Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - m1x

Stran: [1] 2
1
Sítě / Re:Nespolehlivé LTE od T-Mobile
« kdy: 09. 03. 2021, 01:36:48 »
T-Mobile LTE mám v mobilu, jen pro zábavu a funguje dobře. Jediný problém je u mě síla signálu (jsem trochu stranou a v členitém terénu, tak podle počasí někdy přepíná na 3G vysílač a jiný nedokáže chytit, pak ani nepouštím prohlížeč, většina stránek se nedá načíst kolik tam je balastu...kdo tohle tvoří...zbláznili se.)

Když teda mám 4G signál tak šlape v pohodě, aspoň takové malé domácí klikání v rozsahu asi pár GB na den - prohlížeč, televizní apka, videa, stahování přes prohlížeč i přes jiné aplikace, email, ...

Jenom fórum root.cz mi blbne, nevím proč a je mi to jedno.

Víc jsem nezkoušel. Při jakém používání ti to vypadává?

2
Hardware / Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« kdy: 11. 12. 2020, 01:59:24 »
Pro moje zálohy je SMR zatím bez problému (obyčejný 2.5'' Seagate Expansion 2TB z druhé ruky).

 Čekal jsem potíže tak jsem ho vzal jen na vyzkoušení, samozřejmě výrobce se tím SMR nechlubí tak jsem ho otestoval divokým zápisem a pak jsem poslouchal asi 8 hodin chroupání :-) ale při normálním používání na zálohy a občasný přenos dat zatím úplně v pohodě. Asi hodně záleží na konkrétním používání a na filesystému.

SMR disk je zajímavej. Mám obyč externí WD HDD 2TB 2,5" na zálohy a vcelku bez problémů. Ovšem pokud máte třeba skoro plnej HDD, něco odmažete a hned chcete nakopírovat nová data, tak jste v háji. Rychlost zápisu klesne na jednotky MB/s. I bez jakékoliv akce ten HDD ještě asi hodinu hrkal a přerovnával si data a až pak bylo možné zase zapisovat plnou rychlostí.  ...

S jakým filesystémem to máte vyzkoušené? Mám ext4 (s trochu upraveným nastavením), používám řádově stovky GB záloh (soubory různé velikosti, KB, MB, GB) a zatím se mi to neděje. SMR přerovnávání má hotové za pár vteřin (občas to poslouchám, tak vím).

3
Vývoj / Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« kdy: 30. 10. 2020, 21:10:16 »
Používám Vim, spouštím z něho i kompilace a testy.

a má cenu se to učit nebo je to pozéřina, protože to vypadá cool?

Je to velmi pohodlné a velmi efektivní když to umíš. Taky se nemusíš každých 15 let učit něco dalšího. Můžeš, ale nemusíš.

Pro některé účely je Vim velmi vhodný, pro jiné naopak nevhodný. Pro dlouhodobou editaci prostých textů je velmi efektivní. Říká se že ruka je rychlejší než oko a když sleduješ někoho kdo opravdu umí Vim tak nestíháš. Pokud víš co je psaní všemi deseti, tak pro dokonalou ovladatelnost nemusíš sundat prsty z hmatových značek a prostě jedeš.

Je nejefektivnější a nejvýkonnější když víš co tvoříš a potřebuješ ten zdroják přesunout z hlavy do počítače, upravit, odladit atd. Taky je výborný když děláš velké a hromadné úpravy. Čím víc tápeš, čím míň víš co chceš, tím vhodnější je něco klikacího.

Záleží na tobě, na co ho budeš používat. Když se ho jednou naučíš, vydrží ti to celý život a budeš dobře vědět proč ho chceš. Vi tady bylo dřív než já, kdo ho umí ten umí i Vim a bude umět i to co tady bude dávno poté co my už tady nebudem...

Na hraní se to neuč, ale jako pracovní nástroj to podle mě má cenu.

4
Vývoj / Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« kdy: 30. 10. 2020, 20:27:41 »
Midnight Commander a jeho editor ve kterém mám hodně upravené zvýrazňování syntaxe (nejen pro C++). V nouzi i jiný editor který efektivně dělá přesně co má (třeba vim nebo vi).

