Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Vojtěch Sázel

Stran: [1] 2
1
Hardware / Re:Zkušenosti s notebookem od system76
« kdy: 24. 07. 2022, 03:22:58 »
Taky jsem si říkal. No distributor pro Evropu by měl být snad do konce roku. (Někde jsem to slyšel na nějakém YT Linux kanálu). Já šel místo toho do Slimbooku. Mám ten Executive a jsem zatím velmi spokojen.

2
Hardware / Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« kdy: 19. 07. 2022, 19:52:00 »
Díky za odpovědi. Ubastlit si svojí asi nebude čas, ale bylo by to řešení. Líbilo by se mi něco jako projekt ve stylu OpenWRT, který by byl pro kamery. Ale to moc nevypadá. To Tapo mi přijde dost podobné té Tesle.
Ta cena 1000Kč byla orientační, za bezcloudovost si klidně připlatím, předpokládám že ty cloudové si to dotují, aby byly levnější a pak chtějí platit za úložiště a další služby

3
Hardware / Levná necloudová wifi IP kamera
« kdy: 15. 07. 2022, 11:54:19 »
Zdravím, chtěl bych si pořídit nějakou vnitřní kameru ideálně do 1000Kč.
Teď jsem něco vybral (https://www.teslasmart.com/produkty/kamery/tesla-smart-camera-360/) a zkoušel a zhrozil se, že to je jen přes mobilní aplikaci, přes cloud a tudíž budu nahraný když se výrobce rozhodne to za dva roky zaříznout nebo zkrachuje. Čili kamera mít cloud může, ale musí jít vypnout a fungovat i bez internetu a mít klasické webové rozhraní, ideálně i připojení ethernet kabelem.
Máte někdo s něčím pozitivní zkušenosti?

4
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 26. 05. 2022, 16:52:24 »
Zaměřil bych se na maximální servis, aby ses mohl soustředit na vzdělávání v jiných oblastech, protože programování není jen o jazyku.
Statické typování, ale s typovou inferencí, automatickou správu paměti, objektový a zároveň i s funkcionálními prvky a s corutinami. Něco co se dá navázat na nějaký existující ekosystém (Java), ale netáhne ho historie (čili ne Java). A něco, co má nejlepší možnou podporu v IDE. Řeknu rovnou, je to imho Kotlin. Možná přinejhorším C#.
Lenost je v tomhle případě nejlepší rádce. 

5
No já mám nějakou takovou jakoby SATA backplane a ta je napojena molexy a ta si to 3.3V vyrábí asi sama, tak u mě to byly PINy. Vtipný je, že řadič na desce nebo ta backplane umí stagerred spin-up, ale nějakou jinou technologií. Takže mi to normálně startuje disky postupně.

6
Tak ano, je to tím 3,3V napětím. Děkuji.

Buď tedy kablík ucvaknout, použít redukci nebo přelepit piny na disku izolačkou:
https://www.youtube.com/watch?v=1YqMn1pCRd8

7
Je něčím HP Enterprise specifický? Uniká mi něco?
Zkusim vysvetlit jednoduse: Enterprise disk se neroztoci kdyz je na urcity pin privedeno 3.3V aby diskove pole neprekrocilo limity pri spusteni desitek disku naraz. Bohuzel na typickem modernim ATX zdroji s 3.3/5/12V na SATA konektoru dosahnes presne tohoto odlozeneho spusteni. Taky to vysvetluje, proc to s redukci chodilo - protoze ta nema 3.3V pin zapojeny.
Díky, tohle jsem nějak tak tušil, že by to mohla být nějaká enterprise fíčurka, ale netušil jsem ten mechanismus. Je to dobrý nápad, to zkusím.

8
Hardware / Deska nedetekuje disk HP Enterprise MB010000GWAYN
« kdy: 19. 05. 2022, 19:16:29 »
Zdravím, mám několik těchto 10 TB HPE disků.

 • Zkoušel jsem HPE disk v USB boxu - bezproblému funguje
 • Připojím do počítače k desce ASUS PRIME B450M-A II (https://www.czc.cz/asus-prime-b450m-a-ii-amd-b450) a ke zdroji.
  Disk se po startu neroztočí, nedetekuje ho BIOS.
  Zkontroloval jsem zapojení a vše vypadá ok, přes redukci na molex naměřím příslušná napětí
 • Na stejných kabelech zkouším Seagate 10TB ST10000DM004, tento disk funguje ok
 • Napadl mě problém se zdrojem, dává 12,45V, což se mi zdálo moc, i když je to v toleranci ATX, ale disk může být citlivější
 • Zkusil jsem disk a desku napájet každou jiným zdrojem (vyhrabal jsem starší ATX zdroj, ten nemůžu použít jelikož nemá potřebné kablíky, i na SATA jsem musel použít redukci), ale ten dával skoro přesně 12V.
  A ejhle disk naběhl a BIOS ho detekoval. Datový SATA kabel použitý stejný
 • Ok, řekl jsem si blbý zdroj, tak jsem vyměnil zdroj, nový dává cca 11,9V a 5,04V, Seagate a různé WD disky běhají bez problému. Zapojím tedy desku i HPE disk do stejného zdroje a disk opět nedetekován

Má cenu zkoušet další zdroj? Je něčím HP Enterprise specifický? Uniká mi něco? 9
Hardware / KVM s DisplayPortem a USB?
« kdy: 14. 07. 2020, 12:58:00 »
Existuje nějaké zařízení, které by mezi dvěma nebo více počítači dokázalo přepínat klávesnici a myš a zároveň nebylo nějaké šíleně drahé a nepoužívalo předpotopní připojení (jako VGA a PS/2), čili jen to nové DisplayPort a USB aspoň 2.0.
Našel jsem opravdu jen pár věcí a jsou dost drahé - jako od ATENu 5tis. Kč na 2 počítače... 
Ptám se pouze na hardware, čili nezajímá mě VNC, RDP, Synergy, apod.


