Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Pavel Rauš

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Sítě / Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« kdy: 01. 03. 2021, 14:26:58 »
"Wifi se zlepšuje a dobře vykrytý dům signálem ten problém řeší úplně stejně a levněji"

Vykrytý dvoupatrový dům mě přišel na 20k a stále to není 100%, třeba před hlavním vchodem máme pořád špatný signál, takže nám občas vypadne zvonek. Navíc i ta APčka se musí nějak připojit a kabelem to je prostě nejlepší. Takže jo, WiFi se zlepšuje a na 80 % zařízení stačí, ale bez kabelů se dobrá WiFi nepostaví a bál bych se říct, že to je levnější.

Jistě, jenže ta wifi tam bude tak jako tak ... bez ohledu na to, jestli v domě bude dalších 50 zásuvek RJ45 nebo žádná. Pochybuju že by někdo kdo řeší strukturku v domě neměl wifi.

Mohu se zeptat na seznam položek, že z toho vyšlel rozpočet na 20tis ? Já mam v plánu 3x U6-LR, což je do 15tis. Pokud bych se spokojil s AC, tak i nejdražší UAP-AC-PRO stojí asi 3.7tis včetně DPH/1ks.

2
Sítě / Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« kdy: 01. 03. 2021, 11:08:56 »
Jsem v situaci kdy toto zrovna řeším ... postavil jsem se k tomu pragmaticky ... ano Cat5E by stačilo, ale Cat6A neni v absolutních číslech o tolik dražší a vzhledem k ceně domu je ten rozdíl opravdu zanedbatelný. U Cat6A je pravděpodobné, že na to už v budoucnu nebudu muset nikdy sáhnout.

Jistota by bylo samozřejmě Cat8, kde by mělo na metalice fungovat i 25/40Gbit. Ale vzhledem k tomu, že 1Gbit v domácnostech je tu s námi už tak 15 let a stále se nechystá do důchodu ... tak bych to s tím 10Gbit mohl nějak doklepat.

Cat8 a jistota? Rozveselil si ma.
Ja som radsej za istotu typu chranicka, lebo ak pride potreba rychlosti, na ktore Cat5e nebude stacit, tak to bude taky technolgociky pokrok, ze bude jedno aku kabelaz mam a bude to jednoducsie(a asi aj lacnejsie) cele vymenit ako to riesit po starej technologii. Aj tu bratovu Cat5e kabelaz som potahal v chranickach a ak by nahodou nieco, tak tie kable viem vymenit.
Takze aj preto Cat5e. S Cat6a alebo vyssimi to uz nieje taka sranda a tie naklady a starosti navyse sa mi pravdepodbne nikdy nevratia. Lebo ako som spominal, ak raz nebude stacit, tak v tej dobe tu budu ine technologie. Predimenozvavat a mysliet na daleku buducnost nema zmysel, lebo nielen z mojich skusenosti, to skor vymenis ako naozaj vyuzijes.

Tahat Cat8 je samozřejmě nesmysl, taky se na to nechystám. Jen mě zaujalo, že existuje specifikace na 25/40Gbit po metalice, proto jsem to zmínil jako zajímavou kuriozitu.

Ale Cat6A mi pro nový dům prostě přijde jako správná volba. Se zásuvkami pro Cat6A už problém není, i oblíbená řada Schneider Unica na to už má modul.

Ale to že jsem se já takto rozhodl a mam k tomu své důvody neznamená, že to je správná varianta pro všechny a že to tak má každý dělat. Ono popravdě ... Wifi se zlepšuje a dobře vykrytý dům signálem ten problém řeší úplně stejně a levněji - datový tok sice nedosáhne rychlosti dostupné po kabelu, ale velké množství uživatelů takovou potřebu ani nemá.

3
Sítě / Re:Strukturovaná kabeláž v RD a bytech
« kdy: 28. 02. 2021, 09:53:22 »
Jsem v situaci kdy toto zrovna řeším ... postavil jsem se k tomu pragmaticky ... ano Cat5E by stačilo, ale Cat6A neni v absolutních číslech o tolik dražší a vzhledem k ceně domu je ten rozdíl opravdu zanedbatelný. U Cat6A je pravděpodobné, že na to už v budoucnu nebudu muset nikdy sáhnout.

Jistota by bylo samozřejmě Cat8, kde by mělo na metalice fungovat i 25/40Gbit. Ale vzhledem k tomu, že 1Gbit v domácnostech je tu s námi už tak 15 let a stále se nechystá do důchodu ... tak bych to s tím 10Gbit mohl nějak doklepat.

