Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - DanProkop

Stran: [1]
1
Bazar / Re:Prodám staré Atari pro sběratele
« kdy: 12. 07. 2023, 02:13:51 »
Dobry den,
pokud je to funkcni, lze pripojit na TV, generuje obraz, probehne self-test, magnetofon funguje a prehrava, poslete mi kontakt na xdanny@email.cz, stavil bych se do toho Brna podivat.

diky
D

2
Desktop / Re:Virtualizovaný desktop bez grafické akcelerace
« kdy: 20. 04. 2021, 19:19:48 »
[...] Nainstaloval jsem na tu virtualizovanou Fedoru xrdp a dostavám se na podstatně svižnější prostředí. [...] Na filmy to pochopitelně není, ale na vystavení faktury už je to víc než ok, okna se nelagují.
[...] optika, co dá alespoň 500Mbps. Celé to prochází přes WireGuard. [...]
zpusobem ktery sem popisoval vejs, sem ted zkusil:

nb->wifi(rychlost hlasi 130MBps)->router->glan->desktop(i3 7gen)->virt-manager->virtual(2 vCPU, 2GB RAM)->cistej_os_s_firefoxem(+h264ify,uBlockOrigin,PrivacyBadger)

=> video prehrava "okem" v pohode, jiste to neni to same jako lokalne, v tychlejch scenach videklipu je znat ze to ma mene fps, ale obraz se netrha, zvuk prenasen z desktopu (kam ma vychozi vystup ten virtual) pres pulseaudio do NB...

tzn. a 500Mbps optikou a Non-video to proste musi byt jak lokalne ;-)

Už jen ze zajímavosti vyzkouším také tento postup a ještě i ten NX protokol.
Díky

3
Desktop / Re:Virtualizovaný desktop bez grafické akcelerace
« kdy: 19. 04. 2021, 21:50:45 »
Díky všem za názory. Možná bych jen upřesnil, že Windows a HYPER-V jsem použil jenom pro ilustraci toho, že bez akcelerace na stejném serveru jedou v pohodě Remote desktopy s Win a tudíž to musí být něčím jiným než dedikovanou grafikou.. Tedy rada instalace Windows s patchnutým RDP serverem neřeší moji potřebu. Tou bylo od počátku připojit se na Linuxové grafické prostředí.

Dávám zpětnou vazbu s výsledkem:

Nainstaloval jsem na tu virtualizovanou Fedoru xrdp a dostavám se na podstatně svižnější prostředí. Nemyslel jsem si, že někdy budu nucen použít Microsoftí protokol na přístup k Linuxu, ale  jsem rád, že to bylo alespoň takto řešitelné.. Na filmy to pochopitelně není, ale na vystavení faktury už je to víc než ok, okna se nelagují.

Jinak v diskuzi padl dotaz o linkách. Ano jede to přes Internet, server je v datacentru, linka odkud se připojuji je optika, co dá alespoň 500Mbps. Celé to prochází přes WireGuard.

Ten technický rozdíl mezi VNC a RDP je popsán pěkně zde https://www.routerhosting.com/rdp-vs-vnc-remote-desktop-comparison/

4
Desktop / Virtualizovaný desktop bez grafické akcelerace
« kdy: 19. 04. 2021, 01:44:33 »
Ahoj,
chci zde rozebrat, vaše zkušenosti s možnostmi a úskalími virtualizace desktopových OS na serveru, kde takový server obvykle nemá dedikovanou grafickou kartu, najít případný bottleneck a možnosti zvýšení výkonu.

K dispozici je běžný postarší server HP G8 2x CPU E5-2680, SSD, 192GB, Link v serverovně 1Gbps, KVM/QEMU nad PROXMOX, bez dedikované GPU. Monitorovaný server v rámci svých kapacit vůbec nic nedělá, má 3-8% 40 Core CPU vytíženého.

case A)
představoval jsem si, že si virtualizuji staré Flexibee účetnictví nad Fedora 33 GNome a budu mít jednoduše dostupný virtuál odkudkoliv.

setup se povedl, funguje, účetnictví účtuje, běží vzdálená plocha přes SPICE. Ale nejsem spokojen... Přetažení okna trvá tak dlouho, že je viditelné prostým okem. A to je ten problém Fedora dostupná přes VNC se mi zdá pomalejší než Windows dostupné přes RDP.

