Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - f-k-r

Stran: [1] 2
1
Sítě / Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« kdy: 05. 05. 2020, 20:35:09 »
Aktuálně řeším wifi v paneláku (starý modem umírá) -
jde mi o to, jestli je lepší jít cestou routerboardu od mikrotiku, nebo nejaky mesh.
Problém paneláku je prostě zahlcení okolím a ještě železo v panelu...

Bydlím také v paneláku, v 8. patře, kolem vidím desítky SSID v pásmu 2,4 GHz a podstatně méně na 5 GHz. Připojení mám kabelem od UPC, za modemem je letitý dvoupásmový router TP Link AC750. Byt je pokryt spolehlivě včetně balkónu :-), používám výhradně 5 GHz. Nějaké výkonnostní testy jsem ale nedělal.

2
Hardware / Re:DYI Plicní ventilátor
« kdy: 08. 04. 2020, 19:30:31 »
Ta licence pobavila. To je úplná esence ČVUT.

Licence asi není tak důležitá, když jde o životy.
Kdyby nešlo o životy, neřešil by se DIY ventilátor.

No, po prvním úmrtí na tom homodomo aparátu byste mluvil jinak. A nepochybuji o tom, že soud by jó moc zajímalo, zda ono zařízení vyhovuje všem požadavkům.

3
Studium a uplatnění / Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« kdy: 23. 03. 2020, 19:14:14 »
byl jsem jak na střední tak na vysoké nespokojen se způsobem výuky matematiky, nic mi to totálně nedalo, a učitelé manga typu odpovědi na můj dotaz: "k čemu se prakticky používají integrály", matikářka: "to já vůbec nevím, ale učím to a je to důležité" což mě od matematiky hodně odradilo.

Nicméně chtěl bych se matematiku doučit, hledám fakt nejlepší online training (udemy, cokoliv), prostě nejvyšší kvalitu

No, jestliže jste si sám nedokázal odpovědět, k čemu jsou integrály, leccos to o Vás vypovídá. A že by Vám matikářka neřekla o ploše pod křivkou, to se mi nezdá :-).
Podle mých vlastních zkušeností, byť už velmi letitých, je pro negeniální většinu studentů jediná dobrá cesta, jak se zvládnout matematiku. Dřít a dřít a dřít. Nastudovat si teorii, ale pak počítat příklady, čím více, tím lépe.
Učebnice - vzpomínaný Rektorys je velmi dobrý, klasikou je Jarník - Integrální počet, Diferenciální počet. Potřebujete ovšem spoustu času, neumím si představit, že bychom stihli za našich studií mít navíc regulérní zaměstnání (leda tak sobotní broigádu), což se se dnes jaksi považuje za normální. Jinak dříve bývalo běžné, že pro konkrétní pasáže existovala skripta, většinou velmi slušná (občas ovšem hieroglyfická ;-) ).
Jinak pokud studujete kombinovaně, klobouk dolů. Nevím na jaké jste škole, ale pokud na normální, pak je to řehole.

4
Odkladiště / Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« kdy: 14. 02. 2020, 20:21:27 »
Někde se mi válí Olivetti Quaderno (XT, 20 MB disk), to už je asi příliš, co ;-)?

5
Sítě / Re:Datová síť v novostavbě
« kdy: 13. 01. 2020, 22:50:08 »
Použitý HW pro test byl tento
Switch Netgear MS510TX 1x10Gbps, 2x5Gbps, 2x2,5Gbps a 4x 1 Gbps (+ SFP+ port)
Síťové karty Asus XG-C100C XG-C100C je kompatibilní se stávajícími síťovými standardy, včetně 10/5/2,5/1Gb/s a 100Mb/s

Tedy ve zkratce to nejlevnější co se dá dnes (tedy loni) pořídit a má to podporu všech rychlostí. Cílem bylo zjistit možnost reálného nasazení rychlostí nad 1 Gbps za rozumné peníze. Otestovat souběh např. 24x10 Gbps běžící naplno by sice bylo bezké, ale vyhazovat peníze umíme i lépe. Nicméně souběh 1x10 Gbps a 1x1Gbps byl vyzkoušen a bez problému.

