Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jakub Štech

Stran: [1] 2 3 ... 22
1
Distribuce / Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« kdy: 05. 01. 2024, 10:02:47 »
Ták, dnes jsem dostal verzi 20240104 ve které se mi už nově otevře Android Auto nastavovací aplikace, což je zlepšení oproti 20231231. Pořád mám ale comm error 22. Auto je Mustang Mach-E, s OnePlus 11 to funguje normálně.


2
Distribuce / Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« kdy: 05. 01. 2024, 01:09:25 »
Zatím je to jen v Alpha release channelu, pokud tomu rozumím dobře. Teď jsem to zkoušel se standardním Stable channelem a chová se to stejně (červená obrazovka s connection error 22).

3
Distribuce / Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« kdy: 25. 12. 2023, 01:06:34 »
Za asi dva roky používání jsem narazil jen na tři aplikace, co nešly:
  • FaceApp (mají v tom jakési extra DRM)
  • Android Auto, které nejde a nepůjde, protože je to zakořeněné do systému a nejde to izolovat
  • Google Pay

Jinak bez problémů... banky, různé aplikace od EV nabíječek a aut (Ford, Tesla, VW), pojišťoven, různých investičních nástrojů, nikdo problémy nedělá.

4
Software / Re:Nejde navázat odchozí SSH spojení - nikam
« kdy: 09. 12. 2023, 23:45:57 »
Díky za odpovědi, máme pokrok!

Na localhost ssh se připojím. Když si socatem udělám proxy, připojím se přes ni i kamkoliv ven.

Alternativním klientem (putty) se připojím.

Pozorováním odchozích paketů jsem vypozoroval, že:
- nefunkční (z openssh klienta) paket má zapnutý DiffServ flag AF21, funkční (putty, nebo openssh přes proxy) nemá
- paket neopustí stroj (trace na routeru ani v cíli nic nezachytí)

Souvisí to tedy s IP QoS. Zkusil jsem:
Kód: [Vybrat]
$ ssh -o IPQoS=none example.cz

a připojilo mě to. Workaround ❤️

Mám tedy někde, v něčem, rozbitou konfiguraci QoS a po nějaké tomu se nelíbící míře aktivity (přesun hodně dat nebo ifup/ifdown tunelu) mě to beze slova odřízne.

5
Software / Nejde navázat odchozí SSH spojení - nikam
« kdy: 09. 12. 2023, 16:31:57 »
Potřeboval bych nasměrovat ke způsobům, jak tohle vůbec začít debugovat.

Po startu systému je všechno normální, SSH funguje jak má, spravuju systémy několika firmám. Po nějakých akcích se ale něco stane a od té doby nemůžu z toho počítače navázat SSH spojení kamkoliv. Mezi ty akce patří:

- nahození a shození Wireguard tunelu (obvyklě několikrát po sobě)
- přenesení několika desítek GB přes rsync+ssh

SSH klient skončí timeoutem vždy tady:
Kód: [Vybrat]
ssh -vvv example.cz
OpenSSH_9.5p1, OpenSSL 3.1.4 24 Oct 2023
debug1: Reading configuration data (...)
debug1: Authenticator provider $SSH_SK_PROVIDER did not resolve; disabling
debug2: resolving "example.cz" port 22
debug3: resolve_host: lookup example.cz:22
debug3: ssh_connect_direct: entering
debug1: Connecting to example.cz [47.555.1.1] port 22.
debug3: set_sock_tos: set socket 3 IP_TOS 0x48

Podle `strace` to skutečně stojí na connect() volání.

Co zatím vím:

Není to per-user. Problém můžu vyvolat jedním uživatelem, ale ochromí to ssh celé mašině (i rootovi).

Není to na úrovni TCP. Spojení s SSH serverem se naváže bez problémů a okamžitě:
Kód: [Vybrat]
$ nc -v example.cz 22
Connection to example.cz (47.555.1.1) 22 port [tcp/ssh] succeeded!
SSH-2.0-OpenSSH_9.4

Není to nic v síti nebo u ISP. Když přestane SSH fungovat, můžu laptop sbalit a odvézt jinam, a ani tam mi to fungovat nebude.

Nebude to regrese v OpenSSH. Stejně to dělá ve verzích 9.3, 9.4, 9.5.

Asi to nesouvisí s Wireguardem. Zkompiloval jsem si kernel bez něj, a děje se to taky.

