Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Pavouk106

Stran: [1] 2 3 ... 157
1
Takže ve zkratce:
- nahovno navržený chlazení
- limity výkonu (protože nahovno chlazení)
- brutálně podtaktovanej procesor (protože nahovno chlazení)
- nahovno výsledky, protože procesor nemůže jet na plnej výkon (nahovno chalzení)

No, já vidím, kde Apple udělal chybu... Ale Apple si myslí, že to udělali bezchybně a všichni víme, že když si něco Apple myslí, je to pro ně svatý.

Výsledek? Koupil sis za hromadu peněz strašnej sráč.

2
Da se nejak poridit nebo sestrojit lazer, ktery by na vzdalenost rekneme 10m dokazal zabit komara? Vazna otazka. Napadlo me, ze bych si vyrobil autonomni komaro pal.
Mrkni na tenhle TEDx talk, zmiňuje to cca ve třetí třetině.

3
Odepsali z ČT, předali to právnímu oddělení. Doufám, že se to ještě o kousíček posune (alespoň třeba k registrátorovi nebo hostingu), ale to už se nedozvíme.

4
Nic si od toho neslibuju, ale napsal jsem ČT...

5
ja myslim, ze root neovlivnuje jake reklamy se zobrazuji.
za druhe nechapu, ze ma nekdo potrebu reagovat. to je furt dezinformace sem, fejk njus tam,
kazdy snad ma svuj mozek a zkusenosti, aby dokazal odfiltrovat co chce nebo nechce
a nepotrebuje nad sebou cenzora.
i kdyby tam byla reklama na pi-vodu nebo filtr zelenych elektronu do zasuvky, tak je mi to jedno.
ale abych na to psal prispevek, tak to uz je vetsi postizeni, nez podobne reklamy.
Máš pravdu.

Na druhou stranu - pokud se těm dodavatelům reklamy nebude dávat najevo, ať s tímhle jsou do hajzlu, tak se to nikdy nezmění a bude na netu čím dál tím víc podobnýho bordelu.

Tohle by ale stálo za to povýšit - ten web se naprosto jasně snaží vypadat jako web ČT24, takže nepozornýho čtenáře (když se nepodívá na adresu) nenapadne, že to není legitimní. Svým způsobem v tom nečenichám dezinformační reklamu, ale spíš phishingový (nebo jiný podobný) web.

6
Bazar / Re:Prodám PC Fujitsu - Intel Core 2 Duo
« kdy: 30. 03. 2021, 08:40:53 »
Je v tom 8GB RAM a 120GB SSD, to samo má (by pro mě mělo, protože tu mám Phenom II X4, kterému by tyhle díly nevadily :) ) hodnotu 1000 Kč. Navíc je v ceně zbytek počítače a licence k OS. Je to už kus historie, ale za tu cenu to pořád může někomu sloužit, takže podle mě elektro odpad - červený kontejner - zatím ne.

7
Bazar / Re:Prodám TV Loewe Xelos 5381 ZW
« kdy: 03. 03. 2021, 10:06:56 »
Elektro-odpad, je to ten cerveny kontejner..
Tam se tohle asi nevejde ;D

Na jednu stranu je škoda, že jednou špičková věc je dnes vlastně nepoužitelná, ale na druhou stranu - co s tím?

I když si myslím, že si to zájemce najde. Otázka ale je, jestli se domluví na ceně... Protože tohle má fakt cenu (podle mě maximálně) flašky vína.

8
Hardware / Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« kdy: 20. 02. 2021, 10:12:49 »
Netřeba se dohadovat... "Nabíječka" je v tomto kontextu myšleno napájecí zdroj k mobilu s výstupem USB. Tj. 5V a nějaký maximální proud.

RPi Zero (ne W) si bere do 250mA s připojeným 3,5" LCD. Ale pro klid bych to rozhodně zkusil z dobré powerbanky nebo ještě lépe z pořádného zdroje ("nabíječky").

K těm výpisům - Genesis vytěžuje CPU naplno. Zkus ještě poslat výpis s htop (CPU%) ve chvíli, kdy to zamrzne. Zajímá nás, jestli tam bude nahoře vidět genesis nebo emulationstation.

Pokud tam nebude ani genesis, ani emulationstation, zkus poslat výpis příkazů ps -ef |grep genesis a ps -ef |grep emulationstation

Ten runcommand.log musís zkusit ve chvíli, kdy běží nějakej emulátor nebo poté, co jsi ho vypnul (než zapneš další). Je to dočasnej log, kterej existuje jen v době, kdy hraješ/dohrál jsi.

9
Hardware / Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« kdy: 16. 02. 2021, 10:20:55 »
Pavouk106: Je to připojené přes hdmi do tv. Htop jsem spustil ale nevím jak z toho ty data vycucnou abych je sem mohl hodit. Nebo stačí screenshot?

