Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - czAtlantis

Stran: [1] 2 3 ... 22
1
/dev/null / Re:Prodám původní Turris 1
« kdy: 04. 07. 2023, 18:20:41 »
To je v tomhle případě normální, že informaci pošle až odesílatel?
Není, něco se muselo podělat (špatně zadaný email?). Běžně přijde email "Vaše zásilka byla přijata k přepravě" a pak "Zásilka je připravena k výdeji". V tuhle dobu taky přijde SMS (je pravda, že mi někdy SMS nepřišla)

2
/dev/null / Re:Prodám původní Turris 1
« kdy: 04. 07. 2023, 13:22:08 »
Taky jsem přemýšlel, proč ten Z-box nemá normální user interface jako třeba Alzabox/PPLbox... a je to kvůli tomu, že Z-boxy jsou kompletně standalone se solárním napájením - tzn na nějaký velký displej není dostatek energie. Díky tomu to ta zásilkovna může hodit kamkoliv na parkoviště a neřešit žádnou přípojku na napájení - což je asi velmi výrazné zjednodušení instalace.
Samozřejmě nějaký "nouzový" černobílý LCD bez podsvícení by asi šel taky, ale to by už nebylo dostatečně "cool" a tak to tam raděj nedali vůbec. Osobně s tím problém nemám - vyzvedával jsem tam XY zásilek a bez problému. Je to ve výsledku komfortnější než opisovat kód - otevřu aplikaci když se blížím k boxu, dám otevřít 10metrů od boxu a než k němu úplně dojdu, tak je otevřeno, vezmu, zavřu, odcházím. U boxu tak stojím <5 sekund.

Nějak nechápu lidi co mají problém s nutností mít smartphone. případně jednu aplikaci navíc v roce 2023 - úplně si dokážu představit, že mají i alobal v oknech....

3
Odkladiště / Re:Fotovoltaický ohřev vody
« kdy: 28. 06. 2023, 12:28:47 »
Nemám sice FVE ohřev, ale mám ohřev termickými panely. Takové ty "obyčejné" (ne-vakuové). Pomáhá to dohřevu TUV BRUTÁLNĚ (2/3 roční spotřby na TUV).
Já tenhle systém nevybral, byl součástí baráku už od investora, ale mám s tím dobrý zkušenosti - přijde mi, že to musí mít vyšší účinnost než fotovoltaika - přecejenom je to prostě černá deska, kde se může většina energie využít, na rozdíl od  FVE, kde je účinnost kolem 20% (FVE samozřejmě může ale elektřinu využíít i jinde). Taky cena panelů není zase tak šílená, myslím že jsem viděl snad 17tisíc za panel (něco přes 2m^2). Panely mám dva. K tomu je potřeba Cu potrubí a pak čerpadlo s kontrolérem (pokud je teplota v panelu vyšší než teplota v zásobníku AND jsou splněný další podmínky (max/min teplota...), tak zapni

Jinak reálná data o spotřebě na dohřátí TUV v roce po měsících:
01:270kWh
02:170kWh
03:100kwh
04:100kWh
05:40kWh
06:5kWh
07:0kWh
08:0kWh
09:17kWh
10:70kWh
11:170kWh
12:280kWh
Očividně to dost pomáho i mimo léto (ono se pozná totiž jestli pak dohříváte vodu co má 12°C nebo 29°C)

Ten prosinec - leden to je prakticky čistě dohřev elektřinou, to opravdu jsou třeba 2 týdny, kdy čerpadlo vůbec nesepne a nedohřeje to vůbec nic. Jednak bývá zataženo a pak druhá věc - hlavní nevýhoda těch panelů: ty panely mají velké teplotní ztráty do okolí, pokud je zima. Ta slabá intenzita záření je třeba při okolní teplotě 0°C nahřeje na 15°C. Což je ale prostě málo, jelikož studená voda v zásobníku má třeba 13°C a hystereze sepnutí je 5°C. Takže to nedohřeje vůbec nic. Když takto málo svítí na podzim nebo na jaře, kdy je v okolí 15°C, tak panel dosáhne v pohodě 30°C a je schopný třeba na těch 25-30°C tu vodu aspoň trochu předehřát.

