reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Sivák

Stran: [1] 2 3 4
1
Hardware / Re:Vzdálený odečet plynoměru
« kdy: Dnes v 13:27:19 »
Ne. Čip, který si můžu koupit, zabudovat do svého zařízení a bude nějaká síť, do které budu moct zařízení připojit. Ideálně celosvětová síť samozřejmě.

Jinak, APRS je celosvětová síť. Dokonce zadarmo. Ale má podmínku... je striktně nekomerční, nešifrovaná a musíte být radioamatér. S koncesí máte vůbec spoustu zajímavých možností :)

Ale podle toho co píšete ve skutečnosti řešíte hlavně ten cloud.

Pro nepohyblivá zařízení (odečty měřáků, monitoring prostředí) není problém ať už použijete cokoliv. LoRa, Sigfox, .. nebo třeba wireless M-bus, Z-wave či IQRF. A pak nějaká gateway přes WiFi nebo GSM a vhodné serverové řešení (Influxdb, Grafana, Nodered). Dělá to kde kdo.

Pohyblivá zařízení už jsou mnohem těžší. Tam totiž vlastními silami tu infrastrukturu nerozjedete, takže Sigfox, LoRa a NB-IoT jsou víceméně jedinou možností. (nebo to APRS).

2
Hardware / Re:Vzdálený odečet plynoměru
« kdy: Dnes v 13:11:45 »
Nejsem na to odborník, ale pokud vím, ty LEDky bývají dvě - jedna na odečítání impulzů, druhá diagnostická.

Jak kdy.

Ale hlavně: ty sondy tam nejsou přidělané na pevno. Pokud by chtěl někdo ten port použít, prostě se oddělají (otázka zlomku vteřiny).

No, jenže kdo zaručí, že jste neovlivňoval elektroměr? Třeba i omylem? Proto je v podmínkách distributora, že v elektroměrovém rozvaděči nesmí být nic co není schválené.

https://www.eon-distribuce.cz/sites/default/files/2018-08/EON-zapojeni-mericich-souprav.pdf Bod 6.1 na straně 10.


3
Hardware / Re:Vzdálený odečet plynoměru
« kdy: Dnes v 10:03:29 »
Ale ten rádiový protokol je uzavřený. Nebo jste snad někde viděl oficiální dokumentaci k LoRa PHY? Bavím se o pouze o té rádiové části. https://en.wikipedia.org/wiki/LoRa#LoRa_PHY tvrdí to samé.
Netvrdil jsem, že není.

Bez členství v LoRa alliance si tudíž modul nepostavíte. Osobně mi tento přístup vadí (Greater good :).

Ale ono to časem půjde, stejně jako u jiných podobných technologií. Reverse engineering už proběhl. A už jsem viděl i pokusy o generování chirpu s běžným FSK modulem (některé mají analogový vstup na rozladění frekvence a s vhodným DACem...).

Stejně tak výrobci. Samotné čipy nedělá nikdo jiný než Semtech
Dělá. Minimálně STMicro a Microchip.

Které konkrétně? Já našel třeba RN2483, ale to je celý modul. Když se kouknete do datasheetu tak je tam v blokovém schématu "LoRa technology radio" bez bližšího popisu. Ale je klidně možné, že si ho vyrábí sami.

U STM jsem modul nenašel, zato jsem našel Murata moduly. Ale ty používají právě STM CPU a Semtech SX1276 (viz https://www.murata.com/products/connectivitymodule/lpwa/lora#lora3)

Ono je teda jedno, protože kvůli prohlášením o shodě se stejně typicky používají právě hotové moduly.

Vadí mi uzavřenost té rádiové části.
A je nějaká otevřenější alternativa?

Sestavitelná? Jistě, všechny ty části jsou běžné učivo. Stačí libovolný GFSK modul a "troška" software. Z nekomerčních rozšířených třeba APRS (FSK + AX.25). Osobně experimentuji s prostým FSK (+ všechny ty vrstvy pro odolnost vůči rušení a chybám) a není to nic hrozného.

Komerční? Tam opravdu asi moc možností nemáte. Ale tam se na vyšší dobro nehraje.


Já mám doma optosondu na elektroměru. Je fakt, že se odečítač jednou zeptal, co to je, ale stačila jedna věta a byl v klidu, nemusel jsem mu ani ukazovat žádnej papír. Mimochodem, ten papír existuje. Je velice jednoduchej - lakonicky konstatuje, že pasivní sledování blikání ledky nemůže z principu měření nijak ovlivnit. A fertig.

