reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - BoneFlute

Stran: [1] 2 3 ... 89
1
O serveru Root.cz / Re:Diskuze
« kdy: 11. 02. 2020, 21:31:00 »
Toho furt naděláte. Prostě diskuse je na rootu moderovaná, a moderátor podle svého uvážení maže příspěvky. Se s tím smiř. Nemáš žádná práva.

2
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 03. 12. 2019, 22:56:01 »
A kdyby ses od Bible nedokázal odprostit, a chtěl odpovídat podle ní, tak proč "to Bible děsně řeší" a neřeší místo toho třeba stravovací návyky, jak používat příbor, jak jíst zdravě, co přesně jíst atd.? Dalo by se říct, že je to v Bibli, protože Bůh nechce, abychom si ubližovali nebo, že základní vlastností Boha je láska, tak nám stanovil láskyplné pravidla, ale to je hrozně obecné, pojďme více do hloubky. Proč křesťanský Bůh nechce, abychom si ubližovali, jaký to pro něj má smysl? Bojí se Bůh, že se mu bez morálních zásad "rozbijeme" nebo mu "rozbijeme" vesmír? O co mu jde z jeho pohledu?

Jak jsem psal výše, dokázal. Ale když se ptáš:

Motivace proč Bůh stvořil člověka tak bylo to, že chtěl někoho, komu by mohl projevovat lásku (trochu neohrabaně řečeno).
Stvořil člověka s nějakými schopnostmi. V kostce - něco člověk dokáže, něco ne. Například měl na starost, že má pečovat o planetu. Co mu naopak nedal do vínku je schopnost rozhodovat o tom, co je správné a co ne. Takže člověk dokáže vytvořit fantastickej stroj, vybudovat nádhernou zahradu, vytvořit sofistikovaná gastronomická pravidla. To mu všechno jde, a řekl bych, že dobře. Jakmile ale přijde na to určovat co by se mělo a nemělo, co je správný a nesprávný v chování mezi lidmi - to jest určování autority, tam člověk zoufale selhává.

Celkem jsi to trefil. Bůh se bojí, že se mu bez správných morálních zásad rozbijeme.

Zajímavé je, že tebou načnutej offtopic defakto nadnesl stejnou otázku, kterou už nadnesl Satan na začátku. Protože samozřejmě jsou lidé, kteří budou tvrdit, že ne, že lidi si vládnout dokážou, že lidé dokážou vytvářet úplně v pohodě morální měřítka.

Vtipný je to, že Biblickej Bůh je takovej grand, že když by všichni lidi prohlásili, že si chtějí morální měřítka vytvářet sami, on by je snad i nechal (takto to alespoň z Bible vyplývá).Tak hin se ukaž, nakolik to myslíš vážně s těma otázkama, a nakolik si jen ze mě děláš prču.

3
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 03. 12. 2019, 22:45:06 »
Snažíš se vyjadřovat k Bibli, ale přitom o ní vůbec nic nevíš. Kritizuješ ji, kritizuješ Jeho, tvrdíš něco o mě. To je takové ...
2/ My dva si nemůžeme moc dobře povídat o Bibli, z toho prostého důvodu, že ji prostě neznáš.
Myslel jsem, že si primárně povídáme o Bohu a né o Bibli. Vyrůstal jsem v křesťanské Evropě, takže Bible mě také provázela. To, že v Bibli nejsem "potopen" považuji za výhodu, abych se na věci mohl dívat s nadhledem. Jinými slovy jsi popsal náš spor "Bible od Boha/lidí". Tebe také nediskvalifikuje z diskuze o Bohu, že jsi nepřečetl všechny Svaté knihy. V mém pojetí je svatá kniha každá co napsali lidi, když tak to rozepíšu jestli to v diskuzi zapadlo. No a jelikož jsi nepřečetl všechny knihy, tak by tě to tuplem diskvalifikovalo z diskuzí o Bohu (a mě taky).
Není to výhoda a diskvalifikuje tě to.

