Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - uprimny_programator

Stran: [1]
1
Otázka, ako človek čo som vyštudoval vysokú školu a som Ing. (obor Informatika) a človek ktorý je samoučený a komunitne učený a aktívne sa venuje JS 4 roky, full-stack, a o JS vie celkom dosť (aj mongoose, graphql, websocket, auth,... ako front-end framework Svelte), keby chcel pracovať na skrátenú pracovnú dobu (6h/d) a možno na diaľku, koľko si myslíte že bych si mal zapýtať ako svoj prvý plat v prvej práci? Je tých cca ~1300€ [~33 tisíc KČ] v hrubom rozumná požiadavka? Čo som počul tak je lepšie si vypýtať viac, lebo že viacerí zamestnávatelia budú tlačiť na nižší plat, takže prv požiadať viac a postupne povoliť a trocha znížiť €.

Ahoj.

Prvně si dobře assessuj co umíš. Pokud nemáš srovnání, tak ti snad trochu pomůžu.
Umíš za dva týdny nahodit nějaké jednoduché CMS v reactu/vue/angularu podle moderních practices a umíš k tomu udělat spring like backend nebo nějaké nodejs služby řekněmě na úrovni 4-5 z 10? Znáš jiru, agile, git, gitflow, docker, linux, basic devops, basic sysadmin věci?

Pokud je na většinu těchto věcí odpověd ano, pak jsi ve smyslu průměru ČR senior a neměl bys chodit pod 80 superhrubá v Praze nebo Brně s tím, že za rok, dva půjdeš někam už za kilo plus, pokud budeš dobrej. Musíš se ale prezentovat jako senior se vším všudy, jinak se budou kroutit.

Pokud tyhle věci neumíš na průměrné úrovni a opravdu se budeš prezentovat jako junior s tím, že chceš nabrat zkušenosti a za rok, dva tři jít jinam za lepším - tak 55 superhrubé je minimum s tím, že budeš brzo tlačit na pilu.

Pokud půjdeš do korporátu na HPP jako junior, a ten korporát bude dobrý pro CV, tam ti možná dají méně, ale ten tradeoff je právě zasek v CV. Taky varianta. Pod 40HPP snad ani nikde neberou.


To vše výše co jsem psal, to je dobrý leda do úplnýho začátku kariéry. Na bydlení si v dnešní době nevyděláš s ničím pod řekněmě 150 superhrubá (nejpozděj do 5ti let od tohoto nástupu) - budeš muset zjistit kde toto nabízejí - banky, MS, a pár unicorn firem na dobré pozice. Pod 150 v Praze nebo Brně nemá smysl žít, když metr2 stojí 110k.

Nad 200 superhrubá se typicky nikdy nedostaneš v ČR jako techlead řekněmě.

2
Studium a uplatnění / Re:Práce pro FAANG
« kdy: 11. 06. 2021, 09:11:30 »
Ahoj, hele opět napíšu pár připomínek, které tady podle mě úplně nezazněly - a upřímně celkem mě ta kvalita feedbacku překvapuje.

Nejprve napíšu US centric věci, které očividně spousta lidi z evropy/čr nevnímá


1) FAANG, který není Silicon Valley, není tak úplně ten opravodový FAANG (napříkad pracovat pro google v evropě není ta stejná práce, o které američani mluví v rámci práce pro FAANG, toto se v čase může měnit, a pro AMA/FB to nemusí uplně platit, ale rule of thumb - FAANG je práce v CALI.

2) Standardní studium v US je v 17ti "maturita" na střední, a potom je vysoká 3-4 roky bakalář, na mastera více než 90 procent lidí nechodí. Ze školy tedy vylezeš v 20-21. Lidi se běžně hlásí do FAANG od 20-24. Lidi kolem 30 a více většinou přecházejí do role manažerů. Ano, může se ti stát, že budeš z konferencí slavný člověk autor knihovny v 35 pozván pracovat do FAANGU na primárně ne tech-manažerských věcech, ale je to velmi nepravděpodobné, lidi kolem 30-35 zjednodušeně řečeno algoritmy nepíšou - opět, rule of thumb.

3) FAANG dnes je něco jiného než FAANG před 10 lety - pohovory, nábory, prestiž jsou jiné, často vyšší - dej si pozor na lidi co do FAANGU nastoupili před 10 lety a dnes ti předávájí zkušenosti z jejich L5 pozice atd - pravděpodobně ti to dnes moc k ničemu nebude, zvláště jako člověku co nastupuje na L3.