Mimochodem pokud ethernet síťovky musí garantovat že dají 1 Gbps (nebo jiné rychlosti) na 100 metrů neznamená, že na 101 m se odpojí. To že v reálu ty karty dají plnout rychlost na 110-116 metrů je pouze důkaz nějaká rezerva tam je a není zas tak velká. Pamatuji si dobu thin etherentu kdy standartní dosah byl 185 metrů a 3COM garantoval že jejich karty dají 300m.

Totéž karty SMC (záruka 300 m). Perlička - v dřevním síťařském období jsme úspěšně provozovali 10 Mb/s Ethernet na téměř kilometrovou vzdálenost. Bylo to po zemním koaxiálním kabelu 75 Ω o ⌀ asi 2,5 cm (včetně ovinů a pancéřování zhruba 4 cm). Kabel ležel v zemi několik desítek let a nebyl využívaný. Jo - na obou koncích byly PC routery s běžnými síťovými kartami 50 Ω, později jsme sehnali 75 Ω, ale změnu jsme nepozorovali. Kabel vyrobilo Kablo Bratislava, n.p.

6
Sítě / Re:Datová síť v novostavbě
« kdy: 11. 01. 2020, 23:52:07 »
Na to mám fígl: nacpi si do toho husího krku šňůru. Novej kabel přivážeš ke šňůře, zaizolačkuješ aby to dobře klouzalo. A pak hlavně nechat šňůru i na příště :-)

To je zbytečné. Na zatažení stačí elektrikářské protahovací péro (pokud neproleze, tak tam stejně kabel nedostanete). Je pevnější než provaz. Aby to klouzalo se používá tekuté mýdlo.

No, z mých praktických zkušeností ohledně protahování vyplývá něco jiného. S pérem mohou být problémy, se špagátem (pokud to není nějaký tenký sisál :-) ) nikdy. Péro si musí najít cestu, musíte je protlačit a může někde narazit; špagát má cestu danou a jen za něj taháte. Dobré mazání je samozřejmě základ úspěchu, to platí vždy ;-). S mýdlem zkušenosti nemám, trochu bych se bál, aby neuschlo a nestal se z něj tmel. historicky se používal mastek (tálek), což je prášek. Nebo také vazelína, to když jsme asi před 40 lety zatahovali telefonní 200párové kabely do tvárnicových tras, nabírala se z 10litrových kbelíků a jak to fičelo.

7
Sítě / Re:rozdeleni switche
« kdy: 11. 01. 2020, 23:16:39 »
Resim jeden projekt kde to uplne nechci resit VLANAMA a tudiz me napada. Existuji switche napr 48 port ktere si primo ve switchi rozdelim na nekolik switchu? Priklad.... chci aby port 1-9 byl pro tu firmu (1port jejich router a zbyle porty 2-9 jejich datove zasuvky)

Nedělá si z nás někdo šprťouchlata ?-)?

8

Přesně ke stejnýmu závěru jsem došel taky. Nejsmutnější na tom je, že je to relativně "lehce" implementovatelné, ale v ČR není naděje na to, že by někdo měl motivaci to opravdu implementovat (iniciativa v tomhle případě musí vzejít nebo minimálně být hodně podpořená ze strany ministerstva).
Jo, je to marný. O vzdělání a (budoucí) elitě rozhoduje bolševický ksindl s vysokou školou života.

Naprosto bez emocí - nerozumím tomu, co je podle Vás bolševický ksindl. Od plyšáku uběhlo 30 let, kdo byl tehdy funkcionář, je dnes dávno v duchodu. Daleko větší problém vidím v tom, do čeho jsme tlačeni, počínaje základním školstvím (vlastně již školkami). To ale přece nemá s bolševiky nic společného, naopak. Ti by nikdy nepřipustili ty různé pseudosociální fakulty, inkluze apod.

9
Hardware / Re:Lepidlo na gumové nožičky - router
« kdy: 10. 01. 2020, 17:19:53 »
Oboustranná lepenka. Slabá. Položím na nožku obříznu skalpelem a je hotovo.

A nějaká konkrétní? Já zkoušel 3M Oboustranná lepící páska Super a stála za prd.

Stejná zkušenost, byť s jinými páskami. Já nožičky poněkud trapně lepím Chemoprénem. Větší drží dobře, menší ne.

