Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - f-k-r

Stran: [1] 2 3 ... 8
1
Ja bych mel jeste doplnujici otazku... Doufam ze se autor nebude zlobit za unos..
Ale specialne ti kdo odolavaji... Jak resite situace treba u deti a jejich krouzku, skolnich akci, taboru a podobne...
Maji ted na prihlaskach ruzny vyjadreni souhlasu s komunikaci a umistovanim fotografii na whatsapp a socky...
Ja ani nevim presne co to pro ne znamena kdybych souhlas neudelil...
Budou dite vystrkovat z foceni? Neprijmou ho vubec na tabor? Nebudou davat nic na socky kdyz jeden rodic vyjadri nesouhlas?

No a pro ty co souhlas davaji a socky aktivne pouzivaji... Nebojite se toho ze vase deti budou na fotkach a videich ktere se budou pouzivat pro strojive uceni a generovani zabavnych videi pro "minor-attracted people"?

Tohle meli v detske skupine, s tim ze to publikuji na rajce. Tak jsem rekl ze se zblaznily, a souhlas nedostaly.
Takze dite sice bylo focene, ale na zminovanou sit ty fotky nesly. (lepe receno jen ty casti kdy dite nejde identifikvoat. Kdyz tam bylo, tak jen treba kus ruky , pozans podle bundy, nebo zezadu) A my je jednou za cast dostali bokem.

Myslim si ze jsme byly spsi za exoty, a nevim co by delaly kdyby s tim takhle prislo vic rodicu. Predpokladam ze by zrusily foceni.

Panebože, kolik tříd základní školy jste absolvoval? Překlep občas udělá každý, ale systematicky nezvládat shodu přísudku s podmětem (v téměř holých větách), to je síla. K meritu věci - takoví rodiče, to je zhouba. Dokáží rozložit zavedený a ke všeobecné spokojenosti (až na ně) fungující systém.

2
Sítě / Re:Propojení dvou LAN sítí - správa HW
« kdy: 11. 06. 2024, 12:07:53 »
Ahoj.
Mám dvě LAN sítě. 192.168.103.x a 192.168.1.x. Každá síť má svůj switch, své připojení k internetu (router) a žije si "svým" životem.
Chci abych z PC v LAN1 (192.168.103.x) mohl spravovat HW v druhé LAN2 síti s (192.168.1.x).
Switche LAN1 a LAN2 nyní mám propojeny na portech 8. Jak konfigurovat porty? (TAG, UNTAG.....)? A co routování ?
PC z LAN2 nesmí mít (zatím) přístup do LAN1.

Čisté řešení, jak bylo několikrát uvedeno, znamená propojit Vaše LAN pomocí L3 prvku, tj. směrovače, který by mohl zajistit i filtrování provozu.

Máte v těch switchích nějaké svoje VLANy? Co znamená, že máte propojeny switche LAN1 a LAN2 na portech 8? Resp. v jakém módu ty porty jsou (access/trunk)? Pokud by byly v režimu access a vše ve stejné VLAN, pak vlastně ty dvě LAN spojujete v jednu (tj. do jednoho segmentu, resp. jedné broadcastové domény), jen se v ní budou vyskytovat dvě L3 sítě (Vaše 192.168.103.x a 192.168.1.x) jakoby přes sebe. Z hlediska IP (L3) by se ty sítě jevily jako oddělené, v každé je její vlastní výchozí brána (ty Vaše routery), ovšem L2 broadcasty či multicasty by se šířily ke všem uzlům.
Jo, ony routery, co jsou zač? Kolik mají L3 portů?


3
Bazar / Re:Sháním notebook pro běh Windows 98
« kdy: 07. 04. 2024, 21:58:55 »
Zhanam nejaky starsi NTB, kde by mi nativne fungovalo Win 98.
...

Omlouvám se za OT, ale nedá mi to. Vůbec mě nenapadlo, že je dnes problém provozovat nativně W98 (instalačky mám :-) ). Totiž první notebook, který jsem použival, byl(a) Toshiba T1200, a s dojetím vzpomínám třeba na Olivetti Quaderno.

4
Bazar / Re:Kopec disket za poštovné
« kdy: 31. 03. 2024, 22:42:28 »
Zrovna o diskety je dlouhodobě značný zájem. Ostatně i tržní cena padesáti 3,5" disket bude určitě pár stokorun, natož vlastně nových. A 5,25" palcových disket klidně dost nad tisícikorunu. Byla by jich škoda. A to neřeším potenciální sběratelskou hodnotu.
No tohle je právě zajímavý tím, že to jsou starý originální instalačky. Dá se tohle vůbec
.....