V létě jsou ty panely schopny ohřát celý studený 300l zásobník bez problému na 60-65°C, takže je dost vody i pro děti do nafukovacích bazénků a podobně.

Přehřátí panelů - pokud je člověk někde pryč a zásobník už má prostě max teplotu, tak by mohlo dojít k přehřátí buď panelů nebo toho zásobníku. Já to řeším tak, že při 75°C se mi sepne oběhové čerpadlo na TUV. Při tak velkém teplotním spádu to ty blbě izolované trubky v podlaze a stěnách zvládnou uchladit, aniž by ta taplota vzrostla. Ale s tímhle reálně moc problém není, jelikož zase: čím vyšší teplota panelů, tím nižší účinnost. Pokud mám v zásobníku 75°C, tak panely mají třeba 90°C a to prostě vyzařuje hodně tepla samo o sobě.

4
jak dlouho plánuješ "bydlet" an té pláži, že se ti chce řešit solární panel? NA krátkodobé pobyty (míň než 3 dny) bude vycházet efektivněji vzít normální powerbanku. Plus nebudeš muset šaškovat s panelem

5
Hardware / Re:Jak se bezpečně zbavit telefonu?
« kdy: 06. 04. 2023, 22:25:05 »
Mlatit do nej kladivem se mi nechce ...

Na to kladivo bych byl opatrný. ...
Tak pokud budu mlátit do mobilu kladivem, tak se taknějak předpokládá že se to dělá někde, kde případný kouř nebude tak vadit (například venku žejo). Nebudu to asi dělat třeba v koupelně vedle záclon...
Druhá věc je to, co už jsem psal - pokud má vybitou a starou baterku, tak tam není moc energie co by mohla udělat ten ohňostroj.

6
komerčka je srandovní. Taky ji zatím mám. "Nejlepší" mi přijde, že ona po přihlášení (a ověření SMS kvůli dvoufaktoru) pak už někdy vůbec SMS nevyžaduje na potvrzení platby (jen zadání hesla)
Nevím jak to mají "inteligentně" nastaveno (známé účty/limit částky), ale přijde mi, že pokud se pak dělá další platba, tak to už nechce SMS nikdy ikdyž jde o vyšší částku

Dokázal bych is představit mírně složitější vir s keyloggerem, co by čekal až člověk provede platbu s potvrzením po SMS a v zápětí provedl další platbu sám.
Dost by mě pak zajímala argumentace banky, kdyby po ní člověk chtěl takto uniklé peníze zpátky. Však já sakra platbu dvoufaktorově nepotvrdil...
Přijde mi dost absurdní, že teda člověk je zvyklý potvrzovat platby po SMS, dává mu to i určitý "klid" a najednou po zadání hesla se mu už objeví že platba odeslána a hotovo...

7
Hardware / Re:Vytačení kontaktů v autě nefunguje s VoLTE
« kdy: 07. 03. 2023, 21:15:27 »
to je zajímavý bug - člověk by čekal, že to auto předává prostě příkaz vytoč číslo a mobil si to pobere úplně na stejné úrovni jako vytáčení z klávesnice mobilu

