reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Sivák

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Už jsem to tu psal. Oba zapomínáte na:

§12 (2) Trestní odpovědnost pachatele a trestněprávní důsledky s ní spojené lze uplatňovat jen v případech společensky škodlivých, ve kterých nepostačuje uplatnění odpovědnosti podle jiného právního předpisu.

§13 (2) K trestní odpovědnosti za trestný čin je třeba úmyslného zavinění, nestanoví-li trestní zákon výslovně, že postačí zavinění z nedbalosti.

Takže pokud klikl na přímý odkaz například z vyhledávače, nenaplnil §13. A i pokud to zkusil o své iniciativě a jediný výsledek (a škoda) byl hlášení majiteli, tak ho poměrně dobře chrání §12, protože upozornění na chybu jednoznačně není společensky škodlivé. Naopak majitel může mít problém, pokud patří mezi povinné osoby a nenahlásí tu chybu NCKB (dle 181/2014 Sb.).

2
Právníci, které znám, se shodují na tom, že i použití výchozího přihlašovacího hesla je neoprávněný přístup k počítačovému systému, samozřejmě pokud se nejedná například o objednané penetrační testování.

Souhlasím. Ale aby to bylo trestné musel by tam ještě být i úmysl a společenská škodlivost podle §12 (2) a §13 (2).

Takže náhodný objev s oznámením problému majiteli by měl být úplně v pohodě.

3
Hardware / Re:Vhodná laserová síťová tiskárna
« kdy: 17. 02. 2020, 16:47:37 »
Mám taky Brother. Konkrétně MFC-L2740DW. Po upgrade firmware umí i posílat skeny emailem. V linuxu funguje s Brother ovladačem z webu (mají tam .deb a .rpm, obsahuje to lpr filtr).

Funguje všechno. Z PC skenuju už roky přes VueScan (umí kalibraci), SANE jsem nezkoušel. Ale většinou už ani to neřeším a posílám ty skeny rovnou na email z té tiskárny.

Připojení ethernet i WiFi.

4
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 07. 02. 2020, 10:49:48 »
Mne zatim vychazi, ze to bude fungovat u tymu, kde vsichni clenove pracuji na vsem nebo maji vlastni vysek produktu, ktery vyvijeji spolecne

Pokud nedělají společně, tak to asi není ten správný tým pro aplikaci Scrumu, že ano... další případ zneužití agile myšlenek pro mikro management?

Stejne by me ale zajimalo, proc je skoro jako dogma predkladano setkani kazdy den a ne treba 2x az 3x tydne nebo i mene.

Dělali jsme v různých týmech obojí. Jak denní, tak 2x - 3x týdně. Takže žádné dogma to není. Naopak, jeden z principů agile je: People and communication over processes. Takže si to nastavte jak Vám to vyhovuje.

5
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 06. 02. 2020, 09:01:22 »
Z mna agile/scrum = zbytocnost alebo skor sarlatanizmus

U nas sa to urcity cas praktizovalo, lebo to vyzadoval byvaly veduci, ktory uz odisiel.

První chyba. Zásadní, ale bohužel dost častá. Agile/Scrum není nástroj pro micro management lidí a není dobré ho prostě nařídit shora. Celá idea Agile je o samo-organizujícím se týmu zodpovědných lidí a komunikaci.

Ja ako tam leader som musel v tomto divadle hrat rolu scrum-mastera  :D
Myslim si, ze to bolo dobre akurat pre veduceho ktory sa obcas na standupe zastavil a za 5 minut ziskal prehlad co sa robi, aby o tom mohol referovat na svojej porade.

Jak říkám..

1) Scrum není jediná Agile metodologie, patří k těm nejvíc náročným na disciplínu a nejvíce zneužívaným
2) To vypadá, že si z něj manažer vzal jen ty standupy a ještě blbě

Ale pre nas yvvojarov to bolo uplne trapne a zbytocne, pretoze sme maly team, kde je kazdy vytazeny a vie co ma robit. Potrebne informacie si vymenime medzi sebou aj bez tohto divadla.

A jak víte co máte dělat? Kdo Vám nastaví priority, pokud je možné práce víc, než se stíhá za definovaný čas?

