Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Abelch

Stran: [1]
1
Já už dlouhá léta používám „Imega Keyboard“ - http://www.imega.cz/keyboard/, něco jako vámi popisovaný VOK (sám jej neznám). V podstatě symboly fungují, jak v anglické klávesnici (dobře se programuje), numerická část bez shiftu má diakritiku (jak česká klávesnice), se shiftem symboly dle anglické klávesnice (dobře se programuje). Pravý alt dodává háčky a čárky znakům, které nejsou v numerické části (tedy např. ň, ď, ó, ů, apod. - popravdě, píší se mi mnohem snáze, než na původní české klávesnici).

Toto je pro mne osobně zatím nejlepší řešení, jak pohodlně programovat i psát česky, aniž bych si musel dávat pozor na to, že v různých rozloženích jsou některé symboly jinde (to jsem prostě nedával). Jedinou nevýhodou je, že psaní čísel v alfanumerické části vyžaduje pravý alt, což je zhoršení pohodlí - jenže na to mám numerickou část klávesnice, takže mne to nijak netrápí.

Edit: a obrovskou výhodou pro mne je, že jsou varianty pro Windows i Linux.

2
Software / Re:Sledování průběhu práce na SW projektu
« kdy: 06. 11. 2019, 20:39:45 »
Samozřejmě je vhodné mít svá data zálohována. U gitu to lze dvěma způsoby - buď svůj lokální repositář napojíte na server (který nemusí být na internetu, vše, co je potřeba, je ssh spojení) a budete tam posílat své změny („git push“), nebo budete zálohovat složku „.git“ jakýmkoliv způsobem, kterým si zálohujete ostatní data (Firefox profil, dokumenty, atd.) (já k tomu třeba používám program Unison).

Ještě je několik dalších způsobů, například mít bare na externím disku. Připojit, push, odpojit.

To je pravda, byl jsem nepřesný, omlouvám se za to.

3
Tox byl oblibeny pred par lety (afera ACTA), zase nevim, jestli jde volat, melo by tusim. Ale misto Username to tam hazi retezec z alfa-numerickych znaku a tak to pro BFU nevim nevim. Otazkou je, do jake slozitosti je schopen BFU jit.

Nakonec jsem zkusil i Tox. K aféře okolo se mi nepodařilo nic dohledat (asi jsem měl zas dvě levé ruce), podle toho, co jsem se dočetl o principu, tak je mi velice sympatický (p2p, bez serveru - jen k navázání spojení, bez účtu - uživatel definovaný svým klíčem; toto se mi třeba líbí na Syncthing).

Prakticky mi ale dost pokulhával za Wire - o dost horší zpoždění hovoru, testované aplikace (primárně qTox - vybíral jsem ty, které ve vývoji nezamrzly) se mi podařilo celkem rychle přimět spadnout.

Sice to není priorita, ale problémy byly při videu (např. sdílení plochy) - v podstatě to připomínalo kostičkovaná videa z dob před 20 lety a Androidí aplikace při hovoru blikaly a byly neovladatelné.

Na druhou stranu si myslím, že předání kódu (místo hledání uživatelského jména) by bylo pro BFU ok, ale obecně bych Tox zkoušel jedině s lidmi ochotnými experimentovat.

Pokud máte nějaké VPS nebo nějakou podobnou možnost, tak zkuste vlastní instanci Nextcloud (https://nextcloud.com/talk/). Bonusem pro Vás je že data nebude dávat MS, Google a podobně, nevýhodou je zvýšená režie na Vaší straně ve formě starání se o aktulizace a podobně. Na straně BFU se stačí jen přihlásit a jeto, funguje docela pěkně i na androidím Chome v telefonech.

Ani nevíte, jak moc rád bych něco takového udělal! Ale obávám se, že při mém aktuálním rozdělení volného času na něco takového mi už nezbývá budget, nebo jinými slovy, priority mám jinde.

Vykašlat se na ni není řešení (v reálném světě)

Ale víte že jako linuxovej správňák byste to měl udělat? Jinak vás za úplňku pomočí uříkovatej Tučňák....

Njn, jenže už dávno jsem zjistil, že se světem nepohnu ani o píď a bohatě stačí jít proti proudu, natož se snažit onen proud obrátit.

Tedy cokoliv dělám - např. „bojkot“ Steamu, Facebooku apod. - je kvůli sobě, ne proto, že bych si ještě myslel, že mohu někoho přesvědčit nebo změnit. To už mě přešlo.

Ještě je možné použít Signal. Sice má desktopovou aplikaci taky v elektronu, ale na Androidu funguje skvěle.

Pokud se nepletu, pak Signal-desktop porad neumi audio/video-hovory, jenom textovej chat.
A ta aplikace je opravdu priserna! Snad jeste horsi jako kdyz byla udelana jako chrome-appka...