Firewall mám, ale nepoužívám:
Kód: [Vybrat]
# iptables-save
# Generated by iptables-save v1.8.10 on Sat Dec  9 16:23:42 2023
*filter
:INPUT ACCEPT [339349:459048520]
:FORWARD ACCEPT [0:0]
:OUTPUT ACCEPT [55068:6356188]
COMMIT
# Completed on Sat Dec  9 16:23:42 2023

6
Hardware / Re:Riziko archivace na HDD - bit rot
« kdy: 14. 10. 2023, 19:57:30 »
DLL může ležet rok beze změny ale filesystem může dělat třeba online defragmentaci, raid rebalancovat, atd. takže její data skutečně skrz sběrnice a RAM projdou, a tam se ten bit může otočit.

@OP, koukni se po "cloudových" storage systémech s S3 kompatibilní API, např. Minio nebo Garage. Z principu je to resistentní vůči bit-rotu (soubory jsou adresovány podle hashe), výpadku disku nebo celých serverů, je to rychlé a škáluje to (nainstaluješ na cokoliv s diskem). Minio je víc enterprise, Garage se snadno nasazuje a je mnohem rychlejší. Spousta běžně používaných aplikací s tím pracuje přímo, a na ostatní se to přimountuje normálně do filesystemu.

7
Distribuce / Re:Co mám špatně s ebuildem
« kdy: 22. 09. 2023, 19:43:14 »
Co je to za software? Protože ten výstup není z Portage. Když tam vepíšu EAPI 9, tak `ebuild flexibee*ebuild digest` vypíše

Kód: [Vybrat]
!!! Unable to do any operations on 'app-office/flexibee-2023.4.4', since
!!! its EAPI is higher than this portage version's. Please upgrade to a
!!! portage version that supports EAPI '9'.

to tvoje @filbarcz vypadá jinak

8
Hardware / Re:Rádioamatérská vývojová deska s ESP32
« kdy: 06. 09. 2023, 15:38:38 »
I 433 MHz v EU není problém, má to výrazně lepší penetraci do non-LOS prostředí, třeba do sklepů. Používáme to na odečty vodo- a plynoměrů.

Pokud máte vlastní infrastrukturu (gateway), tak není problém přenášet i "větší" objemy typu pár fotek denně nebo downlink firmwaru do zařízení. Veřejné sítě (třeba TTN) mají na objem (počet zpráv/duty cycle) omezení. Dá se i přenášet hlas v skoro-reálném čase (speex nebo GSM kodeky).

9
To je pravda, že to není ideální řešení, ale běžně se používá.

Pics or it didn't happen, jak se říká. Ukažte nějakou referenci. Pracuju v oboru už nějakou tu dekádu, myslím že bych na "běžně" aspoň jednou narazil. Ty ventily mají tak příšerné výrobní tolerance, že nejde předpovědět rychlost zavření ani na tomtéž kusu - jednou píst zajede rychle, jindy se chytne za nějakou rýhu nebo grot a musí chladnout minuty, než překoná odpory a zapadne dovnitř. Řídit to PIDem uzavřeným na teplotě vzduchu mísnosti je absurdní, tam máte cyklickou reakční dobu ve vyšších desítkách minut, k regulaci ventilu který se otvírá minutu je to k ničemu.

Proto se používají ty 0-10V ventily, co odkazujete. V nich je pravítko a PID regulátor, smyčka se uzavírá přímo v nich, ale cena odpovídá.

@David, koukněte na pohon Siemens STP63. Je to termoelektrický pohon s řízením 0-10 V, na trhu je dobře k dostání za rozumnou cenu. Ten vídám nejčastěji ve veřejných budovách.

@Tomáš G., tyhle servopohony slyšet nejsou, má to blíž k hodinovému strojku než k nějakým motorům. Časy přejezdu jsou dlouhé a na servisech máme kolikrát problém při diagnostice poznat, jestli se to hýbe nebo ne.