Můžeš se bavit o Bohu, ale nemůžeš se bavit o Biblickém Bohu (a o Bibli).

Stejně jako se já nebudu (otevřeně) vyjadřovat ke Koránu, nebo k Alláhovi, přestože jsem se tomu věnoval. Protože prostě mé znalosti v tomto jsou naprosto nedostatečný a mlel bych kraviny.

Když chci někoho kritizoval tak musím kritizovat co má blbě, ne co si myslím, že má blbě, a přitom to nemá blbě jen jsem se špatně koukal. To platí universálně, nejenom o náboženství.

4
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 03. 12. 2019, 22:39:30 »
Příklad s Koperníkem se mi zdá skvělý. Jasně ukazuje, že bychom měli přemýšlet o věcech, o kterých jsme už přemýšleli a nabyli jsme pocitu, že jsme odpověď našli a v naší hlavě to považujeme za uzavřené, 100% pravdivé.
Naopak. To je základ. Pokud člověk o tom, o čem je přesvědčen dále odmítá pochybovat, to má název - fanatismus. A to já bych nerad. Pravidelně si přezkušuju své argumenty právě proto, aby se ze mě fanatik nestal.

Co ti mám za zlé s tím Koperníkem je, že jsi mě hned pasoval do nějaké role, navzdory tomu, že jsem mnohokrát dokazoval opak. Ale ok, přehlédl jsi, fajn.


Jsi ochoten připustit, že Bůh existuje, ale Bible je jen souhrn příběhů a bájí co si vymysleli lidi? Pokud to připouštíš a v naší diskuzi jsem to přehlédl, tak se omlouvám a můžeme popojed dál. Já třeba připouštím, že je Bible od skutečného Boha. Neříkám, že souhlasím, ale připouštím to jako jednu z variant.
Samozřejmě. Když jsem schopen připustit, že Bůh neexistuje (čistě v rámci diskuse), nebo že je zlej (opět v rámci diskuse, i když se už jen z té představy cítím špatně), tak jsem schopen připustit, že Bible je od lidí, nebo že Korán je od Boha.

Co nejsem schopen připustit, je představa, že by Bible byla napůl od lidí a napůl od Boha. To je nelogické, tudíž o tom nejsem ochoten vážně uvažovat (jako bulvární literatura dobrý - Dan Brown mě bavil).

5
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 03. 12. 2019, 22:29:29 »
Možná bude lepší když si budeš představovat, že Bůh existuje, ale neexstuje žádná svatá kniha (vím, že to pro tebe bude těžké, ale zkus to). Je nějaký důvod domnívat se, že stvořiteli bude záležet na našich morálních hodnotách? Jaký to pro stvořitele má smysl hodnotit nás podle morálky? Zkoumá stvořitel ze stejného důvodu i morální hodnoty atomů, molekul, galaxií, genů, mravenců, delfínů...? Pokud možno neodpovídej citátem z Bible. Zkusme se nad tím zamyslet čistě logicky.
To zní jako lákavé téma.


... ale pokud Boha neustále zavíráš do malé krabičky jménem Bible a nebudeš ochoten o věcech přemýšlet více do hloubky
Zato teď jsi to zase zazdil. Ach jo. Ale nebuďme malicherní, a předpokládejme, že to neděláš schválně.

Budeme se bavit o Bohu a pouze o Bohu. S tím nemám problém.

Pro začátek si definujme, co to je zač. [1]


Bůh: Nějaká mocná síla, výrazněji převyšující průměr. Pro naše potřeby - téměř všemocná. Další nutná podmínka je, že nějakým způsobem ovlivňuje[2] a je ovlivňována člověkem. Pro začátek žádné další atributy nejsou nutné. Souhlas?

Morální hodnoty: soubor pravidel jak něco dělat, a něco nedělat. Neřešíme důvod. Prostě jsou to pravidla.