Naopak. Pokud se to dobře vede, tak to odstíní _dobrý_ tým od neustálého vyrušování ostatních. Lead si s manažerem, PMkem a podobně sednou, definují priority pro následující sprint a pak se tam už nic nepřidává, takže lidi mají čas to udělat bez neustálého vyrušování a změn.

(mozno je to dobre pre velke teamy, aby sa tam neflakali darmozraci)

Přesně k tomuto Agile vůbec neslouží. Není to nástroj pro manažery. Dokonce to není ani dobrý nástroj pro velké týmy (ideální je tým do cca 8-10 lidí vč. QE, dokumentace a produkťáků).

Ale bohužel... jak píšete níže..

Moj nazor je, ze sa jedna hlave o business pretoze je to je zivna poda pre roznych pofidernych "IT" konzultantov, ktori predavaju zarucene metodiky bez zaruky. Staci si pozriet na internete, kto robi v SK & CZ skolenia o agile, kto o tom vydava publikacie a ake ma prakticke skusenosti s vyvojom software...

Tady musím souhlasit. A je to docela paradox, protože certifikace dodržení přesného postupu "Agile" porušuje hned několik základních kamenů Agile manifestu :)

6
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 04. 02. 2020, 13:18:25 »
Takze mate nekde v zasedacce zarizeni (laptop?), ktere ma aplikaci, ktera komunikuje s aplikacemi doma/vzdalene pracujicich lidi? Co konkretne pouzivate?

Cokoliv na videokonferenci? Google meet, Bluejeans, Zoom, Skype, ... případně alespoň telefon (to je ten vynález od pana A.G. Bella)?

Opakuju - nezajimaji me obecne postrehy, ale realne zkusenosti z praxe. Ze existuje telefon vim, dokonce i Skype jsem zaznamenal. Zbytek prispevku, ktery jsem necitoval, mi dava smysl.

No prakticky to záleží s kým má Vaše firma smlouvu. Ale z těch co znám:

Bluejeans - Používáme dlouho a obvykle funguje. Když se sdílí obrazovka nejdou vidět lidi, takže člověk mluví do monitoru.
Google meet - Používáme občas a spíš až poslední dobou, při sdílení jsou vidět lidi, což je příjemnější. Asi vyžaduje Google účet.
Zoom - Nějaké komunitní projekty okolo kubernetes ho používají, vyžaduje aplikaci, ale taky to jde.
Telefon - Obecně na houby, ale občas to jinak nejde. U delších porad nebo něčeho komplikovanějšího lidi ztrácí pozornost a usínají.

7
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 04. 02. 2020, 10:58:21 »
Takze mate nekde v zasedacce zarizeni (laptop?), ktere ma aplikaci, ktera komunikuje s aplikacemi doma/vzdalene pracujicich lidi? Co konkretne pouzivate?

Cokoliv na videokonferenci? Google meet, Bluejeans, Zoom, Skype, ... případně alespoň telefon (to je ten vynález od pana A.G. Bella)?

Standupy jsou užitečné, pokud se dodrží pár pravidel:

- není to status meeting, opakuji NENÍ to status a není určen pro reportování šéfovi
- omezená délka, cca 15 minut max
- nediskutují se technická témata, jen se na ně upozorní a potřební lidé se sejdou zvlášť

Standup je jen moderní název pro ranní poradu členů týmu (bez šéfa) u kafe :) Lidi si řeknou s čím potřebujou pomoc nebo na co si ostatní mají dát pozor.

8
Server / Re:Přenos velkého množství dat po síti
« kdy: 21. 01. 2020, 12:25:46 »
Pokud jsou ty lokace rozumně dostupné, tak bych v případě WAN doporučil výše zmíněný "kabelový přenos" (disky do kabely a převézt autem). U SSD s USB 3 to asi bude i rychlejší než síť. Dělají to tak i velké firmy jako třeba Amazon [1].

U LAN záleží na kapacitě místní sítě a lenosti admina.

[1] https://aws.amazon.com/blogs/aws/send-us-that-data/

9
Hardware / Re:Čidlo BME280 (3.3 nebo 5V) na vzdalenost cca 50m
« kdy: 16. 01. 2020, 13:23:18 »
Jestli nepotrebujes velikou rychlost, tak muzes resit napajeni i komunikaci pres jeden par dratu

1-wire, ale napájení stejně doporučuju mít. Jeden pár nebo jedno celé UTP už je minimální rozdíl.

