Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - hurvajs spejbl

Stran: [1] 2 3 ... 8
1
Hardware / Re:Výběr domácího NAS
« kdy: 24. 09. 2022, 14:56:56 »
a není jednodušší si předplatit nějaký cloud?

Sám jsem doma měl NAS v kapacitě 180T, ale postupně jsem dospěl do stádia, kdy jsem zjistil, že většinu věcí jsem měl uloženou zbytečně (na film jsem se podíval jednou). Nehledě na to, že jsem musel řešit aktualizace, nedostatek místa apod. Takže jsem vše zredukoval. Výhody jsou nesporné, nic neřeším, mám klid, zálohy fungují automaticky. Pokud by mi nestačil tarif, navýším ho a je to otázka 1 minuty.

2
Hardware / Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 24. 09. 2022, 14:50:22 »
opravdu tu někdo řeší 2W?  ;D ;D

3
Studium a uplatnění / Re:Změna práce
« kdy: 12. 09. 2022, 00:43:40 »
Ja treba delam ve firme, kde nikdo bez VS neni. Prevazuje Matfyz a CVUT FIT. Nerikam, ze by to bez te VS neslo, ale je to velky bonus.
Upřímně? Bonus to rozhodně není. Dnešní stav VŠ je katastrofa... Platí snad mnohem více, že teorie není praxe ;-) To, že jsou někde jen VŠ lidé neznamená absolutně nic. Ale v pohodě, žijte v domění, že VŠ něco znamená - tedy v IT...

4
Určitě se najdou lidi, co si každý rok kupují nový iPhone kvůli jiným barvičkám. Ale třeba zrovna Macbook s M čipem nemá v tichosti/výdrži/výkonu bohužel konkurenci mezi Windowsama.

C# - ještě existuje https://avaloniaui.net/
přiznejme si, že "vzhled" je pro 95% lidí to nejdůležitější... Sám do této skupiny nepatřím, notebooky měním častěji, ale spíše z důvodu, že mají vyšší výkon a lepší parametry. Obecně, ale ARM nemá šanci před konkurencí. Sám za sebe si myslím, že konkurenční firmy se svými Intel s**ty brzo skončí

5
Technologie asi uz mrtva je, ale zial na skolach to ucia. Prave preto som sa pytal, lebo som niekde cital ze visual studio for Mac je dost rozdielne ako pre windows a vraj nema tiez designer pre WinForms.
bohužel, je běžné, že na VŠ se učí ku**viny... Bohužel ;-( Sám jsem to zažil 2x.

6
Jenže pokud by jste měl praktickou zkušenost z applím ekosystémem, tak by jste už nic jiného nechtěl... ;-)
Mac používám v práci a domů bych ho teda rozhodně nechtěl. Na každou úplně jednoduchou věc, co by mohla být normálně v nastavení, si člověk musí stahovat pochybnou 3rd-party aplikaci.
Příklad: Po zapnutí Mac zahraje zvuk. Až do verze MacOS z roku 2020 neexistovalo nastavení, kde by se to dalo vypnout. Obecně přijímaný řešení je měnit náhodný hodnoty v něčem jako registr Macu, ale někomu to nefunguje (samozřejmě nejde zjistit proč), takže si musí stáhnout prográmek, kterej před vypnutím automaticky ztlumí zvuk a po startu ho zase zapne (nedělám si srandu - https://apple.stackexchange.com/a/431911 )
a teď tu o Karkulce... :-D... Používat OS starší více jak 2 roky je zho**dilost.  Nehledě na to, že Mac není potřeba restartovat, nejsou to widle. Osobně restartuji jen v případě aktualizací.