10
:-D ne, to ani náhodou, termoelektrické ventily nejsou lineární ani konzistentní, rychlost aktivace a hlavně deaktivace (vychladnutí) je řádově odlišná kus od kusu, a silně závisí na teplotě vody a okolního vzduchu. Mám tu ventily ze stejné šarže a není problém u jednoho mít časy aktuace 5-20 s a u jiného 10-150 s. Na tom by nějaké mezistavy šlo dosáhnout jen s průtokoměrem a PID regulátorem :)

11
Hardware / Re:Doporučte hobby mikropáječku
« kdy: 27. 07. 2023, 13:33:32 »
Jdou mi trochu oči křížem... pozitivní termistor jako topné tělísko? Topení a termostat monoliticky v jednom :-)

Tohle je běžná praxe, ve vzduchotechnice se používají mnoha-kilowattové PTC ohřívače. Má to výhodu zpětné vazby (měřením odporu) a bezpečnosti (při selhání regulátoru se to nepřehřeje).

12
Hardware / Re:Doporučte hobby mikropáječku
« kdy: 24. 07. 2023, 23:42:27 »
TS100 má slabinu v konektoru mezi hroty a PCB, po čase (cca rok) se začne zhoršovat přechoďák a s ním výkon hrotu. TS80 tam má normální 3.5mm audio jack :-)

Oproti TS80(P) má stovka vyšší papírový výkon, ale skutečný výkon je nižší (TS80 má mnohem přísnější PID smyčku a vyšší špičkový výkon; viz tuny youtube srovnání kde TS80 odlepuje jeden power FET za druhým, zatímco TS100 se snaží uvolnit první).

Nevýhoda TS80 je USB-C konektor, u některých se celkem rychle vyviklal. Páječka pak během práce ztrácí USB-PD kontrakt a spadne na 5V provoz. Dá se ale snadno udělat cable mod, konektor úplně vypustit. Tím se z toho stane nepřůstřelná mikropáječka, s dobrou powerbankou a příjemně ohebným kabelem je to perfektně mobilní... představa že bysme dělali svazky na autě se stanicí je už dneska absurdní, s tímhle si zalezem kamkoliv :)

13
Hardware / Re:Doporučte hobby mikropáječku
« kdy: 24. 07. 2023, 21:33:52 »
(kontext: malá firma kde děláme prototyping, MVP a další maloobjemovou práci... takovej inkubátor na hardware)

Měli jsme všehochuť od Hakko. Dobrá kvalita, veselý barvy, vysoká cena, otřesně neergonomický ovládání (FX-888D, fuj). Ze zvědavosti jsem koupil Miniware TS80, na vyzkoušení, a třeba jako přenosnou páječku pro polní kufřík. Po prvních minutách už bylo jasný, že to u toho neskončí, protože ta drobotina dokázala přesně a rychle pájet i výkonový tranzistory, s řádově lepší ergonomií. Dneska máme všichni místo stolních páječek jen USB zdroje a TS80P ve stojáncích. Skvělá ergonomie, nezabírá to místo, a pracuje to rychleji než 70W Hakko. I šéf už sbalil svýho Wellera a má TS80 :-)

14
Software / Re:Textové editory vhodné pro programátory
« kdy: 22. 06. 2023, 17:04:00 »
Úplně nechápu, jak někdo může efektivně dělat na větším projektu bez použití IDE. Právě kvůli refactoru atd. Některé jazyky lze psát lépe v plain textu, u některých je to skoro nemožné (java), ale tak jako tak bych to považoval za plýtvání energií (jak už tu někdo psal).

To bude asi podstata tohoto celého vlákna, sémantika a ovozikozismus :-)

Vy si představujete textový editor jako *jen* editor textu, přitom některé konfigurace běžně používaných "textových editorů" mají s IDE funkční paritu. Já mám v lunarvimu LSP a tree sitter (všechno od real-time dokumentace až po globální refactoring), generování kódu přes GPT, debugger (výjimka v stm32 na stole a zobrazí se mi řádek, kde k ní došlo, spolu s kompletním stavem paměti, vláken, periferií atd.), package manager kterým můžu hned nainstalovat tisíc dalších pluginů... ale stejně nemám pocit, že mám před sebou IDE :-D

15
Software / Re:Textové editory vhodné pro programátory
« kdy: 14. 06. 2023, 21:56:44 »
Používám primárně neovim (konkrétně jeho distribuci LunarVim).

Na systémech, co spravuju, mám většinou po ruce Helix, což je mladší vim-like editor ale s logičtějším ovládáním a "batteries-included" (žádné pluginy, jednodušší na instalaci).

Stran: [1] 2 3 ... 22