8
Hardware / Re:Synology a vadné sektory
« kdy: 07. 03. 2023, 21:07:59 »
Taky nechci chytracit, ale vidim jako realnou moznost, ze problem neni v disku, ale v synology.
Synology (z duvodu setreni?) oszuje na nektere sve modely redukovanou sadu kondenzatoru pro napajeni disku, coz spusobuje, ze disky, ktere jimi nejsou explicitne oznacene a overene jako podporovane, muzou spickove tahat vetsi proud a zpusobovat poklesy napeti, coz se projevuje jako vadne sektory. Mel jsem takto za nekolik let "znicene" uz dva disky (tusim WD Red) - ale po projetim jakymsi SW od WD na PC se pocet realokovanych sektoru zase snizil na nula (nerozumim proc). Nevim jestli je to relevantni konkretne pro Tvuj model.
Imho tohle s napájením nijak nesouvisí - ten HDD si ještě lokálně stabilizuje napětí na logické úrovně (3.3V, 1.8V.. a aby tohle chcíplo, tak by na vstupu musel být pokles brutální) + tam určitě je watchdog, co v případě výpadku napětí mimo toleranci udělá reset - takže vadné napájení by se spíš projevilo nějakým atributem "reconnection count" nebo takněco.  Takto "zničených" disků s vadnýma sektorama jsem viděl taky několik. Po "fill zeros" ve WD lifeguad se to zlepšilo a disk vypadal 100% OK. Nakopírovat data, přečíst, všechno šlo. Ale třeba za měsíc ten HDD zlobil znova a jeden soubor nešel načíst. Prostě některý ty sektory jsou asi dost "na hraně" a po čerstvým formátu jsou OK, ale po čase už to tu hranici překročí a nejdou načíst.

9
Hardware / Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« kdy: 19. 01. 2023, 21:24:48 »
Mám Shelly 3EM, naprosto bezproblémový provoz (cca přes rok už). Thnhle má ovšem pouze wifi (ten PRO bych bral teď, ale není zatím skladem - novinka)

Jediná drobná komplikace při instalaci je, že musíš do toho Shelly přivést všechny 3 fáze, ze kterých si to měří napětí. Proud si to měří těma cívkama, ale napětí to potřebuje přivést. Ideálně tomu vyhradit 3f jistič, nebo to prostě připojit do nějakého 3f jističe (nebo 3 vedle sebe 1f jističů)

10
Distribuce / Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« kdy: 05. 01. 2023, 16:22:44 »
Jako soráč, ale zastávat se totálního šrotu je opravdu masochismus.
Já mám třeba ještě starý (10+let) Thinkpad x220i tablet-pc a používáme ho jako přehrávač videí pro děcka (malej šikovnej konvertibilní 12,5" notebook). Má to dvoujádrový Core i3 2310 a 8GB RAMky a samozřejmě normální SSD a i tohle je s výkonem CPU už dost za hranou na dnešní web. Ani v době koupě to nebyl kdovíjak silný stroj - bylo to myšleno jako mobilní malý notebook do školy (hlavně díky wacom "tužce") a ne žádná výkonná stanice.

Youtube na tom jede nějak divně (není to prostě plynulý, ale jen o chlup). Pokud se stáhne přes jDownloader, tak ovšem i fullHD jede v pohodě. Problém je ale jakýkoliv složitější web. Takovej facebook je totální utrpení, kdy načíst web, vybrat člověka a napsat mu je složitá operace na minimálně 20sekund. Nebo třeba google mapy. To je hrůza. CPU hned vyletí na 100% při jakémkoliv pohybu v mapě atd... Možná pro zpomalenýho důchodce by tohle ještě stačilo, ale já bych na tomto nedokázal nic dlouhodobě dělat a "vyhořel" po hodině práce..
Tak si snad ani nedokážu představit, jak na tom je nějakej šmejd s Atomem...k čemu by člověk použil takovej krám v dnešní době? To je úplně zabitá snaha...

Jak jsme to už psal - leda jako nějaký zobrazovadlo pro kameru nebo třeba jako zobrazovač nějakých hodnot z Home Assistenta (ale na to by se hodil mnohem víc nějaký tablet, kde by se dalo dotykem i ovládat + by ti nemusela na zdi zavazet klávesnice)...a konec konců i na tu kameru by bylo lepší nějaký řešení třeba s rPi a malým LCD.