Pietně uchovávám instalačky MS DOSu 3.1, ovšem zlatým hřebem mé sbírky je instalační sada SCO Xenix (včetně krabice manuálů); vše na 5,25 disketách. Mám i novější MS DOS na 3,5, a pár kousků hardwaru, třeba paměťovou kartu do 16b ISA slotu, 2 MB, poskládané z brouků 256 kb (256 k x 1.b).

5
Windows a jiné systémy / Re:Antivirus pro Windows zadarmo
« kdy: 20. 03. 2024, 21:30:14 »
...
je zabudované i ve Windows samotných, a když tam napíšu "defender", bude to pravěpodobně první výsledek. Jakákoli [/
...
quote]

Záleží na verzi či mutaci nebo jak to nazvat. V práci máme jakousi starou verzi Windows 10 Enterprise LTSC a při hledání vyskočí konfigurační rozhraní defenderu. U novějších už ne, tam se nabídne jen "defender firewall". Je to tím, že Microsoft v průběhu let prováděl značné harakiri, viz wiki - Microsoft Defender Antivirus.

6
Sítě / Re:Správné nastavení domácí sítě
« kdy: 18. 03. 2024, 19:46:29 »
...
prosím o radu, jak nastavit domácí síť. Zkoušel jsem všechny kombinace, ale ať nastavuju jak chci, stále se objevují různé chyby (např. ze stolního PC, který je připojený kabelem k Netgearu se nejde připojit když zadám 192.168.1.1, přestože internet funguje. Jindy D-Link odpojuje mobily od WiFi a nejde se k němu připojit, atd.).
...

Podle mne tam máte nějakou natolik primitivní chybu, že tady o ní nikoho nenapadne ani přemýšlet. Zkuste se domluvit s někým znalým, ať se Vám na to koukne. Rozhodně ale proboha (!) neuvažujte o aktualizaci BIOSu základní desky, přehrávání firmwaru atd., atd. - ve Vaší situaci je to evidentně zbytečné.   

7
Studium a uplatnění / Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« kdy: 04. 03. 2024, 17:05:59 »
VŠ ma uz veeeelmi dlho vyznam len ak ide o pravo alebo medicinu. Inak povedane oblasti kde sa clovek sam veci ucit nemoze alebo vyzaduju akreditaciu ktora sa neda inak ziskat.
To možná někde u vás, ale v Česku má vysoká význam minimálně všude, kde jsou tabulkové platy. Jsou i soukromé společnosti, kde si na určité pozice bez vysoké nešáhneš. Roooozhodně to neni jen právo a medicína. Za pár let vzdá it, bude chtít dělat úředníka a bude si bez vš nadávat.

Tak pro spoustu lidí je představa, že budu dělat úředníka dost symetrická s představou práce k ničemu ...
... je než platy mají všichni státní zaměstnanci. Je to pořád dokola a někteří jedinci to nechtějí vidět, ale tabulkové platy mají třeba i hasiči, policie a vojáci. Tam dokonce podle dosaženého vzdělání dostaneš i hodnost. Je to stále moc symetrická s představa?

U vojáků je to asi mírně jinak. Nejen
platy, ale i hodnosti jsou tabulkové a obojí je  svázané. Z toho plyne, že všichni vojáci ve stejné hodnosti mají stejný plat. Kdo si sedne na funkci, dostane jí odpovídající hodnost a plat. Na funkci si sle může sednou jen ten, kdo splňuje předepsané [minimální] vzdělání a dobu výsluhy v předchozí hodnosti [setrvání na nižší funkci]. Specialisté (doktoři, právníci, letci, někteří ajťáci a asi jiní) mívají příplatky. Není to přrsné, ale pro orientaci to snad stačí.

8
Hardware / Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« kdy: 03. 02. 2024, 09:12:48 »
Za mých mladých let jsme v mraze do foťáku dávali externí baterky (na cca 1.5 metrovým drátu), který jsme měli v kapse pod bundou.

Stejné řešení nabízela před více než půlstoletím Tesla u některých svých  radiostanic. V tom futrálu bylo 10 knoflíkových článků NiCd 225 mAh.

 https://aukro.cz/pouzdro-na-baterie-k-rdst-tesla-prxx-7054585064

9
Sítě / Re:Státní služby jen na IPv6 ze zahraničí
« kdy: 24. 01. 2024, 19:17:11 »
Neviem ci som nasiel spravne info, ale aktualizivane boli dnes.