10
No a k Vašemu dotazu konkrétně: na danou funkci je vypsáno výběrové řízení a jedním z požadavků je mít "bezpečnostní prověrku" (přesněji její pozitivní výsledek - Osvědčení fyzické osoby). Buď je uchazeč vlastní a není co řešit, nebo nikoliv a pak je musí do stanovené doby získat dodatečně, musí tedy absolvovat bezpečnostní řízení s kladným výsledkem. Detaily si stanovuje ten, kdo vypisuje výběrové řízení, zjednodušeně lze ale říci, že dokud uchazeč Osvědčení fyzické osoby nemá, není přijímací řízení ukončeno.
Ne, bezpecnostni proverka je neco jineho, jelikoz ta trva nejakej ten mesic i 6 mesicu u stupne Tajne, tento stupen je bezne uveden uz v inzerci jako pozadavek.
Zatim co tato klauzule je uvedena, ale tyka se toho kdyz je clovek teprve pozvan k pohovoru. Tedy musi to byt provedeno jedine na miste v den pohovoru :) Navic se tam spis predpoklada ze uchazec proverku nema, pokud v CV ma uvedeno normalni prace a nema tam ze delal v nejakem security rezimu (u BIS, NBU, jine napr Ministerstvo a dle pozice). Tudiz jsem si to vylozil jako uchazec, ze toto je jeste nejaka jina mensi proverka k pohovoru a pak zvlast jsou ty stupne na zadost pri nastupu do zamestnani :)

To jste si vyložil špatně. Znovu opakuji, podívejte se na zákon 412/2005 a hlavně se koukněte na web NBÚ, na vyhlášku 363/2011 (o personální bezpečnosti a o bezpečnostní způsobilosti). Dále pak na https://www.nbu.cz/cs/ochrana-utajovanych-informaci/personalni-bezpecnost-oznameni-pro-v-osvedceni-d-t-pt-certifikaty/1040-jak-pozat-o-osvedceni-prvni-zadost/ a https://www.nbu.cz/cs/bezpecnostni-zpusobilost/ . Co je tam psáno, to je dáno - nikoliv názory v diskusi na root-u včetně mého. Smysl má ptát se na něco, co Vám v zákonu nebo ve vyhlášce není jasné. Mimochodem, na druhém odkazu naleznete přímo odstavec "Bezpečnostní řízení" s tím, že je vede NBÚ; jinými slovy buď je Vaším záhadným zaměstnavatelem sám NBÚ, nebo někdo použil onen termín tak nějak volně. Bezpečnostní řízení (podle zákona) je ale něco jiného nežli "řízení o vydání osvědčení fyzické osoby" (pozor, toto je přesný termín!).

A vůbec, aby bylo od čeho se odpíchnout, je nutné používat správnou terminologii. Pojem "bezpečnostní prověrka" podle zákona 412/2005 již neexistuje (užíval se v minulosti). To, co byste asi potenciálně potřeboval, je osvědčení fyzické osoby. Vydává je NBÚ na základě úspěšného "řízení o vydání osvědčení fyzické osoby", přičemž podle výše uvedeného zákona (§ 4) máme čtyři stupně utajení informace:
a) Přísně tajné, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit mimořádně vážnou újmu zájmům České republiky,
b) Tajné, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit vážnou újmu zájmům České republiky,
c) Důvěrné, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit prostou újmu zájmům České republiky,
d) Vyhrazené, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může být nevýhodné pro zájmy České republiky.

"Prověrku" na stupeň utajení "Vyhrazené" řeší zaměstnavatel (minimálně chce čistý trestní rejstřík), vše ostatní je věc NBÚ a to i s lhůtami (v měsících: PT-9, T-6, D-2). Jo - zpravodajské služby si své příslušníky prověřují samy.
Ohledně onoho potenciálního zaměstnavatele a pojmu "bezpečnostní řízení" -  nejspíše používá pojmy bez znalosti věci. Pokud se nejedná o stupeň "Vyhrazené" a pokud do podmínek přijetí nenapsal "doložit čistý trestní rejstřík", nelze očekávat prověření na počkání.

11
Jen mensi dotaz, co se bude dit s clovekem co se prihlasi na misto a je tam napsano tohle? :)

Součástí přijímacího řízení je provedení bezpečnostního řízení k uchazeči dle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, v platném znění.

