Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - by_cx

Stran: [1] 2 3 ... 20
1
Hardware / Re:Home Assistant - RPi 4/5, HA Green či notebook HA
« kdy: 05. 02. 2024, 16:04:14 »
Image pro RPi5 samozřejmě existuje a je plně funkční: https://os-artifacts.home-assistant.io/index.html

Image sice existuje, ale není vůbec zmíněn v dokumentaci a ani není v rpi-imageru.

https://www.home-assistant.io/installation/raspberrypi/

Zatím bych to za stabilní podporu nepovažoval.

2
Hardware / Re:Home Assistant - RPi 4/5, HA Green či notebook HA
« kdy: 05. 02. 2024, 01:09:25 »
Máme HA s cca dvěma stovkami zařízení a ~2500 entit na RPi4 a funguje to dobře. Systém je na SD kartě a data na NVMe disku. Dřív jsme měli HA na RPi3 a fungovalo to taky dobře, jen počet zařízení byl cca poloviční. Využití CPU se drží kolem 10 %, paměť na cca 2 GB. Za mě to je pro HA nejlepší platforma. Obraz pro RPi5 ještě není hotový, takže bych použil ten notebook, všechno si nastavil a pak přešel na RPi5 s NVMe hatem, pokud to vůbec bude potřeba. Záloha a obnova je v HA vyřešena dobře a dá se přecházet mezi HW s pár kliky.

3
Server / Re:Tip na monitoring kontejnerových služeb
« kdy: 29. 01. 2024, 19:54:29 »
Je to pořád stejně lehký. Nahodit Prometheus je jeden kontejner či binárka s jedním konfigurákem, kde je seznam adres s metrikami, třeba s tím redis_exporterem zmíněným výše.

4
Server / Re:Tip na monitoring kontejnerovych sluzeb
« kdy: 29. 01. 2024, 11:49:36 »
Prometheus je vcelku jednoduchý na zprovoznění a jeho formát metrik podporuje kde co.

5
Hardware / Re:Řídicí jednotka ovládání závlahy
« kdy: 27. 10. 2023, 15:26:58 »
Máme dva domy, v obou HomeAssistanta, takže jsme potřebovali zavlažování, co se na něj umí napojit. První zavlažko se sedmi větvemi jsem dělal s Shelly 1, AC cívkou a AC ventily. Vyšlo to celkem na cca 6000 Kč v materiálu. Na druhé zavlažování jsem použil ESP32 s ESPHome, relátka a DC ventily. Dvě větve byly za cca 1400 Kč. DC ventil stál 200 Kč, AC 400 Kč. Zavlažko s jednou větví na chalupě jsem udělal taky s ESP32 a ESPHome. Je to nejlevněší varianta s podobnou časovou náročností jako ti Shellíci a nechává to prostor na připojení třeba senzoru teploty.

V HA už si to člověk nakliká jak potřebuje. Máme na to napojený i alarm, kde když je někdo detekován okolo domu, tak mu to pustí zavlažování celé zahrady.

6
Vývoj / Re:Micropython do produkčního zařízení
« kdy: 20. 10. 2023, 18:29:09 »
na druhou stranu šikovnách lidí ubývá a někdo ta zařízení vyvíjet musí

Šikovných lidí je pořád stejné procento jako dřív, jen píší Micropython a mnoho dalších věcí a dinosauři jen koukají, jak jim ujíždí vlak.

Teď vážně. Nikdy jsem neměl v IoT nějakou bohatou logiku. Vždycky to bylo něco změřit a poslat to dál, případně něco změřit, poslat to dál a uspat se. To je pak jedno jestli to je napsané v assembleru, Pythonu nebo JavaScriptu. Existují věci, na které se musí jít níž, třeba levné počítání pulzů ULP koprocesorem na ESP32, ale kolik projektů to potřebuje a navíc to je takovej ojeb, že si myslím, že i kdyby to mělo využití, tak si vývojáři radši probudí ta velká jádra a nějaké optimalizaci s ULP se budou věnovat až z toho bude problém.

7
Hardware / Re:Hardware pro SDR - Software Defined Radio
« kdy: 16. 10. 2023, 21:03:50 »
Já jsem nedávno kupoval tohle:

https://www.aliexpress.com/item/1005005735696379.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.56.52c35c5fYgeSJM

S opatchovanym driverem s tím přijímám stav vodoměru.

8
Hardware / Re:Vlastní řešení videovrátného
« kdy: 05. 10. 2023, 14:20:28 »
A proč jsem doporučil Hikvision a Dahua? Protože v dané cenové kategorii prostě nic lepšího nebude.

A dají se tedy zvonky, od těhdle dvou značek, použít na vzdálenou komunikaci s někým, kdo zrovna před nimi stojí, tak, aby nepoužívaly nějaký cloud výrobce a tedy mohly fungovat tak jak navrhuješ, tedy bez přístupu do internetu? Za mě i komunikace s cloudem je vystavení do internetu.