10
Hardware / Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« kdy: 01. 06. 2020, 20:37:19 »
Tak jsem to dneska nakonec po mnoha různých pokusech vyřešil.
Nakonec přes bootloader Clover - https://forums.puri.sm/t/report-uefi-with-duet-clover/6511.
Částečně podle tohoto návodu: https://www.win-raid.com/t2375f50-Guide-NVMe-boot-without-modding-your-UEFI-BIOS-Clover-EFI-bootloader-method.html
Nakonec stačilo na EFI partition na USB flashce nahrát ten Clover. Z adresáře \EFI\CLOVER\drivers\off překopírovat driver pro NVMe do adresářů \EFI\CLOVER\drivers\efi a \EFI\CLOVER\drivers\bios (ty adresáře a název souboru je trochu jiný, asi jiná verze Cloveru).
Problém ale nastal z instalací Windows 10, která byla úplně vyjevená z toho EFI na flashce a vytrvale se odmítala instalovat.
Nakonec jsem nainstaloval na klasický SATA disk, ve Windows NVMe bylo normálně vidět, tak jsem ho dd-čkem překlopil v live Fedora na NVMe. Clover s tím neměl problém a začal bootovat.
Jenže to hodilo INACCESIBLE_BOOT_DEVICE, ale to už jsem byl doma, protože to je známý problém už z dob Windows 2000. Windows mají zafixovaný předchozí ovladač pro SATA řadič, proto je před překopírováním nutné ze Správce zařízení odinstalovat ten driver, restartovat počítač, nabootovat hned do live Linuxu, znovu to překlopit (možná by stačilo i jen zkopírovat nějaké soubory registrů nebo tak něco). Restartovat a při bootu Windows najde samo ovladač a je to.


 

11
Hardware / Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« kdy: 27. 05. 2020, 19:29:41 »
Pořešili jste to nakonec nějak?
Já mám tenhle problém taky EFI deska sice podporuje, ale při bootu to nerozpozná NVMe v PCIe slotu. Je to workstation deska někdy z roku 2012 (Fujitsu Celsius R920). Windows z toho EFI bootovat umí, ale třeba Linux to nedá. Nakonec jsem to obešel tak, že EFI nepoužívám a bootuji Linux na NVMe z USB flashky, kde je GRUB. Chtěl jsem přesunout i Windows, ale ty to nedá, ale chainloader přes Grub nerozezná ten NVMe disk, i když Linux normálně bootuje.

12
Vývoj / Re:V jakém jazyce začít psát pro Android?
« kdy: 02. 02. 2018, 14:25:10 »
Určitě bych začal s Kotlinem. V současné době už netrpí problémy jako výrazně pomalejší kompilace. Java je zbytečně ukecaná.

13
Sítě / Re:LTE modem T-mobile a veřejná IP
« kdy: 21. 06. 2017, 08:08:33 »
Citace
Napadlo me vpn na muj server na optice, kde mam virtualhosta s verejnou IP a tam to "nejak" udelat... nebo jiny lepsi napad? Jak?
To je asi nejlepší varianta. Já používám SSH tunel pomocí autossh, na routeru (Alix 2D13) mám OpenWRT based distro.

14
Hardware / Re:Máte k dispozici Hololens?
« kdy: 14. 02. 2017, 23:48:24 »
No já se na ně loni byl podívat v Inloopu (v Praze). Nevím, jestli budou pořádat nějakou další akci, možná by šlo kontaktovat je individuálně.

15
V zásadě s tím není problém, uvedl jsem to vždy u pohovoru jako dohodu. Máš štěstí, že v IT je takový nedostatek pracovních sil, že se mi firmy snažily vyjít vstříct.
Z právního hlediska existuje § 304 zákoníku práce a ten vyžaduje písemný souhlas zaměstnavatele:
http://www.sbirkazakonu.info/zakonik-prace/zamestnanci-mohou-vedle-sveho-zamestnani-vyko.html
Myslím, že potvrzení v mailu by mohlo stačit, ale nejsem právník.

Jinak co se týče danění, tak se zvlášť do daní dává zaměstnání (klidně může zúčtovat zaměstnavatel), pak ho požádáš třeba začátkem roku, aby ti dal papír "o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků", to si pak započteš, vyplníš a přiložíš k DP. Příjmy ze živnosti jsem řešil třeba paušálem (stačí evidovat příjmy - vydané faktury). Já je mám opravdu oproti zaměstnání malé a příležitostné.
Na zdravotní a sociální musíš mít živnost  přihlášenou jako vedlejší (někdy chtěji doklad zaměstnání), na konci dáváš prohlášení o příjmech (jen z podnikání). Můžeš platit minimální zálohy a při nízkých příjmech i třeba vůbec nic. Případně ti zálohy vrátí podle prohlášení (nebo naopak budeš muset doplatit).

Stran: [1] 2