Co jsem narychlo vyhledal, tak to tak skutečně vypadá. Plus navíc to vyžaduje telefonní číslo, což jsem sice nenapsal (omlouvám se za to), ale to je pro mne deal-breaker.

Kupodivu je stale v hracskej komunite popularny teamspeak ...
Nejake user friendly pouzitie neviem posudit .. (stiahnut klienta, nainstalovat, zadat server, meno, heslo .. ?)
Server nejaky free, alebo si zinstalovat vlastny ...

Ten jsem sice nezmiňoval, ale mám jej v seznamu „poslední záchrany“ spolu se Skypem a spol. Trošku jsem na něj pozapomněl.

* * *

Obecně všem moc díky za návrhy, docela se divím, že se mi takové téma nepodařilo najít při vyhledávání (nepočítám-li už celkem zastaralé https://superuser.com/questions/37683/best-open-source-software-for-voice-chat-in-linux).

4
wire.com

Děkuji, vypadá, že tohle by šlo. Není ani zdaleka ideální („desktop aplikace“ je Elektron → špatná odezva, dlouho všechno trvá a žere hromadu paměti; na Androidu mi to po každém hovoru oznámí, že nejsem připojený k internetu a musím restartovat; nefunguje (je-li vůbec implementovaný) online indikátor), ale rozhodně splňuje moje popsané požadavky, plus i nepsaný, kdy preferuji přístup k šifrovaní.

Prvotní start a vytvoření účtu je velice přímočaré, takže by měl posloužit. Ještě jednou děkuji.

Jabber tusim ze nejde volani, pouze chat. Ale jinak Jabber jde pod Wikn i Linuxem, je open-source, umi i sifrovat (narozdil od prastareho ICQ). Na Jabber jsou ruzni klienti v graficke podobe (Pidgin, Gajim, Miranda, Psi), ale volat asi tam nepujde tusim.

No, Jabber jsem hodně používal před těmi deseti lety (po odchodu od ICQ), ale když jsem se o něj dnes zajímal, tak jsem hodně často narážel na informaci, že volání podporuje. Ale chápu, nechal jsem se nachytat na slovíčka a je rozdíl mezi podporuje a implementuje :D.

Tox byl oblibeny pred par lety (afera ACTA), zase nevim, jestli jde volat, melo by tusim. Ale misto Username to tam hazi retezec z alfa-numerickych znaku a tak to pro BFU nevim nevim. Otazkou je, do jake slozitosti je schopen BFU jit.

To je velice dobrá otázka, ale po zkušenostech z minulosti je nerad „tlačím na okraj“.

Skype jak rikas koupil Microsoft a uz neni, co byvalo. FB nebo Gooble talk bych tedy rozhodne nepouzil (budou smejdit i ve vzorku stolice), ani nevim, jestli napr. Google Talk jeste jde pouzit, vim, ze neco takoveho bylo.

Google Talk tehdy, před cca 10 lety, byl prakticky rozšířený Jabber. Jenže dnes mám na něj (a FB) velice podobný názor, jako vy. Plus navíc - jasně, uvědomuji si, že žádná služba tu nebude věčně, ale přístup Googlu „nahodíme stovky služeb a zařízneme, které dost rychle nezačnou dost vydělávat“ mi přidává druhý důvod, proč se mu vyhýbat; vypnutí čehokoliv mohu vyloženě očekávat kdykoliv.

5
Software / Re:Sledování průběhu práce na SW projektu
« kdy: 05. 11. 2019, 20:52:28 »
Dík za reakci. Toto vypadá zajímavě, ale příjde mi že to je příliš svázané z repozitářem. Měl jsem na mysli něco odděleného od internetu co běží naprosto nezávisle.

Můžete mít git nainstalovaný lokálně.

Nejen, že „můžete“, ale on tak primárně funguje. Spojení na vzdálený repositář je „práce navíc“ (nic složitého).

Git funguje tak, že jakmile vytvoříte repositář (příkaz „git init“) lokálně se vytvoří složka „.git“. Není k tomu potřeba připojení, serveru, nic. Když do tohoto repositáře přidáte nové soubory, commity, atd., vše se děje ve složce „.git“ a stále není potřeba připojení k severu. Procházení historií? Offline. Slučovaní větví? Offline.

Vím, že se opakuji, ale úplně vše se nachází ve složce „.git“ a celou dobu, co pracujete, není potřeba žádného připojení, ani serveru.

Ty jsou potřeba jedině tehdy, když chcete začít s někým spolupracovat, někam odeslat svou historii, apod. Pro práci na lokálním projektu toto není potřeba od úplného začátku až do úplného konce. Já to tak u mnohých svých projektů dělal a dělám.

