Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Arthnon

Stran: [1] 2 3 4
1
Server / Re:Fyzické uložení dat u relačních databází
« kdy: 07. 02. 2020, 19:12:40 »
jaký je rozdíl mezi uspořádaným indexem a clustered indexem? Oboje vypadá, že má za úkol seřadit data podle klíče?

2
Ahoj,
celkem inteligentně (myslím to upřímně) mají zvládnutou podnikovou informatiku na FIS VŠE v Praze. Orientované pro dálkaře - tři soboty za semestr, rozvrh je daný napevno dopředu (první semestr mají všichni víceméně stejný, takže žádné překvapení). Více viz https://fis.vse.cz/navazujici-magisterske-studium/distancni-studium/tutorialy/

Díky, nemáte nějaké doporučení, z čeho se učit na přijímačky z ekonomie? Studuji BC obor, který je zaměřen jen na informatiku, takže z tohohle směru bych nejspíše nedal přijímačky.

Vojtěch Trefný - děkuji. Mrzí mě, že ta škola je vlakem 6h, jinak by to byla určitě moje první volba.


Z FAV SWI navazujícího jsem po třech měsících uprchnul. Odbornou úroveň to má, nicméně semestrálky jsou enormě časově náročné. Setkal jsem se s nelidským přístupem vyučujícího povinného předmětu. Drtí se tam pokročilá Java, C++, operační systémy a softwarové inženýrství tam je spíš mimochodem.

Takže myslíte, že při práci Plzen není dobrá volba? Úplně bych nebyl nadšený z náročné semestrálky skoro z každého předmětu... :/ 


3
Zdravím,
je zde někdo, kdo úspěšně absolovoval navazující (Ing.) studium informatického oboru dálkově a při práci?  Hledám nějaké obory, kde je toto spojení možné zvládnout... Pokud ano, tak Vás poprosím ještě, zda byste k tomu studiu mohli něco napsat... náročnost, jak to tam chodí, přístup k dálkařům atd... (případě pokud jste někdo studoval na oborech, které jsou v linku, tak Vás moc prosím o to samé).
V tuto chvíli se mi poměrně zamlouvající následující obory, ale problém je, že Zlín je sakra daleko od místa, kde pracuji. (3.5h cesty autem), ale ty obory vypadají zajímavě, protože mě bezpečnost zajímá a baví... takže to je dost velké mínus u toho Zlína... Pardubice mám 2.5h, Plzen 1.5h, Prahu okolo 2h

https://www.utb.cz/univerzita/studium/nabizene-obory/seznam-oboru/informacni-technologie/
https://www.utb.cz/univerzita/studium/nabizene-obory/seznam-oboru/bezpecnostni-technologie-systemy-a-management-5/
http://www.evolupce.cz/?q=obor/informacni-bezpecnostni-systemy-0
https://www.fav.zcu.cz/pro-uchazece/magisterske-studium/2020-2021/softwarove-inzenyrstvi/ ---> Plzen mám docela blízko, ale úplně se mi nelíbí navržený studijní plán a hlavně to vypadá jako hodně náročný obor při práci a hodně založen na teoretické informatice...
https://www.pef.czu.cz/cs/r-7008-studium/r-7021-studijni-programy/r-7485-magisterske-studium/r-7644-informatika-infon

Moc děkuji! :)

4
Zdravím,
včera jsem úspěšně obhájil práci za 1, takže bych Vám chtěl ještě poděkovat za Vaše rady (mířeno na pana Jirsáka). Hlavně ze začátku mi opravdu velmi pomohly. Takže ještě jednou díky :-)

5
Server / HTTP, HTTPS a HSTS na IIS
« kdy: 13. 01. 2020, 16:33:11 »
Zdravím,
používám na svém webovém serveru HTTP i HTTPS (tedy porty 80 a 443). HTTP používám protože chci, aby mohl uživatel přistoupit k webu např: page.com (bez zadávání https://page.com). Uživatel je poté přesměrován na HTTPS okamžitě a webový server tedy používá HSTS.

Je toto nastavení bezpečené? (http, https a hsts). Pokud ne, jak to vyřešit bezpečně?

Děkuji

6
Vývoj / Indexování v databázi
« kdy: 23. 11. 2019, 21:45:23 »
Zdravím,
snažím se pochopit, jak správně navolit indexy (respektivě kde je správně použít a jak...)

1.) Řekněme, že se uživatel přihlašuje pomocí svého emailu. V databázi je defaultně nastavený index na ID uživatele. Měl by být nataven index na atribut email v databázi? Je to správně či ne?
2.) V aplikaci dochází často k vyhledávání nějakého objektu (knihy, dokumentu etc) pomocí titulu. Ten SQL dotaz používá:
SELECT * FROM kniha WHERE id=1 AND titul LIKE %vyhledávaný_požadavek%;  Měl by být použit index na ten titul na knize? Případně jak by to mělo být uděláno, když je používáno pro vyhledávání LIKE?
3.) V aplikaci dochází k vyhledávání vydaných knih v nějakém časovém horiozontu (měsíc/rok). Takže SQL dotaz potom vypadá:
SELECT * FROM kniha WHERE year(datum_vydani)=:uživatelsky_zadaná_rok AND month(datum_vydani) = :uživatelsky_zadaný_měsíc. Měl by být v tomhle případě použit index na datum_vydaní?

