Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - X

Stran: [1] 2
1
Hardware / Re:Jablotron bez originální SIM karty
« kdy: 21. 01. 2023, 13:37:28 »
Aaa to je skoda :-) Ale nezabudni na nas pls...

Já totiž tak trochu přemejšlím, že bych nabídl Jablotronu, že to za ně klidně naprogramuju, když mi pošlou dokumentaci (klidně pod NDA) nebo zodpoví pár otázek kolem protokolu... Naprogramovaný to mám, chybí mi význam sem tam nějakejch bitů v různejch zprávách a chtěl bych to doplnit  ;D Běží mi to na berryně (Linux), takže ideálka pro domácnost. Vyšvihneš Raspbian, git pull, make a tradá.

Ale pokud je to nebue zajímat, tak to nejspíš normálně otevřu  :)

2
Hardware / Re:Jablotron bez originální SIM karty
« kdy: 21. 01. 2023, 01:06:25 »
mám tam ten jablotroní modul a chystám se ho letos programovat (propojení na jablotron holt prioritu nemá), ale jestli je to tak hrozné jak píšeš, tak díky za uštření práce, bylo by možné požádat o nasměrování ohledně té komunikace přes USB?

Na ten modul se fakt vybodni. Fakt ztráta času.

To znie dobre, ja som to USB ani nikdy neskumal lebo som myslel ze to budu mat nejako zamknute... Bol by si ochotny vyzdielat nejake zdrojaky alebo navod ako na to?

Hele asi budu - mám udělanej bridge mezi tím jejich protokolem a MQTT, kde se mi publikujou změny stavu čidel a systému a naopak poslouchá nějaké topicy, skrze které ovládám stavy jednotlivých sekcí. Tyhle zprávy jsou zašifrované (PSK) abych měl zajištěno, že mi někdo skrz MQTT server nezachytí/nezopakuje message na odkódování.

Je škoda, že něco takového nenabízí oni sami - ušetřil bych si spoustu práce s tím F-Linkem. To je sice taky docela šíleně napsanej program, ale zato má relativně pěkný logování, ze kterýho se dá ledasco poznat.

Sdílet to nebudu teď hned, ještě to chce trochu lásky - ale osobně mi to běží s docela slušným uptimem bez problémů :)

3
Hardware / Re:Jablotron bez originální SIM karty
« kdy: 19. 01. 2023, 23:45:48 »
Ted tohle prave resim, jak jste kluci udelali tu integraci do homeassistenta? Napichli jste nejak USB? Ja dneska mluvil s Jablotronem ohledne modulu JA-121T, ktery umi tu jejich sbernici prevest na RS-485, ale stoji to 5.5 tisic (!!) a podle vseho to umi taky jen zakodovat/odkodovat a obracene to ani nerekne kdo kodoval/odkodoval. Pry to nikdo nekupuje, coz se nedivim.

Jop, přes USB. Ten 121T stojí za prd, jednak má uplně nahovnovatý formát dat (to dělal skutečně nějakej pazneht, ze způsobu formátování těch zpráv se mi ještě teď rolujou fusekle i v šuplíku) a k tomu ještě tam aktivace senzoru choděj se zpožděním (až 8s). Modul skutečně k ničemu, vyhozený prachy a zbytečně zaseklý místo na sběrnici. edit: Navíc mám takovej divnej pocit, že v tom jimi doporučovaném režimu ("Terminál") to ani neposílá stavy PG výstupů - jenom je umožňuje tupě a naslepo ovládat....

Protokol na USB je daleko lepší, říká prakticky hned v podstatě všechno, co vidíš v F-Linku. Můžu s jeho pomocí vypínat sběrnice a dělat všelijaký psí kusy. Dokonce i resolvovat DNS záznamy a mluvit s GSM modemem AT příkazama ;D Některý PIRka dokonce kupodivu říkaj i teplotu (příjemně překvapilo, fajn pro automatizaci). Teplotu na celé stupně a úroveň bordelu/kouře ve vzduchu říkají pro změnu všechny požární čidla.

Jinak log z toho vytáhnout jde taky, i konfigurace z toho jde vytáhnout. Jenom jsem se ještě nedostal k tomu, abych ji dekryptoval a naparsoval  :) Nicméně aktivně to říká všechny události, které vidíš pak v logu - takže když seš připojenej, tak prostě posloucháš a víš, co se děje.

4
Hardware / Re:Jablotron bez originální SIM karty
« kdy: 12. 01. 2023, 11:11:26 »
A vyřadí internetovou přípojku a zaruší GSM, aby se systém nemohl jak hlásit.

Což samo o sobě způsobí poplach a následný výjezd uplně stejně, jako narušení prostoru.

Zloději jsou oportunisti, prostě vidí příležitost a jde do ní. Když si může vybrat, většinou skipne barák s viditelným zabezpečením ale ne vždy.