Samozřejmě je vhodné mít svá data zálohována. U gitu to lze dvěma způsoby - buď svůj lokální repositář napojíte na server (který nemusí být na internetu, vše, co je potřeba, je ssh spojení) a budete tam posílat své změny („git push“), nebo budete zálohovat složku „.git“ jakýmkoliv způsobem, kterým si zálohujete ostatní data (Firefox profil, dokumenty, atd.) (já k tomu třeba používám program Unison).

On ten git byl vyloženě navržený k tomu, aby fungoval offline, bez internetu a za to jej mám velice rád (přestože má své problémy). Mj. to znamená, že když začnu na něčem pracovat, tak se kdykoliv mohu rozhodnout, že už to začíná být moc velké, založím lokální repositář a rozhodnutí, zda jej napojím na nějaký server, nechám na jindy. Třeba na nikdy. Vývoj s repositářem, který je napojený na vzdálený server a tím, který není, je prakticky totožná. Jediný rozdíl je v tom, že navíc potřebuji stahovat práci kolegů a odesílat tu svou - což není nic neočekávaného, řekl bych.

6
Software / Ubuntu - Windows open source hlasový chat pro bfu?
« kdy: 05. 11. 2019, 20:38:01 »
V první řadě se omlouvám za takto tuctový dotaz. Důvod, proč jej pokládám, je, že po několika hodinách hledání (DDG i Google) jsem nenašel jasnou odpověď.

Stručný, hlavní dotaz: Jaké jsou možnosti v rámci open-source pro hlasový chat mezi Linuxem (Ubuntu) a Windows, kdy spojuji naprosté BFU? A to v dnešní době, kdy je všechno nat-ováno a poskytovatelé internetu se tváří, že IPv6 je konspirační teorie lidí, co nosí hliníkové pyramidy na hlavě?

Co jsem doposud našel:

  • Pidgin - měl by být schopen hlasového chatu přes XMPP, ale není stále podporováno ve Windows [https://developer.pidgin.im/wiki/Using%20Pidgin#DoesPidginsupportvoiceorvideo].
  • Ekiga - nedaří se mi jakkoliv vytvořit účet (odkaz na vytvoření účtu https://ekiga.im/ nefunguje - prohlížeč ani nenaváže spojení). Na jednu stranu jsem našel zprávu o tom, že to již nelze [http://ekiga.1756082.n4.nabble.com/Ekiga-net-discontinued-td4657624.html], na druhou stranu ji zmiňuje jako #1 článek z letošního roku [https://www.ubuntupit.com/top-20-best-linux-voip-and-video-chat-software/].
  • Mumble - není šance, aby toto prošlo u BFU. Experimentálně jsem si ověřil, že funguje (našel jsem si nějaký náhodný server), ale pro druhou osobu, se kterou se chci spojit, to je příliš složité.
  • Linphone - dám-li stranou, že vytvoření účtu přes GUI aplikace odmítá jakékoliv uživatelské jméno a vytvoření účtu přes web jde přes hodně schovaný odkaz a potvrzovací stránka je grafický rozbitá, pochopil jsem to tak, že tato aplikace - a SIP obecně - komunikuje na přímo. Port-forwarding je mimo mísu, jednak onen BFU vůbec nemá přístup k routeru, ale ani můj router nemá veřejnou IP (nebo, nedej bože, IPv6).
  • Ze článku https://xmpp.org/about/technology-overview.html jsem pochopil, že dnes by už XMPP měl podporovat hlasový chat, ale nepodařilo se mi dohledat žádné informace o podpoře SW a serverů (nepočítaje Pidgin výše).

Vedlejší story

Před cca 10 lety jsem se kompletně odřízl od IM, protože jsem se stal pro známé a spolužáky „Wikinou“ (protože jim šetří čas se rovnou ptát, bez Googlení) a problem-solverem. Teď jsem narazil na situaci, kdy by bylo vhodné, abych si s někým takto volal, ale ona osoba používá Windows. Tak jsem si říkal, že se podívám, jak se situace za tu dekádu změnila (tehdy to byla dost katastrofa). Cílová osoba je BFU a to toho typu, že jakmile je něco příliš složité, tak to odmítne.

Vykašlat se na ni není řešení (v reálném světě), takže stále mám v záloze řešení Skype, ale co ho sežral Microsoft, nemám úplně důvěru, co se týče soukromí. V rámci ne-open source projektů jsem se např. díval na Discord, zde mne ale nepříjemně zarazilo to, že ihned po spuštění a bez zeptání proskenuje všechny spuštěné programy a některé z nich ihned nabonzuje všem kontaktům. Snažil jsem se Skype uzavřít do sandboxu pomocí firejail, ale v ten moment přestane fungovat volání (pokus o navázání spojení selže).

Stran: [1]