Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Yetel

Stran: [1]
1
Sítě / Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« kdy: 26. 01. 2022, 11:53:23 »
Spíš na odlehčení: Zkus něco najít v Ktiši, což je zapadlá ves na Šumavě. Je ale zajímavá tím, že tam má pro své datacentrum dotaženou optiku Forpsi, takže možná bude pouštět i trochu trafficu pro místní ;)
https://mapy.cz/s/kotuvupeva
Ovšem pozor, že to je vesnice se vším všudy, takže pro pražského ajťáka to může být docela rána ;D

2
Sítě / Re:Protažení optického kabelu do baráku
« kdy: 06. 12. 2021, 12:02:01 »
Vůbec bych se toho nebál. Byl jsem nedávno přítomný tomu jak technik tahá optiku do dvou bytů v paneláku. Tahal to původními lištami a prostupy skrz panely, které zbyly po předchozím rozvodu metaliky. Bylo to naprosto bez problémů. Ten kabel vydrží fakt leccos. Ve výsledku naměřený útlum byl 10 až 11 dB, což je prý považováno za velmi dobré (cestou jeden svár). Mimochodem útlum se u nich eviduje jako součást dokumentace o provedení instalace.

3
Sítě / Re:Nelehký výběr AP
« kdy: 02. 07. 2021, 12:24:33 »
Moje zkušenost je, že poměr cena/výkon + investovaný čas jednoznačně hraje pro Ubiquiti. Pokud člověk trochu zná síťařinu a nemá dojem, že jedním AP pokryje "půlku sídliště", tak je to nejlepší volba. Dlouhodobě mám zkušenost s pár desítkami AP v různých lokalitách (firemní prostředí) a jsem velmi spokojený.

Pokud člověk není odborník na Mikrotik, doporučuju se mu obloukem vyhnout. Nepochybně je to kvalitní hw, ale při jeho konfiguraci už asi dost lidí zešedivělo ;-)

Jo a mimochodem CloudKey člověk nemusí mít jako hw od Ubiquiti, ale jde to provozovat na RPi nebo na Linuxovém serveru - kolega to má na pár místech takhle vyřešené.

4
Hardware / Re:Minimální SBC
« kdy: 30. 06. 2021, 08:44:13 »
Tohle je na jeden low-power mcu ideální aplikace.
A kolik RAM bys tam potřeboval? Co nějaká externí paměť? EEPROM, SD karta, SRAM, ... Kolem Ardiuna jsou taky všelijaké knihovny - kvalita různá, ale dá se od toho třeba odpíchnout.

5
Jdi na pohovor tam, kam bys stejně nechtěl jít a zkus si říct nějakou částku, která ti přijde nadhodnocená. Uvidíš jaká bude reakce. Podle toho se zařiď tam, kde bys chtěl pracovat.
A dej nám vědět jak jsi dopadl :)

6
Sítě / Re:Domáci router
« kdy: 29. 04. 2021, 09:40:16 »
No pokud se MikroTiky neživíte denně, ale kolem linuxů se tak nějak pohybujete, tak alespoň mě připadá mnohem nepřátelštější než OpenWRT pro jakoukoli méně triviální konfiguraci.
Souhlas. Nedávno jsem podlehl chvále na Mikrotik a kamarádovi koupil cAP na pokrytí baráčku WiFinou. Jsem vytrvalej, takže když mi o něco jde, tak se hned tak nevzdám, ale po asi dvou dnech, které jsem strávil tím, že jsem se pokoušel nastavit Caps man nebo jak se to jmenuje a dvě sítě (guest a home), jsem to hodil do Quicksetu a víckrát nechci s Mikrotikem mít nic společného. To radši nekomu zaplatim, aby to nastavil.

Nijak nerozporuju to, že Mikrotik dělá kvalitní věci a jde na nich všechno, ale ta firma nedělá nic proto, aby to lidem pomohla pochopit. Ok, udělali Quick set, ale v něm není ani tak základní věc jako klasické AP bez routování - něco jako jsou UBNT AP...

Profíci to asi nastaví poslepu o půlnoci jednou rukou přes terminál, ale i když se pohybuju kolem sítí léta, tak to bylo na mě fakt moc.

