Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Genunix

Stran: [1]
1
Vývoj / Re:Jak se naučit přemýšlet jako programátor?
« kdy: 19. 07. 2022, 18:37:25 »
Ja bych  pridal jeste jednu vlastnost, kterou ma podle me perspektivni programator. Podle me programator musi byt liny.

Co tim myslim:
Priklad 1) Pisu, pisu kod a vsechno krasne funguje. Za tyden nekdo prijde a rekne, ze chce neco podobneho. V tu chvili spatny programator vezme puvodni kod, udela Ctrl+C a Ctrl+V, prepise X radku a prohlasi za hotovo. Dobry programator se podiva na puvodni kod a zkusi ho upravit tak, aby vyhovoval obema s minimalni upravou.

Priklad 2) Sef mi rekne: V pondeli prekopiruj soubor X ze slozky Y do slozky Z. Tak to udelam. Dalsi tyden prijde, ze je to potreba udelat znova. Spatny programator jde a tupe prekopiruje soubor znova. Dobry programator si udela program, ktery se automaticky kazdy pondeli spusti a o usetreny cas si prodlouzi obed.

Dobrý programátor musí být taky dostatečně zvídavý a zapálený, takže ochotný nejprve několik obědů obětovat  :)

2
Odkladiště / Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« kdy: 06. 07. 2021, 11:58:30 »
Já doma jedu ZWave, levnější zařízení se dají sehnat z Číny (senzory na okna/dveře, atd.) a jako controller třeba RPi s HASS a ZMEERAZ2.

Můj hlavní use-case je topení, v rozvodnici mám Heatit Z-Din na jednotlivé okruhy ke stropním infrapanelům a v zónách potom termostaty Z-Temp2. Stejné termostaty můžu v HASS přepnout do režimu chlazení a potom ovládají klimatizaci (Daikin).

Další use-case třeba ovládání světel při detekci pohybu (noční osvětlení, když jde člověk na záchod) - používám kombinaci Philips Hue (controller a žárovky klidně z Ikei) a nástěnné ZWave ovladače (Fibaro Walli, ale dají se sehnat levnější varianty z číny)

Potom ovládání bojleru - zwave zásuvkou v případě nějakých triggerů (např. vyšší odběr elektřiny = zapnutí sauny = zapnutí bojleru a automatické vypnutí po 3 hodinách).
Na měření spotřeby mám v rozvodnici Qubino 3-phase smart meter.

Taky zapínání sušiče ručníku v případě zvýšení vlhkosti (= sprchování) a automatické vypnutí po hodině.

Nakonec můj nejoblíbenější use-case je chytrý zámek Danalock, od té doby u sebe vůbec nenosím klíče a odemykám dveře přes telefon. Nastavené mám, že se večer automaticky zamknou, případně po opuštění domu (HASS integrace přes mobilní appku + wifi detekce).

Tenhle setup běhám druhým rokem a bez problému, 1x-2x do roka člověk někde akorát vymění baterii.
Není to úplně plug & play - pokud chce člověk integrovat víc věcí dohromady, tak musí sáhnout po HASS a dělat si toho hodně sám. Ale je to modulární a není to bastlení typu pájení ESPček a tisknutí krabiček pro ně na 3D tiskárně (to už mám taky za sebou, nikdy víc).

3
Já používal LTE od TMobile. Nějakou neomezenou datovou SIM ("až" 250 Mbit/s..) v Mikrotiku wAP. Nejvyšší rychlost, kterou jsem naměřil byla cca 80/35 Mbit, ale ve špičce se to pohybovalo okolo 30/30Mbit. Cena byla cca 1400,- Kč měsíčně včetně veřejné IP (a vykomunikovat si veřejku na LTE je docela zajímavá zkušenost, většina lidí tam ani neví, že to lze).

Původně jsem měl 5GHz připojení od místního ISP, běhalo to cca. 20/10Mbit, ale kvůli rušení to nebylo nejstabilnější a nebyl prostor tu rychlost navýšit.

Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem se domluvil s jedním šikovným ISP na soukromém 60GHz P2P spoji. Koupil jsem 2x Ubiquiti AF-60LR (long-range verze, cena okolo 16k) a teď mám stabilní 100/100Mbit za rozumnou měsíční částku s možností navýšit rychlost až na gigabit.

Takže pokud vám záleží na stabilním a rychlém připojení a není problém vyšší jednorázová investice a možná domluva s nějakým místním ISP, tak bych šel cestou soukromého 60GHz spoje.

4
Vývoj / Re: Začátečník a vývoj webových aplikací
« kdy: 19. 02. 2011, 13:24:58 »
Začínal jsem na PHP před pár lety a stále preferuji PHP.
No PHP ... bohužel PHP je trochu širší pojem. Někdo si pod PHP představí krásný čistý kód, někdo si představí čistě nějaký framework (Zend, Nette, whatever) a většina si představí pseudo-MVC aplikace, bastly rádoby PHP programátorů, kteří si myslí jací nejsou borci a vyznat se v jejich kódu je téměř nemožné.
Začínal jsem jako bastlíř, ano, přiznávám - je to tak. Snažil jsem se aplikaci dělit do několika částí po svém, potom jsem si někde přečetl o OOP a MVC modelu a začal jsem vytvářet ještě větší pseudo-MVC bastly.
No a potom jsem se dostal k Nette a .. můj život s PHP se změnil :-) Už neprogramuji v PHP, programuji v Nette.

Objektové PHP frameworky zjednodušují život, zpřehledňují kód a celkově zvyšují profesionální úroveň celé aplikace.
Nevidím rozdíl mezi člověkem, který píše kvalitně v "Nette" a člověkem, programujícím v weby třeba Javě - oboje funguje, oboje se dá hezky číst. Snad jen jeden rozdíl - pro hodně lidí platí, že "Java = Enterprise". Proč? Nevím.

Takže jednoznačně doporučuji PHP, ale po pár lekcích a "Hello World"-like aplikacích se určitě začít učit a stavět na nějakém frameworku - člověka to prostě nutí získat správné návyky a naučit se psát kvalitně a objektově.

5
Server / Re: Jak se přihlásit do běžící session?
« kdy: 02. 02. 2011, 21:57:39 »
Anebo ještě lépe - Tmux :-)

6
Vývoj / Re: Kohana nebo Nette?
« kdy: 28. 01. 2011, 17:30:45 »
Používám Nette, za nic jiného nevyměním. S dokumentací jsem problém nikdy neměl.

Stran: [1]