reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michael Kalouš

Stran: [1]
1
Inno Setup (IS) také vřele doporučuji.

Už roky jej používám k distribuci jednoho svého programu v Javě SE a osvědčil se.
Tvorba instalačního programu se řídí skriptem, jehož "překladač" lze spustit z příkazového řádku, takže lze snadno zařadit do automatizovaného sestavení. Podporuje algoritmus LZMA a kompresi kdy nejprve sloučí všechny soubory do jednoho a pak vše zkomprimuje (stejně jako "solid" archiv u RARu).

Skriptovací jazyk je dobře zdokumentovaný a k dispozici je i jednoduché IDE.

Jak jednoduchý skript vypadá?
https://sourceforge.net/p/turgen/turgen-code/ci/master/tree/ts.iss

Další možností je zkusit Windows Installer. Ten je ale podstatně složitější.

2
Odkladiště / Re:(Rádoby)frikulínská komunikace firem
« kdy: 09. 09. 2019, 11:19:48 »
Setkal jsem se s tím. Na první pohled by mne to odradilo (případně jsem měl co dělat, abych se nesesypal smíchy), ale firma fungovala vlastně racionálně a normálně.

Bylo to jenom tím, že většina lidí byla o půl generace (10) let mladší něž já a to je zatraceně znát na způsobu vyjadřování a jednání. Víc než by si člověk byl ochoten připustit. S podobným zjištěním přišli i jiní mí vrstevníci (a vrstevnice) po třicítce. Je to prostě přirozený generační rozdíl. A když někdo chce mladší zaměstnance, tak na ně cílí jejich jazykem, na tom nic není.

Důležité je, co se skrývá pod povrchem. Takže je třeba zjistit jak to v takové na první pohled "frikulínské" firmě doopravdy chodí.

3
Odkladiště / Re:Jak zdrhnout z IT?
« kdy: 06. 09. 2019, 12:58:14 »
Já bych z IT neutíkal. Změnil bych oblast IT (QA, lektorování, product management, pre-sales) nebo zaměstnavatele.
Je fakt, že třeba 10 let dělat jen vývoj sw bez postranních aktivit může být dost na palici.

4
Studium a uplatnění / Re:Certifikáty z IT kurzů
« kdy: 27. 07. 2019, 20:45:59 »
Jinou VŠ jsem měl samozřejmě na mysli jinou VŠ v oboru IT.
Filozofii nebo jiné nesouvisející obory opravdu ne.

5
Studium a uplatnění / Re:Certifikáty z IT kurzů
« kdy: 26. 07. 2019, 15:45:22 »
Vidím, že nejsem sám, koho napadlo jako nejlepší řešení dodělat školu (i kdyby jinou).
VŠ titul sám nezajistí kvalitu, ale pro zaměstnavatele je indikátorem, že tento člověk dokázal 5 let systematicky pracovat na své kvalifikaci.

Snad bych jenom dodal, že vlastně stačí jen 3 roky - tedy bakalář, takový základ. To otevře dvoje dveře. Jedny při hledání práce (ten skok mezi možnostmi SŠ a VŠ je prostě hodně velký), tak při případném dalším studiu (2 roky a magistr je v kapse). Prostě to chce ty tři roky třeba i přetrpět když to jenom trochu jde, stojí to za to.

O angličtině zde bylo už psáno, v IT nutnost, ale nemusí být perfektní. V mezinárodním korporátu se dá docela slušně pocvičit. Také není marné si na ní udělat aspoň nějaký papír, aspoň B2, tedy FCE či státní jazykovou zkoušku základní (k té dávají opravdové klasické vysvědčení). Jistě, hlavně záleží na tom jak se člověk domluví, ale studovat AJ od základky a nemít prokazatelnou a ověřenou znalost je trochu hloupé. Ten papír může být i jazýčkem na vahách. Dobrý Java junior s CAE v kapse nebo dobrý Java junior co tvrdí, že umí anglicky... O druhém jazyku ani nemluvě.

6
Studium a uplatnění / Re:Certifikáty z IT kurzů
« kdy: 23. 07. 2019, 11:52:33 »
Zkus jinou VŠ a při tom zkus pracovat jako junior vývojář/tester. Pokud nemáš v úmyslu být freelancer či podnikat, u části IT firem můžeš bez VŠ pěkně narazit (buď mají politiku "bez VŠ nikoho nebereme", nebo narazíš na strop při kariérním růstu). Neříkám, že s tím souhlasím, protože rozhodovat by měly schopnosti, ale je to tak.