7
Sítě / Re:VoIP nasazení v menší firmě
« kdy: 26. 03. 2021, 10:13:05 »
Mám ve firmě zkušenost pár let s VoIP telefony od https://www.ipex.cz/ Funguje to dobře, máme to na naší síti spolu s ostatním hw a funguje to dobře, připojení máme od UPC/Vodafone. (Jinak při Home office jsme teď důkladně otestovali i přenositelnost telefonů a funguje to dobře ;-) .)

Jinak UPC/Vodafone dělá pronájem VoIP taky - dodávají tuším řešení od https://www.3cx.com/

8
Sítě / Re:POE řešení pro malou síť
« kdy: 18. 03. 2021, 12:47:01 »
Ty PoE prvky neumí standardní PoE 802.3af/at, že nejde použít běžný PoE switch?

https://www.i4wifi.cz/cs/210682-switch-ubnt-unifi-switch-us-16-150w stojí cca 6500 Kč...

9
Hardware / Re:Koupě malého notebooku
« kdy: 15. 03. 2021, 07:10:56 »
Historicky jsem koupil pro sebe/pro někoho z okolí/do firmy cca 5 repasů notebooků IBM a mám s tím skvělé zkušenosti. Jo, nečekám, že to bude jako nové, ale pro situaci, kdy jsou možnosti koupit buď novej krám nebo starší držák, tak jsem volil starší držák a spokojenost.

Jasně, nekoupil bych to jako hlavní pracovní stroj, na kterým stojí moje práce, ale na takové ho domácí žvýkání, na distanční výuku nebo pro starší lidi na mail apod. nebo do firmy jako noťas, který se vytáhne párkrát za rok z police a někam se s tím jede, tak je to úplně v pohodě.

Co se týče baterky, nečekal bych nový stav, ale taky ne nulovou výdrž. Navíc do těch IBM/Lenovo se v pohodě dá koupit nová/alternativní...

Mám zkušenosti s nákupem na levnapc.cz a technimax.cz a pak ještě jedna firma co si nemůžu vzpomenout na jméno :D

10
V dnešní době, kdy kdejaký prohlížeč i aplikace už používá DoH (DNS over HTTPS) už jde blokování dost těžko :-(

11
Hardware / Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« kdy: 12. 02. 2021, 09:08:59 »
Měl jsem léta noťas s dokinou. 98% času se noťas z dokiny nehnul. Když byl potřeba nějaký servis, tak to byla akorát komplikace - upgrade komponent kromě disku nebo paměti není možný. Dokina s noťasem akorát zabírala místo. Tak jsem pořídil standardní desktop se dvěma monitory, který jsem si postavil k obrazu svému, vybral jsem pořádný case, takže mám naprosté ticho, super výkon a jsem maximálně spokojený :-)

Jinak pokud jde o výpadky napájení - samozřejmě nejvíc záleží na tom kde žijete. Za cca 20 let jsem doma žádný výpadek nezažil - v práci tak maximálně, když někdo navrtal kabel ve zdi, apod ;-)

12
DHCP server v novém routeru možná má jiný výchozí rozsah sítě než měl ten předchozí, takže přiděluje IP adresy z jiného rozsahu a tím pádem z počítačů na tiskárnu už nevidíte.

Řešením je nastavit v routeru přidělovaný rozsah adres na ten, který má tiskárna nebo tiskárně přenastavit IP adresu do rozsahu, který přiděluje router.

13
Sítě / Re:Jak se dostat k Terminátoru od Cetinu
« kdy: 02. 06. 2020, 11:46:10 »
Řešením je obrátit se na operátora, který Terminátor normálně nabízí. Je to například Metronet - mají uvedeno "Terminátor v ceně".

Pokud k tomu nemáte jiné důvody, není nutné zůstávat u O2. Operátorů je hromada - viz https://zrychlujemecesko.cz/

14
Hardware / Re:Mini rack do skříně
« kdy: 22. 01. 2020, 12:24:24 »
Není to přímo rám, ale nedávno jsem do skříňky instaloval samotné rackové lišty:

https://obchod.audiolight.dj/hardware-pro-rack-19

Stran: [1]