Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Danielosnik

Stran: [1]
1
Predtym ako sa rozhodnes prestupit, najprv si to este dobre rozmysli. Pozri si ake maju kde predmety, o com to je, zamysli sa nad tym, ci ta to bude vobec bavit. A aby si z toho aj nieco mal - pozri si ci to prednasaju solidni profesori a nie nejaki exoti. Podla mojich skusenosti, je na tych oboroch dost vela roznych exotov, ktori len cmaraju po tabuli ale nevedia nic naucit.   
Ja som prestupoval opacnym smerom: z infomatiky na matematiku.
V tej dobe sa vyucovali v 1.rocniku na informatike a matematike dost podobne predmety: algebra, analyza, diskretna matematika, teoria mnozin, programovanie... Ked som zistil, ze ma bavi matematika a ze vo vyssich rocnikoch uz na informatike nie je poriadna matematiku, ale len rozne informaticke teorie, kde sa matematika akurat vyuziva, tak som radsej prestupil. Neskor som sa v matematike specializoval na numericke metody a tam sa muselo tiez programovat: C, Fortran, Pascal, plus este rozny specializovany matematicky software.  Na odbore matematika sme vtedy mali este moznost pridat si k hlavnemu studijnemu zameraniu aj nieco ine, napr. k numerickej matematike statistiku, alebo informatiku. Ja blbec som si pridal tu informatiku a neskor som to dost olutoval. Z programovania tam uz asi nic nebolo, same teoreticke predmety, typu: teoria vypoctovej zlozitosti. Vacsinou prednasky nemali hlavu/patu - ucili to sami mladi exoti - co sa nedalo porovnat s kultivovanymi starsimi profesormi, ktori nam prednasali matematicke predmety. Takze lutoval som, ze som si nedal radsej statistiku.
Po skonceni skoly som zacal pracovat ako programator a vsetko dalsie som sa naucil v praxi.
Mam na to podobny nazor ako bol uz vyjadreny tu
A programováni. se na i na velmi solidní úrovni (pokud umíš správně přemýšlet) naučit i mimo školu, matematika ne.
Ked pises ze mas same A-cka, tak potom super, to ale znamena, ze pre teba by nemal byt problem zapisat si mimo matematiku este nejake informaticke predmety, alebo popri studiu pracovat na ciastocny uvazok ako programator.

Ještě jednou děkuji za všechny odpovědi, tu možnost zůstat tam, kde jsem a přidat si předměty jsem už zvažoval, ale poté jsem od toho odstoupil, protože když jsem se díval na ty předměty, co bych si mohl zapsat, tak se mi nějak podařilo přehlédnout obor Softwarové systémy, kde je také dost předmětů, které by se mi mohly hodit.

A nebyl to pro tebe handicap, když jsi měl vystudovanou matematiku a ucházel jsi se o místo v IT? Nebo jsou práce, kde to je dokonce výhodou, že znáš hodně matematiku a k tomu umíš třeba dobře programovat?
Pokud by to nemělo zas tak velký vliv, tak bych zvažoval, že na té matematice zůstanu (aspoň na bakaláře) a přidal si nějaké ty předměty informatické. Teď se mi dokonce naskytla možnost jít na stáž JUNIOR JAVA DEVELOPER do firmy TietoEVRY, tak uvidím jestli mě tam vezmou už teď s mými znalostmi javy nebo budu muset ještě počkat. Na navazující magisterské tu máme buď opět obor matematika nebo obor Fuzzy matematika (https://www.osu.cz/studijniobory/?specializaceid=2737), který vypadá taky zajímavě a nebo bych asi mohl, když už budu mít ty znalosti informatiky aspoň částečně doplněné z té stáže/brigády v IT a nějakých těch předmětů navíc jít na informatiku na osu (Informační systémy nebo Umělá inteligence) nebo jinde.

U nás to máme tak, že na bakaláři, v mém studijním programu, nejsou žádné specializace, jen si můžem dobírat předměty volitelné a také předměty v podstatě z jakéhokoliv studijního programu, pokud se otevřou (ostravská nemá zas tak hodně studentů, tedy se někdy stane, že se předmět v některé roky neotevře).
V povinných předmětech máme kromě matematických předmětů také předmět Aplikovaná informatika(1 až 4), kde se v prvních dvou učíme programovat v javě, ve 3. pracovat s nějakým matematickým softwarem a ve 4. jsou základy teorie kódování a principy komprese dat.
Ve volitelných máme kromě čistě matematických předmětů Principy a algoritmy počítačové grafiky, Numerická matematika 2, Pravděpodobnost a statistika 2, Matem. metody pro umělou inteligenci.

Dále na OSU jsou 2 bakalářské informatické obory Softwarové systémy a Aplikovaná informatika, ze kterých bych si mohl dobrat nějaké ty předměty. Tady jsou odkazy na stránky těch dvou oborů (https://www.osu.cz/studijniobory/?specializaceid=2717) a (https://www.osu.cz/studijniobory/?specializaceid=2716). A ještě zde dodávám odkaz na můj obor (https://www.osu.cz/studijniobory/?specializaceid=2645). Z nějakého důvodu mi nejdou poslat odkazy přímo na předměty daného oboru, tak jsem poslal odkazy přímo na ty obory, kde jde najít předměty v odrážce: "Jaké předměty budete studovat?", kde jsou rozdělené do několika kategorií. Byl by někdo tak ochotný a poradil mi, které předměty by pro mě mohly mít smysl si zapsat?

2
Zdravím,
právě jsem dokončil první semestr "čisté" matematiky na Ostravské univerzitě. Problémy jsem s matematikou ani jinými předměty neměl (všechny zkoušky i testy jsem zvládl na první pokus a ze všech zkoušek mám A), jenže jsem začal uvažovat jakou práci bych s tím kromě práce na univerzitě mohl dělat. Původně jsem si říkal, že by to mohlo být fajn, ale nějak mě to přestalo lákat.

A usoudil jsem, že bude rozumnější přejít na nějaký obor, co by mě po dostudování mohl lépe živit a také bavit (nedokážu si představit, že by mě bavilo učit a bez toho to asi moc nepůjde) než tohle.

Kromě matematiky mě také baví informatika, velmi se mi líbí programování (ten styl uvažování, jaký u toho musí člověk mít).
Proto bych se rád zeptal, co by jste mi doporučili jít studovat nebo spíše na jakou školu jít studovat informatiku a jakým směrem se zaměřit když mě baví matematika a programování. Když už bych měnil školu, tak aspoň na nějakou pořádnou. A jak jsem se díval, tak i vzhledem ke vzdálenosti od Ostravy, cenám v daném městě a kvality školy se mi zdá nejlepší Brno (v Ostravě sice máme VŠB a OSU, ale ty, z toho co jsem slyšel, nejsou nic moc co se týče výuky informatiky).

Ale je pro mě celkem těžké se rozhodnout, jestli je lepší jít na FI MU nebo FIT VUT. Četl jsem si různé diskuze typu, co je lepší jestli MUNI nebo VUT na informatiku a jeví se mi, že na MUNI se ta informatika bere tak, aby to studenti hlavně pochopili všechno do detailu a znali to teoreticky, ale praxe tam člověk moc nedostane (což ale asi neznamená, že bych si k tomu nemohl najít nějakou brigádu/stáž někde ve firmě, ať si čuchnu i k té praxi), na druhou stranu VUT je zaměřené více na praxi a teoreticky moc ne. Nevím, jaký způsob je lepší.

Jakou školu byste na mém místě zvolili vy a proč?

Děkuji za jakoukoli odpověď a radu.

Stran: [1]