Mohl bych poprosit, zda byste mi mohli v jednoduchosti říct, kdy bych měl používat indexy? Na jaké atributy? Nebo prostě platí, že by to mělo být na všechny atributy, které jsou často dotazované uživateli?

Mockrát děkuji

7
"Na straně serveru bude použita technologie Spring Boot a programovací jazyk Java 12. Na tomto serveru bude používáno REST API."

"První částí aplikace je založena na frameworku Spring Boot a programovacím jazyku Java 12. Tato část aplikace vystavuje různé REST služby. "

Připadají Vám tyto věty v pořádku z hlediska té terminologie REST server/API? Snažil jsem se o tom googlit a pořád mi úplně není jasné, jestli to je takto správně nazváno...

Mnohokrát děkuji :)

8
Díky :) a co se týká toho REST serveru vs REST api, prosím? :)

9
Díky, mrknu na to...
Ještě jedna taková maličkost - trošku plavu v tom, jak správně pojemenovat ten můj Spring Boot "REST server". Jaká je správná terminologie? Měl bych to popisovat jako "REST server" nebo jako "REST api" do té práce?

"Na REST serveru jsou používány tyto technologie..." nebo "Na REST api jsou používány tyto technologie..."


10
Ona je to vlastně ještě jedna varianta, příbuzná variantě 3, ale v produkci se obvykle nepoužívá. Z hlediska CORS se za shodnou adresu považuje trojkombinace protokol, hostname a port – jsou to dva nezávislé servery. Kdybych u toho bodu 3 škrtnul to upřesnění „na samostatných doménách“, to vaše řešení by tomu plně odpovídalo.

Důvod, proč se tohle řešení v produkci nepoužívá, je ten nestandardní port. U API by to teoreticky nemuselo vadit, uživatel to nevidí a v aplikaci je ten port zadaný. Jenže ve spoustě sítí se na nestandardní port nedostanete, takže by z nich ta vaše aplikace nebyla funkční (načetla by se statická stránka, ale API by bylo nedostupné). Proto se to v takovém případě nahradí variantou 2, kdy byst požadavky třeba na /api/* směřoval z webového serveru (IIS) na ten váš aplikační server (Tomcat na portu 8443). Uživatel by tedy vždy komunikoval jen s IIS na standardním HTTPS portu, a váš Tomcat pak nemusí být vůbec vystaven do internetu, bude se k němu přistupovat vždy jen prostřednictvím IIS. (Akorát tedy nevím, jak se takovéhle přeposílání požadavků na IIS konfiguruje – hledejte spojení „reverzní proxy“ / „reverse proxy“.) Je pak potřeba, aby to API mělo svůj jmenný prostor, abyste dokázal rozlišit, zda jde požadavek na statickou stránku nebo na API. Dobré je mít tam nějaký společný prefix, třeba právě to /api/.

Já úplně nechápu, v čem ten reverzní server zde pomáhá. Řekněme, že uživatel spustí odeslání dotazu docmanager.com/documents, na IIS dojde ke směřování na docmanager.com:8443/api/documents. CORS předpokládám, že bude stejně muset být nastaven a tenhle nestandartní port (8443) bude stálen používán?

11
I když 1.) to být asi nemůže, jak nad tím přemýšlím, protože to nesplnuje to, co jste poslal... spíše mi to sedí do toho bodu 2.), ale já jsem musel řešit stejně CORS...

Lze ten můj model zařadit do té dvojky spíše zní otázka tedy?

12
Děkuji za odpověd. Ta moje varianta, co jsem poslal: frontend (JS, HTML/CSS) na webovém serveru IIS (443 a 80 porty) a REST api běží na stejném PC, ale jako služba na portu 8443. Dá se toto zařadit do bodu toho bodu 1.), co jste Vy poslal? Může to takhle být navrženo, jak to mám popsané?

Děkuji

13
A ještě jedna věc:

3.) Je nějak možné nechat běžet tu frontendovou část, která běží na IIS na Tomcatu?

14
Zdravím,
momentálně mám aplikaci rozvrženou tak, jak je zobrazeno na následujícím tomto obrázku https://imgur.com/a/YmAKlQq. Na IIS běží tedy JS a HTML/CSS a na jiném PC běží REST server ve Springu a DB.

1.) Může to takto být navrženo? Případně proč ano či ne? Jak by to mělo být správně navrženo?
2.) Bylo by lepší nechat běžet REST server na IIS také nebo ta varianta na obrázku je v pohodě? Jde to vůbec, aby Spring Boot mohl běžet na IIS?

Mockrát děkuji

15
Zdravím,
1.) Pokud tedy pustím REST server jako službu pod účtem S-1-5-19, tak by to mělo být takhle v pořádku?

2.) Jak by to bylo s nastavením IIS serveru? Měl by se nějak podobně nastavovat? Nebo se nemusí u IIS nijak zvlášt nastavoval minimální práva na běžícím účtu ve Windows 10?

Stran: [1] 2 3 4