Půjdu tou cestou s MCU - tzn. bude BME s MCU a k tomu pojede RS422, nebo bude BME s nejakym bezdrátovým modulem a přes drát budu řešit pouze napájení.

U bezdrátu bych tam použil nějaký úsporný MCU a dvě lithiové AA baterky. Při vhodném programu a ne moc častém čtení to vydrží fakt dlouho - rok(y).

Pokud už máte drát, tak se rádio nevyplatí (rušení, soukromí).
10
Server / Re:Skupinový e-mail pro potřeby SVJ
« kdy: 16. 01. 2020, 10:00:31 »
Já mám na toto nastavený mailgun.com. Ale co nemám (nechtělo se mi řešit) je odchozí alias. Je totiž dobré v emailech co posílá výbor použít jako zdrojovou adresu právě vybor@example.com. Tohle by řešila skutečná schránka se třemi vlastníky...

11
Hardware / Re:Čidlo BME280 (3.3 nebo 5V) na vzdalenost cca 50m
« kdy: 13. 01. 2020, 18:39:34 »
Jakým protokolem? I2C (typický případ breakout modulů z eBay) už není na 50 metrů stavěné. SPI na tom bude lépe, ale jen s nižší rychlostí přenosu.

Samotné napájení není problém, podle datasheetu [1] je maximální odběr samotného senzoru cca 700uA při měření tlaku. To neudělá žádný velký pokles napětí, obzvláště pokud k tomu senzoru přiděláte i vhodný kondenzátor.

Moduly z eBay mají obvykle lineární napěťový regulátor, takže pokud na těch 50 metrů pošlete 5V, jakýkoliv minimální pokles se v tom ztratí.

[1] https://www.bosch-sensortec.com/media/boschsensortec/downloads/datasheets_1/bst-bme280-ds002.pdf strana 8

12
Hardware / Re:Osvětlení domu/bytu na stejnosměrný proud
« kdy: 10. 01. 2020, 10:20:19 »
tap, Miroslav Šilhavý: jednak se nebavíme o 230W, ale tak o čtvrtině, jednak 1Ω je asi 30 metrů 1mm2 mědi (tam i zpět).

Nezapomeňte na přechodové odpory spojů a vypínačů. To také není nula (a je to mnohem víc než ta měď samotná).

A mimochodem 30 metrů není zase tak moc. Stačí rozvaděč v předsíni, trubky pod podlahou s pár zatáčkami a nějaký vzdálenější pokoj.

13
Hardware / Re:Levný váhový senzor - komunikace
« kdy: 21. 11. 2019, 07:59:50 »
Po uvodni resersi jsem si predstavoval dva male (cca 3×4cm) moduly:
"Prevodnik A/D -> UART" a "Prevodnik UART -> USB HID"

Na převod synchronního SPI na HID (obecný, tj ne přímo klávesnice) je třeba MCP2210. Jak jsem psal už výše, ten interní protokol prostě není důležitý.

14
Hardware / Re:Levný váhový senzor - komunikace
« kdy: 20. 11. 2019, 12:33:31 »
Na aliexpresu je vetsina tech levnych s cipem HX711, coz zrejme pouziva synchronni seriovou komunikaci (domenka s ohledem na pritomnost pinu DT a SCK, z datasheetu to nedokazu vycist).

https://cdn.sparkfun.com/datasheets/Sensors/ForceFlex/hx711_english.pdf strana 4, serial interface. Ano je to velice primitivní synchronní komunikace. Čip oznámí přítomnost dat přepnutím DOUT na L, a pak musíte tikat PD_SCK pinem pro vyčtení dat.

Každopádně připojení k počítači bez nějakého převodníku nevyřešíte (napětí i protokol) a dneska nemáte prakticky jinou možnost než použít USB. No a ten USB převodník Vám z toho klidně může udělat klávesnici nebo sériovou linku. Takže ten čip samotný moc neřešte.

15
Řeší se to přes dvě nezávislé služby. Citlivá data (hesla a podobně) se s uživatelským profilem nemíchají. Navíc těch přihlašovacích mechanizmů může být více.

Auth služba se profilové nemusí na nic ptát, prostě provede ověření identity a vygeneruje token (GWT nebo něco podobného). Ostatní služby už se řídí tím tokenem a také se té autentizační na nic neptají.

Stran: [1] 2 3 ... 5

reklama