Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - MichalKovacic

Stran: [1] 2
1
Studium a uplatnění / Re:Fakturování přímo do USA
« kdy: 30. 05. 2022, 13:54:22 »
Hmmm...

Pokud jde o USD 100 a podobně, tak názory tady na fóru určitě pomohou. Pokud jde o USD 100.000 - pak bych doporučil účetní/účetního, který je schopen poradit/zpracovat - přece jenom zjistit po 5-ti letech, že mě nahání IRS nebo finanční úřad je překvapení, které nemusím...

2
Hmmm... Na to je jednoduchá odpověď - co zákazníci nebo standard v sektoru požaduje. Např. pokud děláte eCasino, pak to je naprostá nutnost, jiné oblasti to mohou mít podobně nebo zcela jinak...

3
Hmmm... Zápasil jsem s tím dlouho a asi ne zcela úspěšně, ale:

A/ na Windows jsem to vzdal - mám tam uBlock, který se nějak aktualizuje, ale zdaleka to nestačí, jelikož mám zaplý JS
B/ WEB hlavně na MacOS a Safari, je tam Adblock Plus a moc toho nevyskakuje. Mám vyplý JS - nekteré stránky nefungují, takže je nečtu (Novinky, iDnes...) - z mého pohledu není můj problém
C/ z tabletu a mobilu používám Brave s maximálním nastavením - jinak nebyl obsah přes reklamy moc použitelný - jediná otrava je neustále odsouhlasování cookies - tam běží i to co na MacOS ne.

Ale jinak těch WEBů moc nečtu - z nějakého důvodu je dnešní móda všude narvat obrázky (obrovské), videa nebo nějaký cool formát. Navíc užitečná informace je obvykle obsažena v nadpisu a zbytek v článku je vata, takže nic pro mě.

4
Studium a uplatnění / Re:SW Tester na IČO
« kdy: 18. 07. 2021, 08:16:12 »
Hmmm... Doporučuji se potkat s firmami Tesena nebo Krone a zeptat se, co je nebo není možné.

5
Sítě / Re:Jaký je nejlepší operátor?
« kdy: 08. 07. 2021, 09:07:56 »
Hmmm.... Je to úplně jedno - podmínky konkrétního dodavatele se mohou změnit kdykoli a ve skutečnosti se pravidelně mění. Takže pokud to není operace na 3-6 měsíců je to úplně jedno. Dráty jsou stejně od CETINu bez ohledu na dodavatele spojení a pokud je to náhodou kabel někoho jiného (moc jich není), tak tam výběr není.

6
Odkladiště / Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« kdy: 06. 07. 2021, 15:11:46 »
Hmmm... Asi budu tady za exota - ale z mého hlediska, čím méně technologií a čím jednodušší technologie - tím je barák lepší z dlouhodobého hlediska.

Je fajn mít všechno na dálkové ovládání, automatické a dokonce inteligentní - dokud je člověku 30, 40, 50 let - a co až bude majiteli 70? Navíc cca po 20-ti letech v baráku se musí začít věci opravovat, měnit nebo nahrazovat a šance, že se povede najít kompatibilní zařízení, nebo si vzpomenout na co slouží ten kabel ve zdi nebo zda je ta trubka průchozí (po 20-ti letech zaručeně není).

Z mého pohledu čistě "manuální barák" s minimem nesmyslů (maximálně bych natahal nějaké opravdu kvalitní kabely pro kritická místa). Vše ostatní je fantastické pro reklamu a časem naprostý opruz.

7
Studium a uplatnění / Re:FIT ČVUT - zkušenosti
« kdy: 10. 06. 2021, 16:05:47 »
Hmmm...

Mám tam syna - dodělává bakalářku a někdy v srpnu bude dělat státnice - jinak vše hotovo. Pokud mohu posoudit tak je +- normální škola, které je potřeba se věnovat a dá se u toho zvládnout sport a nějaká rozumná dívčina - která chápe, že občas je potřeba se učit.

Zdá se, že nejvíc zabrat dala jedna matematika (myslím, že ve 4. nebo 5. semestru) a programování (v 6. semestru dělali omezený, ale stále funkční filesystem v C++). Nicméně, pokud se tomu dá nějaký čas - ne začít týden před termínem odevzdání - dá se to zvládnout.

