Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Filip Jirsák

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Vývoj / Re:Java - kniha JDK 7
« kdy: 28. 01. 2022, 21:29:48 »
Z tohohle důvodu bych se třeba na začátku nepouštěl do JavaScriptu, protože ten je sice také hodně používaný, ale jeho správné používání není jednoduché – takže je snadné získat špatné návyky.
Přesně tohle mě taky napadlo, ale nechtěl jsem začínat flamewar.
Já doufám, že jsem flamewar nezačal :-) Určitě nechci, aby to vyznělo, že je JavaScript špatný. Spousta lidí na něj nadává, ale v drtivé většině případů je to proto, že mu nerozumí. Takže za mne JavaScript není špatný jazyk (i když má své stinné stránky), ale je těžké se ho naučit správně, zejména pokud se ho někdo učí sám a je v programování začátečník.

Učil jsem JavaScript i jako první programovací jazyk, ale příprava osnovy takového kurzu je procházka minovým polem, kdy je potřeba pečlivě vybírat, co, v jakém pořadí a hlavně jak přesně říkat, aby to nevedlo ke špatným návykům. Pokud se někdo učí sám, nemá tenhle předvýběr od lektora a tím pádem je snadné naučit se něco špatně.

V tomhle mi připadá Java (a asi i Pascal, ale ten se asi dnes málokdo bude učit aby se jím živil) docela výjimečná, že i při samostudiu není moc co zkazit, to by musel člověk narazit na vyloženě špatné materiály. Maximálně se naučí nějakou technologii, o které se pak dozví, že už se nepoužívá (třeba ty applety). Řekl bych, že třeba i Python nebo C# jsou na tom o stupeň hůř, že je tam snazší při samostudiu získat špatný návyk.

2
Vývoj / Re:Java - kniha JDK 7
« kdy: 28. 01. 2022, 19:45:16 »
Java není pro začátek špatný jazyk, protože jednak je široce používaný, takže snadno najdete práci, zároveň se v ní dá programovat široká škála aplikací – vedle serverů (a webových aplikací) také mobilní aplikace, ale i desktopové aplikace. Za druhé, ten jazyk a jeho SDK není špatně navržené, takže nezískáte špatné návyky.

Z tohohle důvodu bych se třeba na začátku nepouštěl do JavaScriptu, protože ten je sice také hodně používaný, ale jeho správné používání není jednoduché – takže je snadné získat špatné návyky. Navíc dnes je mnoho způsobů, jak programovat v JavaScriptu, což bude pro začátečníka matoucí.

3
Vývoj / Re:JAVA - kniha JDK 7
« kdy: 27. 01. 2022, 17:01:15 »
Třeba od stejného autora je novější Mistrovství - Java a za poloviční cenu. Jsou tam lambda výrazy, vedle Swingu je tam i JavaFX. Applety jsou tam bohužel pořád, ale to můžete přeskočit. Podle obsahu mi tam výrazně chybí akorát Java collections framework, ale to si můžete nastudovat někde jinde. Neznám styl autora, ale pokud bych si měl podle obsahu vybrat mezi těmito dvěma jeho knížkami, volil bych tuhle novější.

4
Vývoj / Re:JAVA - kniha JDK 7
« kdy: 27. 01. 2022, 16:55:44 »
Java důsledně dbá na zpětnou kompatibilitu, takže v tom by problém nebyl. Jenže až v Javě 8 přišly lambdy a streamy, což je podstatná inovace, se kterou se dnes setkáte prakticky všude. Ta by vám chyběla. Navíc v té knize je dost prostoru věnovaného appletům, které dnes už v žádném prohlížeči nespustíte. Dále je tam Swing – pokud byste se náhodou dostal k psaní desktopových aplikací, můžete ho využít, ale většina javovských projektů budou serverové technologie, případně Android, kde Swing nevyužijete. Z webových technologií jsou tam servlety, s těmi už se dnes také obvykle přímo nesetkáte – když už se používají, máte stejně nějaký framework nad nimi. Neškodí vědět, jak servlety fungují, ale není potřeba tím začínat.

Já bych tedy zrovna tuhle knížku (podle obsahu) nedoporučil. A to jinak říkám naučte se základy Javy klidně podle učebnice pro verzi 5 a pak si dostudujte, co je v novějších verzích přidané. Tady tu knížku ale zbytečně „nafukují“ věci, které dnes nepotřebujete znát.