Doposud byly všechny provozované virtuály pouze v konzoli, tedy obvykle server edice libovolné distribuce a na všechno se přistupovalo přes SSH. Teď jsem ale udělal tuhle grafickou instanci a grafický výkon je tragédie. Kurzor myši má delay, když přetahuji okno, vidím, jak to celé scrolluje po obrazovce a postupně se vykresluje. No něco, na co z dnešního desktopu už člověk není zvyklý.

A teď mi jde o to rozseknout, jak můžu pomoct tomu, aby jednotlivé workstationy, běhané jakožto virtuály na serveru, měly response úměrnou tomu, že kdybych je nainstaloval na ten server na BAREMETAL, tak by jim stačila mizerná VGA karta a alepsoň menu a přesouvání oken by fungovalo plynule.

case B)
Na stejném serveru jest provozován bare-metal HYPER-V, všechny virtuály, uvažujme Win2019 Srv, Win10 Pro atd, atp, se chovají velice rychle. Response přes RDP je okamžitá, kliknu, okno se vyrederuje, chytnu okno za kraj, táhnu jej, krásně to funguje. Server take nema žádnou GPU, jak to dělá?

!IMPORTANT!   Jak funguje interně RDP?
Posílá vyrenderované objekty nebo jenom data k renderování, která se zpracují na klientu, který obvykle má GPU akceleraci?

!IMPORTANT!   Jak funguje VNC
Nesnaží se to všechno spočítat u sebe a pak mi poslat jen bitmapu?  Tohle fakt nevím, prosím o vysvětlení, pokud k tomu máte doplnění.

+----------------------------------

V některé komponentě je tedy zakopaný pes, uvažuji takto:
1) Jak HYPER-V, tak KVM virtualizují na stejném HW a nemají dedikovanou GPU
2) Windows RDP stanice se chovají svižnějí než Windows VNC stanice. Tzn, pokud se vykašlu na přístup ke stroji přes VNC, ale rozhcodím si v guestu RDP, je to rychlejší. Otázka je proč?

case C)
přidání dedikované karty
když do serveru přidám dedikovanou dejme tomu, z hlediska Linux driver příznivou AMD kartu, jediná možnost je udělat PCIe PassThrough. Tím ale pomůžu jenom jednomu konkrétnímu stroji. Existuje možnost, aby si klienstké Windowsy, Fedorky, Ubuntu, prostě zadavaly svoje složitější výpočty k té dedikované GPU?

díky za vaše poznatky
Dan

5
Distribuce / Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« kdy: 25. 01. 2021, 00:55:04 »
Ahoj,

dobré je, že ten Atom je alespoň 64bit, protože některé distribuce totiž už 32b verze nedělají. Nicméně zřejmě bude důležité zvolit distribuci nenáročnou na grafiku, tedy něco s doporučovaným XFCE. Sám jeden Atom vlastním a myslím, že ten procesor vůbec neměl vzniknout, resp. alespoň neměl být osazován do notebooku. XFCE ale zase nebude poskytovat nejnovější grafické efekty, je to střízlivé prostředí, optimalizované na rychlost. KDE a GNOME na tom jedou trošku pomaleji. Hlavně instalovat na SSD. Pokud je v notebooku 5200RPM HDD, bude to nepříjemné.

Doporučované Windows jako virtuální stroj s tímto procesorem a 2GB RAM, nevím... rád se podívám na video s odezvou..

S tímto HW není dobré hodnotit jakýkoliv OS, nejen Linux.

Tedy:
1) Pokud o Linuxu nic nevíš, jdi do Ubuntu, je docela dost vychytané pro end-usera, umí prohlížet fotky, stahovat je z foťáku atp.. Téměř žádné mountování a práce s příkazovou řádkou (bash)
2) ve Windows existuje pouze jeden Window Manager, v Linuxu jich máš daleko více, proto
3) Pokud jedou Windows plynule, zkus Ubuntu nebo KUbuntu (KDE), pokud pomalu, tak XFCE (XUbuntu) nebo LXDE
4) Chceš-li vyzkoušet Linux na desktopu, dej mu stejný HW jako bys dal nově koupeným Windows.
5) Téměř všechny distribuce nabízejí něco, co se nazývá "Live". Je to varianta, kdy se nic neinstaluje, jen se to spustí z USB stick, můžeš se podívat na vzhled, výkon je zpravidla dost pomalý.