Tak jednoduché to občas není. Některé moderní elektroměry tu LEDku používají i pro obousměrnou komunikaci a diagnostiku. Takže když ji zablokujete svým zařízením, tak se může dodavatel zlobit. Nemusí být problém, pak se může vyměnit technik a najednou se situace změní...

4
Hardware / Re:Vzdálený odečet plynoměru
« kdy: 14. 11. 2019, 16:38:43 »
Osobně mi LoRa z pohledu vyššího dobra dost vadí. Je to patentové minové pole, uzavřená technologie, jediný výrobce, ...
Není jeden výrobce, vyrábí to víc firem, v licenci. Vlastník licence je jeden, ale neumím si představit důvody, proč by to uzavíral, tím by to jenom pohřbil. A ať je to jak chce, z těch všech tří alternativ je to zdaleka nejotevřenější řešení.

Ale ten rádiový protokol je uzavřený. Nebo jste snad někde viděl oficiální dokumentaci k LoRa PHY? Bavím se o pouze o té rádiové části. https://en.wikipedia.org/wiki/LoRa#LoRa_PHY tvrdí to samé.

Stejně tak výrobci. Samotné čipy nedělá nikdo jiný než Semtech (alespoň jsem nic rozumného od jiných výrobců nenašel, licencované to pravda být může), ale je hodně výrobců RF modulů se Semtech čipy.

LoRaWAN je pak vyšší vrstva a ano, tam už existuje otevřená TTN. Tu jsem ale na mysli neměl. Vadí mi uzavřenost té rádiové části.

5
Hardware / Re:Vzdálený odečet plynoměru
« kdy: 14. 11. 2019, 11:37:53 »
Citace: Mirek Prýmek link=topic=22076.msg320645#msg320645
Jenom pro úplnost ještě dodám, že můžeš použít i jenom tu fyzickou vrstvu ("LoRa" bez "WAN") ke komunikaci mezi dvěma uzly, nějakým vlastním protokolem. Pak bys měl ale svoje vlastní uzavřené řešení a nepřispěl bys k tomu vyššímu dobru ;)

Osobně mi LoRa z pohledu vyššího dobra dost vadí. Je to patentové minové pole, uzavřená technologie, jediný výrobce, ...

A přitom to není nic speciálního, jen je tam rovnou naprogramovaná slušná fyzická a linková vrstva (whitening, prokládání, samoopravný kód), takže se to dobře používá bastlící komunitě.

6
Hardware / Re:Funkčnost tiskárny Brother na Linuxu
« kdy: 12. 11. 2019, 16:51:46 »
Mám síťovou laserovou multifunkci Brother z řady MFC a funguje v linuxu (Fedora) bez problémů.

7
Hardware / Re:Vzdálený odečet plynoměru
« kdy: 11. 11. 2019, 13:22:28 »
Jinak nebude problém to tam upevnit. :) Ale problém je, že to musí být jednoduše odstranitelné, protože při výmněně plynoměru to můžou považovat jako za překážku a plynoměr nevyměnit a nechat si to zaplatit. Nehledě na to, že to nesmí jakkoliv mechanicky zasáhnout do plynoměru samotného, pak by to brali jako zásah do měřícího přístroje a za to jsou nějaké nemalé sankce.

Kdyby tu byl někdo šikovný na 3D a 3D tisk, tak by asi nebyl problém vymyslet nějakou nacvakávací "krabičku".

Ten plynoměr má přímo díru oficiálně určenou pro montáž toho snímače. Zespodu je snímač zajištěný tou prohlubní a na pravém boku je packa s dírou na šroub. (Teda alespoň ten můj.)

Tak, dal bych si k plynu nějaký bastl z Polska, nebo ještě lépe, něco zbastlené doma na 3D tiskárně...

Výbušná koncentrace je až od 4.3%. Už od koncentrace 1% to musí smrdět tak, že to nelze "přehlédnout". Prostor s měřákem navíc musí mít povinné odvětrání, takže překročit tu koncentraci náhodou prakticky nejde.

8
Hardware / Re:Vzdálený odečet plynoměru
« kdy: 11. 11. 2019, 10:56:33 »
Hallova sonda asi bude lepší, protože ten magnet je dost slabý. Jazýčkové kontakty co mám v šuplíku to neregistrovaly.

9
Sítě / Re:PfSense ve VMku + Mikrotik s CAPSMAN
« kdy: 24. 10. 2019, 16:04:14 »
Možné to je. Mám takto za sebou Mikrotik router a Mikrotik switch. Jen je potřeba pohlídat kapacitu spojů (VLAN tam a zpět po jednom kabelu) a kde a jak se VLANy routují.