4) FAANG si přebírá každý rok ty top lidi z Ivy League univerzit a filtruje i mezi těmi top. Je tam obrovský přetlak, dnes mají tu hype machine marketingově na maximu. Je běžné, že top člověk z Ivy League to zkouší tři roky dokola než se dostane, a taky se klidně i nedostane.

5) Geopolitika US a kyvadlo náklonosti k ekonomické migraci - tato se v čase mění, ale věz, že v dnešní době chce v US IT pracovat úplně každý z celého světa (asiat chce být ve východní evropě, východní evropan v západní evropě, němec ve švýcarsku, švýcar v new yorku, new yorker chce být v silicon valley), je to takový novodobý gold rush na Klondiku. Amerika historicky mění přístup k ekonomické migraci podle potřeb, a tu se bráný otevírají, tu zavírají. Ty jako kluk z východní evropy budeš soupeřit s asii, indama, celou východní evropou a celým západem aby ses vůbec do Ameriky dostal na nějaké smysluplné vízum (jsou různe typy víz, některé jsou pouze dočasné a tvůj zaměstnavatel musí prokázat, že tě potřebuje a tak dále, tvůj zaměstnavatel tě má v rámci pracovních víz v hrsti, a ví to, a vuyžívá toho). Zkráceně - ty jako imigrant budeš ve výrazně horší pozici něz amík, finančně, pracovně, i jinak, je dobré toto chápat předem.

6) Interview process is broken. V americe, ale i ve světě se tápe nad tím, jak dělat správně interview, a jak dělat správně IT interview. Najdeš spoustu bývalých recruiterů z FAANGU, kteří ti sami řeknou, že i zde to je často random, o vyspání, o otázkách a v realitě to moc férove není, je třeba to tak brát.

7) ve FAANG v realitě z 90 procent nejsou žádní supermani, když se tam už dostaneš, a může tě překvapit jak nízká ta průměrná kvalita v porovnání s tvým očekáváním je - toto je trochu kontroverzní názor chápu.

8) Samotné interview bylo tady jakž takž popsané - klasika algo věci leetcode a spol, avl stromy redblack, linked listy, hash tably, a spíše věci o úrověn výše kdy máš vyřešit nějaký problém za použití kombinace těchto struktur - opět je to o náhodě, pokud teda nepojedeš různé přípravné kurzy a nebudeš mít ty typické úkoly najeté nazpamět (ano, to se běžně dělá, kolem náborů do FAANG vyrostla velká industry - semináře, blogy, knížky, videa, cracking the coding interview apod, je to business). Následně tam je system design, což je řekl bych ta horší část na přípravu, je to víc random a zbytek si již četl výše.

9) Vetšina českých programátorů co jsem potkal, měla problém s fizz buzzem, ti lepší měli problém naprogramovat jednoduchého hada - je dobré si uvědomit, jak daleko ses před těmato lidma, tyhle lidi předem škrtám, tihle ani neví co je FAANG.

10) FAANG je i o těch social skills, jak "googly" seš, a jak zapadáš do firemní kultury - od srdce můžu říct, že většina programátorů co jsem potkal by třeba prošlapřes technické síto, ale přes social síto by neprošla ani za milion let. Taky je to hodně o přetvárce a o tom, jestli ti nevadí, že drtivá většina lidí ve firmě s kulturou budou politicky na opačné straně barikády než ty, a jak to zmenežuješ - i toto se může stát.

11) FAANG je rozhodně skvělý pro CV a po dvou letech v něm vstupenka do jakékoliv firmy na světě - v tomto je skvělý. FAANG je také vstupenka na život do ameriky - v tomto je také skvělý. FAANG tě ale může technologicky velmi zklamat, a pokud seš level CVUT phd a zajimáš se o opravdu zajímavé a komplexní věci - tak ve FAANGU je sice můžou dělat taky, ale 80 procent práce v něm tuto úrověn nemá, a není pravděpodobně počítat s tím, že se člověk dostane tam kam přesně chce.

12) Amerika je napumpovaná, nic zadarmo ti nedaj, a budeš minimálně ze začátku hodně makat, je třeba tohle vnímat (je pravda že FAANG oproti zbytku US se snaží o work life balance ale i tak to imo bude trochu culture shock) - je to velký rozdíl oproti něměckému ospalému korporátu a vyčůrané české pobočce co si krátí práci.