Abychom se neplácali úplně na začátku jedná se o Boha stvořitele nebe země a člověka.[3]

OK?

A ty se tážeš: "Je nějaký důvod domnívat se, že stvořiteli bude záležet na našich morálních hodnotách?"
Myslím si, že těch důvodů může být vícero. Záleží jak bujnou máš fantazii. Také záleží na tom, jestli upřesníš morální hodnoty. Třeba, že slouží k tomu, aby se člověku žilo líp, nebo tak něc. Každopádně to tam teď nepřidávejme.

Pokud budeme vycházet z předpokladu, že neexistuje žádná inspirovaná kniha, tedy neřekl o sobě nic víc, než co můžeme pozorovat kolem sebe, tak nám z toho vylejzají celkem přímočaré dva závěry:

1/ Bůh na nás má nějaké požadavky, ale neprozradí je. - je zlej
2/ Bůh na nás nemá, žádné požadavky. - jako kdyby nebyl

OK?


[1] Jazykověda nám moc nepomůže, protože ta říká, že slovo bůh je jen odstupňování slova Pán. Takže poukazuje na autoritu. To je pro naše potřeby moc brzo. Tak daleko jsme se ve shodě ještě nedostali.
[2] Když by Bůh byl, ale nijak do života lidí nezasahoval, a ani mi bychom jej nemohli nějak ovlivnit, tak je to logicky jako kdyby nebyl.
[3] Takže ignorujeme scénáře: bohů je víc, bůh je, ale není stvořitelem člověka a jen se nám plete do života, etc.
[4] Používám výraz člověk, protože člověk je sice sociální tvor, a potřebuje společnost, ale v každém případě každý jedná sám za sebe, subjektivně a objektivita je nedosažitelná.

6
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 03. 12. 2019, 03:00:52 »
Takže pokud bychom připustili, že i "morální hodnoty" jsou bezvýznamné jako příbor, tak vidíš mezi námi nějaký další zásadní spor?

Snad jsem špatně pochopil otázku, takže zkusím líp:

Asi se neshodneme ve více věcech. Napadá mě třeba:
Tvrdíš, že věříš v Boha, ale všechno co jsi zatím napsal tak ukazuje na opak. To mám raději ateisty. Tam je to alespoň jednoduchý.

nebo:
Snažíš se vyjadřovat k Bibli, ale přitom o ní vůbec nic nevíš. Kritizuješ ji, kritizuješ Jeho, tvrdíš něco o mě. To je takové ...

7
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 02. 12. 2019, 23:49:59 »
Co kdybychom na chvíli připustili, že:

- morální hodnoty jsou bezvýznamné.

Představ si, že morální hodnoty by byly něco jako používání příborů k jídlu. (Nechci abys souhlasil, je to jen pro představu). Někdo jí vidličkou a nožem, jiný hůlkami, někdo rukama, někomu stačí jen lžíce a v luxusní restauraci mají komplikovanou sadu od lžiček na kávu až po kleště na kraby s přesným návodem na které straně talíře se má určitý příbor nacházet. Podle toho čím jíme nás Bůh určitě soudit nebude. Takže pokud bychom připustili, že i "morální hodnoty" jsou bezvýznamné jako příbor, tak vidíš mezi námi nějaký další zásadní spor? Není to žádný chyták, jen se snažím nějak pojmenovat a uchopit náš spor.

Máme spor i o to jestli je Bible od Boha nebo od lidí. Ale pokud by v Bibli byly především bezvýznamné věci jako je popis příborů k jídlu, tak bychom o to asi také spor nevedli.
Nemám problém nad něčím takovým uvažovat. OK, představuju si. Co dál?