4
Software / Re:Dohledový systém
« kdy: 08. 01. 2021, 07:55:29 »
icinga2 - S Directorem ( který zatím nepoužívám ) lze snad vše naklikat a pokud se na servery nainstaluje agent, tak si to spolu bude samo povídat a konfigurovat se.

centreon - kdysi fork nagiosu, dnes už jdou vlastní cestou. Vše se kliká nebo konfiguruje přes api.

Obojí mám prakticky vyzkoušené z poměrně velkých instalací. Obojí vyžaduje na začátku poměrně dost času na pochopení a správnou instalaci ( ale to je asi obecná vlastnost komplexních monitorovacích systémů ). Ale když to člověk udělá správně tak v obou případech je pak následná správa jednoduchá a kromě aktualizací je to víceméně bezúdržbové. Obojí má aktivní vývoj, nejsou tam žádné náznaky, že by projekt měl umřít.

Samozřejmě existují i věci jako prometheus apod. - ten bych si jako primární monitoring asi nevybral ( podobně jako stejnojmenný film, je to trošku horror ), ale třeba jako doplněk stávajícího monitoringu pro detailnější pohled do kubernetes platformy ... asi proč ne.

A k té grafaně - lezou z toho pěkné grafy, jejich definice ale neni jednoduchá a pozor - hotové dashboardy mají dost často chyby, které nejsou na první pohled vidět ( člověk si toho všimne obvykle až ve chvíli, kdy mu začné být podezřelé, že má na 1Gbit síťovce špičky 1.5Gbit :-) ). Náročnost pro zobrazení dat na klientovi je obrovská.

5
Bazar / Re:Prodám nVidia GeForce 1080 OC
« kdy: 21. 12. 2020, 18:59:44 »
Prodáno

6
Bazar / Prodám nVidia GeForce 1080 OC
« kdy: 20. 12. 2020, 14:58:39 »
Konkrétně MSI 1080 Gaming X 8G. Po říjnovém upgradu mi to tu zůstalo ležet. Karta plně funkční, již po záruce.

Ideálně osobní předání Praha ( Chodov/Opatov/Hostivař ) - v lednu, nebo okolí Týnce nad Sázavou kdykoliv.

Cenu nabídněte.

7
Kdybyste volal na support placeného RHEL, budou s váma taky jednat v rukavičkách - to se nebojte.

Takže místo vendor locku u microsoftu budeš u red hatu, protože nikdo jinej support na linux neposkytuje (dobře, ještě je tu suse) a za licence budeš platit tak jako tak

Raději zaplatit za Linux než za Windows.
Na server dávají GUI! A i ten negui má pořád GUI! Sice bez shellu, ale má! Kde má tento svět logiku?

Pokud zaplatit, tak za řešení co funguje a které bude generovat co nejmenší interní náklady -> tedy lze to efektivně spravovat, funguje to a lidem se to dobře používá. Jestli je to Linux, Windows, MacOS nebo něco jiného je jedno ... každé firemní prostředí má jiné potřeby a jiná kriteria.

8
Ve firmách se používají proto, protože většina zaměstnanců a manažerů je zná ze školy a proč by zkoušeli něco jiného, když jim to funguje.
Ve škole se používají proto, že většina zaměstnavatelů je používá a firmy chtějí, aby budoucí zaměstnaci je uměli používat.
Je to začarovaný kruh. Pokud to chceš změnit, musíš aktivně zkusit přesvědčit učitele a pak i zaměstnavatele, aby zkusili alternativy.
V mé práci se používaly jen Windows (i na server). Přesvědčil jsem je, že na server je lepší dát Linux a i na některé nové pracovní stanice(není potřeba kupovat licenci Windows a funkce to splní stejné). Někde to samozřejmě nejde... ale když ta možnost je, tak o ní člověk musí zkusit ostaní přesvědčit, jinak se nic nezmění.

Sorry ale to je demagogie. Firma potřebuje mít počítače zaměstnanců pod kontrolou ... v MS prostředí je dá do domény a má to vyřešené ... má kontrolu nad celým zařízením, všemi aktualizacemi ... prostě vše. A ať se to někomu líbí nebo ne, je to vlatně správně ... firma chrání své prostředí, svá data, ... vždyť nejsnadnější útok na interní systémy firmy jsou přes nějaké nezabezpečené zařízení co má přístup k interním systémům.