3
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 05. 04. 2021, 22:05:12 »
Pokud si ale donesu vlastni job 10 000 Eur a budu ho chtit/muset  fakturovat pres Cool PPL (to byl ten scenar), tak 500 Eur za mesic jim klidne zaplatim, ale pokud chteji 3000 EUR (30% - se mi stalo u jineho pasaka), tak to fakt ne.

Já k tomuhle zastávám víc subjektivní přístup; pokud se takhle dostanu k jobu, kde mi dají přijatelné peníze, tak mi může být úplně jedno, co se děje někde na pozadí. Například když je pro mě přijatelné že budu dělat za 7k€/měsíc, tak je pro mě úplně irelevantní, že si někde na pozadí nějaké firmy mezi sebou za zprostředkování účtují další 3k€/měsíc, když bych tu práci jinak nesehnal.

Samozřejmě v případě, že bych mohl uzavřít smlouvu přímo, tak chci taky za 10k€, ale kdyby tohle bylo možné a já měl takové info, tak v tom personálka vůbec nefiguruje, takže ani nechápu proč se o téhle větvi argumentu bavit.

Obecně prostě zákon nabídky a poptávky. Stejně jako mi je jedno, že prodejce rohlíku má marži korunu, když je pro mě přijatelné zaplatit za rohlík 4kč, protože prostě jednak ani nevím, jak uzavřít smlouvu přímo s pekárnou na jeden rohlík, ale taky s tím nechci mít ten opruz. Sám mám ve svém okolí lidi, kteří i při nákupu rohlíku nadávají, že výrobní cena je 50 halířů, tak proč mají platit víc, ale pak stejně jdou a koupí to. Čímž vlastně říkají, že reálně ten problém jak koupit přímo od pekárny (případně jak si vyrobit rohlík ze surovin) řešit nechtějí, jen je baví se o tom rozčilovat (taky teda vůbec nechápou, že třeba doprava a distrubuce něco stojí a že ta cena je tak nízko jen když máš výrobu v nějakých kusech).

Tldr; řeším jen jestli to má nějakou hodnotu pro mě, a jestli je to pro mě akceptovatelné. A realita je prostě taková, že chci trávit čas pro mě relevantními věcmi, ne networkingem a hledáním prací, abych obešel všechny prostředníky.

Tohle se mimochodem vztahuje i na platy kolegů. Pokud například zjistím, že kolega na stejné pozici má dvakrát větší plat než já, tak je zde nějaký důvod pro závist? Není, protože buďto dělám za akceptovatelné peníze, nebo ne (ale pak tam teda nedělám, takže tohle neřeším). Jediné co mi to říká je, že může existovat prostor, abych si vyjednal víc, ale je otázka jestli to zvládnu a jestli mi to zaměstnavatel bude chtít dát.

Vždy zjištuji v pracích kolik mají kolegové a jiné pozice, abych velmi rychle začal řešit, v případě že jsem pod cenou, jak tu cenu narovnat. O žádné závisti to není, kolegům to přeju, a já chci taky dobré ohodnocení. Je to čistě boj já versus firma. Z mého pohledu člověk, který neřeší kolik kolem něj vydělávají ostatní, ve finále přijde o spoustu peněz.

Jinak co se týče českých platů ve firmách - před 8 lety jsem po škole začínal kariéru s tím, že jsem již tak nějak 4 roky programoval předtím menší bokovky za pár peněz. Znal jsem svoji market rate, ale jako absolvent jsem si nevěřil, domluvil jsem se tedy na výrazně nižší rate asi na 60 procentech, s tím že naberu zkušenosti a budu mít velký prostor pro vzdělávání a studium. Firma to odkývala, trochu si vyzkoušeli mé znalosti/schopnosti a dali mi seniorní projekt. V realitě jsem žádný volný čas na učení nedostal, a naopak jsem dělal na seniorním projektu za juniorní peníze. Následně jsem zjistil, že firma tyto peníze nepovažuje za juniorní ale vlastně mediorní, i když na trhu bylo zřejmé, že to jsou klasické juniorní peníze.

Ve finále jsem dal po roce výpověd, v tu dobu mi každý den chodily nabídky na téměř dvojnásobek peněz.