Jako většina škol - VŠ je 80% o "železném" zadku a 15% o zájmu a 5% o talentu...

8
Hardware / Re:Android vs iPhone
« kdy: 07. 06. 2021, 07:08:18 »
Kombinace iPhone, iPad a Mac Pro funguje a pokrývá 99.9999% potřeb.
K čemu ten iPad?

Čtu knihy z Amazonu - a pokud nesedím u počítače tak na WEB...

9
Hardware / Re:Android vs iPhone
« kdy: 06. 06. 2021, 19:11:11 »
Mohl by mi proto nekdo rict, co lepsiho mi prinese Android?

Hmmm... Obávám se, že nic - i když to může být nepopulární názor. U mě osobně potřeba vrtat se detailně v OS skončila před desítkami let, dnes je HW+OS jenom nástroj pro práci, zábavu nebo komunikaci. Pokud mohu posoudit používám telefon stejně.

Jsou to asi 2 roky, kdy jsem měl jednoduchou možnost přejít na MacOS+iOS infrastrukturu a mě osobně zcela vyhovuje. Nechci se vrtat v nastavení kdejakého detailu (na MacOS mohu, pokud chci), nepotřebuji z telefonu SSH ani terminál... Kombinace iPhone, iPad a Mac Pro funguje a pokrývá 99.9999% potřeb. Navíc neskutečně oceňuji, že zařízení neotravují (ale to je dost subjektivní).

Svého času jsem měl opravdu rád WinPhone a svého času jsem měl firemní Android na nějakém asi slušném Samsungu - tehdy jsem nepoužíval nic od Applu a dal jsem tomu 6 měsíců. Vrátil jsem jej a přešel jinam - asi se dal nějak nastavit, ale co 30 minut jsem tam měl 5-15 hlášení, že něco je potřeba udělat, aktualizovat... Zase, velice subjektivní pocit šíleného a neustálého otravování s věcma, o kterých jsem nechtěl ani slyšet. Dnes má manželka firemní Samsung a skutečnost, že jej ještě neprohodila oknem považuji za "biblický" zázrak.

Takže (v dobrém slova smyslu) hračičkové preferují Android a jsou s ním schopni udělat velice mnoho. Pokud chcete "out of box" funkčnost - Apple je cesta. Moc jiných možností dnes není - škoda.

Jediné co mi na iPhone chybí je funkční scanner pro WiFi sítě - ale tady Apple vypnul API... takže není a asi nebude.

Opravdu nemám chuť vyvolat nebo oživit flame - moje zkušenosti jsou moje, nejsou univerzálně přenosné a nemám ambice je šířit jako všeobjímající pravdu :-)

10
Vývoj / Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« kdy: 27. 01. 2021, 18:56:04 »
Hmmm... Tohle je jednoduché, ale určitě ně snadné.

A/ vnímá management situaci stejně nebo zde nevidí problém?
B/ jsou na změnu prostředky?
C/ existuje někdo s vizí, jak by měla vypadat ideální situace?

Pokud A i B není ANO, máš smůlu. C může velice pomoci, ale není nevyhnutelné. No a pokud je tam ANO, ANO - hmmm... IT manager ve fabrice by měl být schopen odřídit změnu. Pokud ne, externí manager to zvládne bez větších problémů - a je i lepší, jelikož je tam dočasně a nemusí se bát skočit několika "nepostradatelným" na palce.

Jinak bez vnějšího tlaku se vývojáři nezmění - proč by to dělali?

11
Odkladiště / Re:Počet IT lidí ve výrobní firmě
« kdy: 07. 01. 2021, 10:19:06 »
Hmmm... Tohle je otázka na požadované SLA od business/výroby - co se od IT očekává - z toho plyne počet lidí. U nás cca 300 end points, cca 150 virtual servers - remote, cca 30 on site - odpovídající železo, sítě, virtuální železo, telekomunikace a základní level aplikací (OS, DB, WEB servers...). Požadavek 24x7 -> 8 lidí do provozu, údržby a monitoringu... (pro vývoj, produkty, PM jsou další lidi)

12
Příkazová řádka mi přijde jako jeden z nesrozumitelnějších a nejsprávnějších přístupů, jak ukázat funkce počítače. Dialog otázka - odpověď v terminál session je názorná a analogická reálnému světu, nepoutá pozornost barvičkama a nesmyslama, které v podstatě pouze vtahují do klamavého virtuálního světa. Počítač je stroj a dítě ho má primárně jako stroj chápat.