Kdysi spouštěné bez X11 přímo na několika VT, pak v několika xtermech pro snadné přepínání, dnes v několika záložkách Konsole, pořád s přibližně stejným uspořádáním (cmdline pro kompilaci, pak aktuální zdroják v editoru, manuál, další zdroják, ...)

Rychlé a jednoduché, flexibilní, za desítky let téměř beze změn, lze i přes pomalé připojení...

Kdysi jsem měl skript, který při uložení kteréhokoliv zdrojáku hned spustil make a pak rovnou spustil ten program a když kompilace neprošla tak otevřel xterm s výstupem, takže jsem zmáčknul F2 a už jen četl co je špatně :-)

5
Desktop / Re:Čistá instalace Ubuntu a pády GUI
« kdy: 27. 10. 2020, 19:58:20 »
Citace
... nicméně ani jedna z těch cest neexistuje.

Můžeš upřesnit jak jsi na to přišel? Nepoužívám teď Ubuntu ani Gnome ani gdm tak to neověřím, ale přinejmenším soubor .xsession-errors by měl existovat a měly by tam být přesměrované výstupy úplně všeho co se spouští.

6
Vývoj / Re:Ako ukladáte binárne dáta a texty v C++?
« kdy: 04. 10. 2020, 06:08:37 »
Na binární data narážím když je potřebuju odněkud převzít nebo někam předat. Pak mi způsob určí ta knihovna či funkce.

Pokud musím navrhnout datový typ, pak tvořím co se mi zdá vhodné ke konkrétnímu účelu. Když to není kritická část kódu tak hledám přehlednost a ať nemusím moc přemýšlet a ať to pak už nemusím nijak konvertovat.

Když je kód v něčem kritický, ptám se v čem: paměťová náročnost, CPU náročnost, častá alokace a uvolnění, častá změna velikosti, mnoho malých kousků... a ptám se které vlastnosti budu znát předem: min. a max. velikost, pevnou velikost nebo jen několik druhů bloků, velikost dat např. vždy jako násobek 256bytů, že každý blok budu zvětšovat o 3byty nebo naopak že se velikost měnit nebude, jestli se bude plnit jednorázově pole ze souboru nebo naopak lepit a přehazovat kousky...

Pro data v paměti není žádný způsob ten jediný obecně správný a univerzální a nejoptimálnější. Příliš záleží na konkrétním použití a v C++ záleží hlavně na tobě, jak to chceš.

Obecně třeba unsigned char []
nebo uint16_t []

nebo sstream, s tím se pracuje jako se souborem

pro Cčkaře malloc()

Když bude každý řetězec měnit velikost, pak vector<unsigned char>

Pro řádky nebo odstavce malého textového editoru (max. desítky tisíc řádků) bych dal třeba
typedef vector<uint32_t> line_t;
nebo
typedef vector<uint8_t> line_t;
typedef vector<line_t> text_t;


Pro RGB data třeba struct {unsigned char  R, G, B; }

Ten nápad s délkou v utf-8 se mi líbí...

Pro mnoho krátkých kousků bych možná vytvořil něco úplně Pascalovského, protože vector<> má myslím režii tři pointery a jednu alokaci paměti, tedy jeden byte zabere asitak 48bytů? a má význam hlavně tam kde se bude velikost často měnit. Kdesi jsem řešil že délka datových bloků byla min. 6 a max. 259 a velikost se tedy dala uložit do jediného bytu...

Pro unicode text bych počítal s utf-8, znak 0x00 v textu nepotkávám a snad tam ani nemá co dělat, nevím. Pak by string nebo i char * klidně stačil. Naopak pozor na uložení textu do 16bitového typu, ten teoreticky nepojme všechny unicode znaky a bude vytvářet byty 0x00 i tam kde znak NUL (tedy 0x0000) není...

Pokud by výsledek měl být v 16bitových znacích, pak bych používal
jako základ uint16_t .

Pokud má být výsledek podle definice wchar_t (zatím neznám) tak ho použiju.