Představa nějakých "Danyho parťáků", co pobíhají po městě s rušičkou je docela veselá, ale trochu scifi.


No a zabezpečovačka maximálně tak pošle SMS o výpadku elektřiny, na kterou bude někdo těžko třeba v jednu ráno reagovat, pokud je majitel na víkend pryč.

Tak fungují možná ty bordely z Alibaby - všechny normální ústředny mají baterku na mnoho hodin provozu (pokud instalaci nezprasila firma, co to dělala). Alarm - pokud má být opravdu k něčemu - je napojenej na PCO, které zajišťuje ostrahu. Přesně proto, abys jako majitel nezaspal hořící barák. Takže na PCO jde hlášení o výpadku primární přípojky internetu a elektriky ale systém dál normálně funguje a dál se hlásí.

5
Hardware / Re:Falešná SIM pro spuštění starších telefonů
« kdy: 11. 01. 2023, 18:24:25 »
Mám dojem, že jsem kdysi někde na eBay zahlédnul něco jako "dummy SIM card", SIM kartu určenou právě pro to, aby se s ní dal telefon jen zapnout a otestovat funkčnost telefonu bez komunikace se sítí. Samozřejmě nevím, jestli to fungovalo. A pochopitelně to z výše zmíněných důvodů telefon před sítí neschová.

Hlavně to nedává smysl, telefon se začne bavit s jakoukoli věží. To, zda má zablokovanou/nefunkční SIM nemá jak zjistit dřív, než že se pokusí o registraci a je odmítnutý.

Fakt by mě zajímal ten reálnej usecase - pro obyčejný zahrání si hada je to moc práce...

6
Hardware / Re:Jablotron bez originální SIM karty
« kdy: 11. 01. 2023, 15:10:26 »
pokud ty kamery běží jen v lokální síti (s přístupem přes VPNku), vypne si zloděj leda nic... Naopak bych se nedivil kdyby zloděj znal spíš exploity na "certifikované" značky kamer které musejí být připojené do internetu jinak jsou nepoužitelné :-)

Bohužel v dnešní době eSIM a IoT komunikací typu Lora nebo SigFox si nějakou "lokálností" opravdu nemůžeš bejt jistej - pokud každou z těch kamer nerozebereš a nepřesvědčíš se, že není vybavená nějakým vysílačem. Dneska je to navíc už v podstatě jeden čip s trochou pasivního bordelu kolem - takže pokud nevíš, co hledáš, tak so toho vůbec nemusíš všimnout.

7
Hardware / Re:Jablotron bez originální SIM karty
« kdy: 11. 01. 2023, 13:26:53 »
Nejde ani tak o ten certifikát, jako o rozdíl mezi kamerou, co funguje jak má, a kamerou, kterou si zloděj před vstupem na dálku vypne. Nebo, u těch telefonů, zaplátovaným a relativně bezpečným systémem versus hromada čínského malwaru předinstalovaná už z fabriky.

Jo, to je rozhodně jeden důvod :) Kromě toho je při mnoha příležitostech přímo požadavek za certifikované zabezpečení a zmiňovaný bordel to pochopitelně nesplňuje.


Už vidím jak přesvědčí potencionálního zloděje či útočníka nějaký certifikát, a to ten certifikát mám pověsit na plot/bránu a to ho odradí ?

Jestli myslíš, že certifikát se dává na bránu jako součást zabezpečení, tak to konzultuj se svým lékařem.

8
Hardware / Re:Falešná SIM pro spuštění starších telefonů
« kdy: 10. 01. 2023, 23:31:51 »
A jaký je usecase? Resp. jaký problém se snažíš řešit?  :o

9
Hardware / Re:Jablotron bez originální SIM karty
« kdy: 10. 01. 2023, 23:26:18 »
Ano, já třeba používám svou SIM. Uplně bez problémů.

Nebude ti fungovat jejich cloud - ale to za mě není žádná škoda. Místo toho mám integraci do HomeKitu a ovládám to přes něj. Výrazně funkčnější, než Jablocloud.

F-Link funguje i s vlastní SIM (někde jsem zahlédl, že tu někdo tvrdil opak).

edit: Ještě doplním, že rozhodně je 1000x lepší Jablo než nějaké random srance z Alibaby za pár dolarů - pokud to teda pořizuješ opravdu kvůli bezpečnosti. Necertifikovaný (a necertifikovatelný) bordel z Číny opravdu nebrat.

10
Odkladiště / Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« kdy: 02. 01. 2023, 18:18:11 »
K Ubiquiti: tu si treba uvedomiť, že Protect beží iba na Ubiquiti zariadeniach, ktoré zvyčajne slúžia aj na niečo iné. V mojom prípade je to CK2+ a beží na ňom Unifi Network. Pointa je, že potom je veľmi ťažké odizolovať kamery do samostatnej VLAN, keď im NVR musí bežať v sieti, odkiaľ musí mať prístup všade (teda pokiaľ chcete byť schopní adoptovať Unifi zariadenia, však...). Takže alternatívou je síce dať kamery do VLAN, ale ich traffic bude routovaný na NVR v inom subnete, ergo treba príslušne dimenzovaný router, alebo aspoň L3 switch.