1/ Myslím si, že jsou zcela zásadní. Dokonce mnohem zásadnější než si dovedeš představit, a Bible to děsně řeší.
2/ My dva si nemůžeme moc dobře povídat o Bibli, z toho prostého důvodu, že ji prostě neznáš. Tudíž cokoliv k tomu řekneš je stejné, jako cokoliv budu vyprávět o Burkině-Faso (v životě jsem tam nebyl, ale mám kamarádku, která byla asi tři měsíce v Ouagadougou.)

PS: Ptám se na náš spor ohledně Boha. Spor o "otevřené svobodné mysli" můžeme diskutovat u příspěvku s Koperníkem.
Nemá smysl, a taky to nebudu diskutovat s někým, kdo nereflektuje moje odpovědi (jak to právě tento tvůj příspěvek s Koperníkem jasně dokazuje).

8
Studium a uplatnění / Re:Výchovné metódy v IT svete
« kdy: 02. 12. 2019, 23:16:13 »
P.S. jestli si můžu dovolit jednu radu, pokud na lidi nastoupíš a začneš jim říkat, že by něco měli dělat, protože ty si myslíš, že to bude mít supr efekty, to začneš dělat, je to dost nepřesvědčivé. Navrhoval bych lepší cestu: vychovej svoje děti podle toho, co považuješ za nejlepší a až za tebou lidi začnou chodit s otázkou "Jak jsi to udělal, že máš tak skvěle vychované děti?", sděl jim svoje tajemství. Bude to pádnější :)

 ;D

Mám takovou teorii. Netrvám na ní, a už vůbec pomocí ní nechci někoho fackovat.

Já měl skvělé rodiče. Pamatuju si spoustu případů, kdy jsem dostal na zadek. A taky si pamatuju, kdy se zachovali jako... "velicí lidé". Nikdy jsem neměl strach. A vždycky když jsem dostal na zadek, nebo nějaký trest, tak jsem si velice jasně uvědomoval, že jsem se tomu mohl snadno vyhnout.

Díky tomu mám z čeho čerpat.

Jenomže ne každý člověk má takové štěstí. Jsou lidé, kteří měli příliš přísné (nebo jinak nešikovné) rodiče. A tak se snaží tu chybu neopakovat. A nebo měli příliš liberální rodiče, a pak když se konečně dostali z vězení[1], tak se rozhodli že, opět, tu chybu nebudou opakovat.

A často se prostě stane, že ujíždí moc, no.

Ale ta snaha je rozhodně chvályhodná a zaslouží si maximální ocenění (i když nervy na ně nemám).


[1] Nadsázka, pro natvrdlé.

9
Studium a uplatnění / Re:Výchovné metódy v IT svete
« kdy: 02. 12. 2019, 23:00:34 »
Nie som si istý, či tvoj príspevok je troling, ale ...

...V každom prípade, skús si vypozorovať, keď dieťa niečo spraví a ty máš neštandardnú reakciu (vybuchneš, začneš kričať, začneš ho naháňať, aby do tej kaluže neskočilo, ...), aký to má efekt.
:facepalm: Na tomhle se podílet nebudu.


V každom prípade, skús si vypozorovať, keď dieťa niečo spraví aký to má efekt.
Samozřejmě, toto je pro mě zásadní měřítko. A jsem s výsledkem maximálně spokojený. Je usměvavá, hodná, přátelská, lidé ji mají rádi, když mě vidí září ji oči... Tož asi tak.

10
Studium a uplatnění / Re:Výchovné metódy v IT svete
« kdy: 02. 12. 2019, 20:29:08 »
Kouknul jsem teď na původní vlákno a musím se zeptat luvara:

Pokud "omezování dětí" považuješ za špatné per se (tím si nejsem jistý), tak platí to opravdu ve všech případech? Necháš dítěti bez problémů v pokoji alkohol? A co pervitin? A v jakém věku? I u 15-letého puberťáka s existenciálními depresemi?

Ako chceš zamedziť požitiu alkoholu svojemu dieťaťu? Budeš do jeho 18-stky, 24/7 pri ňom?