Díky za odkaz :-). Pokud se tam trochu více rozhlédnete, zjistíte, že subjektů v ČR, které mají přidělen IPv6 prefix, není zase tak málo. Jo - prefix /48 a vlastní AS si mohou dovolit i fyzické osoby podnikající dle živnostenského zákona :-).

10
Server / Re:ESMTP redukuje velikost, SMTP ne?
« kdy: 22. 01. 2024, 20:18:25 »
Zde ke konci je srovnávací tabulka E- a SMTP

Zarazilo mě "reduces message size"

Co jecto zač za featuru?

Tím se určitě myslí, že ESMTP server umí sdělit, jak dlouhou zprávu je schopen/ochoten přijmout.

11
Odkladiště / Re:Nové technické průkazy a QR
« kdy: 11. 01. 2024, 10:52:29 »
k3dAR, pak tam mají u tebe bordel a aspoň ses to dozvěděl teď a ne až ztratíš papírový VTP a oni ti budou vystavovat nový podle těch údajů v registru. Jak jsou dva zdroje pravdy, tak v tom prostě vždycky budou nekonzistence. Dobrá zpráva je, že se zrušením papírového VTP bude už jen jeden zdroj pravdy a nové nekonzistence už nemůžou vzniknout.

No, nevím. Jednak jsem ještě nikdy neslyšel, že by někdo skutečně ztratil VTP, a jednak jej vystavoval výrobce - toho jediného považuji za nezpochybnitelný zdroj pravdy. S VTP v papírové podobě v ruce se můžete s úředníkem dohadovat, ale s on-line formou si to neumím představit.

12
Bazar / Re:Sháním CRT monitor 17″
« kdy: 16. 12. 2023, 21:45:47 »
obrazovky), akorát má takový neduh, že v něm jednou za čas (několik minut až desítek minut) louskne, obraz lehce ztmavne a mírně „zoomne“ a během pár sekund se plynule dostane do stavu, v jakém byl před lousknutím. Podezřívám

Obraz vypadá slušně. To lusknutí je výboj, ale nebude přímo ve VN trafu, to by nepřežilo. Spíš kolem vlastní obrazovky, nebo také uvnitř. Kolem obrazovky - ono to čištění starých věcí není vždy ku prospěchu věci.

13
Mam zahradu pod úrovní terénu, tzn. je tam vidět co je na zahradě, dětské prolézačky, zahradní domek, atd. Trochu jsem googloval a snad by i toto v kombinaci s adresou mělo být považováno za osobní údaj, ale v problematice se neorientuju.

Nepřeháníte to? Za zahradu pod úrovní terénu si můžete sám, neměl jste ji kupovat nebo si dát kolem palisádu či živý plot. Na tom, že jsou vidět dětské prolézačky, zahradní domek atd. nevidím nic závadného a už vůbec ne nic osobního. S tímhle přístupem by StreetView nebo to od Seznamu vůbec nemohly fungovat. A co letecké a katastrální mapy, ty Vám nevadí? Divná doba, když se tímhle lidé zabývají.

14
Sítě / Re:Co je s routerem?
« kdy: 11. 11. 2023, 19:08:14 »
Začal se mi podivně chovat "router" (v uvozovkách, protože neplní funkci routeru) ...

Moc bych nespekuloval a zkusil vymenit "router" i router, treba pujcit od kamose. Ne oboji naraz. Soudim, ze se jedna o bezna domaci zarizeni; pricin problemu muze rada a pokud by slo o HW problem, nemelo by cenu pokouset se o opravu. Jak ale pise kolega, zkontrolovat zdroj je rozumné.

15
Sítě / Re:Domácí FTTP/optika: co na ní provozujete?
« kdy: 04. 11. 2023, 20:50:29 »
Samo ze chapu, ze ne vsechny FTTP jsou synchronni a spousta nabizi asynchronni
rychlosti s polovicnim/ctvrtecnim uploadem, ale pokud se ma clovek
...


Nepletete si pojmy synchroní/asynchronní a symetrický/asymetrický?
Obvykle se předpokládá, že a/synchronní provoz je záležitostí fyzické vrstvy.

Stran: [1] 2 3 ... 8