7
Ale každý dva roky budete čelit nutkání koupit nový model - opět od aple, laple od aple, hodinky od aple... taková čtyřčlenná rodina jen za 4 mobily a příslušenství může vysolit co dva roky 200k jen to fikne.  K tomu nějaký ty notebooky, tablety... No a můj osobní názor je, že byť to pěkně funguje, ve výsledku to je jenom o tom aby aple vydělal majlant.
Co je toto za blábol... ? Nějak mi nesedí matematika... Slušný MacBook je kolem 60k (znám i lidi, kteří jsou spokojeni s MacBook Air za 18k). iPhone, když hodně nadsadím, tak 25k. A rozhodně není potřeba měnit zařízení za rok / za dva roky. Žena má iPhone 5 rokem a funguje na 100%, iMac má 3 rokem. Já si sice kupuji každý rok jak iPhone, tak MacBook, ale mě se to vrátí, potřebuji k práci. Na druhou stranu, i kdyby se Apple "napakoval" jak píšete, nemusíte je "podporovat". Jenže pokud by jste měl praktickou zkušenost z applím ekosystémem, tak by jste už nic jiného nechtěl... ;-)

Proto zabalí i houno do zlatý folie a prodává to - viz třeba "novinka" čudlík na hodinkách, nebo "novinka" low power mode.
Mě to příjde směšný a lidi co v tom jedou spíš lituju jak si rochněj ve svý závislosti. Na druhou stranu mi to je vlastně úplně jedno, protože když na to někdo má, ať si utrácí za co chce. :-)
je vyloženě vidět, jak Vám to je jedno... :D Že by závist, že si někdo může každý rok koupit nový iPhone i MacBook a Vy si šudláte upatlaný android 6 rokem?

8
Ty butterfly  klávesnice stály za houby
To je ještě řečeno velmi ohleduplně, byl to megašmejd, každý s MacBookem, co znám, s tím měl problémy (můj MacBook taky chcípnul krátce po záruce, naštěstí klávesnice měnili i po ní). Dnešní klávesnice paráda (zatím).
No vidíte, já zase říkám, že butterfly klávesnice byly to nejdokonalejší co Apple udělal. Ano, byly poruchové, i já ji měnil a to 2x, ale psalo se mi na ní asi nejlépe ;-)

9
Jen dvě otázky:
1/ Zásadní (sic) nevýhoda MacMini je, že má jen dva USB porty?
2/ Lze na tom thinkcentre rozchodit MacOS?
no ano, stolni pocitac ktory ma len 2 USB porty a v dodavke k nemu nie je ani klavesnica ani mys, je pre mna NO GO
MacOS nie je to po com by som nejako tuzil, na ten thinkcentre by som samozrejme dal linux.
no jo no, je vidět že čo... (lidi z tater) prostě plkají hlouposti a své rozumy, o které nikdo nestojí a to především iu věcí, o kterých neví vůbec nic. Hlavně vedou silné řeči o "NO GO"... :D

Mac Mini má 2x USB a 2x Thunderbolt. Chápu, pod tatrami musí být vše připojeno kabelem - klávesnice, myš, modem, že?  Takže chápu, že potřebujete alespoň 10x USB.

Ukažte mi PC, ke kterému je standartdně klávesnice a myš. Pokud to není sestava, tak to nikdo nedělá. A proč by také měl.

10
Živím se vývojem v c# a dost často programuji na macu, používám Rider a sem tam Visual studio for mac (spíš když chci otestovat jestli to je už použitelné IDE).
A ma ten Rider na macu aj WinForms designer ?
Samozřejmě že ne... tohle je záležitost widlí - logicky Windows Forms asi nepoběží na Macku. A stejně, kdo by chtěl? Nehledě na to, že přichází MAUI. Pokud by jste opravdu potřeboval WinForm, můžete si koupit Parallels Desktop a provozovat wid pod MacOS v podstatě bez ztráty výkonu a tam by určitě widleForm šly...

11
Ohledne M1/M2, sam nemam, ale kolegove rikaji, ze vykon na uplne jine urovni nez x86/64, pokud je neco na danou architekturu nedostupne, tak to bezi pomerne rychle a spolehlive pomoci emulace.
To mohu potvrdit, už jsem to psal jinde. Mám MB Pro M1 Max, 64G ram. Běžně mám připojený 4k LCD, iPad. K tomu několik Safari každé tak s 80 záložkami, chrome podobně, Docker má spuštěno asi 44 contejnerů, k tomu dost často Adobe (PS / Illustrator), JetBrains IDE současně klidně 2x Rider, 3 WebStorm, Ideu nebo PyCharm. K tomu všemu poměrně dost ostatních aplikací (teams, discord, slack...). Za cca 7 měsíců jsem ještě neslyšel ventilátor.