6
Server / Re:ZFS nesmazatelný adresář
« kdy: 23. 01. 2021, 23:00:15 »
Ahoj, nepíšeš okolnosti, kde se ti to objevuje? Není to třeba proxmox a běžící virtuál nad image (volume)?

Co ukazuje zfs list a zfs mount?

Není za tím snapshotem další snapshot?

7
Citace
Starsim virtualnym hardware sa mysli starsia verzia VMware Workstation? Je nejaka virtualizacia ktora by mala chodit na tomto CPU, napr spominany KVM? Vdaka

Ne, starším virtuálním HW jsou myšleny ty komponenty, ze kterých je postaven samotný virtuální stroj. Tedy to co si naklikáš ve vlastnostech virtuálky a to co pak virtuální stroj uvidí jako svůj HW. Například řadiče IDE vs SATA atp.

8
Jirko, děkuji Vám za odpověď. Bylo mi jasné, že v rámci upgradu se mi něco rozbije, ale přesto jsem do něj šel. PlayOnLinux si to musí dořešit sám a přejít na novější závislosti. Naštěstí je tu ještě záloha v samotném Wine, takže počkáme.

Jinak, Fedora 32 vypadá moc pěkně. Děláte dobré distro. Po letech jsem znovu dostal pokušení přejít na desktopu z Win10 plně na Linux a zdá se, že tentokrát se mi to povedlo, dříve to prostě nebylo dokonalé. Tentokrát jsem vybíral mezi OpenSUSE, Mint s XFCE, Ubuntu s KDE i GNOME a až Fedora 31 mi dala pocit komfortu.

Ještě bude hodně práce na straně vývojářů třetích stran, než se popasují s Waylandem.. Třeba TeamViewer okamžitě zatuhne.

Takže za mě pochvala! :)

9
Ahoj,

kdo používáte Fedoru na desktopu, už jste se odvážili upgradovat na 32? Zakládám tenhle thread, protože v následujících dnech asi budeme řešit všichni první potíže. Dejte sem, pls., další objevené věci, příp. řešení.

Dopoledne jsem upgradoval a prošlo to celkem dobře, zmršené fonty v Thunderbirdu nepočítám, musel jsem změnit na jiný font, aby se zobrazoval celý řádek v IMAP složkách.

Později jsem potřeboval rychle připojit na jednoho Mikrotika Winboxem, a zjistil jsem, že nefunguje PlayOnLinux, resp. nejde nainstalovat po přidání repozitáře, protože má nedořešené závislosti. Potíž je v nedostupné wxPython, kterou používá a která běžela nad Python 2.7.

Mám instalované oba Pythony, přes pip jsem doinstaloval wxPython pro 3.8, ale nevím, jak donutit PlayOnLinux, aby použil nový Python, jestli to vůbec umí.

Dočasný workaround je přímé spuštění přes čisté Wine, ale musejí se přesouvat konfigurace, atp..

Pokud jste to někdo rozchodili, prosím o postup. Díky.

10
Odkladiště / Re:Sken všech veřejných domén
« kdy: 13. 02. 2020, 01:40:04 »
Bohužel, než jsem odeslal rozsáhlý popis s odpovědí, vyexpirovala mi session. Vše ztraceno. Takže se zeptám stručně, chceš dělat něco jako google (veřejně dostupné věci, ke kterým vede hyperlink) nebo chceš sniffovat?

Chceš psát bakalářku nebo objevit jak věci fungují?

11
Jo, vsak v pohode, nejde ani tak o ty penize, ten server stejne za dva, tri roky zahodim. Jde ciste o muj subjektivni pocit z HP a o to, ze si asi priste vyberu neco jineho, protoze ta vyhoda ze znacky se mi jaksi neprojevila, spis se citim trochu "oje...". Na G8 advance ilo licenci mam, protoze ji tam puvodni majitel zapomnel. Na G7 v homelabu ji nemam  a musim se pokorne vypravit na pudu vyzbrojen flashkou, monitorem a klavesnici..

