Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - hahel16625

Stran: [1] 2 3 ... 11
1
Studium a uplatnění / Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« kdy: 09. 02. 2023, 20:58:26 »
Jeden student se prý vyjádřil, že ho ve škole učili vysokou matematiku, on po škole dělal mistra na pásu kde bylo třicet ženských a z vysoké matematiky potřebovat akorát, aby si uměl vypočítat kdy která půjde na mateřskou.

Já si za hodně peněz koupil terénní auto a jezdím s ním po asfaltce do Lidlu a na poštu. Ergo je terénní auto zbytečné.

2
Studium a uplatnění / Re:Zákaz konkurence
« kdy: 09. 02. 2023, 20:48:17 »
Jako zaměstnanec jsi vysmátý ručíš zaměstnavateli pouze do výše 4,5 násobku výplaty a dá se kvůli tomu sjednat pojistka.

1. 4,5násobek platu je limit tvé náhrady NEÚMYSLNÉ škody, kterou způsobíš zaměstnavateli. Zákaz konkurence zde bude mimo, protože potom už nezpůsobuješ škodu svému zaměstnavateli (ale bývalému). Tak jako tak, pokud jsi porušil konkurenční doložku, tak je ale tvůj podpis pod novou smlouvou věc úmyslná.

2. Pojistka téměř nikdy (mimo velmi specifické případy) nekryje tvoje vědomé a úmyslné jednání.

3
Hardware / Re:Externí šifrovaný disk
« kdy: 29. 01. 2023, 13:35:09 »
tie vase odpovede ako to nejde su sice fajn, ale mna zaujima odpoved na ako to ide...

Pokud se ti nezdají zdejší odpovědi, tak odpověď na tvoje otázku je: TO NEJDE.

4
... jejich práci dodávám já ( = na odpovědnost zaměstavatele, a to je asi největší problém smlouvu o dodávkách podepisují s klienty já a vše je pod mým jménem)

Je třeba si uvědomit, že mohou být dvě různé situace: Jedna je, když externisti dělají na interních projektech firmy. To je to bezpečnější, protože opravdu dělají práci svým jménem vůči té firmě, která je koncovým příjemcem.

Větší problém bývá, když dělají na zakázkách firmy, které pak jdou zákazníkům. Tady se úřad právě může točit na tom, že nedělají "svým jménem", protože jejich práci prezentuje vůči koncovému zákazníkovi firma a ne externista a to byl asi tvůj případ.

Nenadávejte panu L.., že píše úplnou kravinu. Prostě vás seznamuje s realitou. Státní úředníci a policie mají skutečně tak poškozený mozek, že takto uvažují.

5
Hardware / Re:Firemní počítač na soukromé použití
« kdy: 29. 12. 2022, 09:44:50 »
Pokud uvažujete ekononicky, tak chápete, že nejlepší benefit je dostatečná mzda.

Pokud uvažujete ekonomicky, tak chápete, že když vám zaměstnavatel nechá užívat pracovní notebook pro soukromé účely, tak ho to stojí velmi málo.
Takže je to win-win situace.
Pracuji pro korporáty asi 15 let a samozřejmě vím, že je to pro ně levné. Hlavně win je to pro ně. S benefity jsou dva problémy. Mohou vás skrz ně sledovat a dají vám, jaké si hodí jim ne vám. Obojí jsem zažil. Čili je to hlavně win hlavně pro ně.
Ano, je to pro ně levné, proto vám to nabízejí, to je přesně to, co jsem psal. Ano, mohou mě sledovat, to je moje věc, jestli mi to vadí, nebo mě to omezuje, ale pokud se rozhodnu, že mi nevadí, že bude korporát vědět, že hraji x, poslouchám y, koukám se na z a čtu weby w, tak je to pro mě výhodné mít tu možnost.


Ano, zažil jsem pár pohovorů, kde jsem jim otevřeně tohle sdělil a docela se na to ksichtili protože moc dobře chápali, že jejich obvyklá taktika zjevně fungovat nebude, ostatně v tomhle smyslu to skutečně hloupé je, ale i to je podružnost, která mi může být jedno; co se týká financí, mě zajímají na jedné straně pro mě reálně (a to je důležité) užitečné příjmy, na druhé výdaje a to je vše. Zbytek ať si personální vyříká s vedením. Jestli mají podobu finanční nebo jakoukoliv jinou je úplně jedno.
Viz výše a poznámku, že s pěnezi, které mi dorazí na účet mohu naložit dle dvého uvážení a nakoupit věci, které vyhovují mým potřebám, navíc mi zůstanou i při změně zaměstnaní.