5
Sítě / Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« kdy: 27. 01. 2022, 13:00:15 »
Asi tak třetina Mochova (možná už víc) je zasíťovaná optikou spolku czela.net. Jejich optika je i v některých dalších obcích okolo. Ale nevím, zda 20 km od Prahy považujete za venkov.

6
Takovou funkcionalitu Postfix přímo vestavěnou nemá, můžete k tomu ale použít obecnou funkcionalitu map. Např. tady je podobný příklad: Rewriting addresses in Postfix with regular expressions a když budete googlit, najdete další. Záleží na konkrétním způsobu použití, zda by nebylo lepší použít jinou tabulku, třeba alias nebo virtual_alias.

7
Sítě / Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« kdy: 23. 01. 2022, 18:47:32 »
Nemusíte „co nejvíc zakazovat přístup k internetu v aplikacích“, ale hlavně vypněte data na úrovni mobilu (operačního systému). A ověřte si, že jsou vypnutá nejen v ideálním případě, kdy máte signál a data dostupná (teoreticky) na obou SIM, ale že se vám data neaktivují třeba v okamžiku, kdy druhá SIM nemá přístup k datům nebo se úplně odpojí od sítě. (Myslím, že nebude náhoda, že se to „samovolné“ zapínání dat děje lidem s dvěma SIMkami v mobilu.)

To, že mobil ukazuje nulu u přenesených dat, může být dané tím, že to byla nějaká komunikace, kterou mobil nezapočítává – třeba jen DNS dotaz nebo jen přidělení IP adresy.

Předpokládám, že máte ověřeno, že tu aktivaci způsobují právě data a ne třeba volání  nebo SMS.

8
Vývoj / Re:Hledání a nahrazování pomocí JavaScriptu
« kdy: 21. 01. 2022, 08:38:43 »
Takze vy si svoj kodoptimalizujete ale pritom trvate aby ten moj ostal v povodnej podobe. Ste tak ferovy :D Nehrajte marias ani ine podobne hry, mohlo by to byt bolestive. :D
Já jsem pouze kód upravil tak, aby obě dvě verze dělaly funkčně to samé. Ano, když chci porovnat dva přístupy k řešení téhož problému, připadá mi férové, když obě varianty řeší tentýž problém a ne když jedna varianta toho umí mnohem víc, co není k řešení problému potřeba.

Vy si svůj kód klidně optimalizujte, nikde jsem nepsal, že to dělat nesmíte. Akorát by to měla být optimalizace řešení problému a ne optimalizace pro konkrétní test. taky bych uměl „optimalizovat“ kód tak, že si rovnou uložím výstupní text k příslušnému testu do proměnné a nebudu volat žádnou funkci.

Pozrite si ako JIT v javascripte funguje.
Že máte po tom fiasku pořád odvahu někoho poučovat…

Mno, to RE engine je uz skompilovane, vsak. Rovnako sa skompiluje aj ten regular, ci uz pomocou re.compile alebo volanimtoho isteho s konstruktoru. Je skompilovane vzdy a nie len v urcitych pripadoch.
Ono není skompilovat jako skompilovat. Můžete kompilovat do nativního kódu, do optimalizovaného nativního kódu, do AST, do bajtkódu…

9
Sítě / Re:NET + IPTV po jednom kabelu
« kdy: 17. 01. 2022, 15:32:48 »
Záleží na tom, co přesně tím chcete řešit. Samotný telekomunikační operátor to obvykle řeší pomocí VLAN, takže řešením třeba může být to nechat data z jeho VLAN vybalit až později.

10
Vývoj / Re:Normalizace databáze
« kdy: 17. 01. 2022, 08:18:39 »
Takto definované "materializované views" (automaticky updatované ze zdrojových dat) není ale nic jiného, než určitý typ denormalizované tabulky.... To pak už je vlastně definice kruhem: denormalizaci dat vyřeš denormalizací dat... :-)
Materializované views jsou z definice vždy denormalizací dat – vždy jsou to data, která můžete spočítat z jiných tabulek.