12
Na druhé straně, 64GB (2x SO-DIMM 32GB) dnes má koncovou pultovou cenu kolem 6 tisíc. Snad nežiju mimo realitu, ale myslím si, že na tohle by si měl student umět vydělat a našetřit pokud o to má zájem.
Souhlasím, nechci podceňovat Vašeho syna, ale opravdu dostuduje? Dnes se bere na VŠ každý... Sám mám dvě VŠ (i když v minulém tisíciletí) a upřímně z 240 nás dokončilo 29. Na druhé to bylo ze 187 jen 10. Pokud přežije první 3 semestry, klidně mu přidejte na nařachaný Apple. Rozhodně si nemyslím, že by mu nestačil noťas za 15k s Widlema. Pokud myslá studium vážně, určitě nebude problém si i přividělat na brigádách během studia. Jen počítejte s tím, že u Macka si nic nevyměníte. Naštěstí ;-) Použití low end Apple se moc dobře neprodá, rozhodně ne s výhledem několika let

13
Díky všem za dosavadní reakce.
Ještě mám pár dotazů, nejspíš trapně naivních, ale prostě nemám s Apple žádné zkušenosti, ani nemám možnost Apple si pořádně vyzkoušet.
Software typu MATLAB, dále taky vývojářské platformy - např. VS Code - jak dobře tam fungují pluginy např. pro Python, C++, ale taky i doxygen, apod....? Jede to stejně dobře jako ve Win na x86?
A co virtualizace? Pokud vím, Virtualbox nic a Oracle ani nic v tomto směru nezamýšlí. VMware snad něco vyvíjí, netuším v jakém je to reálném stavu. Snad QEMU?

MATLAB netuším, ale Python je nativně, C++, v pohodě, Doxygen také. Sračka jménem VS Code bohužel také funguje.

Z virtualizací je to asi jednoduché Parallels Desktop. Placený, ale 100% funční a hlavně výkoná virtualizace. Zkoušel jsem VBox, VMWare a výkon vyrtualizovaného OS je nula.

Jinak obecně se dá říci, že jsem se zatím nesetkal s ničím, co by na M1 nefungovalo. Případně je tu Rosseta. Je plno stránek, kde lze ověřit podporu SW na M1.

Za mě, jde u syna pouze o frajeřinu a vidím to denně na pohoverech s juniory - prostě mistři světa, ale neví k čemu je v .NETu using. Sám za sebe bych mu koupil Widle a Intel / AMD a nazdar.

14
Studium a uplatnění / Re:Živnost při práci
« kdy: 08. 08. 2022, 11:57:56 »
pokud opravdu jste na HPP a byl by jste ještě i IČ / OSVČ, co fakturuje stejné firmě, tak si nemyslím, že by s tím byl FÚ v pohodě. Ale nevím, na tyhle věci mám účetní.

Je takový problém jít rovnou na OSVČ, či založit firmu? Resp. se domluvit tak, aby i na HPP proplácely přesčasové hodiny?

Samozřejmě, u HPP můžete mít i svou firmu / IČ / OSVČ i na stejný druh práce. Z mého pohledu je stejně lepší IČ, resp. OSVČ, vyšší MD rate, paušál do 2mil. Jen člověk musí nechávat něco na kontě kvůli daním. Ale je otázkou, jak to máte ve firmě.

15
[...] rozvrzaný plastový klito**ris Thinkpad, který je po 3 letech tak leda do šrotu [...]
co je to za uchylku? navic lzivou?
jak sem psal, pouzivam 10let starej Thinkpad... jako primarni pracovni stroj, konkretne T430s (s upgrade's: LCD "LVDS HD+ TN" za "eDP FHD IPS", klavesnice+palmrest nahrazen za 7radou z T420s, 16GB RAM, 2TB SSD, interni WWAN-LTE)...
[/quote]
jestli tu někdo lže, tak vy. Oháníte se tu 10let strarým noťasem, ale pak vlastně píšete co vše jste měnil... :-D Pokud jste spokojen, je to dobře.

Stran: [1] 2 3 ... 8