Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Mudvy

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Příjde mi, že to tady s tím moralizováním dost přeháníte. FKoudelka nikde nezmiňoval jaký má pracovní vztah, ani v jaké firmě dělá, ani jaký jsou jeho pravomoce. Podle vašich představ je to někdo kdo žije v nadnárodním korporátu. Mě zase příjde že to je někdo, kdo se stará o více českých firem z jednoho stroje. Nemusí být vůbec zaměstnanec. Navíc to ani není žádný mega korporát, když doménu řeší až teď.

Tento dotaz mi ani nepříjde nesmyslný, například znám spoustu paranoidních šéfů a majitelů firem, kteří i přes všechny firemní politiky IT mají počítače kompletně mimo jakoukoliv správu aby jim nikdo nekoukal do dokumentů. Nebo když je firma v Microsoftím vesmíru, tak si pořizují Apple, aby tam nic z toho schválně nešlo dát.

Jinak soukromá data zajímají pouze auditory a ty jsou povoláni bud na udání, nebo kvůli zakázce a certifikaci. Jinak si jich nikdo nemusí 20 let všimnout.

Podle toho co tu píšete by člověk co si otevře vlasní email v pracovní době by zasloužil vyhazov ...


2
tohle je taky zajímevé řešení

https://www.windowscentral.com/how-password-protect-folder-windows-10

pokud vím, tak jestli nemáš recovery key - tak to z toho nikdo snadno nedostnane i kdyby byl admin.

3
jestli jde jen o to, aby ti do toho nikdo nevidel když se to válí ve složkách, tak třeba něco takového.

Šlo by to i přes obyčejný 7zip nejspíš. Pokud ti neseberou heslo od archivu, tak se tam nikdo snadno nedostane.

https://apps.microsoft.com/detail/9nsgbqsj2hd6?hl=cs-CZ&gl=IN
https://www.youtube.com/channel/UCx8EKXRh_lR0K5SVHuzXyPQ

stálo mě to 5 sekund google -> windows file secure vault

nebo si napsat primitivní aplikaci, co ti všechny soubory ve složce převede na úplný nesmysly, pomocí vlastního šifrování

4
Hardware / Re:Změna úhlu kamer
« kdy: 09. 05. 2024, 10:37:49 »
Kdyz mi poslete nejaky jednoduchy vykres klidne vam model udelam. Pokud se mi to vejde na tiskarnu tak i vytisknu. Poslat to pak muzu ze zasilkovny

5
Windows a jiné systémy / Re:V akom stave je Windows 11?
« kdy: 03. 05. 2024, 19:09:15 »
To je myslim od edice. Home nuti do online uctu ale Prof jdou normalne na lokal i kdyz primarne je tam taky online ucet. Je tam vsak druha moznost pres domenu.

Instaloval jsem ciste 11 prof 64 anglickou verzi na podzim. Tak snad to jeste nezmenily.


6
Doporučil bych promyslet si oblast, která je vám blízká. Rozhlédnout se kolem sebe a zjistit kde by se mohly moje záliby spojovat. Programování + něco.

Třeba vás baví vařit, spravovat auta, pěstovak květiny, nebo cestování. Na jakoukoliv aktivitu lze vytvořit aplikaci / program, který bude spravovat informace.

Primárně si musíte najít cestu, která vám bude dávat smysl. Pak už je to jednoduchý. Řeknete si, to by bylo fajn kdyby to fungovalo na telefonu -> mám telefon typ ten a ten -> na něj se dá vyvíjet v tom a tom -> a tím se postupně dostanete k tomu co a jak programovat a co k tomu budete muset znát.

Já jsem se učil programovat v 26 od 0. Něco jsem znal ze střední a vejšky jako pascal, html, javascript a pod. ale to všechno byly znalosti typu vím že existuje fotosintéza. Praktický využití 0.

Změnilo se to ve chvíly kdy jsem si ve své práci chtěl pomoct nějakou super snadnou automatizací. Tak jsem hledal čím toho docílím, a našel jsem ide i jazyk. Pak jsem něco nasmolil do jedné metody za pár dní a hle, ono to udělalo tu práci.

Není důležitý jazyk, není důležité ani ide, ani platforma, ani operační systém. Je důležité v hlavě si představit proces, toho se držet a hledat a hledat jak to podle mé myšlenky vytvořit.

Když to bude něco banálního, už to určitě někdo řešil před váma a při troše štěstí zanechal na internetu stopu. Pokud ne, tak si pročíst dokumentace využít ai, případně fóra.

Musíte umět hledat informace, musíte mít trpělivost, musí vás to především bavit.

Kurzy hledám ve chvíli kdy vím co chci a co se potřebuju naučit.

Odhadem to berte tak že po roce co budete 8 hodin sedět u vývoje, z vás bude juniorní vývojář. A to 70% času za ten rok strávíte hledáním, zjišťováním a učením.