Nejsem si tímto tak jistý. Ono je fajn, že vím, jak pracuje spalovací motor, je i fajn, že jsem různé motory v dětství "poladil" - od mopedu až po stabilní motor. Ano, dá se tak trochu víc rozumět tomu, jaká technika je v hloubce. Ale potřebuje to opravdu každý? Dnes řidičům nic neříká svíčka, zapalování, předstih - ani by tyto pojmy nepochopili, dokod by někde neviděli vačku, rozdělovač... A k čemu taky? U dnešních aut nevyřešíte svépomocí ani nesvítící světlo - ale taky to světlo odejde až po pěti, šesti letech, a ne dvakrát do roka, co pamatuju.

S IT je to stejné - stává se z toho naprosto okrajový obor, jako z autoprůmyslu. Ti, kteří pro to budou mít vlohy a zájem, cestu si najdou. I tak jich bude víc, než je potřeba. Zbytek ajťáků budou oprašovači, stejně jako se z automechaniků stali výměnáři dílů.

Právě že pokud nechcete, aby byli z lidí ti oprašovači nebo podlehli zcela digitální demenci, je nutno jim od začátku rozšiřovat vědomí. Čili ta logika je podle mě přesně opačná: Nemusím se podřizovat obecnému trendu, mohu si vědomě udržovat částečný odstup a samostatnost alespoň v myšlení. To je IMHO důležité ve všech oblastech života :-) Ale je to věc osobního vkusu a rozhodnutí. Jinými slovy, je na rodiči do jaké školy svoje dítě dá...

Hmmm... Tady si opravdu nejsem jist - takže mám znát IT, abych nebyl oprašoval. Ale také bych měl znát spalovací motory, detaily jak fungují akumulátory, ekonomii abych nebyl za blba, práva, farmacii pro čtení příbalových letáků, moderní historii abych nenaletěl fake news, historii jako takovou, hudbu a literaturu abych nebyl za barbara, jazyky a zeměpis... a asi tisíc dalších oborů. Ano, minimálně já prozatím netuším, zda budu žít 999 let, ale pokud ano, budu se snažit...

13
Používal jsem hromadu Yubikey ve firmě (50+) a funguje dle systému, který se konfiguruje - u nás přihlášení se k WEBu přes heslo (jiný mechanizmus) a Yubi, pak pro odemčení Bitlockeru - jenom na dotek bez dalšího.

Testovali jsme přihlášení se do Windows - bez dalšího potvrzování a přihlašování se k několika aplikacím...

Pokud mohu posoudit funguje bez problému - jde o bezpečnost typu "něco vlastním" a pokud to nakonfiguruji jinak "něco vlastním a něco znám"

14
Studium a uplatnění / Re:Návrat do IT po 12 letech
« kdy: 12. 11. 2020, 14:09:04 »
Hmmm... Já bych vzal CV, podíval se na jobs.cz nebo podobné a poslal jej na pozice, kde se mi to líbí. Nevidím v tom moc problém, zejména, když IT lidi hledají výrobní podniky a pod...

15
Studium a uplatnění / Re:Vývoj zadávání práce&termíny
« kdy: 04. 11. 2020, 09:23:13 »
No snažím se, ale PM si mele svou že je to MUST a že se to stihnout MUSÍ. Takže aktuálně netuším co už s tím, kromě výpovědi. Naposledy jsem dopisoval poslední features asi hodinu před vydáním na produkci kam to letělo ihned a bez testu...

Je top samozřejmě ošklivá možnost, ale pokud již uvažujete o změně zaměstnavatele - pak je klidně možné si na svém NE trvat a pak má PM málo možností. Občas (velice občas) si dovolím navrhnout podobnému typu "manažera", ať mi to teda ukáže, protože tohle nezvládnu. A jelikož on řídí mě, tak musí být lepší - takže to určitě dá. Samozřejmě velice zdvořile a eMailem...

Ale jak je v příspěvcích níže řečeno, vývoj a testování trvá nějakou dobu a "kecy" kolem tomu moc nepomohou :-)

Tohle je pravdu spíše psychologický nátlak - dobrý vývojář se uplatní všude a rychle. Špatný PM bude mít problém.

Hodně štěstí

Stran: [1] 2