Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - zlomeny

Stran: [1]
1
Hardware / Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« kdy: 06. 12. 2021, 15:40:13 »
na tohle je nejlepsi jiz zmineny testdisk

Test diskem to asi skončí. :) Jen musím přikoupit další 3TB disk. Z toho co jste psali by se mi asi nejvíce líbílo to risknout, a zkusit rovnou obnovit tabulku.

2
ad 2. leva mys nad repro ikonkou na liste, Smesovac zvuku, Nastaveni, "blabla HDMI" - Profil=Vypnuto

Problém je že se sám pokaždé znovu zapne s rozsvícením monitoru. Taky to neřeší problém se zpětnou vazbou. Ale díky.

3
Mám otravný problém se zvukem na svém počítači.
Jedu na Xubuntu 20.04, nyní čerstvě přeinstalovaném. Možná se jedná o dva problémy, nevím zda to spolu souvisí  :)

Hardware:
MB ASROCK B450M PRO4 .
Zvuková karta je integrovaná na základní desce, jedná se o Realtek ALC892 Audio Codec.
CPU AMD Ryzen 5 2600, 3,9 GHz (AM4)
VGA AMD Sapphire PULSE RADEON RX 550

1. Stává se mi, že zvuk začne chytat vazbu, nevím jak to lépe popsat. Vše funguje jak má, a k tomuto jevu dochází když spustím některé aplikace (jen někdy) například dosovou hru. Také k tomu dochází, když ve Firefoxu zobrazím některé webové stránky (tipuji že se spustí nějáký skript co dělá něco s audiem). Pomůže pouze restart alsy (sudo alsa force-reload).
Zdá se mi, že tento problém se začíná vyskytovat čím dál tím častěji, několikrát za den. Dříve bylo potřeba resetovat alsu jen v jednom z deseti případů, v nastavení bylo vidět, že jsou obě zvukovky vypnuté. Případně bylo potřeba přepnout audio výstup (analog stereo output /analog stereo duplex). Mám pocit, že tento problém jsem měl už od začátku, počítač mám cca rok a půl. Jen se to vyskytuje čím dál tím častěji, a mám pocit že se to zhoršilo po nějaké aktualizaci.

2. Audio chci pouštět pouze přes jack. Zároveň mám jeden z monitorů připojený přes HDMI. Když zapnu monitor připojený přes HDMI, dojde ve volume control k vypnutí integrované zvukové karty, a zapnutí zvukovky která je součástí grafické karty. Aby zvuk opět fungoval, musím je ručně přepnout. Dochází k tomu i při uspání a probuzení monitoru.

Nevím jestli jsem to správně popsal, chová se to zvláštně. Na internetu jsem k tomu nic moc nedohledal, možná kladu špatné dotazy...

4
Hardware / Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« kdy: 05. 12. 2021, 07:22:48 »
Děkuji moc za rady, Za normálních okolností bych se tak moc nevyptával, a více sám dohledával a zkoušel, ale tady mám obavy že bych o data mohl snadno definitivně přijít.


Existuje a ukon se jmenuje: Obnovit data ze zalohy.

Njn, dělal jsem pořádek na externích discích se zálohami. Vše jsem nakopíroval na ten sformátovaný disk, s tím že po přeinstalování udělám na disku pořádek a udělám si zálohu na externí disky tak aby v nich nebyl nepořádek který na nich za roky panoval. Moje debilita no. 8)

Zkus ty oddíly vytvořit znovu ve stejne velikosti, neformátované.

Na disku byl pouze jeden oddíl přes celý disk. Zkusil bych jej vytvořit znovu bez formátování. Můžu k tomu použít gtparted (vyberu disk, výtvořím oddíl přes celý disk, nebudu formátovat, a je to?

program testdisk by mohl najit a obnovit informace o puvodnich oddilech
…a následně by snad mohlo jít ext4, pokud to bylo ext4, připojit se záložním superblokem (prý se taky dá říct "takhle velký byl FS, superblok si vymysli a snad bude stejný"). Ale naštěstí jsem to nikdy nepotřeboval.

Myslím že to bylo ext4. Jak získám záložní superblok? Přes testdisk?

5
Hardware / Omylem (rychle) naformátovaný disk
« kdy: 05. 12. 2021, 01:06:42 »
Po dlouhé době jsem přeinstalovával počítač.
Měl jsem SSD disk s xubuntu 20.04, a druhý 3TB disk s daty, které jsem chtěl zachovat.
Omylem jsem v instalátoru Windows 10 sformátoval disk s daty.

Všiml jsem si toho, a kromě rychlého sformátování z instalátoru jsem s diskem nemanipuloval, pouze jej jednou moutnul abych zjistil, že jsem jej skutečně sformátoval.
Disk byl naformátovaný na výchozí formát doporučený xubuntu, bohužel vám teď neřeknu který to je, protože jsem disk pro jistotu odpojil.

Potřeboval bych poradit, jak se k datům nyní dostat. Jedná se o přibližně 700GB dat. K dispozici mám Xubuntu a Win10.
Nepříjemné je, že aktuálně nemám k dispozici druhý disk na který bych mohl provést obnovu.

Neexistuje nějaké jednoduché řešení, když se jednalo o Rychlý formát, a na disk se ještě nic nezapsalo...

Stran: [1]