu, navody, a vsechno dalsi mozne uchovavani znalosti, ktere typicky zahrnuje aspon odstavec textu a ne jen pet slov v odrazkach.

8
Kontrolní otázka: Ověřil sis, že když Telegram zas ukončíš a na BT sahat nebudeš, notifikace nedojdou? Není mi úplně jasný ten časový postup, kdy co došlo.

Nevím, jak moc je zvykem to využívat u Androidu ("to" znamená GCM), a tam systém tu aplikaci spustí, ale v iOS ty aplikace typicky neběží trvale na pozadí, ale registrují si u systému nějaký callback na push notifikace (APN), jejich stahování je v režii systému a teče to přes Apple servery. A iOS ji nastartuje, i když byla zabitá. Takže předpokládám, že Android bude fungovat dost podobně.

9
Vývoj / Re:API a šetření přenosu odkazem na objekt
« kdy: 25. 02. 2024, 20:09:53 »
I soukromý čas je omezený zdroj. Je velmi snadné zaseknout se párkrát na nějakém detailu. A pak zjistit, že už to člověk dělá dva měsíce a přestává ho to bavit, žena chce, aby se začal zas věnovat dětem, a tak ten zbytek splácá nějak dohromady. A výsledek je horší, než kdyby ty detaily prostě nějak zbastlil, ale měl víc času na ten zbytek.

Samozřejmě, můžeme se bavit, jestli to je špatně, nebo dobře, a jestli cílem je udělat funkční věc, nebo si jen tak programovat, a praktický výsledek bude vedlejší. Ale to si už musí tazatel přebrat sám. Stejně jako nevíme, o jaké objemy dat se bude jednat, jak často se to bude provádět, jestli to poběží na nějakém flákajícím se notebooku, cloudové virtuálce placené od času s předřazeným cachováním, nebo ESP32, co sotva stíhá chrlit data, natož nad tím ještě něco komprimovat.


10
Ja bych do te normalizovane formy sel zejmena z duvodu optimalnosti vyuziti parseru - proc parsovat milionkrat ty same struktury.. to vidim jak dnesni programatori nemaji tuseni o narocnosti nekterych ukonu.
Nebo to ví velmi dobře, ale nezajímá je to, protože jejich čas na vývoj je mnohem omezenější zdroj a mají na práci důležitější věci, než takovouhle předběžnou optimalizaci. A když se pak ukáže, že se tady dají ušetřit peníze přepsáním, tak to přepíšou. A nebo taky ne, když se za stejné množství času a práce půjde někde vedle dát něco zoptimalizovat ještě víc.

Dovolím si tu odkázat na legendární Programming sucks, konkrétně pak kapitolu All code is bad.

11
Proc bych mel nekomu vysvetlovat, proc jsem si zalozil OSVC behem  zamestnani? Nektere nazory jsou fascinujici.
Jak presne se to tvrde tresta?
Proč? No, když začneš podnikat na tajnačku bez souhlasu/vědomí šéfa, který ti to dovolit nechce, a pak se nějak dozví, že sis loni udělal OSVČ a zeptá se tě. Vysvětlení samozřejmě můžeš odmítnout. Ale pak ti dost možná začne hrozit vyhazov (za porušení zákona 262/2006, § 304, se umožňuje i okamžitá výpověď + soud o náhradu škody), případně budeš první na řadě při jakékoliv restrukturalizaci a škrtání a tak dál, v závislosti na dalších proměnných. A pokud člověk celé to tajnaření dělal proto, aby o svoje teplé místečko nepřišel, tak o něj pak může stejně přijít a navíc ze dne na den a tím blbým způsobem, po kterém zůstává pachuť.

Kdo chce psa bít, hůl si najde. Asi to neutajíš před všemi, mohou začít řeči: "Jak to že on může a já ne" a k šéfovi se to taky donese.

Ve firmě co jsem měl potěšení být zaměstnaný firma trochu připlácela na závodní stravování. Někteří rypáci remcali, jak to že těm co chodí na obědy se připlácí, jak k tomu přijdou ti co na obědy nechodí, tak panu majiteli se to hodilo, že připlácení zrušil a pak zrušil i vyvařovnu a jídelnu.

To už tak bývá. Znám řadu dalších podobných situací. V malém i velkém. Záviděli, reptali, mysleli si, že se jim taky dá... a tak se sebralo všem.

12
Pokud chceš slovíčkařit, prosím. Faktem je že vznikne "podezření" které může vyvolat "zvědavost" a pak lze přes živnostenský rejstřík nebo obchodní rejstřík si zjistit  jestli má IČ,DIČ, atd..

1. Pokud to není firma o deseti lidech, tak podezření nevznikne žádné. Podat si to sám člověk musí, pokud má jakýkoliv další danitelný příjem, což znamená i třeba akcie/dividendy, příjem z pronájmu bytu po babičce, vyhrál v loterii, dostal od firmy památeční pero za 10 000 kč, ... Důvod se dá najít vždycky, a takových lidí budou mít ty účetní v jakékoliv větší firmě každoročně spoustu.
2. Být OSVČ samo o sobě taky není žádný problém - může ho mít a nepodnikat. Je s tím jen trocha papírování, ale jinak to v ročním souhrnu nic nestojí. Jen by se hůř vysvětlovalo, proč si ho založil až během tohoto zaměstnání.

Ve výsledku záleží, jak velká ta firma je, a jestli mají vlastní mzdové oddělení, nebo jim to dělá někdo jako E&Y. Ale v tomhle směru bych se fakt moc nebál. Pravděpodobnější je, že se člověk nějak omylem prokecne před kolegy a šéfem sám, nebo se uvede v podezření tím, kdy a jak volá, bere si volno... A s tím nepomůže ani řetězec firem přes půlku světa.

Na přechodu na OSVČ je tady krásné, že by (výjimečně) ani nešlo o více či méně maskovaný švarc. :D

Právě, že pokud by fakturoval současného "zaměstnavatele" a do toho měl faktury i odjinud, tak ne.

Však přesně to píšu.  :)

13
Na přechodu na OSVČ je tady krásné, že by (výjimečně) ani nešlo o více či méně maskovaný švarc. :D

14
Server / Re:Je možné HTTPS bez DNS?
« kdy: 25. 02. 2024, 11:51:58 »
Ok, díky za opravu. Měl jsem za to, že hvězdička se aplikuje i na poddomény, takže certifikát pro "*" by šel aplikovat na všechno, včetně IP adres. A takový certifikát by žádná autorita nepodepsala. Že "*.com" odmítnou prohlížeče dává smysl, a "*" by odmítly asi stejně.

15
Tohle se dělá buď u manuálně konstruovaných dat typu popis API, jako třeba Swagger (několik endpointů vrací nějaký objekt nebo kolekci objektů, tak se ten objekt nadefinuje jednou a pak se nemůže stát, že někdo zapomene upravit jeden endpoint z několika, když se něco změní). Nebo pokud se běžně vrací tisíce (či větší řády) položek, které by všechny něco sdílely, a tedy to rozdělení má měřitelný přínos. Tohle jsem to viděl třeba u meteorologických dat, kdy to API vrátí klidně statisíce či miliony záznamů pro každou měřící stanici, a data o těch stanicích jsou popsaná v samostatné části odpovědi, tak jak to chcete udělat s autorem. Ale to se bavíme o odpovědi, která má klidně několik MB na jeden dotaz, tam se už takovéhle optimalizace projeví (pokud to nezvládne kompresní algoritmus).

Stran: [1] 2 3 ... 44