Pokud by výsledek měl být unicode text, třeba v utf-8 nebo v utf-16 tak bych pro zpracování použil raději unsigned int nebo uint32_t nebo tak něco a konvertoval to.

7
Hardware / Re:"Backlight bleeding" u ThinkPadu E14 (250 nits)
« kdy: 28. 09. 2020, 14:42:36 »
Připadá mi, že kvalita jde průběžně dolů. Pár let už jsem noťas nekupoval, nevím co cpou lidem teď, ale tohle už bych asi neakceptoval. Většinou nespěchám, takže bych ze zvědavosti zkusil jiný kus, podobný nebo stejný model ještě jednou.

Chtělo by to na obrazovce kousek boot textu nebo tak něco. Podle fotek těžko soudit, ale zdá se mi to na jakýkoliv ThinkPad opravdu moc. Je to výrazné i při cca 20% podsvitu, nebo jen naplno?

Vrzající mezerník bych jim omlátil o hlavu hned.

8
Hardware / Re:Je tato miniaturiazce možná?
« kdy: 25. 09. 2020, 18:28:09 »
Nějaký čip v obyčejné USB-C koncovce? Ano, klidně. S tím počítej. I něco jako počítač by se vešlo.

To co je na obrázku? Rozhodně ne. Ani nic podobného. Taky tam mohli namalovat malinké město s mrňavýma domečkama, autíčkama a lidičkama... je to kompletní fake. Křišťan Surname to vysvětlil dobře.

9
Na Českou poštu nemám moc dobrý názor:

Běžně se mi stává že moje dopisy končí u sousedů a ve své schránce najdu co mi nepatří, typicky to patří o schránku výš nebo vedle, naprosto odlišné jméno, čitelné a velké písmo. Dlouho jsem to prostě házel kam patřilo, příp. nosil sousedům osobně. Teď už to nosím zpět na poštu a zuřím. Od té doby mi cizí korespondence nechodí tak často, zato moje dopisy, SIPO, výzvy k vyzvednutí atd. chodí do schránek sousedům častěji než dřív. Naposledy před pár dny SIPO (používám ho jako keep-alive packet).

Nedá se spolehnout ani na doporučený dopis. Běžně se mi stává že první (nebo druhou) výzvu nedostanu. Někdy obě výzvy skončí jinde a pak se hádám že mi žádný doporučený dopis nebo balík nepřišel.

Doporučenou zásilku nedostanu ani když u schránky čekám. Balíček z ČR rozhodně ne. Obyčejné dopisy z ČR někdy příjdou, i když často s mezipřistáním v jiné schránce. Někdy po 3-4 týdnech (naposledy před týdnem cosi ze 17.8.). Někdy nedohledám.

Balíčky z číny chodí o dost líp, minule mi přinesli až ke dveřím a do ruky hned několik balíčků, jen jméno a obsah patřily sousedovi. Mohl jsem si je klidně nechat :-()

Ale jinak jsou asi v pohodě.

10
Vývoj / Re:Segmentation fault
« kdy: 10. 03. 2020, 00:56:28 »
Podívat se na ten malloc.c:3779, jen pro hrubou představu. Moc se v tom nešťourat.

Pak pustit pod Valgrindem.


Nejspíš někdo zapsal něco do paměťového místa které mu nepatřilo. Třeba: použití pointeru nebo objektu po uvolnění paměti, zápis za konec pole nebo za konec alokované paměti, použití neinicializované proměnné, použití čehokoliv ve více vláknech naráz bez uzamčení, interní cache nějakého pointeru v nějaké knihovně, globální proměnná ve vícevláknovém kódu, knihovna která není multithread-safe, ... cokoliv. Fantazii se meze nekladou. Typicky něco nevinného ale nešikovně použitého. Vznikne chyba, která se třeba nikdy neprojeví. Pak někdo program drobně upraví a chyba která byla spoustu let neviditelná najednou začne prudit. Naprosto nahodile a nereprodukovatelně.

