Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jirka_hav

Stran: [1] 2
1
Hardware / Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« kdy: 17. 12. 2021, 14:41:52 »
Rád bych zde dostal doporučení na tiskárnu bezzproblému kompatibilní s linuxem.

Budu ji používat pro občasný tisk dokumentů. Rychlost tisku je pro mě nepodstatná. Umím si představit, že bych občas použil i multifukční mašinku se scanerem, ale scanování není nutné.

Vzhledem k občasnému používání se nechci pokud možno dostat do situace, že tiskárnu nechám 2 měsíce ležet ladem a pak kvůli zaschlému inkoustu nevytisknu nic.
Máte někdo zkušenosti s tiskárnou, která by splňoval moje požadavky?

2
Sítě / Předávání přihlašovacích údajů
« kdy: 30. 04. 2021, 12:46:00 »
Jsou situace, kdy je třeba, aby vám jakožto programátorovi či adminovi předala nepříliš technicky zdatná osoba nějaké přihlašovací údaje. Jak tuto situaci řešit, co nejbezpečněji?

3
Protože koupit počítač bez windows dá víc práce než koupit počítač s ním.
Protože progamy od microsoftu jsou dostatečně dobré, aby splnily svou práci.
Protože lidé jsou líní a rádí se drží svých tereotipů.
Protože microsoft dá více peněz do reklamy než kolik dá do vývoje konkureční open-source projekt.
Protože lidé, kteří rozhodují o tom, co se bude ve škole používat nejsou it specialisté a časti o alternativách vůbec neslyšeli.
Protože rozchození programu od microsovtu je často pro neodborníka v it jednodušší než rozchození alternativy.

To je jen pár možných odpovědí, které se z mého pohledu nabízejí. Podotýkám, že nejsem učitel ani žádné škole nedodávám software, takže toto jsou jen mé dohady.

4
Server / Má smysl nastavit firewall?
« kdy: 11. 12. 2020, 00:37:50 »
Některé cloudové služby umožňují nastavit pro vps firewall, který není přímo součástí dané instance a jde naklikat v administraci. Má v takovém případě smysl nastavovat firewall i přímo uvnitř vps?

5
Server / Re:Automatizace nasazení na sdílený webhosting
« kdy: 11. 12. 2020, 00:34:03 »
Díky za odpovědi, dál už si poradím.

6
Server / Automatizace nasazení na sdílený webhosting
« kdy: 07. 12. 2020, 10:29:34 »
Jak řešíte automatizaci nasazování složitější php aplikace na sdílený webhosting? Speciálně mě zajímá jak se co nejlépe poprat se spouštěním composeru, a nahráváním souborů přes ftp. Kódy aplikací mám typicky v gitlabu, takže se přirozeně nabízí použití jejich pipeline a runneru, ale nejsem si jistý jakým stylem to pojmout.

7
Vyvýjím jdenoduchý script v go a potřebuji vyzkoušet, zda bude funfovat i ve win 10 (používám linux a k win deteskopu nemám přístup). Je možné si někde pronajmout vzdálený přístup k win desktopu, pro tyto účely?

8
Software / Nástroj na smazání popisku z obrázku
« kdy: 22. 06. 2020, 11:52:09 »
Spravuji jeden eshop a jeho majitel nahrál větší množtství fotek produktů. Bohužel tyto fotky obsahují vinou špatného nastavení fotoaparátu v každá fotce popisek s názvem a typem fotoaparátu. Existuje nějaký spolehlivý nastroj, který umí popisek odstranit a dopočítat chybějící pixely?

9
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 29. 05. 2020, 14:58:11 »
Jazyků je spousta začít se dá prakticky s kterýmkoliv (důležité je především, aby tě práce s daným jazykem bavila) jen u některých to vyžduje více dřiny na začátku než u jiných (to ale nemusí být nutně špatně). Kromě tebou jmenovaných jazyků bych na seznam snadných voleb pro začátečníka přihodil následující jazyky python, go a javascript. Z tebou jmenovaných jazyků si nejsem jistý na začátek javou, je to sice průmyslový standart, ale na úplný začátek možná trochu moc nastavování než to rozchodíš, navíc v javě budeš dlouho psát konzolové aplikace než se někam dostaneš. Jako alternativu javy bych možná zkusil spíše kotlin (s současnosti standart pro mobiloní aplikace na androidu). Pokud by jsi chtěl rovnou skočit do hluboké vody, pak vyzkoušej jazyk c, není úplně přívětivý pro začáteníka, ale dovolí ti pochpit it problematiku pochopit opravdu do hloubky.

10
Server / Re:Zálohy pro malý eshop
« kdy: 29. 05. 2020, 14:32:02 »
backblaze vypadá zajímavě, napadá mě jen jedna jedna otázka nemůže mít eshop nějaké právní problémy pokud ty data posílá mimo území EU (teřba kvůli GDPR)?

11
Server / Zálohy pro malý eshop
« kdy: 29. 05. 2020, 13:34:09 »
Potřeboval bych doporučit službu pro zálohovaání dat z malého eshopu. zálohy bych chtěl dělat pomocí https://restic.net/. Zbývá mi tedy rtozhodnout kam ty strkat ty zálohovaná dat. Můj první nápad je wedos disk (u vedosu je vps s eshopem), ale nejsem si jistý zda je to šťastné řešení.

12
Sítě / Produkční nasazení nftable
« kdy: 12. 10. 2019, 13:13:03 »
Právě uvažuji o nasazaní nftables, jajo náhrady za iptables na produkčním serveru. Máte stím někdo zkušenosti? Jaká jsou praktická úskalí takového kroku?Především mě zajímají zkušenosti s dlouhodobějším nasazením.

13
Hardware / Re:Cvakání v novém notebooku
« kdy: 28. 09. 2019, 18:40:21 »
To co popisuješ mi zní jako nějaký jiskřící, kontakt uvnitř zařízení. V žádném případě bych to tak nenechal, ryskuješ, že jednoho krásného dne tím notebookem něco podpálíš. Podle mě by to reklamovat mělo být možné. Pokud se ti to nepovede. Nezbývá nic jiného než netobook odnést do servisu opravit si ho sám nebo vyhodit do elekroodpadu

14
Server / Testovací servery v cloudu
« kdy: 17. 09. 2019, 09:14:44 »
Mám větší množství testovacích serverů, pro různé účely. Tyto servery se tipicky používají jen po velmi omezenou dobu (každý den několik hodin). Zbytek dne běží bez využití. Napadlo mě, že bych kvůli snížení nákladů využil některou z cloud služeb, které ummožňují účtovat využití serverů po vteřinnách. Potřebuji velmi rychlí star serverů. Nemohu si dovalit server pokaždé opětovně instalovat, takže daná služba by měla nabízet možnost uchovávat data vypnutího serveru.  Jakou službumám využít?

15
Server / Kolik logů vlastně potřebujeme
« kdy: 27. 08. 2019, 12:48:19 »
Nedávno jsem se dostal do situace, kdy jsem na jednom severu měl akultní nedostatek místa a musel jsem smazat část logů. To mě přivedlo na několik otázek. Jak staré logy se mají ukládat? Jsou služby, které by se neměli logovat vůbec, i když je to možné? Potřebuji lokálně uložené logy, když používám cetrální logování? Jak vlastně promazávání strarých logů nejlépe zautomatizovat? Chápu, že na tyto otázky není jednoznačná odpověď. Zajímají mě nejen odpovědi, ale převším argumenty k odpovědím vedoucí.

Stran: [1] 2