Proto píšu, že mám to jejich NVRko - tam mi běží jenom Protect (NVR aplikace Ubiquiti pro ty, co to neznají 🙂). Nejjednodušší na deploy a mám kamery ve vlastní VLAN.

Někde jsem koukal, že to existuje i jako nějaký kontejner nebo image, který jde rozběhnout na Linuxu ale s tím jsem se nechtěl moc drbat. To "malé" NVR totž stojí cca 7k CZK - což je za 1U škatuli na 4 disky se SFP+ docela pěkná cena a nejspíš bych to neudělal o moc levněji. Trochu mě štvou tím, že ty prachy naženou na kamerách, ale to je holt cena za pohodlí 🤷

11
Odkladiště / Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« kdy: 02. 01. 2023, 17:17:58 »
Hele bohužel neexistuje nic, co by bylo dobře použitelného. Existuje Shinobi, ale to má do použitelnosti daleko (měl jsem to asi půl roku a pak jsem to vyhodil) a nahradil Ubiquiti.

Zkušenosti mám asi takové:

Shinobi (cca rok zpátky, něco se mohlo změnit):
  • v podstatě jenom web, mobilní aplikace (iPhone) nepoužitelná a nefunkční
  • Nastavení streamování kamer netriviální ale pokud máš jenom jeden browser, jde to. Pokud chceš třeba FF a Safari, tak nic moc
  • Docela protivné vyhledávání v záznamech - jedno "menu" je na prohledávání, druhé menu pak na stahování. Nejsou nijak propojená.[/il]
Ubiquiti (mám jejich NVR - nahradilo Shinobi, mám do teď):
  • Super webová i mobilní appka
  • Fungují jenom s Ubi kamerama (ostatní jenom přes různé hacky)
  • Drahé, ale bez problému funkční. V podstatě "fire & forget" typ instalace

Záleží na tvých požadavcích, ale pokud se s tím nechceš moc crcat, máš na to rozpočet a chceš, aby ti to fungovalo, běž do Ubi. Mají dokonce i zvonek s kamerou (bacha, je na wifi, takže musíš mít dobrý pokrytí).

12
Bazar / Re:Prodám levné servery s ližinami
« kdy: 05. 10. 2022, 15:09:00 »
DDR4 je ale pro v3 cpu (HSW-EP - haswell LGA2011-3) a v4 cpu (BDW-EP - broadwell LGA2011-3).
s IB na to zapomente, to je DDR3

Jojo, napsal jsem to trochu zmatečně - ten Haswell co tam má je DDR4 a Ivy Bridge DDR3. Preferuji DDR4 ale snesl bych i DDR3.

13
Bazar / Re:Prodám levné servery s ližinami
« kdy: 05. 10. 2022, 12:33:20 »
Ahoj,

pokud k tomu jsou rámečky na disky, tak by mě zajímalo něco s IB/H s co největším prostorem na disky :) Mám hafo DDR4 pamětí, takže bych je ideálně zužitkoval.

Asi ti v průběhu dne zavolám a domluvíme se?

14
Studium a uplatnění / Re:Změna práce
« kdy: 04. 10. 2022, 13:45:24 »
Z pohledu jednotlivce jo, blbý je akorát to, že jim všichni to studium platíme z daní.

Ano, protože je to investice do budoucna, která se vyplatí nám všem jako společnosti. Zrovna investice do vzdělání je základ, kterej se snad nedá nijak rozumně zpochybnit.

Je spousty jinejch investic státu, co jsou mi trnem v oku  :D

15
Já to znám většinou "z druhé strany" :) U nás to děláme poměrně jednoduše (bavíme se o pozicích IT) - děláme v podstatě takové 2 kola.

V prvním kole si popovídáme a vzájemně oťukáme. Zajímá mě, co od práce čeká a jak lidsky působí. Když kandidát vypadá slibně, tak dostane testovací úkol. Testovací úkol je obvykle něco, co mi dlouho visí v šuplíku "drobnosti k dodělání" s tím, že se domluvíme do kdy a za kolik by to dotyčný udělal.

Druhé kolo následuje po uplynutí domluvené doby a v rámci něj prezentuje uchazeč co udělal s testovacím úkolem. Pokud vše funguje podle domluvy, rovnou řešíme podpis smlouvy.

Přiznám se, že bych neměl vitamíny na to, abych s každým trávil 8 hodin času - a ani si nedovedu představit, že bych v pozici uchazeče chtěl trávit takový čas s nějakým egoistickým pakem z HR.

Stran: [1] 2