Takovéhle chyby se obvykle projevují mnohem později a úplně jinde než kde byla příčina. Calkstack tedy nemusí dát relevantní informaci. Valgrind by měl najít všechny nedostatky  :P

11
Sítě / Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« kdy: 06. 03. 2020, 00:50:57 »
Zažil jsem vybavení které se sice dalo se skřípěním zubů používat, ale odezva serveru a někdy i samotného prac. noťasu byla špatná, přestože byl připojený kabelem. S WiFi to bylo ještě horší. Na prac. morálku, náladu celého kolektivu, na výkony a výsledky to mělo neuvěřitelný vliv. Každá jednou ušetřená koruna vám na každém zaměstnanci každý měsíc 100x víc prodělá.

Bezdrát který by měl při pořádné zátěži od mnoha klientů stejnou latenci, stejnou spolehlivost a stejnou propustnost jako kabel, jsem nikde neviděl.

Připojení kabelem je podle mě naprostý základ, WiFi pro pohodlí když ji někdo zrovna potřebuje. Radím kabel důsledně na každé pracoviště. I pro manažery (nemají kabely rádi, chtějí být free&cool&in :-), do zasedačky (víc než jeden!), prostě všude. Stejně budete WiFi používat a stejně ji zahltíte. Kolikrát jsem viděl někoho chystat prezentaci se slovy "Jó, dobrý, mají tady kabel"...


12
Neumíš číst? On sám to zařadil do své prokrastinace.
Spánek nebo samohana by byly pro nej mnohem prinosnejsi...

Dobré a osvědčené, nicméně na spánek se nespoléhám. Někdy mám v práci problém s usínáním. Někdy ne  :)

13
Odkladiště / Re:Jak bezpečně skladujete data doma?
« kdy: 31. 12. 2019, 20:25:08 »
... (nejde mi to editovat)

Mobil odemykám otiskem, ten totiž není obkoukatelný při zadávání, kamery a hlavně příliš zvědaví hloupí lidi jsou všude. Hlavně když odemykám mobil nebo někam píšu heslo tak se někdo moc snažil to obkoukat.

Jeden počítač nikdy nebyl připojený k internetu.

A podrobnosti zabezpečení neprozrazuju. Ani kde mám jaký počítač a kde jaký přístup.

14
Odkladiště / Re:Jak bezpečně skladujete data doma?
« kdy: 31. 12. 2019, 19:59:07 »
Doma? Předloni jsem si dal předsevzetí že až budu mít trochu času tak to dotáhnu do podobného stavu jako tazatel. No, zatím nic.

Tak aspoň fyzicky pod zámkem a síťově za zdí a pod heslem, sem tam i šifrované. Internetovým službám to nesvěřuju. Kromě sshd obvykle žádné další služby nemám zapnuté trvale. Ani wifi atd., už kvůli výdrži noťasu a mobilu.

Důležitá (malá) data zálohuji častěji a snažím se mít je na více zařízeních, kdekoliv to jde a nemít vše ve stejné budově. V době disket jsem se naučil že systematické zálohování nemusí stačit a že ztráta dat bolí, tak přidávám chaos a občas šoupnu archiv kamkoliv to zrovna jde bezpečně (starší hdd, fleška v kapse, sdkarta, DVD, ...) a kde může pár let ležet. Videa apod. pak občas na externí hdd, uložený v jiné budově.

Přemýšlím jak zajistit abych archiv dokázal zaručeně rozšifrovat když budu mít třeba jen jedno zachráněné médium a jinak nic a přitom aby to bylo nemožné když chtít nebudu. Jen heslo je mi málo.

Nejpodstatnějších pár hesel si pamatuju (protože často používám), na něco mám zapsané pomůcky co mi heslo připomenou a hesla k miliónu kdejakých registrací mám prostě na papíře.

15
Hardware / Re:V notebooku nefunguje jiný LVDS monitor
« kdy: 31. 12. 2019, 15:31:15 »
No, někdy to funguje (stejné zapojení signálů v konektoru), někdy to nefunguje ale aspoň cosi to zobrazuje (trochu jiné zapojení konektoru, nebo vadný konektor) a někdy se z toho parádně zakouří, i plamínek vyskočí... měl jsi štěstí.

Stran: [1] 2