Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - LukynZ

Stran: [1]
1
Distribuce / Re:Arch Linux vs. Gentoo
« kdy: 18. 04. 2013, 09:07:26 »
Ja pouzival jen gentoo testing, ale paradoxne jsem s gentoo mel nejmene problemu. Sice se OBCAS stane, ze nejaky novy update nejde zkompilovat, ale je to testing, takze to tak beru, za nejakou hodinu ci druhy den uz to vetsinou jde. Ale nestane se mi to, co ted na archu, kdy pouzivam kde-telepathy a nejde zkompilovat call ui, protoze potrebuje starsi verzi telepathy-farstream. Ne, proste do archu starou verzi clovek nenacpe ani nasilne pres AUR, protoze nejde zkompilovat zase proti necemu jinemu. Dalsi nevyhoda Auru je, ze se neco updatne a musite to proti nover verzi zkompilovat, ale to nezjistite jinak nez tak, ze tu vec potrebujete pouzit a ona nejde. Nebo nedejboze prcnou to stable neco, co je rozbite (ano, dokazali dat do stable update, na ktery byl bugreport a ikonu ve vsech FM byly rozbite). Jak to date dolu? Normalne nijak. Treba najet na mirror, kde jsou stare verze a rucne to downgradovat. Tohle vsechno ma gentoo osetrene. Muze mit nekolik verzi stejneho baliku vedle sebe. Muze si clovek vybrat z mnoha verzi...
Sel jsem za jednoduchou cestou balicku, protoze uz jsem nechtel resit kompilace, ale narazil jsem porad na tolik omezeni, ze si rikam, ze se asi zase vratim. Kdysi davno mi na Gentoo foru napsali, ze se stejne nakonec zase k Gentoo vratim, vzdycky to tak je. No meli pravdu. Asi dvakrat :)

2
Distribuce / Re:Arch Linux vs. Gentoo
« kdy: 17. 04. 2013, 13:43:19 »
Na všechno používám otevřené ovladče, takže nevím, jak jsou na tom ty zavřené, ale kdo by používal zavřené ovladače...

Kazdy, kdo si koupi grafiku a chce ji pouzivat i jinak nez jako podtacek pod pivo?

3
Distribuce / Re: Čím nahradit Arch?
« kdy: 02. 06. 2011, 00:09:05 »
Machine time prece neni problem. Pokud jsi na baterce, neupdatuj, updatuj az na siti a pokud mas opravdu nutnou potrebu neco updatovat hned, tak muzes jen tu jedinou vec. Co se tyce kernelu, netusim jak ne na tom genkernel, ale ja si delam svuj vlastni jen s vecmi co muj pocitac potrebuje a to zabere odhadem ne vic nez 5 minut. Ono to staci jednou nastavit a configurak uz si pak muzes prenaset mezi dalsimi verzemi.

Co se tyce slottingu tak ne, nemusis nic nucene resit. Slot ma vetsi prioritu nez verze. Takze pokud se ti do portage hodi nova verze pro slot 0, slot 1 se ti updatovat nebude. V praxi by to vypadalo asi tak, ze pro slot 0 si das mask na verzi >=4 a pro 4 a vice si vytvoris lokalne slot 1. Takze kdyz prijde do portage nova verze 4, slot 0 se updatovat nebude a slot 1 taky ne, dokud si tam sam verzi nezvednes.

Pokud mas 64bit cpu, ani o 32bit systemu neuvazuj!

4
Distribuce / Re: Čím nahradit Arch?
« kdy: 31. 05. 2011, 11:31:14 »
Jinak, na kolik času cca vyjde pravidelná údržba systému? Dejme tomu, že bych měl Openboxový desktop, k tomu aplikace z Gnome (berou si odtud mnoho závislostí), něco na Pythonu, pár vývojových nástrojů a pár běžných aplikací (Firefox, Thunderbird, MPlayer, ...)

Co se týče kompilace, nevidím to jako až takovou výhodu, radši použiju předkompilovanou verzi tam, kde to půjde. Hlavně u často se měnících věcí. Do vyhazování zbytečností z jádra se mi až tak moc nechce, leda pomocí sktirpu, který by proscannoval hardware a přednastavil kernel.

Tebe udrzba vyjde minimalne. Pocitac kompiluje za tebe a ty muzes porad delat co chces a nestaras se. Obcas jen musis obslouzit nove configuraky, ktere by chtely prepsat nektere aktualni a na to ma gentoo tool, ktery ti to usnadni. Nejvice casu ti zabere pocatecni instalace a vyladeni vsech USE flagu pro tvuj system. Potom uz nic neresis, leda by se objevilo neco, co nutne vyzaduje zapnout nejaky flag, ale to ti hned vypise.