Môj názor (podopretý naštudovaným), je ten, že "Odmeny sú horšie ako tresty a tresty sú zlé".

Třeba je to jen společností špatně chápáno.

Tresty nejsou výchovné. Tresty ukazují 1/ kdo je autorita, 2/ co si o tom myslí.

Svoji dvouletou cácorku fyzicky trestám. Nesmí na chodbu. Když překročí práh, a neraguje na upozornění, jdu a dostane bez pardonu na zadek. Co je výsledkem?
- mě stačí pravidla říct
- ona ví co může, co se od ní očekává
- dostala na zadek dvakrát
- obadva jsme spokojení

Tak samozřejmě až poroste bude to drsnější, protože si bude více než teď prosazovat svou. Ale mým plánem je maximálně využít doby, kdy pro ni není potupné dostávat na zadek (tak do čtyř let). Vybudovat si s ní dobrý vztah založený na respektu, úctě, poslušnosti a důvěře. Takže až jí bude čtrnáct a bude chtít pít alkohol, tak jí to vysvětlím[1], a ona mě bude brát vážně.


Když píšu "vysvětlím", tak tím myslím skutečně vysvětlím, a nikoliv "řekl jsem a basta". I když to je samozřejmě taky inštrument, byť ve čtrnácti dost na prd.

11
Vývoj / Re:M:N kardinalita medzi tabulkami v odlisnych schemach
« kdy: 01. 12. 2019, 23:04:48 »
Chápu to dobře, že byste měl nad jednou tabulku více view pro foo, boo atd?

Vyzházel jsem ze zadání:
takže lze přes jednu vazební tabulku vázat různé typy,

Pokud by bylo třeba listovat všechny "závislosti obrázků", tak

Takže místo toho, abych měl objekt, předka, ze kterého by se odvodila vazební tabulka; tak bych to udělal naopak. V případě potřeby, kdy chci sloučit všechny "závislosti obrázků", tak si vytvořím jeden view, ve kterém dám unionem všechny ty vazební tabulky. Například.

12
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 01. 12. 2019, 16:38:29 »
Takže nic proti myšlence "otevřené mysli", ale je dobré přiznat, že má taky svoje hranice :)
Já bych se s tím moc nemazal. Podle mě je to jednorožec a hlupáci řvou jednoduše víc.

Rád vzpomínám na osmihodinovou diskusi s jedním ateistou. To byl člověk který byl chytrý, hrál fér, a přemýšlel. Společně jsme došli ke spoustě užitečnejch závěrů. Bylo to fakt hutný. Jenže narazit na někoho takového je skoro zázrak.

A to ani nemluvě o tom, že to stejně nemusí stačit a k té pravdě se nedopracuju.


13
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 01. 12. 2019, 04:42:03 »
Z toho vyplývá, že ti není sympatické pohybovat se ve společnosti svobodně pluralitně uvažujících jedinců.
Ne. To z toho nevyplývá.

Já mám "společnosti svobodně pluralitně uvažujících jedinců" celkem rád. Jen je to jednorožec. A samozřejmě každej blbec o sobě tvrdí, že má otevřenou mysl.


S dovolením se ostatním tvým příspěvkům nebudu věnovat, protože jsem přesvědčen o tom, že jsem to vysvětlil dostatečně a ty to vždycky nějak překroutíš.


*[1][2] Hmm... To je otázka, co by mělo být dříve. Víra v Boha nebo převzetí morálky z Bible? Protože začít věřit v Boha aniž bych souhlasil s Boží morálkou je divné.
Naopak. Absurdní je to spojovat. Opět v tom vidím tvůj nedostatek představivosti ohledně toho, co to znamená, když Bůh skutečně existuje. (Viz můj příspěvek o Špicberkách). Tento bod je základní problém. Ty spojuješ víru v Boha s tím, zda souhlasíš s jeho měřítkama. Vysvětli! (Už jsem to rozebíral, zřejmě jsi to přeskočil.)
Takže ty jsi na exitenci Boha přišel jen podle technikálií, např. jak jsi psal o těch 4 generálech?
Ano. Z velké části z mimobiblického zdroje. Z Bible jsem pochopil hlavně to, že ona je ten dopis od Boha (a ne Korán, védy, ...).