Ale o jakých penězích na vašem účtu proboha mluvíte? Sám chápete, že ty benefinty stojí zaměstnavatele hrozně málo. Tak jak se výměnou levných benefitů stanou peníze na vašem účtu? Nebo se bavíme o těch "třech korunách padesát"?

6
Hardware / Re:Firemní počítač na soukromé použití
« kdy: 29. 12. 2022, 08:23:39 »
Pokud uvažujete ekononicky, tak chápete, že nejlepší benefit je dostatečná mzda.

Pokud uvažujete ekonomicky, tak chápete, že když vám zaměstnavatel nechá užívat pracovní notebook pro soukromé účely, tak ho to stojí velmi málo.
Takže je to win-win situace.

Pokud by vám místo toho zaměstnavatel poskytl peníze, tak to reálně budou měsíčně tak tři koruny padesát.

Neco jiného jsou benefity, kde se pracuje s daňovým zvýhodněním.
I u těch pitomých "stravenek" na kulturu je to tak, že pokud by vám to vyplatil v penězích, tak dostanete zlomek. Takže pro hodně lidí, kteří chodí někam, kde to berou, je to opravdu výhodné.

U služebáku je to tak, že pokud nemáte se služebním autem nějaký zásadní problém (je nutné, aby ho řídili ostatní lidi v rodině, potřebujete větší, terénnější, atd.), tak není výhodnější způsob jak soukromě provozovat auto, než jezdit služebním.

Pokud se zřeknete služebního auta, je ušetření zaměstnavatele různé, v mnoha případech velmi malé až nulové.

Celkově je množství peněz, které byste mohl dostat do výplaty od zaměstnavatele výměnou za zřeknutí se benefitů velmi malé.

7
Hardware / Re:Firemní počítač na soukromé použití
« kdy: 28. 12. 2022, 09:02:09 »
Prostě pracovní ntb jen na práci. A tak to má být. Korporát vám dává ntb nikoliv pro vaši zábavu, ale proto abyste víc pro něj pracovali...

No to je obecně pravda, ale pak to končí tím, že na služebku jedeš se dvěma notebooky, aby sis pak večer na hotelu projel weby a pustil film.

Chápu, že ve velké firmě je to neumanagovatelné, ale pro mě to je skutečný benefit, když šéfstvo neprudí s tím, na jaké stránky lezu a nemá problém s instalací "všeobecně normálních" aplikací typu Netflix, Spotify, Minecraft.

Já dělám v průmyslové automatizaci, takže tam je pro programátory instalace neznámých programů z flashdisků v podstatě pracovní nutnost a někdy se to řeší tak, že ti lidé ta práva mají, někdy se to řeší tak, že ta práva mají jenom ve virtuálce, ale někde je mají. Tedy ve firmách velikosti do střední. Ve velké firmě v tomto oboru jsem nikdy nepracoval.

Nicméně už jsem viděl i to, že někdo jel na pracovní cestu se 3 laptopy: Soukromým na zábavu na hotelu, firemním oficiálním (kde nešlo nic nainstalovat) a firemním z šedé zóny o kterém IT předstírá, že neví.

8
Studium a uplatnění / Re:Placení času na onboard školení
« kdy: 02. 08. 2022, 21:27:11 »
Moje zkušenost:
Školení na obecné a všeobecně použitelné technologie. Platím za školení a nikdo mi neplatí za čas na tom školení. Nicméně i tady to občas bylo jinak. Pokud ale například se vedení rozhodne, že tým zaměstnanců a kontraktorů půjde na krátké (méně než den) společné školení na nějakou technologii, která se bude používat na daném projektu, tak ti kontraktoři nic neplatili (školení se platilo paušálem bez ohledu na počet účastníků) a i jim firma ten den zaplatila jako práci.

Školení na velmi speciální technologie, které nejspíš nemám šanci uplatit mimo firmu, která po mě to školení požaduje. Chci, aby to zaplatila firma (i náklady školení i čas strávený na tom školení). Chápu, že firma se mnou bude chtít podepsat nějakou dohodu, že na tom projektu budu pracovat stanovený čas, aby to neměla jako marnou investici. Pokud někdo chce, abych se naučil specializovanou technologii, tak nechci nést podnikatelské riziko, že já zaplatím to drahé školení a firma mi pak řekne, že se mnou nepočítá, nebo že ten projekt ruší. I kdybych si cenu toho školení rozpočítal do hodinové sazby, tak se mi to nemusí nikdy zaplatit, když firma ten projekt zruší brzy.

