Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - petr0707

Stran: [1]
1
Server / Re:Nginx před Apachem kvůli HTTP/2
« kdy: 08. 08. 2022, 15:31:57 »
Zrychlení odezvy ovlivní akorát to, pokud budete mít HTTP/2 mezi prohlížečem a prvním serverem – ve vašem případě tedy aktuálně reverzní proxy nginx. Pokud potřebujete řešit rychlost odezvy, doporučuju nechat tam ten nginx jako reverzní proxy, na tom se vám to bude ladit nejlépe. Můžete tam používat moderní protokoly, dobře řešit cachování, servírovat statické soubory apod.

Děkuji za odpověď. Pokud to tedy dobře chápu mezi Nginx a Apachem budu mít HTTP a HTTPS s HTTP/2 budu mít pouze na Nginx směrem ke klientům. V tomto případně by mě ještě zajímalo jestli pro interpretaci PHP na Apache použít mod_php nebo mpm_event. Zase me zajímá rychlost načítání stránek.

2
Server / Re:Nginx před Apachem kvůli HTTP/2
« kdy: 08. 08. 2022, 13:23:53 »
HTTP2 chci na Apache zapnout kvůli zrychlení odezvy webu, otázkou je jestli použít proxy před Apachem nebo ne. Podle tohoto vlákna to nedává smysl, což byla i moje původní úvaha.

3
Server / Re:Nginx před Apachem kvůli HTTP/2
« kdy: 08. 08. 2022, 08:47:46 »
Nginx před Apachem byl proto aby šifroval komunikaci pomocí https, komunikace mezi Nginx a Apachem byla na http a dělal reverzní proxy která směrovala provoz na Apache který řešil interpretaci php skriptů a na .Net serve který dle parametrů v url řešilo obrázky. Obě tyto funkcionality se dají řešit na Apache. Pokud chci zapnout na Apache http2 tak potřebuji https takže reverzní proxy před Apachem asi smysl moc nedává.

4
Server / Nginx před Apachem kvůli HTTP/2
« kdy: 08. 08. 2022, 06:42:19 »
Ahoj, mám na serveru nainstalovaný Apache s mod_php a Nginxem jako reverzní proxy. Na Apachi bych chtěl zapnout http2 viz. tento návod.

Otázkou je, jestli v takovém případě je ještě potřeba mít Nginx jako reverzní proxy před Apachem, nebo mám místo Apache použít Nginx?
Děkuji za radu

5
Server / Mirror nad SSD disky
« kdy: 20. 03. 2022, 18:52:55 »
Ahoj, potřeboval bych udělat miror dvou ssd disků. Mám MX Linux na ssd disku a dnes ssd disk umřel (fdisk nendetekuje, hwinfo tvrdí že má disk 20MB z 480G).

Koupím nový disk a chtěl bych udělat miror. Moje otázka zní je dobrý napad nad ssd dělat swraid přes mdadm s ext4, nebo je lepší použít filesystem který toto řeší bez mdadm tzn brtfs/zfs? S těmito systeémy nemám zkušenosti, prosím o radu.

Otázkou je jestli mdadm by nezkrátilo životnost ssd.

6
Software / Software pro záznam obrazovky včetně zvuku
« kdy: 20. 03. 2022, 18:47:18 »
Ahoj, prosím Vás potřeboval bych nějaký software pro záznam obrazovky včetně zvuku. Potřeboval bych udělat záznam školení cca 8h. Ideální by bylo kdyby software dělal záznam dvou monitorů připojených na jedno pc. NEmáte náhodou někdo zkušenosti s něčím takovým pro Ubuntu. Děkuji

7
Software / Bezpečné používání mqtt a redis v internetu
« kdy: 01. 02. 2021, 18:33:06 »
Ahoj, řešíme aplikaci, kdy bych potřeboval od jednotlivých počítaču sbírat logy a posílat je na centrální server. Problém je v tom, že počítače, ze kterých chci data sbírat jsou za firewally, případně naty a server pro analýzu dat je v internetu. Server pro analýzu logů je ELK. Uvažoval jsem, že bych data od klientů (zákazníků) posílal přes mqtt, případně přes redis.

Moje otázka zní, je bezpečné mqtt nebo redis otevírat přímo do internetu (případná blokace na ip zákazníka), nebo komunikaci obalit nějakým druhem VPN. Mám takový pocit, že na otevřené, nezabezpečné mqtt byly nějaké útoky, ale už si nejsem jistý jestli tyto protokoly už mají nějaký bezpečnostní mechanismus, případně šifrovanou komunikaci aby nedošlo k odposlechnutí komunikace.

Děkuji všem za vyjádření

8
btw: neni potreba zamknout (aspon kdyz to zkusim na Xubuntu(prostredi Xfce) 18.04) to se zammkne samo(pokud to nemas vyple), staci rovnou "Prepnout uzivatele" ktere otevre rovnou Prihlasovaci dialog na tty8...