Linux chtějí lidé, co nechtějí mít závislost na tom, jestli jim doménový admin dovolí nainstalovat nějaký SW a o svůj počítač se chtějí starat sami. To je z jednoho pohledu strašně hezké ( svoboda, .... ), ale z druhého velmi rizikové ... co si budeme nalhávat ... pořekadlo že kovářova kobyla chodí bosa je velmi příznačné ... takže i velmi zkušený admin má často svůj pracovní notebook nebo workstation v žalostném stavu ( tedy bez potřebných aktualizací, dost často i distribuce co jsou EOL ).

No a pak tu máme takové ty klasické pracovní potřeby jako je kombinace mailu, kalendáře a kontaktů. A co si budeme nalhávat, Outlook s Exchange má tohle z uživatelského hlediska vyřešeno velmi dobře. Stejné funkcionality v opensource prostředí aktuálně dosáhnout nelze ... s velkou mírou snahy se k tomu lze přiblížit, ale pořád to nebude ono.


9
Server / Re:Vacuum databáze nevrací volné místo
« kdy: 18. 09. 2020, 19:32:14 »
VACUUM FULL + REINDEX

Nicméně pokud to bobtná hodně, tak je to buď chyba v aplikaci a/nebo nemáte správně nastavené autovacuum. Zkuste zjistit kde máte největší bloat

Kód: [Vybrat]
SELECT
  current_database(), schemaname, tablename, /*reltuples::bigint, relpages::bigint, otta,*/
  ROUND((CASE WHEN otta=0 THEN 0.0 ELSE sml.relpages::float/otta END)::numeric,1) AS tbloat,
  CASE WHEN relpages < otta THEN 0 ELSE bs*(sml.relpages-otta)::BIGINT END AS wastedbytes,
  iname, /*ituples::bigint, ipages::bigint, iotta,*/
  ROUND((CASE WHEN iotta=0 OR ipages=0 THEN 0.0 ELSE ipages::float/iotta END)::numeric,1) AS ibloat,
  CASE WHEN ipages < iotta THEN 0 ELSE bs*(ipages-iotta) END AS wastedibytes
FROM (
  SELECT
    schemaname, tablename, cc.reltuples, cc.relpages, bs,
    CEIL((cc.reltuples*((datahdr+ma-
      (CASE WHEN datahdr%ma=0 THEN ma ELSE datahdr%ma END))+nullhdr2+4))/(bs-20::float)) AS otta,
    COALESCE(c2.relname,'?') AS iname, COALESCE(c2.reltuples,0) AS ituples, COALESCE(c2.relpages,0) AS ipages,
    COALESCE(CEIL((c2.reltuples*(datahdr-12))/(bs-20::float)),0) AS iotta -- very rough approximation, assumes all cols
  FROM (
    SELECT
      ma,bs,schemaname,tablename,
      (datawidth+(hdr+ma-(case when hdr%ma=0 THEN ma ELSE hdr%ma END)))::numeric AS datahdr,
      (maxfracsum*(nullhdr+ma-(case when nullhdr%ma=0 THEN ma ELSE nullhdr%ma END))) AS nullhdr2
    FROM (
      SELECT
        schemaname, tablename, hdr, ma, bs,
        SUM((1-null_frac)*avg_width) AS datawidth,
        MAX(null_frac) AS maxfracsum,
        hdr+(
          SELECT 1+count(*)/8
          FROM pg_stats s2
          WHERE null_frac<>0 AND s2.schemaname = s.schemaname AND s2.tablename = s.tablename
        ) AS nullhdr
      FROM pg_stats s, (
        SELECT
          (SELECT current_setting('block_size')::numeric) AS bs,
          CASE WHEN substring(v,12,3) IN ('8.0','8.1','8.2') THEN 27 ELSE 23 END AS hdr,
          CASE WHEN v ~ 'mingw32' THEN 8 ELSE 4 END AS ma
        FROM (SELECT version() AS v) AS foo
      ) AS constants
      GROUP BY 1,2,3,4,5
    ) AS foo
  ) AS rs
  JOIN pg_class cc ON cc.relname = rs.tablename
  JOIN pg_namespace nn ON cc.relnamespace = nn.oid AND nn.nspname = rs.schemaname AND nn.nspname <> 'information_schema'
  LEFT JOIN pg_index i ON indrelid = cc.oid
  LEFT JOIN pg_class c2 ON c2.oid = i.indexrelid
) AS sml
ORDER BY wastedbytes DESC

 - to Vás navede kde je problém. Pak lze případně udělat změnu parametrů pro autovacuum pro konkrétní tabulky přes ALTER TABLE.

