Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - f-k-r

Stran: [1] 2 3
1
Odkladiště / Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« kdy: 07. 01. 2021, 19:21:48 »
... A prodávají se i větší zvěrstva, třeba prodlužovačky s kulatou  zástrčkou i zásuvkou, ale pouze dvojžilové, tj. bez PE! Pravda, v zásuvce jsou jakési výlisky, které mají umožnit zastrčení pouze ploché zástrčky, ovšem není problém je ulomit. Podle mne se totiž takové prodlužovačky kupují jen omylem, nenapadá mě, na co by mohly být v praxi dobré, no když zjistím, že do ní nestrčím normální zástrčku ...
Citace
Jsem toho názoru, že toto by se vůbec nemělo prodávat. Řek bych, že to kupují spíš ženské a socky, protože jsou levnější než třížilové. Hádám, že je to důsledek tlaku supermarketů ceny.
Ostatně povolení použití 16A jističe na pevné vedení 1,5 mm2 taky vidím spíš jako lobby developerů, aby ušetřili.
Citace
V první řadě za tím bude tlak na ceny, a potažmo s tím i vyčuranost výrobců, resp. snaha vytřískat na tom co nejvíc. Už

Tlak na ceny jistě. V tom Baubau totiž prodávají vedle sebe prodlužovačky se zmíněnou šňůrou dvojžilovou, ale i trojžilovou (u ní zásuvka žádné výstupky či zámky nemá). Při stejné délce jsou dvojžilové o fous levnější a kdo není od fochu nebo jako ostříž, snadno se nachytá. Těžko říci, jestli je to hloupost, obyčejná vyčůranost nebo pohrdání ze strany Baubau. Samozřejmě by se to prodávat nemělo.

2
Odkladiště / Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« kdy: 06. 01. 2021, 23:32:01 »
...
informací, a tak tam dá jen jednopólový vypínač. Problém může být v tom, že danou prodlužku navrhne pro použití ve Francii, kde mají zdířku pro N a L prohozenou (resp. spíš my ji máme prohozenou oproti nim), a to výrobce možná ani
...

Už od odborného mládí jsem cvičen v tom, že a) fáze se dává vlevo, b) nikdy se nesmí spoléhat na to, že fáze je opravdu vlevo.

Jinak problematika Schuko zásuvek u nás se řeší dlouhodobě a je zapeklitá - tlak z Německa je silný. Třeba některé elektrocentrály vyskytující se v BauBau je prostě mají. A prodávají se i větší zvěrstva, třeba prodlužovačky s kulatou  zástrčkou i zásuvkou, ale pouze dvojžilové, tj. bez PE! Pravda, v zásuvce jsou jakési výlisky, které mají umožnit zastrčení pouze ploché zásuvky, ovšem není problém je ulomit. Podle mne se totiž takové prodlužovačky kupují jen omylem, nenapadá mě, na co by mohly být v praxi dobré, no když zjistím, že do ní nestrčím normální zástrčku ... Jinak se to diskutovalo a diskutovat bude na elektrika.cz .3
U spousty switchu udajne staci preplnit tabulku mac adres a ze switche se stane hub.

Nikoliv údajně, ale třeba u Cisca skutečně (s jinými zařízeními zkušenosti nemám). Ovšem tak jednoduché to zase není. Především switche nabízí řadu bezpečnostních nastavení a záleží na administrátorovi, zda a jak jich využije. Pokud ano a dobře, takový útok neuspěje.
A pak je tady praktická věc. Hub se ze switche stane až po zaplnění tabulky MAC adres, načež propouští jen "nové" MAC adresy. Vůči "starým" MAC adresám, tj. těm, které se do tabulky dostaly před jejím zaplněním, se ale stále chová jako slušný switch.
Je tedy potřeba tabulku MAC adres napřed vymazat a pak zaplnit falešnými adresami, což nějakou dobu trvá. Pokud se v této době ozve regulérní zařízení, a to je v provozní síti vysoce pravděpodobné, dostane se jeho MAC adresa do tabulky a je po útoku. A to jsem pominul, že vymazání tabulky MAC adres vyžaduje privilegovaný přístup - pokud jej někdo má, nemusí se pochopitelně zabývat nějakými útoky.

