Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - f-k-r

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Server / Re:Zapojení patch panelu
« kdy: 23. 10. 2022, 11:55:23 »
patch panelu. Ale jak? Poradí mi někdo bez zbytečných invektiv a emocí jak zapojit dvojice kabelů oranžová, hnědá, modrá a zelená?

Nevím přesně, jestli Vám rozumím, ale nehledejte v tom vědu. Zapojení vodičů řeší americká norma TIA568, kde jsou dvě varianty, TIA568A a TIA568B (T568A, T568B) - liší se jen tím, že mají prohozené dva páry, oranžový a zelený. V datařské praxi se použivá T568B (doporučuji), americká vláda chce T568A (viz wiki).
Ve Vašem případě je zapojení jednotlivých vodičů nejzřejmější na posledním obrázku (Schritt 3, Anschluss T568A/T68B), v horní půlce je pořadí dle T568A, ve spodní podle T568B). Pro jeden kabel použijete vždy čtyři kontakty z horní řady a odpovídající čtyři z dolní, jak je to naznačeno na prvním obrázku (opět - je tam pořadí barev dle T568A i T568B, vyberte to druhé).
Nenechte se zmást tím, že v horní i spodní řadě jsou tři osmipólové konektory - do zásuvek jsou vytaženy vždy čtyři póly z horního konektoru a čtyři ze spodního.
Jo - na druhém konci kabelu to zapojte stejně, tj. nejspíše T568B. Také bacha na ten narážeč, abyste jej napoprvé nenasadil obráceně, aby Vám neusekl vodič před konektorem :-).

2
Bazar / Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« kdy: 13. 09. 2022, 08:31:37 »
:D pamatujete ještě někdo Laplink?

Myslíte na sériový port nebo na paralelní ;-)?

3
Bazar / Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« kdy: 12. 09. 2022, 14:29:38 »
Zdravím,
ne všechny analogové telefonní modemy ten režim pronajaté linky uměly. Ty, které ho uměly, opravdu dokázaly fungovat na (asi nízké) jednotky km telefonního drátu po páru vodičů,
...
Vyšší rychlosti už byly digitální synchronní okruhy až do 2 mbps, ale to byly jiné modemy a hlavně jiné (drahé) sériové karty či routery ...

Ano, je to tak. Běžné modemy režim "pronajaté linky" neuměly, když se se objevila nějaká mžiková porucha, modemy někdy "zavěsily". Řešilo se to skripty, které periodicky testovaly stav spojení a pokud nebylo, poslaly do modemu příslušné AT příkazy.
Uvedený modem Motorola Codex 3266 měl řadu nastavovacích parametrů týkajících se pronajaté linky, umožňoval třeba nastavit vysílací úrovně, a dokonce i kompenzovat její kmitočtovou charakteristiku.

"Digitální modemy" byly většinou typu baseband, naše instituce používala Gandalf LDS720 s rychlostí 19 200 b/s. Byla to doba předwebová, takže pro nějakých 1000 uživatelů to stačilo ;-). Lepší byly Nokia BB 160, ty aly byl hodně drahé.
Kdo se chce pokochat, nechť navštíví odkaz (strana 19):
https//www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/clanky/66433/soubory/telekomunikacni-vestnik-10-1996-1114527753.pdf

4
Bazar / Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« kdy: 12. 09. 2022, 14:11:05 »
Pokud tomu tak je, tak jo. Ale fakt jsem mel za to, ze to bez ustredny (nebo zarizeni ji emulujici) nejde. Ale nevim.

Ústředna pouze vytvářela spojení mezi dvěma koncovými body, tj. těmi modemy. Nezapomeňte, že ústředny dříve bývaly analogové, s relátky a krokovými voliči :-), a přesto se přes ně modemovalo. Viz FidoNet u nás těsně po roce 1990, různé BBS apod.

5
Bazar / Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« kdy: 12. 09. 2022, 13:26:18 »
pokud vim, tak nestaci jen spojit dva modemy, musi tam mezi nimi byt ustredna

Nemusí, modemy se propojí napřímo, na jednom se dá příkaz ATD a na druhém ATA (nebo snad ATO? Už je to dávno).
Lepší modemy, třeba Motorola Codex 3266, se daly nastavit do režimu "pevná linka" - jeden modem spojení inicioval, druhý na ně čekal. Nastavení si modemy pamatovaly, takže třeba po výpadku napájení se spojení obnovilo. Jo - manuál k tomuto modemu měl asi 240 stran

6
A co něco jako toto?

https://www.aliexpress.com/item/4001189908849.html…
To vypadá použitelně, díky :). Prostuduju to a uvidím, musím se prokousat tím, proč se na první půlce stránky „Description“ hovoří o nějakým CD přehrávači. Mrknu ještě na podobný produkty, vypadá to, že v Číně už vymysleli všechno :) (jen se správně zeptat toho správnýho vyhledávače, asi stárnu, poslední dobou mi to nějak nejde).