*[1][2] Hmm... To je otázka, co by mělo být dříve. Víra v Boha nebo převzetí morálky z Bible? Protože začít věřit v Boha aniž bych souhlasil s Boží morálkou je divné.
Naopak. Absurdní je to spojovat. Opět v tom vidím tvůj nedostatek představivosti ohledně toho, co to znamená, když Bůh skutečně existuje. (Viz můj příspěvek o Špicberkách). Tento bod je základní problém. Ty spojuješ víru v Boha s tím, zda souhlasíš s jeho měřítkama. Vysvětli! (Už jsem to rozebíral, zřejmě jsi to přeskočil.)
Chápu a máš pravdu, že je to pro mě velmi těžké si představit, že bych morální hodnoty pouze vykopíroval. Takže ty jsi na exitenci Boha přišel jen podle technikálií, např. jak jsi psal o těch 4 generálech? Co kdyby v Bibli byla nějaká morální absurdita, např. Bůh by v Bibli nařizoval Adamovi a Evě, že si nesmějí ubližovat, ale v dalším odstavci v Bibli by Bůh nařizoval, aby Adam Evu každý den zfackoval což by Evě ubližovalo. Nebral bys to jako důkaz toho, že takto popisovaný Bůh nemůže být pravdivý, protože skutečný Bůh by takové absurdní, hloupé, protichůdné příkazy nedával?
Nevím. Spíše ne. Pokud jsou v Knize zázraky, musí ta kniha být z nadpřirozeného zdroje. Pokud tam nejsou zázraky, tak to neříká vůbec nic. Samo o sobě by to jako důkaz nestačilo. Muselo by se k tomu něco přihodit. Nehledě k tomu, že stále platí, že Bůh může být zlej. [1]

Aniž bychom se oddávali nějaké složité filozofii, jsou následující jednoduché scénáře. A nevidím jak by to mohlo být jinak.

1/ Bůh není, nebo už není. Pak veškerá naše diskuse o Něm je zbytečná. A můžeme se bavit o tom, kde sehnat know-how. (Třeba tím tvým konsensem a pluralitní diskusí.)
2/ Bůh je, a je dobrý. Supr, vyhráli jsem jackpot. Budeme-li předpokládat, že když je stvořitelem všeho, tak to nebude úplnej lůzr, tak by jen idiot zkoušel vymejšlet lepší morální měřítka, než co má On. (Natož otevřenou myslí a pluralitním dialogem). Nehledě na to, že bych ho mohl taky naštvat a skončit bodem 3.
3/ Bůh je, a není dobrý. Tak to mám blbý. To nejlepší co můžu dělat je bejt zticha a doufat že si mě nevšimne. Byl bych korunovanej vůl, když bych ho začal nahlas kritizovat.


Tvé přirovnání s Kimem je docela trefné. Protože on je skutečně bohem. Upřímně korejčany lituji, protože je to Bůh zlej. A oni se samozřejmě chovaj racionálně a kritizujou ho teprve když se dostanou dostatečně daleko od něj. Ano, samozřejmě jejich bůh (Kim) má určitý dopad na jejich mentalitu, vo tom žádná (jako bychom na tom byli líp). Ale opakuju, nesdílím tvou víru, že otevřená mysl a pluralitní dialog nás spasí (ač je to obecně vzato skvělá věc, a je děsně supr - když je s kým). Ve skutečnosti jsem moc rád, že se na to nemusím spoléhat. [1]


Toto je pro změnu věc, se kterou mám problém já. Sice na jednu stranu tvrdíš, že věříš (nějak, částečně, trochu) v Boha. Ale je to Bůh sedící v koutě, který poslušně odkejvá to, na co se vy lidé svobodně, s otevřenou myslí a pluralitně domluvíte. ::) To není rouhání. To je blbost.