Vlastně jako první bych se vyprdnul na htop a podíval se do /dev/shm/runcommand.log. To lze udělat příkazem less /dev/shm/runcommand.log, otevře se Ti "prohlížeč textu", pohybuješ se v textu šipkama nahoru/dolu a doprava/doleva (pokud je něco dlouhý a nezalomený) a vylezeš z toho stiskem "q". Tam možná najdeš nějakej error.

Můžeš zkusit i htop metodu.

V htop zmáčkni F6 a v levym sloupci vyber PERCENT_CPU, potvrď Enterem. Mělo by se to seřadit podle vytížení CPU. Pokud nahoře na prvním řádku sedí něco s 99%+, tak je jasné, že to stojí na CPU a zajíma Tě, co to je za proces (poslední sloupec, pravděpodobně bude tak dlouhý, že půjde mimo obrazovku a budeš muset posunou šipkou doprava).

Pokud nebude nic mít CPU na 100%, tak zkus F6 a vybrat STATE (to je sloupec "S"). Pokud bude u něčeho v tomhle sloupci (červený) "D", tak to visí na disku = dělá nějaký IO. Standardně jsou tam S jako Sleep nebo R jako Running.

Kdyby to nebyl ani jeden případ, tak bych zkusil seřadit (F6) podle PID a podíval se na nejnovější procesy (zpravidla mají nejvyšší PID = jsou úplně dole) a mrknul se, jestli běží binárka emulátoru, emulation statin, retroarch apod.

Taky se dá mrknout do logů systému ve /var/log/ (opět třeba pomocí less). Logy by bylo asi nejlepší nahrát někam na pastebin (třeba), pokud je chceš omrknout od někoho jinýho. Zkus nejdřív vše předtím a s logy kdyžtak můžu pomoct později (nebudou potřeba všechny...)

10
Hardware / Re:RPi Zero W s RetroPie nefunguje dobře a zamrzá
« kdy: 15. 02. 2021, 21:46:11 »
Jestli se tam dá připojit přes SSH (PuTTY), tak systém jede v pohodě = zatuhne jen grafika/emulation station/retroarch...

Doinstaloval bych tam htop (sudo apt-get install htop) a mrknu se, jestli nevisí nějakej proces (na 100% CPU nebo čeká na disk (problém s IO), nebo co...

Na čem zobrazuješ obraz? Přes HDMI do TV nebo LCD monitor (tedy standardní věc) nebo je to nějaký malý LCD připojený přes GPIO?

A zatím bych netaktoval, nech vše v config.txt beze změn, dokud nevychytáš stabilitu.

11
Hardware / Re:Raspberry Pi 3 nebootuje z většího SSD
« kdy: 31. 01. 2021, 22:01:51 »
"usb-storage.quirks=125f:a88a:u" do cmdline.txt

Jen dodám, že tohle v mém případě pomohlo vyřešit problémy s UAS (USB Attached SCSI). Mám M.2 SSD v USB3 boxu a zatímco na dekstopu mi to s UAS šlape suprově, tak RPi nefungovalo - nepamatuju si, jestli nebootovalo vůbec nebo bylo extrémně pomalé nebo nestabilní... prostě nepoužitelný stav. Přidání zmíněného pomohlo problém zcela eliminovat.

Teoreticky pak ale přijdete o nějaké low-level věci. Ve výsledku to je tuším (zjednodušeně) rychlost SSD a možná i větší opotřebení. Ale když to jinak nejde...

Teda asi by šlo - vyhodit z kernelu UAS. Ale kdo se pustí do kompilace vlastního kernelu...? Teda kromě mě, když na RPi4 provozuju Gentoo ;D

12
Stávalo se mi to mnohokrát v minulosti. Taky se mi stává, že když otevřu víc tabů (témat) a v jednom pak chci odpovědět, tudíž se přihlásit, tak po přihlášení mě to hodí na jiný z těch témat, který a otevřený v jinym tabu - tedy mam pak dva taby se stejnym tématem a původní téma´, na který jsem chtěl odpovídat pak znova musím hledat...

Nijak se to nevyřešilo. Nenašel jsem žádnou ochcávku, jak to ošéfovat na mojí straně... Prostě Ctrl + C a neotvírat víc tabl, když nejsem přihlášenej.