7
Hardware / Re:K čemu jsou VTL knihovny
« kdy: 02. 07. 2019, 13:17:30 »
Nikdy jsem to v provozu nevidel, ale podle toho co jsem slysel se to pripojovalo tak max. k Mainframe.

A stále se to k nim připojuje. Mimo jiné kvůli softwaru, který s ničím jiným než páskami nepracuje.
Navíc k VTL se dá připojit knihovna se skutečnými páskami na které se obsah migruje. Vznikne pak třívrstvé úložiště DISK-VTS-TAPE.


8
Vývoj / Re:Gtk a jak dál
« kdy: 01. 07. 2019, 15:47:32 »
V dnešní době nemá snad nic jiného než Qt smysl. Tak rozsáhlé a skvěle zdokumentované knihovny (OOP) nejsou snad nikde. Bootstrap se může jít zahrabat. Rovněž je super komerční podpora vč Qt for device creation. + samozřejmě android.
Tu rozsáhlost vidím právě jako nevýhodu, preferuji jednoduché věci.

Tak zlé to s tou rozsáhlostí nebude. Qt je modulární a prostě se použije jen to co vývojář potřebuje k danému projektu, když je to třeba jen pár okének a tlačítek. Ostatní moduly mohou zůstat stranou, když nejsou potřeba.

Ale GTK+ je o něco jednodušší. Pokud potřebuješ jen jednodušší GUI pro Linux a Windows, tak klidně GTK+. Budoucnost rozhodně má a stále se bude vyvíjet (byť třeba pomaleji než Qt). Navíc RedHat (IBM) hodně sází na GNOME, tak i nějaké to "zázemí v podobě velké firmy" se najde).


9
Vývoj / Re:Gtk a jak dál
« kdy: 27. 06. 2019, 16:27:07 »
GTK+ budoucnost má, už proto, že na něm stojí prostředí GNOME a XFCE a aplikace pro ně určené, tedy projekty, které zde budou ještě dlouhou dobu. GTK+ společně s Qt reprezentují hlavní proud při vývoji aplikací mimo Windows, komunita je tedy dostatečně velká. Tk, Fox, FLTK jsou celkem obskurní. WxWidgets si netroufám posoudit.

Nejsem si ale jistý tím, jestli budoucnost GTK+ je zrovna růžová. Přijde mi, že Qt přidává rychleji nové funkce a má přehlednější a úplnější dokumentaci. Také podpora pro Windows je na úrovni, u GTK+ mi přijde spíše trpěná. Ovšem je třeba uvážit, že GTK+ je knihovna na tvorbu GUI, Qt je knihovna na tvorbu aplikací kompletně (což zahrnuje GUI).

Při hodnocení toolkitů bych zvážil tyto tři oblasti.

  • Pokročilé prvky GUI (stromy, seznamy, tabulky). Jak snadno se s nimi pracuje?
  • Pomocné funkce pro tvorbu aplikací (přístup k souborům, kolekce, systém pro ukládání konfigurace, propojení s databází). Tedy srovnání glib proti QtCore
  • Vývojové nástroje. Kolik kvalitních nástrojů na vizuální tvorbu GUI má GTK+? Kolik Qt? Glade vs QtCreator například.
10
Studium a uplatnění / Re:Ktorým smerom ďalej?
« kdy: 29. 04. 2019, 11:03:17 »
Pokud máš pocit, že by tě administrace databází mohla bavit, zkus to.

Opravdu dobrý databázový administrátor je velmi ceněný. Bude to chtít časem získat hlubší znalost daného databázového systému, zejména to jak fungují jeho jednotlivé komponenty uvnitř. Samo o sobě je to velmi zajímavé a u složitých systému osvojení může trvat i více let. Stejně tak držet krok s vývojem daného systému. Pokud je to třeba DB2 nebo Oracle nebo něco stejně velkého a složitého tak se rozhodně nebudeš nudit.

PL/SQL je nutnost, ale ne na nějak vysoké úrovni, to je ponecháno aplikačním programátorům.

Stran: [1]

reklama