Hranice toho, co je všeobecná technologie a co už velmi specializovaná věc, která má velmi úzké uplatnění, je samozřejmě neostrá a každý ji může vidět jinde.

Školení, které vyžadují vnitrofiremní směrnice zákazníka. Tedy to, co je předmětem původního dotazu. Platí zákazník (jak náklady školení, tak čas strávený na tom školení). A kdyby mě někdo přesvědčoval, že bych tam měl sedět zadarmo (nebo dokonce zákazníkovi platit za účast), tak bych to neměl za seriózní.


9
Studium a uplatnění / Re:Placení času na onboard školení
« kdy: 02. 08. 2022, 21:09:00 »
Nekdy ti certifikaci ci oborove skoleni plati i agentura, ale to moc nechci. Protoze fakt ze u nich musim mit rok dva galeje mi prijde omezujici. Proto si taky nerikam plat jak vedouci pobocky v lidlu ale nastavuji to tak aby mi to pokrylo naklady. Cimz nepotesim chlapika co mi zde vysvetloval jak funguje trh prace :-)


Máš pravdu, nepotěšil jsi mě. Fakt jsem se snažil, není to těžké, ale ty to pořád nechápeš. Ale moje učitelské geny mi nedají a zkusím ti to vysvětlit ještě jednou.
Nasaď si cenu, aby ti to pokrylo náklady a nabídni to. A když tě vezmou, tak super. Ale možná ses zbytečně okradl, protože tržní cena je dvojnásobná, mohl sis říct i dvakrát tolik. A možná ti řeknou, že jiní nabízí stejnou práci za hodinovou sazbu, která je poloviční. Pak ti nezbývá než se zamyslet, proč máš tak velké náklady a jak to ti jiní dělají, se vejdou do poloviční ceny. Ale pokud je ten zaměstnavatel schopen na tu práci nabírat lidi za poloviční sazbu, tak se prostě musíš smířit s tím, že ty to dělat nebudeš vůbec, nebo to budeš dělat za poloviční sazbu. Tvůj výpočet nákladů je irelevantní.

10
Sítě / Re:Domácí VPN bez veřejné statické IP adresy
« kdy: 07. 06. 2022, 07:31:21 »
u většiny ISP je ta dynamická adresa dynamická ve smyslu, že se jednou za 3 roky změní. Mám na několika místech "Dynamickou adresu" a považuju ji za statickou, jelikož se opravdu mění velmi vyjímečně.

Já bych řekl, že poměrně hodně ISP má IP adresu navázanou na restart koncového zařízení. Takže pokud dlouhé měsíce (až roky) nevypnete elektřinu, tak máte celou tu dobu stejnou IP adresu.

Ano, existují ISP, kteří vám dávají pořád stejnou IP, až do chvíle, kdy potřebují přeadresovat síť a pak to změní. Pak ta adresa může vydržet roky, možná i dlouhé roky. Ale to si musí rozmyslet každý sám, k čemu mu je VPN u které se v principu může stát, že bude někde mimo domov a nebude vědět, na jakou novou IP adresu se má připojit. Pokud je hlavním cílem toho celého si osahat novou technologii a vyzkoušet si její konfiguraci, tak proč ne. Ale pak nedává smysl nejít o krok dále nezprovoznit i DDNS službu.

11
Sítě / Re:Domácí VPN bez veřejné statické IP adresy
« kdy: 06. 06. 2022, 14:55:13 »
Pokud máš
1) veřejnou statickou adresu, tak nic neřešíš (ale tu nemáš)
2) veřejnou dynamickou adresu, tak si zřídíš DDNS službu a připojuješ se na adresu, kterou si zařídíš.
3) neveřejnou adresu, tak máš problém, který má v zásadě 2 řešení
3a) Požádáš svého ISP, aby ti přesměrovat nějaký port na tvou neveřejnou adresu. Někteří ISP to dělají bez problémů, pro některé je to neřešitelný problém. Pozor, pokud to udělají, tak je možné, že ti to přesměrování po roce při nějaké údržbě zruší a když se ozveš, tak se omluví a znova to zřídí, ale pár dní budeš bez toho.
3b) Zřídíš si nějaký VPS hosting s veřejnou IP adresou, tam poběží tvůj VPN server a tvá domácnost se bude k tomu VPN hostingu připojovat.

12
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 26. 05. 2022, 07:12:54 »
Pokud učitel odpovídá takto kategoricky na takto obecně položený dotaz, nemyslím si o tom nic dobrého.

