Ad "cena FVE pri 100k/y" - rekneme, ze cena s dph/distribuce je 5 kc/kWh. Tzn. je potreba vyrobit 20 MWh. 20 kWp FVE bude mit dnes cenu nekde u 500-600+ kKc.
To je právě ta chyba, která vás přivede do situace původního tazatele.
Není potřeba vyrobit 20MWh, ale je potřeba umět sám spotřebovat 20MWh z FVE.
A abyste to zvládl za rok ve vlastním domě, budete potřebovat mnohem víc kWp, víc zaplatíte a budete tu opět řešit co s tím obřím přebytkem...
A nebo se smíříte s tím, že v prosinci a lednu je výroba limitně blízká nule, V listopadu a únoru to taky není žádná sláva a nadimenzujete FVE tak aby pokrývala spotřebu cca od března do října a v létě holt necháte nějaký výkon "na střeše". Za předpokladu že těch 20 MWh je spotřebováno v průběhu roku stejně, tak je to cca 55 kWh denně. Na to vám teď v létě stačí nějakých 5,5 kWp, pro ty slabší měsíce tedy dáte 7-8kWp a rázem jste na jiné ceně za FVE a místo 20 MWh budete kupovat třeba jen např. 7 MWh ze sítě, což nějakou rozumnou návratnost dá.
Samozřejmě pokud z těch 20 MWh spotřebujete 15 MWh v zimě na topení, tak vám FVE zas tak moc nepomůže, i když i tak může být těch např. 7 MWh ušetřených "v létě" na účtech poznat.
Mimochodem teď dostal kamarád nabídku na FVE ohřev boileru 200 litrů (ten už má) na 3 kWp za 20 000Kč. Vzhledem k tomu, že ten boiler má každou chvílí studený (2 malé děti), tak tohle se mu vrátí po roce nebo maximálně 2 letech. Boiler 200 litrů je vlastně taková 10-15kWh baterie.