4
Odkladiště / Re:Co se starými CD z časopisů?
« kdy: 26. 11. 2020, 11:32:23 »
mužeš si vyrobit spektroskop hele  :D ;)

 A nebo sextant   ;-).

5
...

Jak píše M_D - rozhodně se objednej osobně na podatelnu NBÚ, speciálně pokud je to tvoje první žádost. Těch formulářů je hodně a je snadné někde něco opomenout nebo nevyplnit správně.
Moje zkušenost je taková, že jsou tam neuvěřitelně ochotné a milé osoby (až překvapivě, na to jak jinak zkostnatěle NBÚ navenek působí), které s tebou projdou všechno, co přineseš a v případě problémů to s tebou rovnou opraví. Například jsem snad ani jednou nebyl s to napsat ten sloh o sobě na poprvé a vždycky jsem to na místě doplňoval případně jsem upřesňoval jiné body.

Na druhou stranu to, že ony ochotné a milé osoby na místě pomohou - poradí - opraví, ještě nezaručuje, spokojenost úřednice (úředníka), která dělá vlastní prověrku; stává se, že chce doplnění něčeho, co Vám zdá samozřejmé ("uvedl jste, že máte zahradu či garáž, ale neuvedl jste, k jakému účelu ji používáte").

6
Sítě / Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« kdy: 05. 10. 2020, 14:52:14 »
Tak to chudák Cetin, protože s takovou aby najal desetitisíce nových mechaniků a jenom opravoval ty údajně upálené kabely :D :D :D
Pokud vim, tak ty telekomunikacni kabely maji na konci bleskojistky. Podstatne mohutnejsi nez jsou bezne ochrany elektronickych zarizeni, takze jsou schopne pohltit vetsi energii. Po bource se meni ve velkem, mysleno doslova, protoze jsou v drzaku, ktery jich obsahuje celou hromadu (uz si nepamatuji kolik). Protoze ty bleskojistky funguji tak, ze malou energii pohlti a funguji dal. Vetsi pohlti, ale za cenu vlastniho zniceni.

Asi záleží, jaké kabely máte na mysli, ale neřekl bych, že zemní kabely vedoucí ke koncovým účastníkům se osazují bleskojistkami, aspoň ne běžně. Aspoň si na to z mých mladých spojařských let nepamatuji. Naopak bleskojistky (plus jiskřiště atd.) bývaly u vzdušných vedení, no a také samozřejmě na vojně, u polních vedení - ve skříni s bleskojistkami se ta vedení ukončovala.
Ono s těmi efekty drátů ve volném prostoru je vůbec legrace, třeba se statickou elektřinou. To vám takhle z volně nataženého drátu (antény) začnou lítat zničehonic dvou- a vícecentimetrové jiskry. Přitom je modrá obloha, jen vítr pofukuje.

7
Řešíte s odpuštěním s*ačky - když to jde objednat, tak se to objedná na aliexpressu. Vy fakt máte čas a energii kvůli takové kravině jít někam na stavbu a škemrat o kus drátu? Nebo jet koupit kulatinu/šroub, teď to řezat atd atd... Navíc ty kulatiny/šrouby budou těžký zbytečně atd... Bože...

Někoho třeba baví vyrobit si blbůstku vlastníma rukama, navíc můžete zapojit fantazii a vymýšlet řešení. Pravda, objednávat na Aliexpresu je asi snazší, a jako bonus nehrozí nebezpečí sebepoškození :-).
Mimochodem, což to udělat z papíru? Vzít kus silného drátu (kulatinku, v nouzi zkrácený hřebík stovku) a  na něj navinout tolik vrstev, až se dosáhne požadovaného průměru. Nebo použít papírovou lepicí pásku, ideálně socialistickou  hnědou s klihovou vrstvou. Může být i úzká, to by se vinulo dvakrát u obou konců, pak by to bylo i lehčí.