9
Hardware / Re:Vlastní řešení videovrátného
« kdy: 04. 10. 2023, 13:35:14 »
A proč bych si měl dělat srandu? Jako že nejde oddělit tu část sítě, kde ten vrátník je? Stejně tak není problém mu zakázat komunikaci ven a příchozí komunikaci povolit například jenom z jedné IP z VPN nebo například z rozsahu československých IP.
Naopak zcela vážně je nesmysl jakýkoliv podobný zařízení a je naprosto jedno, kde bylo vyrobeno, propojit s čímkoliv dalším v rámci domácnosti.

Nepotřebuje zvonek od Dahua nebo Hkvision vlastní appku s vlastním cloudem?

K tématu. Já to se zvonky vzdal a stavím si vlastní postavený na RPi Zero. Nepotřebuju komunikovat, ale chci jen fotku toho kdo tam stojí a přehrát mu nějakou hezkou melodii.

10
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 02. 10. 2023, 18:04:04 »
Ovšem poslední dva roky máme inflaci pádivou, což novinka a produkt této vlády skutečně je, minimálně od roku 2000 (dál jsem to nehledal). A tu neeliminuješ jinak než hazardem.

Pokud to je produkt této vlády, tak by mě zajímalo, proč je na tom třetina Evropy velmi podobně jako my a takové Maďarsko, tam je pomalu lepší koupit obratem EURa nebo USD, když člověk ty peníze hned neutratí. To má ta naše vláda přesah jak sviň.

Inflace se v ČR dala velmi úspěšně vyhladit koupí nemovitosti. Pokud chci mít rozumné prostředky na důchod, tak se bavíme minimálně o 6-12 milionech. Když tenhle balík vložím do nemovitosti, a ta nemusí být jen v ČR, tak rozhodně hodnotu neztratí. Za současné situace je lepší pomalu koupit i nějaké investiční auto nebo cokoli co může peníze vydělat než to držet na účtě. A inflace takhle skutečně funguje, pokud je vysoká, tak si lidi peníze nedrží. A ti co si je drží, tak o ně jednoduše přicházejí. Tenhle mechanismus tu je desítky let a to že je teď silnější zas tolik neznamená.

11
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 02. 10. 2023, 12:00:04 »
Ten blbec, co si konzervativně spořil na důchod, jsem byl já. A teď mi úspory krvácí a Fiala mi je za levný peníze utrácí.

Zase se netvařme, že inflace je novinka posledních dvou let. Pokud sis šetřil peníze na účtě nebo ve slamníku a teď se divíš, že z toho máš po 10 letech polovinu, tak za to fakt nemůže vláda.

12
Server / Re:Nefunkční server
« kdy: 25. 09. 2023, 22:07:32 »
Můj tip je, že si ten server přeinstaloval a když si tam kopíroval /etc z původního stroje, tak si přepsal /etc/fstab, kde bylo jiné UUID filesystému.

13
Server / Re:Oracle Free Tier - založení účtu
« kdy: 25. 09. 2023, 11:36:47 »
Máme na cloudové službě free tier a probíhá tam tak 20 registrací různých pochybných účtů na každý jeden regulérní účet. Řešili jsme to měsíce a po čase se těm lidem podařilo dostat vždycky skrz a vytvářet hromadu kontejnerů s těžbou krypta nebo s nějakými WhatsApp boty. Na obranu používáme kombinaci různých pravidel. Blokujeme některé státy, spoustu IP rozsahů hlavně z Asie, OVH, Hetzneru ale i AWS, seznamy známých disposable telefonních čísel a domén nabízejících disposable emailové adresy a nejvíc pomohlo, že musí sedět IP adresa, ze které přišla registrace se státem konkrétního telefonního čísla. A to máme úplně mini službu s řádově tisícovkou aplikací primárně určenou pro český trh. Nedokážu si ani představit mít nějaký takový free tier globálně. To množství pokusů o zneužití musí být ohromné. Pak na tom jsou bohužel biti i lidé, co to chtějí použít normálně nebo si tu službu jen zkusit.

14
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 20. 09. 2023, 12:53:22 »
No mě třeba štve, že mám aktuálně odpracováno 37 let a do důchodového věku mi ještě 10 zbývá ... a přesto nemůžu jít do důchodu dřív, i když mám odpracováno více než 35 let ... fakt, po vyučení jsem nastoupil do fabriky a později přešel k IT, kde pracuji doteď ... a furt platím a furt platím ... a kdo ví, co mi za těch 10 let pak dají ... jestli ještě vůbec něco zbyde. :-(

Je chyba čekat na důchod od státu, protože to je dávka tak maximálně na jídlo a oblečení. Pokud si za svůj život nedal dohromady peníze aspoň na nějakou nemovitost, firmu nebo co já vim třeba sbírku aut nebo si nějakým jiným způsobem neinvestoval, tak budeš stejně nahranej. Jít do důchodu bez majetku a třeba navíc s nájmem je recept na bídu a zmar.

15
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 19. 09. 2023, 13:54:57 »
Vypadá to, že pracuješ v nějakém studiu či agentuře, kde máte každý týden jiný projekt a jiného klienta. Napíšete kód, ten se nasadí a pak funguje aniž by na něj někdo roky sáhl. To by mě ve 40 taky jeblo.

Stran: [1] 2 3 ... 20