To my ale vůbec nevíme, že učitel řekl něco kategoricky. A z toho, co (a jak!) se tazatel ptá, bych byl velmi opatrný s tím, abych to formuloval i jako pracovní hypotézu.

Učitel mu poradil python, co je IMHO nejlepší "velký" jazyk současnosti pro výuku programování. A potom javu o které se můžeme hádat 100 let, ale pořád to není úplně špatná volba jako první programovací jazyk a je to vyloženě dobrá volba jako druhý programovací jazyk.
Ten učitel minimálně není úplně mimo, možná je to rozumný člověk.

13
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 26. 05. 2022, 07:06:37 »
Haskell.

Není zač.

Ten tazatel se zeptal úplně hloupě, to je jasné. Mohl jsi mu odpovědět vtipně, třeba že se má učit islandštinu. Mohl jsi mu popsat, jak se má zeptat správně. Mohl jsi mu odpovědět ve stylu RTFM. Dokonce jsi ho mohl ignorovat.
Ale ty mu poradíš špatně (možná dokonce nejhůř, jak je možno poradit) a to bez zjevné nápovědy, že to není míněno vážně.
Nenapadá mě třetí možnost, než že jsi blbec, nebo zlý člověk.

14
Server / Re:NTP server řešící přechod na letní čas
« kdy: 26. 05. 2022, 07:00:43 »
2) V Číně se na letní čas nehraje, takže kamera, která pracuje pouze s jedním (pásmovým) časem, tam nemá v principu konkurenční nevýhodu ani ve firmách, kde má provoz právo kecat do toho, co se koupí.
V Číně se dříve letní čas používal. A nemyslím si, že by třeba webová administrace té kamery byla jen v čínštině – oni to dobře vědí, že to prodávají do celého světa. Spíš platí to, že dostáváme takovou kvalitu, jakou si zaplatíme.

Mně na tom nevadí, že to v Číně v téhle kvalitě vyrábějí. Vadí mi, že prakticky nejde tuhle nekvalitu odmítnout – protože že je to šmejd zjistíte, teprve když to dorazí, a pak už je neekonomické pokoušet se to nějak vracet, takže nezbývá než to tady nějak dobastlit. Ale klasická kapitalistická poučka „poučíte se a příště u nich nekoupíte“ tu nefunguje, protože až budete kamery kupovat příště, nekoupíte to od téhle firmy prostě proto, že už nebude existovat – a koupíte to od jiné, která vyrábí naprosto stejné šmejdy (možná i na té stejné lince a se stejnými lidmi).

Letní čas se v Číně použil naposledy v roce 1991. To jsou ve vývoji elektroniky tak řekněme 3 generace vývojářů.
Oni vyrobí něco, co je dost dobré pro obří místní trh a jak vidno, tak se to dobře prodává i globálně (ty důvody 1+3). Do kolika jazyků přeloží webové rozhraní, celkem není zajímavé.

Já osobně velmi silně sdílím vaši frustraci z toho, jsem byl u dalšího výrobku opět oblafnut, že to sice má funkci X, ale ta funguje tak, že to není použitelné pro typické použití, kde se nasazují výrobky s funkcí X. Ale spíš jde o to, že existuje dost lidí, kterým to takto vyhovuje, pro které je to dobré dost.
Když koupíte výrobek od evropského výrobce, tak ho vrátíte velmi snadno. I od evropského distributora to jde pořád snadno. Ale chtěli jsme totéž výrazně levněji přímo z Číny a teď vidíme, že totéž není "totéž".

15
Server / Re:NTP server řešící přechod na letní čas
« kdy: 25. 05. 2022, 20:42:23 »
Prostě udělají kameru, která zná jeden čas a netuší nic o časových pásmech.
Už tohle samotné vede na to, že tam musí dvakrát ročně někdo vlézt do administrace a čas přenastavit. NTP na tom už nic nezhorší.
1) Výrobce prodává, výrobce nic nenastavuje. Nastavuje uživatel (oddělení provozu), které občas může kecat do toho, co mu v oddělení investic koupí, občas do toho kecat nemůže.
2) V Číně se na letní čas nehraje, takže kamera, která pracuje pouze s jedním (pásmovým) časem, tam nemá v principu konkurenční nevýhodu ani ve firmách, kde má provoz právo kecat do toho, co se koupí.
3) Mnoho zařízení běží s jedním časem (tím, který platil, když se to instalovalo). A všichni ví, že ten čas je půl roku správný a půl roku o hodinu posunutý. A jsou na to zvyklí a jsou s tím smíření.


Stran: [1] 2 3 ... 11