Už mě chápeš? Nejde o to, že z těchto morálních absurdit usoudím, že Bůh neexistuje. Já jen usoudím, že daný konkrétní (křesťanský nebo muslimský nebo ...) Bůh neexistuje.
Z druhé strany jsi se dopracoval k tomu, co jsem říkal už pár stránek zpět. Pokud je Bible (Korán, ...) od Boha. Paráda. Toto bychom měli.


Asi to nepochopíš, protože podle tebe je Bible od Boha. Podle mě je od lidí (tak jako každá jiná kniha).
Já to chápu. Jenže taky chápu, že jsi z Bible četl půl stránky (soudě podle reakcí tady), takže tvůj názor v tomto mě nechává chladným.


Pokud to chceš převést ke Špicberkám. To, že je na Špicberkách zima nezpochybní jejich existenci, ale jestliže se dočteš, že je tam zima a rostou tam tropické banánovníky, tak začneš pochybovat zda ten cestopis co čteš je pravdivý.
Samozřejmě. Mě dráždilo to, že jsi furt mluvil způsobem, jako by těm banánovníkům nějak záleželo na tom, jestli se ti to líbí nebo ne. Pokud tuto rétoriku opustíš, budu šťastný.
[1] Ve skutečnosti bůh zlej je. Když by sis přečetl ten kousek z Joba, tak by si pochopil, že přesně tím bohem je Satan. Dokonce aktuálně vládne této planetě. A je jen naším jediným štěstím, že není svrchovaný a všemohoucí. Ostatně můžeme vidět každý den kolem sebe, jak ovlivňuje uvažování lidí a žádná otevřená mysl a pluralita názorů mu v tom evidentně nebrání.

14
Vývoj / Re:M:N kardinalita medzi tabulkami v odlisnych schemach
« kdy: 30. 11. 2019, 18:40:41 »
Prosim nerieste tu integritu, ...
Chápu tu poznámku, ale jen bych rád zdůraznil, že integrita je klíčová vlastnost, proč používat databázi :-) Takže říct: "to neřešte" je... :-)

IMHO to mělo být

Kód: [Vybrat]
foo -> foo2picture -> picture
boo -> boo2picture -> picture
Samozřejmě. Pardon!

Pokud by bylo třeba listovat všechny "závislosti obrázků", tak
Oni jsou tam boje mezi těmi, kteří by rádi postgre více objektovej, a mezi těmi, kteří "takové blbost sem netahejte". (Jsem v druhém táboře :-) )

Osobně bych to řešil manuálně pomocí view. V Postgre je to bez výkonnostní ceny.

15
Vývoj / Re:M:N kardinalita medzi tabulkami v odlisnych schemach
« kdy: 30. 11. 2019, 16:38:20 »
Prosim nerieste tu integritu, triggery ani nic podobne :) otazka bola len aky je podla vas spravny navrh tabuliek. Vazobna tabulka v scheme picture kde bude id obrazka, a uuid akejkolvek inej entity (vdaka uuid) alebo schema picture bude obsahovat len zadefinovane obrazky, a to k comu sa viazu sa bude riesit v kazdej scheme zvlast, teda foo schema bude mat tabulku s foo_id a picture_id, bar schema bude mat tabulku s bar_id a picture_id a pod.

Máš tabulku foo, která vazbí N obrázků z tabulky picture. Pak máš tabulku boo, která vazbí N obrázků z tabulky picture. Tak?

V takovém případě bych měl pro každý extra vazební tabulku.
foo -> foo2picture -> picture
boo -> foo2picture -> picture

Stran: [1] 2 3 ... 89

reklama