Samozřejmě proběhlo vyjednávací kolečko, kdy jsem firmě musel, jako idiot, vysvětlit a odzdrojovat, jaká je reálná situace na trhu ohledně peněz, a jak málo platí. Manažer cucák tomu nevěřil. Majitel to velmi dobře věděl a hrál blbýho, klasika. Nabídli mi, že mi přidaj almužnu. Odmítl jsem a odešel. V další práci po zkušebce dvojnásobek.

Tato zkušenost mne před mnoha lety vyškolila, a věřím že si něčím podobným prošel asi každý z nás. Od té doby velmi řeším v každé firmě peníze, kdo co kolik má. Co si budeme nalhávat, tu práci děláme často čistě pro prachy - ty projekty v korporátech, o kterých předem víte, že k ničemu nebudou, tam se hledá motivace nějakého vyššího poslání těžko. Ty zajímavé práce jsou uplně jinde, a musím uznat, že i nad mé schopnosti, ale ne každý na to má.

Každopádně západ s námi kluky ze socialistického východu dost voře, v IT velmi, a oni moc dobře ví, že si neumíme říct nebo neznáme naši cenu. Za sebe tvrdím - kluci nedávejte jim to zadarmo, pořádně jim při vyjednávání zatopte, budou lhat až se jim bude z uší kouřit, a ve finále vám přistoupí na něco, o čem tvrdili, že je vysněná pohádka šílence z východu.

Je třeba být velmi tvrdý. Naprosto vážně.

4
Nabízím zakázku / Re:Doporučení na dobrého programátora
« kdy: 26. 03. 2021, 10:45:31 »
Dobrý den,

Takto to bohužel nefunguje. Poprosím vás o popis projektu, časovou náročnost, formu spolupráce a samozřejmě váš rozpočet na aplikaci.

Z principu věci je doporučení kontaktu a režie okolo časový náklad pro daného programátora, a ten musí vědět, zdali vůbec nějaký čas investovat. Také doporučující má před svými známými renomé, a nemůže jim sypat do emailu nabídky, které nemusí vůbec dávat smysl.

Pár otázek ohledně projektu.

Chápu správně, že se jedná o desktopovou aplikaci?

Z jakého důvodu musí jít v tom případě o python? Z mého okolí neznám ani jednoho pythonistu, který by dělal desktopové GUI v pythonu, paradoxne znám jen sebe, pokud počítám hobby projektíky jako drobnosti v Tk nebo hry v PyGame.

Na trhu práce určitě najdete řádově více lidí, co vám to uděla například v electronu s JS - opravdu to musí být desktopovka, nebude náhodou stačit lokální aplikace v browseru?

Opravdu chcete snižovat výběr programátorů tím, že si zvolíte jen Prahu a kraj? Většina developerů stejně fyzicky nikam chtít chodit nebude, pokud se jedná o one man show projekt řádově na pár měsíců.

5
Studium a uplatnění / Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« kdy: 10. 03. 2021, 15:11:40 »
Ahoj

Jen par drobnosti bych rad dodal k pohovorum a zkusebni dobe v praci.

Kdyz jdes do nove prace tak

1) Projdi si na justici cashflow a vykazy firmy do ktere jdes - koukni hlavne na naklady na zamestnance a na icare (ti maj kolonku v income statementu vyse). Pochop jak firma vydelava penize. V drtive vetsine pripadu ceske firmy na justici nepublikuji vysledky, i kdyz by dle zakona mely. Presto stale stoji za to zkontrolovat.

2) V praci koukni na jake adrese pracuji a kolik asi muze stat jejich rental. V prostorach se zeptej, nebo pohledem zjisti kolik zde dela lidi, casto se tuto informaci dozvis na pohovoru. Tim si vypocitas, hodne od boku by voko, prumernou fakturu na jednoho zamestnance mesicne, jestli to je pod 75 mesicne v praze, pak je firma levna, 75 je prumer dle oficialnich ceskych statistik - prepocet 60hpp (ano, realne by to melo vice nez 75 abys dorovnal benefity zakoniku prace ale to ted ponecham stranou).