13
Hardware / Re:Výběr hardware pro NAS
« kdy: 15. 12. 2020, 16:49:14 »
Aky zdroj je vlastne optimum na taku zostavu?
Žádný. Pro počítače se spotřebou de facto notebooku nevím o žádném vhodném zdroji. Ideální by byl tak 70-100W, ale to se nedělá vůbec (alespoň co vím). Mám doma takový "NAS" od roku 2013 a nic se na trhu zdrojů nezměnilo. Zato úsporných funkcí v PC přibylo až až... grafiky umí netočit větráky bez zátěže (protože skoro nežerou), procesory žerou pár wattů, když se nudí... A celý to je naháknutý na 750W zdroj, kterej v tu dobu jede na výkon <10%, tedy v nejblbějším režimu...

TFX a SFX zdroj do klasické ATX bedny nedáš, není na to úchyt. Ty se dávají do těch menších beden. Ty budeš muset vzít ATX. Holt obětuješ (jako všichni ostatní) účinnost zdroje... Při tý spotřebe to bude pár wattů, takže Tě to nezruinuje. Ale je to naprd z principu.

14
Hardware / Re:vyber hardware pre NAS
« kdy: 13. 12. 2020, 10:11:52 »
Ohledně desky a CPU nemáš moc na výběr, protože cokoliv kromě bývalých Atomů (tj. všechny ty čtyřjádrový Celerony) bude mít vysokou spotřebu.

Disky určitě bez SMR, možná mrknout po těch, který jsou určený pro NAS a hlavně - pokud budeš mít RAID1 - bych vzal dva různý výrobce, abych minimalizoval pravděpodobnost, že kleknou oba ve stejnou dobu.

Bednu bych vzal nějakou přiměřeně velkou, tower je na tohle dost overkill. Teda za předpokladu, že nebude někde v garáži nebo na půdě, tam bych naopak vzal co nejlevněší a nekoukal až tak moc na fuknčnost. Dokup si filtry na vstupní větráky, pokud by je bedna neměla.

Kdybys našel zdroj s menším výkonem (ideálně 250W, což se možná ani nedělá... tak 300W?), bylo by to lepší - viz druhý vlákno. Možná zvážit bednu, kam se dává menší zdroj (typ zdroje SFX nebo TFX, např: https://www.czc.cz/seasonic-ssp-300sfg-300w/190644/produkt nebo https://www.czc.cz/seasonic-ssp-300tgs-300w/190645/produkt), tyhle zdroje se dělávají i v menších výkonech, takže nebudou takový ztráty.

15
Hardware / Re:niekolko otazok ohladom spotreby PC
« kdy: 13. 12. 2020, 09:59:22 »
1. Dělal bych to jako Ty. Spotřebu bych očekával rozhodně do 50W, v klidu bych čekal 20W

2. Ne zcela chápu otázku. Zdroj má ztráty, takže na vstupu bude vždy víc energie než na výstupu. Když je na výstupu 502, bude na vstupu (řekněme) 55W. Není to ale takhle jednoduché, i když pro tyhle účely to stačí.

3. Nechce se mi po ránu počítat, ale zní to logicky :-)

4. Pozor na přemíru výkonu zdroje! Když budeš mít sestavu, která bude žrát 350W a dáš tam 750W, zatížíš zdroj na cca 50% a zdroj bude mít nějakou účinnost (řekněme 92%). Když budeš mít ale zdroj 1000W, tak bude zatíženej jen na cca 30% a účinnost může být třeba jen 87%. Účinnost zdrojů v různých zátěžích udává specifikace "80 Plus".

Pokud budeš teda mít sestavu se spotřebou řekněme 25W, tak jakejkoliv ATX zdroj bude pracovat v oblasti kolem 10% zátěže nebo míň a když se podíváš na 80 Plus, tak zjistíš, že i při 25% stojí účinnosti za prd. Jediný, co stojí za zmínku je Titanium , kdy i při 10% zátěže je účinnost 90%, ale ten zdroj vyjde na takový prachy, že se jeho koupě absolutně nevyplatí v porovnání s vyššími náklady na provoz horšího zdroje (i 24/7 dlouhodobě - to si můžeš přibližně spočítat).

Možná by stálo za to podívat se po něčem jako PicoPSU nebo jestli není deska, kterou lze napájet adaptérem od notebooku nebo 12V. Intel takový desky kdysi dělával, možná i jiní výrobci. Disky se pak napájí z desky, která má na sobě měnič a konektory s napájením.

5. UPS... počítačovou doma nemám, mám jen aktivně chlazenou větší, která má baterii externě. Mám 90Ah baterii a očekávám, že mi automatickej kotel na uhlí pojede 20 hodin (dmychadlo cca 20W, dvakrát do minuty na pár sekund šnek cca 120W). Tahle UPS má výhodu, že je jedno, jak velkou baterku k ní připojíš. Chceš kapacitu jak prase, dej tam tři 90Ah a pojede Ti to týden... Akorát UPS stála 3500Kč a baterka to samý...

Stran: [1] 2 3 ... 157