Mimochodem jaký je ten výrazný rozdíl, o kterém píšete ? Pokud je to třeba dvojnásobek, tak to nemusí být velký problém. Obecně lze říci, že výkon začne degradovat až když je tabulka mnohonásobě větší než množství dat uvnitř.

10
.... AMD RYZEN Threadripper 3960X. 64 GB RAM a NVMe disky v RAID10

NVME ssd v RAID 10 ?  na jake desce mas 4x M.2 ?  Jake typy ssd ?
Mam dost pochybnosti jestli to ma smysl kdyz dnesni NVME disky maji samy o sobe rychlost 3,5GB/s

Takovy RAID u SSD je dost riziko ne ?  Odejde jeden SSD, odejde i druhy a dalsi..   protoze pracujou stejne.

Spíš ne .... buňky SSD se v tom mirroru budou pochopitelně opotřebovávat stejně, ale to neni typicky příčina proč ten disk umře. Navíc lze tyto hodnoty vyčítat přes S.M.A.R.T a disky včas preventivně vyměnit, pokud se to z nějakého důvodu nepovede, disk by se měl přepnout do read-only režimu ( to by v tom RAIDu 10 mohl být trošku problém ). SSD umřou buď náhle ( typicky controller ), nebo začnou chybovat při čtení/zápisu/komunikaci ... všechny tyhle situace RAID řeší spolehlivě.

Spíš mě zaujal te RAID10, nějak pro to nevidím objektivní důvod .... tento typ RAIDu se používá, pokud 2 disky v mirroru nemají dostatečný výkon ... asi si nedovedu představit využití, kde nestačí výkon NVME disků. Pokud je důvodem kapacita ( SSD nad 2TB jsou jen datacenter = drahé), tak bych to vyřešil dvěma mirrory a neslepoval to k sobě tím strippem ... statisticky je to bezpečnější než RAID 10.

11
Server / Re:SRS a SPF
« kdy: 05. 06. 2020, 08:59:20 »
Filip Jirsak: To rozumím, já myslel že mluvíte o DMARC, DKIM, ADSP.

Alfi, McFly: Děkuju za potvrzení, jaký balíček jste instalovali, kterým to SRS děláte? Způsobů jak to naimplementovat je víc, rád si nechám poradit.

V minulosti jsem používal postsrsd, fungovalo to naprosto bez problémů. Protože mám iredmail, tak nyní využívám iRedADP, kam se v některé z minulých verzí přidala podpora SRS, také s tím neni žádný problém.

12
Hardware / Re:Sestava pro práci
« kdy: 10. 05. 2020, 12:50:48 »
Ryzeny nejsou špatný, ale mysli na omezený počet PCIe linek. Tyhle desktopové jich mají právě pro připojeni chipsetu ( na kterém jsou navěšené všechny onboard zařázení ), jedné 16x grafiky a jednoho NVME disku. Spoustě lidí to stačí, nebo neřeší že když tam strčí jednu kartu navíc, tak jim grafika jeden jen 8x. Ale pokud stavíš počítač na práci, tak je myslím dobré o tomhle omezení vědět ...

Jestli tě to neomezuje, tak buď rád = ušetříš. Jinak musíš jít o řadu výš ... takže např AMD 3960X, nebo Intel i9-10900X apod.


13
Prodano

14

Tak to dej tam, treba se fakt najde nekdo, koho oskubes.

Jak oškubu ? Co si to dovoluješ ? Neprodávám roušku za 100 násobek její nákupní hodnoty. Nabízím komponenty se stále velmi naprůměrnými parametry za naprosto reálnou cenu.

Fakt se tu nenecham urážet, to je už hodně přes limit !!!!!

15
Ty stále nechápeš, co znamená "prodat pod cenou".

Pokud na EU ebay je nejlevnější tento procesor za 15tis a já to nabízím za 14 a přidam k tomu docela slušněj board + 32GB RAM + vodní chladič. Tak to pod cenou už je.

A jak jsem psal už několikrát, ty peníze nutně nepotřebuju, takže je zcela relevantní počkat na někoho, kdo nabídne cenu která bude odpovídající tomu co nabízím. A když nikoho takového nenajdu, tak se nic nestane.

Naprosto rozumím tomu, že je lákavé mě zkusit stáhnout třeba na polovinu ceny. Kdo by to nezkusil ....

Stran: [1] 2 3 ... 10