Googleni samozrejme je mozne, ale priznam se, ze jsem na to nemel cas a beru to jako osobni zkusenost. Samozrejme take hodne zalezi na tom, z jakeho pohledu se na to clovek diva.. Zda z pohledu admina nadnarodni spolecnosti, kde na vstupu jedou nove aktualni servery a na vystupu odchazeji stare - nebo z meho pohledu mensi firmy, ktera jeste zuzitkuje postarsi zelezo, ktere obvykle pochazi z vystupu onech nadnarodnich firem.. Takze, zkusil jsem HP a zatim nejvetsim zazitkem je asi extra dlouhy boot.

12
Jo, jde to, můžu to manuálně zahodit a zase sestavit... Jako na jakémkoliv čínském mainboardu.. To ale není to, co bych si představoval. Mé staré Supermicro to umělo.

Je to otázka priorit.. Já jsem si od HP stroje sliboval, že mi s provozováním serveru pomůže perfektním HW, ale zatím jsem zjistil, že je to jen značkový držák na ECC paměti, ze kterého nemůžu použít ani RAID...

ILO licence jen před POST a pak za další poplatek... Pokud to člověk dostane jako admin a firma mu to zaplatí, rozhazuje se dobře, já jsem si to koupil pro soukromé účely a nestačím se divit, kolik je tam podpásových omezení.

13
Ahoj,
díky všem za alternativní nápady, jen doplním, že mám přesně ten velký backplane s 12 LFF a chci to využít tak, jak to je.

Vrátím se ke svému původnímu dotazu a vysledku bádání. Controller je teď už v HBA, Proxmox mi bootuje z SDCARD do ZFS na HDD (takže SDCARD se nepřepisuje logy proxmoxu), takže pokud by to někdo hledal, řešení pro HP 420i...

-- odpověď na původní dotaz
"RAID0" se single diskem použít jde, bude to na začátku fungovat, bude to bootovat. Takže zbývalo zjistit, kde je háček.

- není v komunikaci SMART - smartctl v pohodě v raid režimu vidí jednotlivé disky
- možná na první pohled není ani v cache controlleru, i když TO JE důvod, proč ne, ZFS chce svoji cache

- zásadní problém JE ovšem v případě výpadku disku: jelikož se jedná o logický disk raidu, tak v momentě výpadku jednoho (jediného) disku je pole ztraceno. Po nahradě novým diskem už není disk viditelný pod původnim /dev/sdX a nové pole se sestaví až po rebootu a po potvrzení hlášek biosu, že akceptujeme ztrátu dat. Tzn. hlavní problém je v tom, že ztrácíme hot swap vinou logiky nad RAIDem a bez restartu se nový disk do ZFS jentak nevrátí...

Shrnu-li to: nad RAIDem se to v pohodě nainstaluje a pokud člověk oželí hot-swap, šlo by to se ZFS i provozovat. Po rozpadu pole se musi restartovat a jednat manuálně. Na homelab OK, do produkce HBA.

14
To máš pravdu, tohle by samozřejmě šlo. Pokud si dostatečně nepotvrdím, že je to bez problému, tak to HBA nastavím tak jako tak i na tom jednom řadiči.

Chápu, že tohle je asi dost v teoretické rovině, nicméně, pokud v tom není rozdíl, nechci podlehnout paušálnímu doporučení "nepoužívejte to nad RAID", když v tomhle případě už z toho raidu moc nezbylo..

Když ZFS dokáže fungovat na levnějších deskách s JBOD, říkal jsem si, zda "RAID1" o jednom disku nebude vystupovat stejně. Tedy, zda řadič s 1 diskem/pole komunikuje/nekomunikuje jiným způsobem, než v HBA.

Pokud se podívám např. do výpisu smartctl, tak při tomto nastavení vidí všechny disky samostatně bez problému. Jaké další údaje by se k tomu ZFS nemusely dostat?

15
Ahoj,
chci použít ZFS na Proxmoxu a můj HW je HP Proliant DL380 G8 se SmartArray P420i. Je mi jasné, že ZFS potřebuje vidět samostatné disky. Controller je ochoten vytvořit logický RAID1, který obsahuje pouze jeden disk.

Tedy chci ZFS prezentovat několik těchto jednodiskových falešných "RAID 1".

Můj dotaz zní, zda bude toto dostatečné pro správnou funkci ZFS nebo je stále nebezpečí, že controller v non-HBA bude ZFS něco zatajovat?

Chtěl bych totiž zachovat možnost HW raidu pro jiný svazek s jiným FS.

díky
Dan

Stran: [1]