3) Kdyz uz v te firme ses - koukni jake maji zidle, stoly, monitory, pocitace. Tady dodam jednu osobni zkusenost. Stalo se mi, ze firma mi dala 10 let stare poskrabane monitory, ktere bez meho vedomi obcas zmenila - prisel jsem do prace a byl tam jiny horsi monitor. Zidle byly za tisicovku nake prisernosti, konkretne ma zidle byla silne polita zaschlym kafem, tuto mi nabidli pri mem prvnim pracovnim dni - programator ma mit programatorskou zidli, takove zidle se pohybuji od 20 nahoru. To stejne kvalitni stul - pod 10 se nedostanes. Kdyz uvidis monitory podlozene knizkama, 10 let stare, barvy vyblite, tak se radsi pakuj predem, tam to za nic stat nebude.

Jasne nemusi ti nutne nabidnout notas za 120, zidli za 60, stul za 30, a monitory za 40 - to bych cekal v drahem korporatu, ale minimalne na polovine tohoto tedy 60,30,15,20 by ses mel pohybovat.

4) Pohovory - jsou standardne rozbite. Vydel si co ti rikaji dvouma - to jsou ty lepsi pripady. Ty horsi si vydel ctyrma. Casto se ti stane ze pohovory budou vedeny firmou a ty budes v pasivnejsi pozici, toto je vyhodne pro firmu. Rozhodne trvej na tom at ti vysvetli co presne si oni od te role kterou pozaduji, predstavuji, na cem bys ty konkretne delal, co je cilem a jake jsou dlouhodobe plany toho projektu. Nezapomen se jich zaptat na jejich predpokladany budget pro tu roli v rozmezi - to je dulezite, abys vedel ze to za co nastupujes neni v podstate horni strop te role, ale spise naopak spodni pokud predpokladas ze ti maji pridavat v budoucnu (pokud jde o top level roli pak samozrejme to je trochu jine). Vzdy se te budou ptat kolik si predstavujes - na to vzdy odpovidej "ma manday rate se odviji od dohodnutych podminek, pozadavcich a projektu na kterem budu pracovat, v ramci tohoto pohovoru assessujeme zakladni vstupni parametry, neni tedy v mych silach vam v tuto chvili sdelit svou rate, vase pozadavaky z tohoto interview zapracuji a nasledne se vam ozvu s nabidkou rate" - tvym cilem je vzdy zjistit jakou predstavu ma firma, koneckoncu firma poptava, je to tedy na firme, ale samozrejme firmy to nedelaji a pocitaji s tim ze jim reknes rate ktera je hluboce pod tim.

Obecne plati - cim ses seniornejsi tim vic si muzes dovolit resit veci.

6
Studium a uplatnění / Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« kdy: 07. 03. 2021, 13:50:52 »
Ahoj.

Mam specifictejsi background z businessu a programovat jsem zacal az posleze.
Myslim si, ze mimojine kvuli tomu ti reknu veci za oponou, ktere ti typicky programator, co nema business background, nerekne.
Vezmu to obsirne.

Je velmi dulezite si uvedomit pro jaky typ firmy pracujes. Od toho se odviji opravdu spoustu veci, i kdyz to na prvni pohled nemusi jit znat.

Je velmi dulezite rict, ze v kazde praci ti budou lhat. Tim nemyslim jen it industry, ale obecne. Je to takove prvni rande, kde si vsichni mazou med kolem pusy jak nejsou nejlepsi a skveli. Muze se vyjimecne stat, ze narazis na opravdu ferove a moralni lidi, ale v drtive vetsine pripadu narazis na vykuky, kteri ti reknou cokoliv chces slyset, pokud jim to vydela par korun navic, ci vyresi problem.
Za svou karieru, ani z doslechu, jsem jeste nezazil, ze by realita byt jen z poloviny reflektovala to, co se vzdy naslibovalo.
Ber to jako defaultni nastaveni, kdyz budes na trhu prace, je to smutne, ale je to realita.

Muze se tedy stat ze tva vysnena firma po par mesicich se promeni v naprostou deziluzi, je treba s tim pocitat.

Od toho se odviji i nabor - pokud ma firma dobrou image navrch, a vespod hnuj, typicky k nim budou chtit chodit novi mladi perspektivni lidi, kteri i pres velmi slabe nastupni podminky to vezmou. Firmy s timto pocitaji. Muze se tedy stat, ze jakmile nastoupis s vizi toho, ze te firma hodne nauci ponevadz je to tvoje vysnela firma, a v realite to tak nedopadne, pak budes mit velky problem vyjednat si jine podminky - jakmile uz nekam chodis, a pracujes, ses tam zahackovanej a firma vi ze pro tebe bude vice prace shanet novou praci nez mit tady jistotu - v poslednich letech toto v it uz neni takovy problem, ponevadz developeru je malo, ale jak rikam, nezazil jsem situaci, kdy by po nastupu sly vyjednat lepsi podminky nez nejake usmudlane 10% nahoru po roce. Dej si tedy velky pozor na to, jake nastupni podminky mate, a idealne si je sepiste do papiru, a nech si to odsouhlasit.