Odkazovaná stránka je velmi nepřehledná, abych se vyjádřil taktně. Ohledně CD přehrávače - je to reklama na tento, a řadu dalších věcí; netýká se se onoho pípadla.

7
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 25. 08. 2022, 22:17:19 »
Proto spousta věcí v zemích bývalého svazu funguje jinak než na západě. Lidé nemají k ničemu úctu, protože před docela nedávnou dobou bylo všechno všech, takže vlastně nikoho.

Nejhorší v tomto ohledu podle mne bylo období tzv. normalizace: přežívání a rezignace na jakoukoliv změnu k lepšímu. Ale musí tomu tak být i 30 let po rozpadu svazu?

Docela by mne zajímalo, kolik je Vám let. Já za tzv. normalizace vyrůstal, pak vystudoval střední i vysokou, oženil se, měl děti, atd., atd. Až po plyšáku mi bylo odhaleno, jak strašně jsem trpěl.

8
Hardware / Re:Nový IBM mainframe Z16
« kdy: 20. 08. 2022, 16:33:20 »
Co teď řeknu berte jen jako povrchní úvahu někoho, kdo do té problematiky nevidí, tak prosím, případně reagovat věcně, bez posmívání. :D
Za socialismu měl celý sovětský východní blok jednotnou soustavu počítačů - mám tušení, že to byly řady JSEP a SMEP. JSEP byly známé počítače řady EC, jednalo se o kopie IBM mainframů (360, 370), SMEP byly "menší" - např.  ADT4500 -  kopie VAX? PDP-11?
Proč to zmiňuju. Sovětský blok sice byl ve srovnání se západem bez debat pěkně impotentní, nicméně i v něm byly tisíce mainframů na kterých se provozoval software podobného zaměření jako na západě.
Po pádu sovětského bloku nastalo období odstraňování těchto počítačových mastodontů a přepisování jejich agend většinou na PC, příp. unixové servery.
Kdy byly poslední počítače řady EC, ATD... demontovány a odvezeny do šrotu? Někdy kolem roku 1996-7?
Co u nás bylo tak jiné, že to šlo?
O SMEP je článek i tady na rootu, v rámci série , autor  Pavel Tišnovský (!)
https://www.root.cz/clanky/pdp-11-a-smep-system-malych-elektronickych-pocitacu/#k09
ADT byl český klon klon minipočítače Hewlett-Packard HP 2100, to mám z wiki  o:-) heč..

Doporučuji https://historiepocitacu.cz/ . Jinak s počítači ADT to bylo o hodně složitější, na počátku byl hybridní ADT 7000 (analog 3000 + číslicový 4000). Hodně se používal 4300, v armádě byl zaveden 4500 (MOMI - mobilní minipočítač).

9
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 17. 08. 2022, 19:59:48 »
jenže ČEZ a podobně vás na sloupy ani za nic nepustí.
Nejspíš nechce, aby jeho sloupy vypadaly jako někde v Indii :-)


Nedělejte si iluze, v Kanadě nebo v USA je to velmi podobné. Navíc na každém třetím sloupu hrozen transformátorů (viděl jsem i pět) kvůli 120 V.
Druhá věc, v regionu, kam jezdím, ČEZ vnější silové rozvody likviduje a buduje kabelové. Je to po dohodě s obcí, a vlastní přípojka s každým majitelem domu (našli se tací, kteří odmítli, a tak mají u baráku sloup a od něj kabel vzduchem). ČEZ také prakticky zaplatil nové silnice, asfaltovalo se i tam, kde dosud byly stěží štěrkované cesty.

10
Hardware / Re:Velké zdražování
« kdy: 31. 07. 2022, 11:12:11 »
Aliexpress odvádí DPH a clo sám (podobně jako třeba Amazon nebo eBay u většiny zásilek), takže koncový zákazník v ČR už dostane jenom objednané zboží bez toho, že by sám musel cokoliv s celníky a poštou řešit. A pokud chce pošta přesto nějaký doplatek, pak to může být max. za nějaké nadstandardní doručení (třeba v určitém čase), jinak nic.