8
Sítě / Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« kdy: 24. 09. 2020, 20:36:21 »
Tak to jste me nepotesili.  :o A ti domaci uzivatele UPC co uz rezim bridge maji a maji pevnou IPv4, tak ti dopadnou jak? Mam pocitat, ze se mi zacne po restartech menit a nebo az prejdu pripadne pod novou smlouvu?

Mně v Brně měnili modem asi před třemi měsíci, vyfasoval jsem velikou černou pikslu s označením CBN CH7465VF, což je ten Compal - dá se ale přepnout do módu bridge (provozuji jej tak).
V režimu směrovač/NAT zajišťuje (podle popisu) zákazníkům absolutní nirvánu, například je zbavuje starosti, jakou adresu interní sítě si mají nastavit - resp. mohou si zvolit jakou chtějí, pokud to bude 192.168.0.0/24. Konfigurační možností jsou spartánské, což nemusí být špatně, ovšem tady je to snad až extrém.
Dost bohatá diskuse je tady: https://www.upczone.cz/topic/38496-nov%C3%BD-wifi-modem-compal/

9
Hardware / Re:Snese průmyslový zdroj zpětné napětí?
« kdy: 17. 09. 2020, 13:38:52 »

Co má ten zdroj na výstupu? Velké kondenzátory.

Velké kondenzátory na výstupu mají spíše jednoduché zdroje s trafem, napájené ze sítě 50 Hz; kvůli eliminaci zvlnění při zátěži. U lineárních zdrojů se stabilizací jsou velké kondenzátory za usměrňovačem, ale před stabilizátorem, na výstupu pak jsou poměrně malé.
Spínané zdroje pracují na podstatně vyšších kmitočtech a stačí jim kondenzátory s menší kapacitou.

10
Máte prosím někdo radu,kde potřebné ovladače pro notebook DELL LATITUDE E5450 najdu? Odkud stáhnout?

Já bych to ve Vašem případu nechal na systému samotném, tj. aby si sám zkontroloval, jestli má aktuální ovladač. Musíte být připojen do Internetu a mít administrátorská práva (!):
- vyvolejte příkazový řádek - klávesa Win a klávesa R
- napište devmgmt.msc
- najděte a rozklikněte položku "Síťové adaptéry"
- vypátrejte, který adaptér je ten kýžený Wifi (u mého Dellu je to "Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7265")
- klikněte na něj
- klikněte na záložku "Ovladač" a v ní zvolte "Aktualizovat ovladač"

a) ano, můžete zvolit i jiný postup,
b) intuice mi říká, že to ovladačem nejspíš nebude.

11
Sítě / Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« kdy: 05. 05. 2020, 20:35:09 »
Aktuálně řeším wifi v paneláku (starý modem umírá) -
jde mi o to, jestli je lepší jít cestou routerboardu od mikrotiku, nebo nejaky mesh.
Problém paneláku je prostě zahlcení okolím a ještě železo v panelu...

Bydlím také v paneláku, v 8. patře, kolem vidím desítky SSID v pásmu 2,4 GHz a podstatně méně na 5 GHz. Připojení mám kabelem od UPC, za modemem je letitý dvoupásmový router TP Link AC750. Byt je pokryt spolehlivě včetně balkónu :-), používám výhradně 5 GHz. Nějaké výkonnostní testy jsem ale nedělal.

12
Hardware / Re:DYI Plicní ventilátor
« kdy: 08. 04. 2020, 19:30:31 »
Ta licence pobavila. To je úplná esence ČVUT.

Licence asi není tak důležitá, když jde o životy.
Kdyby nešlo o životy, neřešil by se DIY ventilátor.

No, po prvním úmrtí na tom homodomo aparátu byste mluvil jinak. A nepochybuji o tom, že soud by jó moc zajímalo, zda ono zařízení vyhovuje všem požadavkům.