11
Vývoj / Re:Normalizace databáze
« kdy: 15. 01. 2022, 11:05:04 »
Ja nejak ty materializovane views nemusim, umi to delat jenom refresh vsech dat naraz, nenasel jsem na to doposud uplatneni, a tam kde jsem to videl pouzito to bylo nevhodne. Mozna tak nejake co 1 za den staci aktualizovat, ale s tim jsem se nesetkal.
Já je také nemusím. Nicméně to, kdy se materializovaný pohled obnovuje, je implementační detail – může být i takový materializovaný pohled, který se aktualizuje rovnou s aktualizací primárních dat.

Jinak použití těch obvyklých materializovaných pohledů, které se aktualizují jendou za čas, je pro různé agregace či statistiky, kde se neočekává, že máte v každém okamžiku absolutně přesné hodnoty (protože ani nedávají smysl).

12
Vývoj / Re:Groovy a pseudo-terminál
« kdy: 15. 01. 2022, 09:36:12 »
Neslo by ten vystup poslat do souboru a ten pak stahnout?
To by ovšem byl výsledek úplně stejný. Problém je v tom, že ten skript evidentně zjišťuje, zda je výstup přesměrován do terminálu, a pokud ano, přizpůsobí se šířce terminálu. Pokud ne, nebo není schopen detekovat šířku terminálu, zvolí nějakou standardní šířku.

Nemá ten skript Mikrotiku nějaký parametr, kterým by se dal určit formát výstupu? Slušné programy to tak dělají, že bez parametrů zkouší uhodnout vhodné výchozí nastavení, ale pomocí parametrů to můžete ručně doladit.

13
Napadlo mne jeste jedno reseni, mit ty cksumy centralne a hledat podle hashe (md5?) stejne soubory a pripadne identifikovat zmeny slozek/nazvu souboru. Jenze to je spis takova magie, tezko rict jestli to poslouzi k ucelu.
To mne také napadlo, ale to dost záleží na objemu dat. Protože když budete hledat nějaký soubor podle hashe, znamená to spočítat otisky všech souborů, které v tom úložišti máte (resp. tak dlouho, dokud ten soubor nenajdete, což v nejhorším případě znamená všech). A vlastně by se tím těžko hledaly chyby – spočítal byste hashe všech souborů, porovnal se známými hashi a zjistil byste, že je tam nějaký nový hash. A teď byste musel zjišťovat, zda jste tam nahrál nový soubor, nebo jestli je ten soubor poškozen.

MD5 bych určitě nepoužíval, je děravé a nemá žádné výhody. Vám asi děravost nevadí, ale mohu z toho vzniknout akorát problémy, nic vám to nepřinese. Použil bych BLAKE3 (utilita b3sum), pokud nemáte nějaký obskurní hardware, na kterém by se počítala pomalu. Výpočet je podstatně rychlejší než MD5 a není děravá.

Každopádně mi pořád jako nejlepší řešení vychází mít hashe uložené v samostatných souborech (buď jeden soubor na adresář, nebo jeden soubor pro vše), a přejmenované soubory holt řešit tak, že vám zmizí starý soubor a objeví se nový, který ale má stejný hash, jako soubor, který zmizel – takže víte, že je to přejmenování.

14
Ještě mne napadá – jak přesně chcete s těmi soubory pracovat, jestli je opravdu nutné mít u souborů ty kontrolní součty i při kopírování na Windows.

Já si pod dlouhodobě archivovanými daty představuju to, že mám soubory uložené na nějakém disku připojeném (ideálně ne trvale) k nějakému linuxovému systému. Občas tam nahraju nějaká data, občas odsud nějaká data chci stáhnout, a hlavně se tam pravidelně provádí kontrola kontrolních součtů. Při takovémhle použití mi nedává smysl tahat kontrolní součty někam mimo tenhle systém. Prostě by se měly přepočítat, když tam nahraju nějaký nový soubor, a pak pravidelně kontrolovat. Přepisovat soubory by se tam neměly, to je nejlepší cesta, jak o archivní data přijít. Mazání souborů by mělo být výjimečné, pokud už nějaká data opravdu nejsou potřeba – opět, jakmile tam běžně umožníte mazání, je to největší riziko ztráty dat.

15
Umí zapsat soubor s kontrolními součty i je verifikovat.
Což ovšem nesplňuje to, proč se na to tazatel vůbec ptá – začátek třetího odstavce zadání.

Stran: [1] 2 3 ... 6