Hlavně s dnešníma cenama elektroniky VS všeho ostatního se tady snažíme zachraňovat "hodnotu", jakou projedeš na provozních nákladech domácnosti v rámci hodin (topení, voda, elektřina, jídlo..), tak mi to přijde naprosto absurdní...
(něco jinýho by bylo třeba nějak slepovat a zachraňovat auto, aby ještě rok jezdilo, dke přecejenom zachraňuješ nějakou hodnotu co má smysl řešit)

Celá tato snaha mi strašně připomíná aktuální stav recyklace PETek a plastů. Máme obrovské množství PET recyklátu a nikdo neví co s ním a nikdo ho nechce. Tak se snažíme s obrovskou snahou, energií a nákladama ohnout a upravit průmyslové procesy tak, abychom to nějak využili, ačkoliv to nedává vůbec žádný ekonomický nebo ekologický smysl a je to ve výsledku naprosto kontraproduktivní. Z obou hledisek by to bylo nejlepší prostě nasypat do spalovny a dál vyrábět z primární suroviny. Ale to není dostatečně "politicky korektní" a my prostě chceme za každou cenu ten recyklát někam nacpat a pak se dělají totálně nelogické věci...Tak úplně stejné mi přijde tohle zachraňování totálního elektroodpadu

11
Distribuce / Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« kdy: 03. 01. 2023, 21:44:32 »
A co si slibuješ od těch notebooků? Tohle je ukázkový příklad totálního elektroodpadu ještě než to vůbec začali vyrábět - známej si XY let zpátky tohle koupil (CPU netuším ale nějaká hrůza, XPčka a HDD tam byl snad 32GB solid state nebo něco takovýho) a co jsme to měl v ruce, tak totální hrůza. Natož v dnešní době. Já taky nerad vyhazuju věci dosud fungují, ale upřímně to začínám pomalu přehodnocovat - člověk věnuje spoustu energie na řešení všech problémů a co z toho? Vždyť na tom už nepůjde použitelně ani ten web a dělat COKOLIV bude naprosto frustrující zážitek...možná tak jako MP3 přehrávěč někam na stavbu, kde na to může spadnou cihla nebo to někdo ukradne - tak aby to nebyla škoda...Nebo jako monitor pro nějakou síťovou kameru, abys věděl kdo je přededveřma

Máš nějaký takový specifický použití na mysli? Pokud ne, tak bych to asi fakt vyhodil...Na normální použití to nebylo ani nový...

12
Odkladiště / Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« kdy: 03. 01. 2023, 11:57:20 »
Jaká je výhoda NVR? Mám Hikvision a prostě nahrávají do složky NASu. NVR nemám

13
Hardware / Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 08. 12. 2022, 22:14:39 »
df: řekl bych, že seš moc velkej optimista :D Všechno to pojede přes cloud nebo zigbee. A to zigbee pak jede taky přes cloud, pokud tam právě nemáš toho home assistenta. Což se ti nechce řešit kvůli blbým 2 hlavicím...

14
Hardware / Re:Jak udržet baterku mobilu v dobré kondici?
« kdy: 06. 12. 2022, 15:23:13 »
S tím Acc doporučuju vyzkoušet jak se to chová po dosažení nastavené hodnoty. U mě to úplně vyplo nabíjení a odběr ze zdroje a mobil se začal vybíjet. Jak se vybil o pár procent, tak se začal nabíjet a tak pořád dokola a zbytečně to cyklovalo baterku. Tak jsem to omezení udělal jinak - namísto procent jsem nastavil nižší nabíjecí napětí (u mě jsem dal 4,2V a odpovídá to cca 85%). V tomhle režimu po dokončení nabíjení si mobil pořád bere ze zdroje energii pro vlastní spotřebu a baterka leží aniž by do/z ní tekl nějaký proud.

15
Hardware / Re:Jak udržet baterku mobilu v dobré kondici?
« kdy: 06. 12. 2022, 11:15:48 »
Jo to Acc+AccA používm a bez problému na Pixelu 4a. Omezení nabité baterky vřele doporučuji po zkušenostech obecně s Li-ion články co mám za posledních ~15 let. Jako příklad můžu uvést notebook thinkpad, kupován v roce 2012. Doteď má PŮVODNÍ BATERKU a opotřebení baterky je 15%! A to minimálně prvních 5 let nebyl žádný ležák na stole, ale ntb se na baterku se skoro denně používal na VŠ.
Od první chvíle byla baterka nabíjena na 75%, jen ve vyjímečných případech bylo nabito na 100%

Stran: [1] 2 3 ... 22