Co neni na papiru, realne neexistuje. Lidi ti naslibuji hory doly, za 3 mesice ti reknou ze si vubec nepamatuji o cem mluvis. Vzdy mej dulezite veci na papire, a pri jakekoliv prilezitosti referencuj tento papir. Muze ti pripadat ze to je ojedinely problem - toto se bezne deje i u lidi se kterymi treba rok v kuse kazdy den spolupracujes a oni nemaji zajem na tom ti dodrzet neco co jim teoreticky poskodi jejich business vysledky.

Pozor na metodu krajeneho salamu. Casto se ti bude dit, ze ti neco slibi a bude se to porad oddalovat, tu mesic, tu pul rok, rok, i dva - korporat, i mala firma.


Ted neco malo k tvym otazkam.

1) Pokud nastupujes do firmy, ktera ma svuj produkt, mas z poloviny vyhrano - v takovych firmach, pokud to neni startup jeste s mokrymi papiry, te radi zaskoli i dlouhodobe a urcite nebude problem kdyz se budes dva tri mesice ucit jejich stack. Firmy s vlastnim produktem nefakturuji praci od hodiny, a tudiz ty, i kdyz ses naklad firmy, tak branej nejses, protoze to co firma prodava je sluzba/produkt, ne primarne tvuj cas. Tudiz ty nejses ten moneymaker pro firmu, to je ten produkt - jasne, bez vyvoje neni produkt, ale pokud je to uz dojna krava, tak toto nehraje tolik roli.

2) Pokud nastupujes do firmy ktera preprodava tvoji praci, je subdodavatel, pak nebudes mit cas se naucit nic v praci - vse se budes muset doucit ve volnem case, hodi te do vody a nechaji te z toho se doslova podelat. Ano, muze se stat ze nahodou dostanes projekt, kde se klient natahuje, je tam pohodicka a budes mit dobry tym ktery tam ten balanc umi zaridit, pripadne narazis na dobreho kolegu ci nadrizeneho, ale toto je velmi malo pravdepodobne, nelze s tim pocitat. Typicky dostanes stary rozbity projekt, a to na cem nikdo z jinych developeru ve firme uz nechtel delat, a proto najali tebe abys se v tom zasekal - casto je to z pohledu firmy damage control, aby seniorni developeri neutekli. Je pravda ze toto se muze dit i v produktove firme, ale je tam silne mensi sance tohoto.

3) pokud delas fullstack, protoze chces, a bavi te to, pak ok. V opacnem pripade ti rozhodne nedoporucuju delat fullstack, je to spatne ohodnocene financne, a typicky to je znak toho, ze firma je levna, a nemaji na to najmout dva, budes hopsat mezi vecma a hlavu z toho v haji at nevyhoris.

4) Vzdy je vyuzivano at uz kolegy programatory ci managementem toho, ze ses novy, a vubec netusis co jak ve firme funguje - nalozi ti kotel prace jak manazeri tak developeri na tebe prehodi tvoji praci a nikdo ti to nerekne - to je tak vsude, s tim se pocita, pokud to zvladnes, tato naloz ti uz zustane. Je velmi dulezite naucit se rikat ne, a stat si zatim a opakovat ne i do zblbnuti a nenechat se natlacit do veci ktere nestihas, nedas, nebo jsou podle tebe mimo to co ti plati, nebo to casove nestihas.

5) Jeste jednou, nauc se rikat ne, pokud budes bezne sikovny v praci, nikdo te za to nevyhodi pac je malo programatoru a muzes se pomalymi krucky dostat tam, kde ti to vyhovuje. v opacnem pripade vyhoris, a za pul roku, rok, odejdes.

6) Je extremne dulezite pri kazde moznosti resit, a opakovat sve podminky, mluvit o nich, aby se na to nezapomenulo. Ano, ve firmach se hraje na blbecka, a co reknes 77x, to nemusi stacit, musis jim to natlacit do hlavy 133x, a v rovnomernych casovych intervalech, aby porad bylo povedomi o tom ze tam delas za tolik a tolik proto a proto a ze vyzadujes toto a neco jineho.