Programátor musí umět myslet několik tahů dopředu, umí vyhodnocovat okolní vlivy, umí vidět do budoucnosti :). Psaní kódu je jen vyjádření stavu v mé hlavě. Pokud tam nic takového nemám, tak se to budete učit těžko.

Troufnul bych si říct, že programátorem se prostě narodíte.

7
Windows a jiné systémy / Re:V akom stave je Windows 11?
« kdy: 25. 04. 2024, 20:44:03 »
Me se u starych notasu (stroje pro win 7) stavalo to ze mi umirala cmos baterie a resetováo se nastaveni biosu. Protoze jsem to instaloval v AHCI ale default bylo IDE tak me vzdy boot selhal do modre smrti. Muze to byt neco podobnyho.

Stacilo abych notas tak tyden nepustil.


8
Windows a jiné systémy / Re:V akom stave je Windows 11?
« kdy: 24. 04. 2024, 18:26:26 »

Práve zástupca je veľmi jednoduchá vec. Stačí pravý klik -> Vytvoriť odkaz alebo skratka SHIFT + CTRL + M, mám to v Ubuntu 20.04. aj 22.04.

Jo, nemusím nič vedieť, preto keď chcem aby som mal po zapnutí počítača zapnutý numlock musím sa drbať v registroch (regedit), zatiaľ čo v Linuxe je to obyčajné zaškrtujúce políčko "numlock always on, numeric keys returns numbers (as in MacOS)".
Alebo ak chcem presunúť panel, tak v nastaveniach urobím klik, vo Windows to ani nejde bez aplikácie tretej strane.

A môžem pokračovať. Toto zrovna považujem za blbý argument. Dokonca aj pripojenie k VPN a nastavenie "split-forwarding" je v Ubuntu na pár klikov, čo vo Windows sa drbeš v konfiguračnom súbore.

Zkoušel jsem, nemám to tam :), ani zkratka nic nedělá. Mám 22.04 upgradnute z 20.04. Chtěl jsem udělat zástupce ze spustitelneho jar. To je jedno.

To co řešíte bežný uživatel ani neví že existuje registr, nebo že by to snad mohlo jít i jinak. Když chce psát čísla, zapne si numlock na klávesnici a myslí si že je to jediná cesta. Nenapadne ho že by to měl vůbec řešit. To samé jsou i ty další podněty.

Co se snažím vysvětlit, je že většina uživatelů jsou naprostí amatéři, co se pochopení OS týče. Neví že to mají chtít změnit nebo že to je problém.

Vy jste exper na počítače, rozumíte všemu a všimnete si hned nedokonalostí. Znám lidi, experty na plasty, ty se podivají na auto a řeknou přesně kde měl jaký plast problém a proč by to mohlo vadit. Já se na to auto podívám a nevidím vůbec nic. Chápejte že lidi používají počítače a os tak jak ho vidí očima, a neřeší nic dalšího.

9
Windows a jiné systémy / Re:V akom stave je Windows 11?
« kdy: 24. 04. 2024, 15:30:24 »
Rychlím prohledáním internetu zjistíte, že celosvětově má windows 11 zastoupení na 26% a windows 10 na 69%.

Celosvětově má windows x linux - 72% x 4%

https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

Z toho je jasný pro koho je windows laděný a jaký potřeby má splňovat. Především má uspokojit BFU který si pustí sociální sítě, nakoupí přes internet a podívá se na média - čistě konzumní aktivity.

Teď je otázka - lidi co používají linux ho používají jen pro konzumní aktivity ?

Já používám 11 něco přes půl roku a neshedal jsem žádnou stopku, kde by mě házel klacky pod nohy oproti 10. A to nejsem konzument. CADy jedou, IDE jedou, virtualizace, web, všechno co potřebuji funguje.

Nemám čas rozčilovat se nad os, když mám spousty jiné důležité práce. Je to zbytečný. Naučím se nové triky a jdu dál...

Například mě víc naštval linux - konkrétně ubuntu, protože jsem nebyl schopný si vzpomenout jak se dělá zástupce na plochu. Taková věc na 2 sekundy. Nebo vytvoření textového souboru ve složce. Taky jasná věc. Ve svých ubuntu to v contextovém menu myši nemam.

Já mám linux rád, ale častěji ho rozbiju tím, že mu nerozumím a hledám kde se co dá udělat. Pak spousta aktivit mě v linuxes trvá násobně víc času než když bych si to odklikal ve windowsech.

Za mě je linux o tom, že si v něm znalý člověk udělá co potřebuje a ten systém mu to dovolí. Windows je o tom, že člověk nemusí vůbec nic vědět, a systém se o něj postará. To že se o něj nemusí starat v nejlepším zámu tím že ho špehuje je daň za odevzdání kontroly. Microsoft chce vědět, jak se jeho produkty používají ...

10
Studium a uplatnění / Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« kdy: 01. 04. 2024, 22:08:43 »
Za mě útlum trhu nejspíš je. Dělám do automotive, a nyní se každá koruna zvažuje jak bude investovaná. Spoustu návrhů se řeší dlouho a na krev aby vůbec bylo možné prosadit realizaci. To je tedy co se týče oblasti inovací a nahrazování starých technologicí, za nové.