13
Studium a uplatnění / Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« kdy: 23. 03. 2020, 19:14:14 »
byl jsem jak na střední tak na vysoké nespokojen se způsobem výuky matematiky, nic mi to totálně nedalo, a učitelé manga typu odpovědi na můj dotaz: "k čemu se prakticky používají integrály", matikářka: "to já vůbec nevím, ale učím to a je to důležité" což mě od matematiky hodně odradilo.

Nicméně chtěl bych se matematiku doučit, hledám fakt nejlepší online training (udemy, cokoliv), prostě nejvyšší kvalitu

No, jestliže jste si sám nedokázal odpovědět, k čemu jsou integrály, leccos to o Vás vypovídá. A že by Vám matikářka neřekla o ploše pod křivkou, to se mi nezdá :-).
Podle mých vlastních zkušeností, byť už velmi letitých, je pro negeniální většinu studentů jediná dobrá cesta, jak se zvládnout matematiku. Dřít a dřít a dřít. Nastudovat si teorii, ale pak počítat příklady, čím více, tím lépe.
Učebnice - vzpomínaný Rektorys je velmi dobrý, klasikou je Jarník - Integrální počet, Diferenciální počet. Potřebujete ovšem spoustu času, neumím si představit, že bychom stihli za našich studií mít navíc regulérní zaměstnání (leda tak sobotní broigádu), což se se dnes jaksi považuje za normální. Jinak dříve bývalo běžné, že pro konkrétní pasáže existovala skripta, většinou velmi slušná (občas ovšem hieroglyfická ;-) ).
Jinak pokud studujete kombinovaně, klobouk dolů. Nevím na jaké jste škole, ale pokud na normální, pak je to řehole.

14
Odkladiště / Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« kdy: 14. 02. 2020, 20:21:27 »
Někde se mi válí Olivetti Quaderno (XT, 20 MB disk), to už je asi příliš, co ;-)?

15
Sítě / Re:Datová síť v novostavbě
« kdy: 13. 01. 2020, 22:50:08 »
Použitý HW pro test byl tento
Switch Netgear MS510TX 1x10Gbps, 2x5Gbps, 2x2,5Gbps a 4x 1 Gbps (+ SFP+ port)
Síťové karty Asus XG-C100C XG-C100C je kompatibilní se stávajícími síťovými standardy, včetně 10/5/2,5/1Gb/s a 100Mb/s

Tedy ve zkratce to nejlevnější co se dá dnes (tedy loni) pořídit a má to podporu všech rychlostí. Cílem bylo zjistit možnost reálného nasazení rychlostí nad 1 Gbps za rozumné peníze. Otestovat souběh např. 24x10 Gbps běžící naplno by sice bylo bezké, ale vyhazovat peníze umíme i lépe. Nicméně souběh 1x10 Gbps a 1x1Gbps byl vyzkoušen a bez problému.

Mimochodem pokud ethernet síťovky musí garantovat že dají 1 Gbps (nebo jiné rychlosti) na 100 metrů neznamená, že na 101 m se odpojí. To že v reálu ty karty dají plnout rychlost na 110-116 metrů je pouze důkaz nějaká rezerva tam je a není zas tak velká. Pamatuji si dobu thin etherentu kdy standartní dosah byl 185 metrů a 3COM garantoval že jejich karty dají 300m.

Totéž karty SMC (záruka 300 m). Perlička - v dřevním síťařském období jsme úspěšně provozovali 10 Mb/s Ethernet na téměř kilometrovou vzdálenost. Bylo to po zemním koaxiálním kabelu 75 Ω o ⌀ asi 2,5 cm (včetně ovinů a pancéřování zhruba 4 cm). Kabel ležel v zemi několik desítek let a nebyl využívaný. Jo - na obou koncích byly PC routery s běžnými síťovými kartami 50 Ω, později jsme sehnali 75 Ω, ale změnu jsme nepozorovali. Kabel vyrobilo Kablo Bratislava, n.p.

Stran: [1] 2 3