7) Kdyz te bude srat primy nadrizeny - zjisti si jeho pozici ve firme, pokud je to bezna pozice (cti neni to kamarad vlastnika nebo vyssiho manazmentu) a pokud je nahraditelny (cti radovy projektak), je dobre zkusit jit o patro vyse a pokud jeho sef bude vpohode, tak resit dulezite veci s nim

8) V ramci te sedmicky - bude se ti bezne dit, ze ti tvuj primy nadrizeny bude lhat a vymyslet si a rikat uplne neco jineho, nez jeho nadrizeny a ten nez jeho nadrizeny - je to vse hra a spatne vedeni, kdy se typicky kluci management nikdy neucili a aplikuji nejake postupy z vyrobni firmy u pasu z roku 67. Nediv se kdyz ti bude tvuj nadrizeny rikat uplne neco jineho, nez jeho kolega, casto je to taktika dostat te nekam kde te potrebuje, pripadne udrzet na tom co delas atd.

9) Pozor na penize. Alfa omega vseho. Vsude se budou tvarit ze kultura, benefity a kamaradi ste a ze penize o ty vlastne nejde. Velmi casto bude ve firme interni politika o tom nebavit se o penezich - je to bezna nizko urovnova taktika jak zaskalovat nakladovy strop - lidi se nebavi o penezich, mene lidi bude chodit mene casto si rict o vic min penez. V ceskych firmach obecne nefunguje nic jako postup - do jiste miry toto funguje v korporatech, idealne ceskych pobockach mezinarodnich, ale vetsinou je "postup" spojen se zmenou roli, vedeni projektu, manazmentu a pridani kopy prace navic. Je tedy dulezite si vyjednat dobre penize, adekvatni tvemu trznimu ohodnoceni, ve vetsine firem ti budou tvrdit ze tva trzni hodnota je nekde na 60% toho, co je realita, naprosto bezne zazil jsem vsude. Vyresersuj si kolik mas dostavat a kolem toho velmi smlouvej a nekyvni jim na prvni nabidku.

10) Pokud ses v Praze Brne Ostrave, neboj se dat vypoved a odejit, casto jedine tak postoupis z pozic jako junior na senior a tak - ve smyslu prace, penez a povinnosti - kdyz tento postup udelas v ramci jedne firmy, nikdy nedostanes adekvatni penize a budes mit vyrazne vic prace nez jako senior v jine firme co prave nastoupil - firmy te znaji, analyzuji a zacnou te tlacit do kouta a vic si k tobe dovolat postupem casu, zvlaste kdyz nekde nastoupis jako na zacatku kariery. Je to takova turecka trznice.

11) V CR se obecne dela velmi malo zajimavych projektu, 80% IT prace je naprosta bezna crud aplikace, cms, eshop. CR je v ramci IT tezka montovna, a vychod nam zacina brutalne konkurovat. Dej si pozor, ve tvem zajmu je opravdu vybirat technologie a pracovat na svem cv tak, abys do budoucna nebyl nahraditelny. Pokud budes bezny php developer na eshopu, do 10 let te vystridaji indove a ukrajinci.

12) V zajmu vetsiny ceskych it montovna firem neni abys rostl - kdyz budes rust a stavat se seniorem, budes chtit vic penez, ale firma ma porad stejne projekty a stejne smlouvy, firme tedy akorat narustaji naklady za stejnou praci. Vetsina projektu nevyzaduje nejak skvele programatory, a firmy toto vi a najimaji i podle tohoto. Velmi casto se ti stane, ze firma bude potajnu delat kroky abys ve vysledku nemohl rust, zasekne te na projektu a tak. Firma menezuje naklady, pokud ma stejne projekty, nechce si je zvysovat. Aby ses firme jako senior vyplatit, firma by musela najit, vysoutezit projekt ktery nezvladnou prumerni developeri a bude treba senioru a ty musi najit a najmout - je v podstate nerealne aby takovy projekt firma dlouhodobe mela a zaroven mela ve firme kohortu senioru co toto delaji a zaroven jim klient platil vysoke penize aby se to firme vyplatilo.


Ze srdce ti preji, at potkas ve firme fajn lidi a tomu, co pisu vyse, se vyhnes.

Stran: [1]