Na switchi jsem vypnul forwarding (/ip settings a změnit ip-forward na "no") a nastavil pevnou lokální IP, gw a DNS (kvůli updatům, taky ji může přiřadit router podle MAC /ip dhcp-client). Pak jsem vhodně nastavil VLANy.

Třeba takto, pokud musí být ven zapojený switch a router box má dva porty:

Kód: [Vybrat]
inet --10->|        |--10->| router |
           | Switch |<-11--|        |
           |        |
           |        |--11-> Domácí síť, APčka

Pokud má router jen jeden port, tak budou VLAN 10 a 11 z routeru tagované na jedné lince (trunk). Bude to ovšem mít vliv na přenosovou kapacitu.

Pokud může být router před switchem, tak je to triviální i bez VLAN.

Kód: [Vybrat]
inet -->| router |-->| switch |--> Doma, APčka
V obou případech je potřeba pohlídat firewall.

10
Vývoj / Re:Naučení se asynchronnímu programování
« kdy: 11. 10. 2019, 09:45:47 »
To si nemyslim, smycka udalosti je z podstaty jiny typ mechanismu nez epoll.

Epoll, select a příbuzní jsou.. chvilku počkejte... dramaticka pauza... asynchronní! Používají se ve smyčce, sledují několik zdrojů a vrací řízení programu, když nastane nějaká událost. Jedna smyčka obsluhuje několik klientů.

Synchronní verze by používala pro každé spojení jedno vlákno (aktor), které by čekalo na data pomocí blokujícího read(socket). Toto byl i standarní způsob zpracování klientů před příchodem "nových" verzí Apache, nginx, lighttpd a podobně.
11
Vývoj / Re:Naučení se asynchronnímu programování
« kdy: 08. 10. 2019, 14:42:49 »
Co mají Streamy s monádami? Prostě normální funkce vyššího řádu.
Nic moc, krom toho že streamy jsou monády. :D Akorát "bind" je přejmenovaný na "flatMap".

A to je v kontextu Javy a asynchronního programování důležité proč? Je to pojem z matematické teorie kategorií, který pro běžného programátora není naprosto důležitý. Kdejaká operace splňuje definici grupy nebo monoidu, ale použivá se to tak akorát při formálních důkazech a analýzách algoritmů.

V Pythonu se to samé dělá přes List comprehensions a itertools, v C# pomocí LINQ. V Javě holt syntaxe vyšla jak vyšla. Streamy jsou totiž hlavně užitečnými abstrakcemi nad často se opakujícími operacemi. Nikdo nad nimi matematické důkazy nedělá.

Takže dejte pokoj s monádami, je to v kontextu diskuze nepodstatný a neužitečný detail.
12
- Potřebujete opravdu JDK (development kit) nebo jen JRE (runtime)?
- Stačí Vám OpenJDK?
- Běží aplikace i na aktuálním JRE?

Práva k aplikaci jsou problém mezi Vámi a programátorem. Právo použít JRE z OpenJDK máte, právo použít nejnovější Oracle JRE máte taky. Starší bych řekl taky, protože tam žádné časové omezení nebývalo.. jen nejsou aktualizace.

13
Vývoj / Re:Naučení se asynchronnímu programování
« kdy: 08. 10. 2019, 10:58:39 »
Ja se treba priznam, ze casto i dost vaham nad uzitecnosti Streamu (monady). Mnohokrat mi prijde pouziti Foreahe mnohem praktictejsi a prehlednejsi. Dodnes z pameti nevim, jak ve Streamu napr. udelat Group By nad Mapou a musim cumet do Googlu.

Co mají Streamy s monádami? Prostě normální funkce vyššího řádu.

A ručně se to copak implementuje snáz? Mapa, group by funkce, funkce na agregaci.. Taky se dívám do dokumentace, když to píšu, ale mnohem častěji to pak čtu. A ta Stream varianta je pro čtení mnohem přehlednější.


14
Odkladiště / Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« kdy: 30. 09. 2019, 10:44:36 »
Dobírka mimochodem také nic neřeší. V balíku mohou být poskládané noviny a trocha kamení.

Jedinou spolehlivou metodou je využití důvěryhodného prostředníka (notář, advokát, banka), který podrží peníze v úschově než dojde k předání zboží. Pro malé částky extrémně nepraktické.

15
Odkladiště / Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« kdy: 25. 09. 2019, 11:45:30 »
Nemůžou to odložit jen tak bez zdůvodnění. Navíc hospodářská kriminálka je něco jiného než dopraváci a úplně něco jiného než měšťáci.

Stran: [1] 2 3 4

reklama