To je sice možná, ale já bych chtěl mít na tty7 a tty8 přihlašovací okna hned po zapnutí systému. Aktuálně mám přihlašovací okno pouze na tty7

9
Zdravím, chtěl bych na Ubuntu spustit souběžně dva uživatele v grafickém rozhraní přičemž user1 by byl na obrazovce tty7 a user2 na tty8. Toto se dá zařídit, když se přihlásim jako user1 pak dám zamknout obrazovku a pak přepnout uživatelel a přihlásím se jako user2. Nyní mám user1 na tty7 a zser2 na tty8. Dalo by se nějak zařídit aby hned po startu (restartu) systému bylo na tty7 a tty8 přihlašovací okno a uživatelé se mohli přihlísit bez zamykání a přepínání uživatelů jak jsem psal výše? Jak je vidět souběžné gui relace pod dvěmi uživateli jsou možné, akorát to chce vytvořit další přihlášení k relaci na tty8. Zkouším to na ubuntu 16.1, s mate grafickým rozhraním.
Děkuji všem za rady.

10
Hardware / Modem pro odesílání sms
« kdy: 05. 08. 2019, 13:40:38 »
Ahoj,

sháním nějaké řešení rozesílání notifikačních emailů z monitorovacího systému. Aktuálně tuto úlohu zastává ruský modem, který pomocí web api a postu dokáže rozesílat sms. Potřeboval bych toto řešení obměnit na něco novějšího, protože stávající modem se začíná zasekávat. Chtěl jsem se zeptat jestli někdo nemáte zkušenosti z nějakým kvalitním a spolehlivým zařízením. Na netu jsem našel něco takového https://vyvoj.hw.cz/jak-poslat-sms-prostrednictvim-hwg-sms-gw3.html, ale vůbec nevím jestli je to spolehlivé. Nemáte někdo s tímto nebo podobným zařízením zkušenosti?

Děkuji

11
Vývoj / Použití Python Flask v komerční sféře
« kdy: 20. 06. 2019, 09:12:17 »
Dobrý den,

chtěl jsme se zeptat, setkal se někdo z Vás s nějakou českou firmou, který by vyvíjela aplikace ve Flask frameworku? Já jsem se zatím setkal pouze s jednou která v tom vyvíjela aplikace pro skladové hospodářství resp inventury skladu. Nevíte náhodou někdo o dalších firmách? Jde o to jestli má cenu se tento skvělý framework učit i z důvodu výdělku?

Děkuji

12
Zdravím. Chtěl bych se Vás zeptat jestli znáte nějakou českou firmu, která vyvíjí aplikace ve frameworku Flask. Snažím se tento framework učit, případně používat na různé aplikace, protože si myslím že se jedná o velmi dobře použitelný a lehký framework který neobsahuje spoustu neužitečného balastu. Zatím jsem se setkal pouze s jednou firmou která na Falsku měla postavenou svou aplikaci, kdy se zákazníkům starala o skladové hospodářství, inventury.... Zajímalo by mě, jestli v ČR ještě existují i další firmy které na tomto frameworku staví.
Děkuji

13
Vývoj / Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« kdy: 16. 06. 2019, 20:46:37 »
nalinkoval hardvare a knihovny s raspberry + udělal chroot

Chroot ti umožní spouštět programy z toho systému na tvém počítači, ale k hardware mít přístup nebudeš.

Má někdo s tímto zkušenosti nebo nějaký funkční návod? Cílem je používat na pc vývojové prostředí PyCharm pro pohodlný vývoj a využívat RPI hardvare např. GPIO, kamera.....

Já to občas dělám tak, že mám to zařízení připojené přes sshfs a edituju soubory v lokálním textovém editoru. Ale ty pravděpodobně budeš chtít i nějaký živý debugging. Takže bych spíš pohledal, jestli PyCharm umí spouštět věci na vzdáleném systému (něco jako když si spustíš program v gdb a můžeš se k tomu připojit na dálku). Vygooglil jsem https://www.jetbrains.com/help/pycharm/remote-debugging-with-product.html

Děkuji to je zřejmě to co jsem hledal. Moc děkuji.

14
Vývoj / Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« kdy: 15. 06. 2019, 12:19:41 »
Mam to tak. Disk namountovany cez sambu a spustam to na rpi. Len synchronizacia v pycharme je pomala...

Mohl bys trochu lépe popsat jak to máš nastavené? Pokud jsem to správně pochopil tak Samba i PyCharm máš na počítači a disk sdílený sambou máš přimountnovaný k raspberry a na raspberry spouštíš hotový program asi pře ssh nebo neco takového. Chápu to správně? Toto není úplně to co hledám.....

15
Vývoj / Programování v Pythonu na Raspberry Pi
« kdy: 15. 06. 2019, 10:03:26 »
Zdravím všechny. Chtěl jsem se zeptat jestli náhodou někdo nemá zkušenosti s programováním v Pythonu na Raspberry Pi pomocí křížového programování (myslím že se tato technika tak jmenuje). Jde o to, že bych potřeboval programovat pro Raspberry na klasickém počítači ale s využitím hardware + Python modulů určených pro Raspberry. Myšlelnka je takový že bych si mountnul RPI disk z běžícího raspberry k počítači + nalinkoval hardvare a knihovny s raspberry + udělal chroot.
Má někdo s tímto zkušenosti nebo nějaký funkční návod? Cílem je používat na pc vývojové prostředí PyCharm pro pohodlný vývoj a využívat RPI hardvare např. GPIO, kamera.....

Děkuj

Stran: [1]