Rikas, ze kompilaci nevidis jako vyhodu? Ale to je prece ta nejvetsi vyhoda. Diku use flagum nastavis zavislosti, takze si do systemu nezatahas hromadu balastu, ktery nepotrebujes, programy nebudou kompilovane proti hromade nechtenych veci, budou mensi a diky optimalizaci rychlejsi. Na mem pocitaci je treba rozdim mezi Archem (coz povazuji za jedno z nejsviznejsich package dister) a Gentoo znatelny co se tyce reakci celeho DE a systemu. Alespon na 64bit.

5
Distribuce / Re: Čím nahradit Arch?
« kdy: 30. 05. 2011, 12:46:47 »
Zdravim,

Vite, mas docela zajimave pozdavky, ale udelas si s nimi docela peklo.

Rad bys mel starsi stable verze programu, ale taky rad aktualni - a zde se dostanes docela do problemu, protoze nektera nova verze bude chtit novejsi verzi nejake knihovny a budes muset updatovat i tu, zatimco starsi verze jinych programu s ni treba nepojedou/balik nebude proti ni kompilovany. To je dost dulezita vec, kterou by sis mel uvedomit. Nejsem si moc jisty, jestli to je dobry pristup. Nize to lip vysvetlim.

Co se tyce Gentoo, nikdo tu poradne nezminil, ze je stable a testing. V testingu jsou nove veci hned po vydani, ve stable starsi verze a podle nazvu stable :) Ja osobne pouzivam testing (momentalne Gnome 3 z gnome overlay) a nemam nejmensi problem s nicim (ano, obcas se vyskytne problem ze nejaky maly update nejde hned zkompilovat...ale to je testing...tak co, zkompiluju to zitra kdy uz je to opraveno). Vzhledem k tomu, ze tam ke kazdemu programu mas na vyber nekolik verzi, urcite si vyberes. Ale tu muze nastat problem, co jsem psal vyse....pokud povolis nejake aplikaci novejsi verzi, muze ti zacit brecet, ze tuhle a tuhle knihovnu potrebuje novejsi a roztacis kolotoc. Ale to neni problem, zkompilujes to a pustis revdep-rebuild, ktery kontroluje, jestli nejaky update klicove knihovny neznicil nejakou aplikaci, pokud ano, najde ji a da moznost ji rekompilovat proti nove verzi te knihovny. A tady je problem no.2...stare verze proti nove jit kompilovat nemusi, protoze nova ma klicove zmeny a stary program hold na to neni delany. Stejny problem budes mit s binarni distribuci, akorat ze si tam budes neco hledat a prekompilovavat mnohem sloziteji. A ja bych se asi radeji zastrelil. :)
V Gentoo taky muzes mit vice verzi jedne aplikace najednou. Vetsinou to maji ruzne majoritni verze knihoven a majoritni verzi DE, ale mozne je to i u aplikaci...ovsem defaultne to az na par vyjimek neni. V takovem pripade se vezme ebuild dane aplikace do lokani portage a prepise slot na dalsi hodnotu a tim mas moznost mit paralelne nainstalovane dve a vice ruznych verzi jedne aplikace....

Takze abych to shrnul, nejlepe je bud jet stable distra se starsimi verzemi (ubuntu, debian, fedora, gentoo stable....) nebo novymi (arch, debian testing, gentoo testing...) a pokud chces mixovat, tak jedine Gentoo, protoze pripadne problemy tam vyresis mnohem snaze. A hlavne, neni nad to mit kompilovany system primo na svuj pocitac bez zbytecnych veci na vic a ver, ze je to poznat :)

Co se tyce Catalystu, tak nejvetsi problem jsou spis samotne ovladace, ktere jsou hrozny brak :)

6
Software / Re: Alternativy k programům pro Windows
« kdy: 10. 03. 2011, 13:38:42 »
Docela me fascinuje, jak tu litaji navrhy s gtk a qt aplikacemi zaroven (nehlede na to, ze s kopete si tam nacpe i polovinu windows vista...teda polovinu KDE). Pokud pouziva gnome, tak bych kazdopadne preferoval jen gtk aplikace.

Kdyz ja prechazel z windows, tak jsem taky mel "nutnost" pouzivat total commandera a mirandu. Po chvili jsem zjistil, ze nautilus bohate staci (dokonce se mi i vic libi) a neco na zpusob total commandera clovek vubec nepotrebuje. Misto mirandy jsem pouzival pidgina a dnes pouzivam gajim, protoze preferuju xmpp protokol a pokud clovek nutne potrebuje to icq, existuje transport.

7
Odkladiště / Re: Gentoo vs Archlinux vs Ubuntu?
« kdy: 13. 01. 2011, 23:08:37 »
Tak 3 uz mas napsane v tom puvodnim postu a dalsi dve treba pacman a AUR (a tech x vyhod, ktere v sobe tyto veci maji)

Stran: [1]