To se týká jen zboží dodávaného ze skladů v EU. Pokud jde zboží odjinud (Čína, USA, ...) měly by se DPH a proclení řešit. Že je, jak je vidět z jiných příspěvků, realita jiná, je zajímavé, a docela by mě zajímalo, čím to. Dlouhodobě bych se na to nespoléhal.
Zbyněk, OK2PIN, popsal své zkušenosti s vlastnoručním vyřizováním proclení zboží mimo EU (cca 10 eur, přes eBay, v prosinci 2021). Vypracoval podrobný popis i s obrázky, který bohužel na netu nemůžu majít.
V kostce: proclívání se ráda ujímá Česká pošta, za což si účtuje:
* 97 Kč, když adresát spolupracuje a online vyplní požadované údaje,
* 150 Kč bez spolupráce adresáta.
Nebo si můžete proclení udělat sami, on-line. Chce to e-identitu (viz identitaobcana.cz), například mít občanku s aktivovaným čipem a znát IOK kód. Pak přes eCeP Celní správy https://cportal.celnisprava.cz/web/portal/ecep vytvořit celní prohlášení, k tomu je ale potřeba znát
* Adresu odesílatele.
* Hmotnost zásilky.
* Kód zboží z celního sazebníku z https://celnicka.cz/zarazeni-zbozi.
* IOSS číslo - z faktury (superdůležitá věc)
* Číslo zásilky, pod kterým ho eviduje dopravce, např. ČP.11
Sítě / Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« kdy: 02. 06. 2022, 07:49:29 »
Mrknul bych jestli neleakuje neco pres zemeni utpcek. Tyhle propojeny zeme s temi co jsou v zasuvkach. Tuhle chybu delaji i projektanti lokálních siti.

Kde se dá u UTP najít zemnicí vodič? Samozřejmě různé země a jejich nevhodné pospojování může způsobit velmi záhadné problémy, což třeba zvukaři (a my odkojení 10Base2) znají odedávna.

Abych to rozštípl - podle mne je zde předváděné teoretizování spíše na škodu a ke zmatení původního tazatele. Pokud problém přetrvává, doporučil bych mu, aby si pozval zkušeného elektrikáře s měřákem, ten třeba najde natolik primitivní závadu, že nikoho ani nenapadla.
Pokud by ovšem chtěl být masochistou bez kompromisů, může se optat na elektrika.cz ;-).

12
Sítě / Re:Radar na 5,26GHz
« kdy: 29. 03. 2022, 18:39:19 »
Družicový průzkum Země by frekvencí seděl. Ostatní věci jsou na jiných frekvencích.

Máte tam ten "signál" trvale? Pokud ano, nemůže to být družice pro dálkový průzkum Země, takové družice se vyskytují na poměrně nízkých drahách. Třeba kanadský RADARSAT se pohybuje asi 600 km nad povrchem Země, doba oběhu je 96 minut. Tudíž by na Vás při přeletu vždycky jen blikl, a to zdaleka ne každý přelet je nad námi.

13
Sítě / Re:Radar na 5,26GHz
« kdy: 14. 03. 2022, 13:25:15 »
JJ, stává se mi, že to najde radar na frekvenci, kde žádný být nemá.

Pak to asi radar nebude :-). A co to je bez opravdického analyzátoru těžko zjistíte.

14
Sítě / Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« kdy: 01. 02. 2022, 23:42:27 »
mistni vietnamec, byt o deset draz). Na mestysech najdete zivorici Coop (vetsinou bejvala Jednota) a na vesnicich vietnamce.

Kdyby to bylo tak jednoduché :-(. V mé rodné vísce, cca 350 duší, na východním okraji Vysočiny (pro p.Prýmka - Boskovice bývaly za c&k monarchie a první republiky naším okresním městem) prodejnu dotuje obec ze svého rozpočtu, 100 000 Kč za rok. Jistě, pro někoho je to směšná částka, ale pro tak malou obec je to hodně.
A teď pozor, v minulosti pomáhal i kraj. Pak se změnila pravidla a dotace se poskytují centrálně. To by nevadilo, jenomže je tam podmínka, aby se prodávalo něco jako regionální produkt; ovšem v místě ani v okolí nic takového není. Ale řešení se - asi 40 km daleko se vyrábí jakési, ty správně klasifikované, salámy. Pravda, malý detail, výrobci by se nevyplatilo dodávat je malém množství. Ale opět se našlo řešení, výrobce zásobuje hypermarket v okresním městě, kde si každý čtvrtek ty dvě štangle vyzvedne starosta cestou z práce, nechá je u sousedky, jež je na mateřskě, a ta je ráno předá další sousedce, takto prodavačce.
Proč jsem se tak rozepsal - skutečná vesnice vypadá a žije úplně jinak, než se to jeví z Prahy nebo nedejbože z Brusele.

15
Sítě / Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« kdy: 01. 02. 2022, 23:08:15 »
Například optik.
FYI optici jsou scam na BFU co si neumí objednat brýle za čtvrtinu ceny na internetu

Asi myslíte ty ochranné, co používají svářeči :-). Pokud máte vadu zraku, bez očního lékaře a optika se neobejdete. Je potřeba zjistit, co vlastně potřebujte ("změřit zrak"). Ona vada totiž může být na každém oku jiná (a zpravidla je), a časem se mění. Pokud máte nevhodné brýle, může to vyvolat třeba bolesti hlavy. A to nemluvím třeba o multifokálních brýlích, bez kterých si dnes neumím představit řízení auta - zase vidím ostře dopravní značky a všelijaké tabule a současně budíky na palubní desce. Optik se mnou při měření strávil asi hodinu, ale stálo to za to.

Stran: [1] 2 3 ... 5