Co se týče AI, tak konkrétně obyčejný chat gpt 3.5 mi usnadnuje život tím, že i když chci tvořit koncept nějaké funkce tak se jí zeptám (anglicky) na to jestli mi něco navrhne. Vždycky něco vymyslí, na co pak jdu dál a hledám konkrétní místa v dokumentacích kde zjistím už víc info. Nemusím tak číst kompletně několika tisíc stránkové dokumentace o API kde využiju 2-3 metody na jedný třídě. Velká úspora času. Pak umí dělat hezký unit testy. Nemusím je psát od nuly. Summary taky píše hezky.

Zkrátka pomáhá mi zvyšovat kvalitu projektu, protože normálně s tím neztrácím čas. Koneckonců kód nikoho nezajímá - všechny zajímá to jedno tlačítko, co udělá tu velkou práci místo lidí.

AI přinese naopak nové možnosti. Bude větší hlad po lidech co mají nápady, místo těch kteří tvrdí že to nepůjde.

Když bych to hodil do RPG světa, tak AI je dnes takový noob support charakter. Ale všichni ho máme rádi, protože nám sbírá věci a umí rovnat inventář.


11
Hardware / Re:Notebook na VŠ
« kdy: 23. 03. 2024, 20:38:22 »
Za me levny jsou ty zakladni rady. Vetsinou mely hloupe chlazeni ktere jelo nonstop a vetrak jsem cistil kazdy 4 mesice. Tim hur kdyz se musel kvuli vyfoukani ventilatoru rozebirat cely sroj.

Ty drazsi rady mysli i na snadny servis.

Zalezi taky, jak se k tomu clovek chova a jak moc ten pocitac zatezuje.

Hp dava na nektery levnejsi rady jen rocni zaruku. Asi vy proc. Nektery maji zase 3 roky.

Pokud jede notas 8+ hodin denne tak je rozumnejsi si nebrat nejlevnejsi stroj z globusu.

12
Hardware / Re:Notebook na VŠ
« kdy: 23. 03. 2024, 20:01:24 »
Ja mel jako prvni notas Acer za 17 tis, ten vydrzel 2 roky. Delal to ze se prehrival a pri tom se podtaktovaval. Nakonec to nevydrzela grafika, teda spis jeji pripajeni (BGA).

Pak jsem mel Lenovo, ten asi zije doted ale nepouziva se. Byl to ideapad za asi 22 tis. Tam se taky upekla grafika. Ale furt to jeste zvladalo linux.

Doma mam jeste dell a lenovo. Oba jsou repas stary pres 10 let. Ty jedou furt. Ale pravda nehraju na nich hry.

Jako nejvetsi rozdil jsem zaznamenal v dobe kdy jsem prechazel z hdd na ssd.

To tem starym strojum dalo druhou sanci. Skoda ze umreli win 7. Ty desitky si spousteji na muj vkus hrozne nesmyslu.

Predpokladam ze pojedou dokud se nestanou desitky obsolete. Novej system tam nedam. Pak nejspis pojedou na linuxu dokud neumrou.

Co je fajn ze je mam jeste se staryma poctivyma dokynama.

Levny notasi nema cenu uvazovat jako spolehlivy.

Ja si to vzdycky proklepnul pres
https://www.notebookcheck.net/Benchmarks-Tech.123.0.html


13
Hardware / Re:Notebook na VŠ
« kdy: 21. 03. 2024, 23:18:17 »
Pokud by jsi mel windows a chtel i casem novejsi verzi tak ms deklaroval, ze kvuli ai a dalsim vyfik… je pro nej limit ram 16GB

16GB nic neni - to je dobry na linux
Pokud by jsi cokoliv chtel virtualizovat tak to neuzivis.


14
Hardware / Re:Notebook na VŠ
« kdy: 21. 03. 2024, 22:31:07 »
záleží podle tvých zájmů ... pokud chceš programovat i plc nebo mít možnost rozchodit i 20 let staré softy tak bych do applu nešel.

cokoliv v této cenové kategorii je na potřeby studia vš dostačující.

Je možný že budeš chtít používat matlab, wolfram alpha, eagle, excel, visual studio. Možná už je taky doba dál.
Rozhodně bych koukal po řadách které jsou určené pro bussines.

Dobré je mít taky dostatek RAM - 32 GB
Pak aby procesor uměl virtualizaci
Pak asi aby to mělo slušnou výdrž na baterii.
Určitě oceníš i podsvícenou klávesnici.

Za mě v práci používáme HP - Probooky / Zbooky a všichni jsou spokojení.


15
Studium a uplatnění / Re:Intriky při výpovědi
« kdy: 13. 03. 2024, 11:28:15 »
ukaz mi na trhu slusny barak k bydleni hned za cenu necelych 2 mega :-)

To platilo v roce 2015-2016. Nyní jsou ceny úplně mimo 🙂.

Stran: [1] 2 3 ... 5