Jako realne z praxe, jako ze prijde na pohovor a tam ho vyfoti, sejmou mu otisky, prohledaj dabatazi hledanych magoru?

Nemáte Vy problémy s funkční gramotností (viz Váš výše uvedený dotaz, jakož i předchozí)? Na webu NBÚ jsou veškeré informace, které potřebuje, a pokud něčemu nerozumíte, na NBÚ si zavolejte nebo jim napište - určitě Vám poradí.
No a k Vašemu dotazu konkrétně: na danou funkci je vypsáno výběrové řízení a jedním z požadavků je mít "bezpečnostní prověrku" (přesněji její pozitivní výsledek - Osvědčení fyzické osoby). Buď je uchazeč vlastní a není co řešit, nebo nikoliv a pak je musí do stanovené doby získat dodatečně, musí tedy absolvovat bezpečnostní řízení s kladným výsledkem. Detaily si stanovuje ten, kdo vypisuje výběrové řízení, zjednodušeně lze ale říci, že dokud uchazeč Osvědčení fyzické osoby nemá, není přijímací řízení ukončeno. Na odlehčení - má takový pocit, že si bezpečnostní prověrku pletete s vystavením věrnostní karty do Tesca ;-).

12
Sítě / Re:Ethernet přepěťová ochrana
« kdy: 04. 12. 2019, 21:29:17 »
Ahoj, myslíte, že může tento odkazovaný produkt sloužit jako přepěťová ochrana pro ethernet?

P. Ryšánek Vám popsal, jak by se asi dalo postupovat. Obávám se ale, že realizace Vašich požadavků není úplně triviální, mají-li být dodrženy normy. Speciálně se mi nezdá používat ochranný vodič (PE, podle normy žlutozelený) jako součást ochrany vnějšího vedení proti efektům blesků. Jinými slovy je to věc pro kvalifikovaného odborníka.
Pokud bych chtěl být trochu škodolibý, odkázal bych Vás na diskuse na webu elektrika.cz, tam odborníci opravdu jsou. V prvním přiblížení ale působí nepříliš komunikativně, ba někdy až arogantně, což laik nechápe - chce jen zeptat, jak to má udělat; ale oni mají praxi a na rozdíl od laika vědí, co vše další se může stát; obvykle ale radu nebo aspoň názor získáte.

13
Dobrovolně jsi podepsal zaměstnaneckou smlouvu a tím se zavázal k jejímu dodržení včetně Zákoníku práce a výpovědních lhůt.

A já mám možnost sjednat si se zaměstnavatelem výpovědní lhůtu ze své strany kratší než 2 měsíce? AFAIK ne. A pracovat jinak než zaměstnanec nemůžu, protože úřad řekne "švarc" a všem dá pokuty a zruší to.

A to je dobře. Pokud by taková možnost byla, zaměstnavatel by ji v naprosté většině případů automaticky použil. Takhle to mají zařízeno v USA, odpoledne šéf řekne "od zítřka nechoď" a je to.

14
/dev/null / Re:Auta na baterky - má to budoucnost?
« kdy: 31. 08. 2019, 22:58:05 »
Problém je s bateriemi, které jsou těžké, drahé, neekologické, nebezpečné (mohou začít hořet či vybuchnout hůř než benzín) a časem se snižuje jejich kapacita.

To hoření a vybuchování se ovšem týká jen moderních lithiových akumulátorů. Olověné, niklokadmiové či oceloniklové nehoří ani nevybuchují, desítky let bezproblémově fungující nádražní ještěrky či telefonní ústředny budíž příkladem. Chce to jen elementární údržbu a větrat :-).

15
Sítě / Re:spojení wifi
« kdy: 29. 08. 2019, 13:23:55 »
Všetky lacné wifi krabičky prepínajú len podľa sily signálu
...
Klient sa prepne na router s najnižšou frekfenciou ak vyhovuje sila signálu.

Jen bych doplnil, že přepínání si řídí klient a přepnutí nastane, až když je aktuálně používaný signál příliš slabý, tedy ne že by se automaticky použil vždy ten nejsilnější. Pochopitelně pokud není v klientu implementováno něco jako 802.11r (Fast BSS transition).

Stran: [1] 2