Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - f-k-r

Stran: [1] 2 3 4
1
Hardware / Re:Je tento USB-C kabel v něčem lepší(jiný)?
« kdy: 08. 10. 2021, 15:12:39 »
zlatej dobrej ethernet
o co je stinena cat6 horsi nez tohle? ze to nedokaze prenest 100W?

Ono taky to provedení a počet kontaktů na RJ (píšu velké RJ, ale něco to tvrdošíjně opravuje na Rj) není nic moc. USB-C má dedikováno 4 x GND a 4 x VBUS, tj. při std. 3A/20V a stejné kvalitě kontaktů to dává 0,75 A na kontakt. Při 5 A (lepší kabely/konektory s E-markem) stále 1,25 A/kontakt.
RJ-45 jsou "Vakliho" konektory s jedním pohyblivým dotykem o malé kontaktní ploše. Toto rozhodně není dobrý typ napájecího konektoru - obávám se, že by se při 100 W dříve nebo později "utavil".

Souhlasím, tahat 100 W přes RJ45 mi připadá za hranou bezpečnosti. Na druhou stranu PoE Type 4 počítá právě se 100 W (960 mA per pair). Tak nevím.

2
4 páry jsou už klasický UTP kabel. nestálo by za vyzkoušení nacvaknout tam UTP koncovky a otestovat jestli to chodí?
Tak na 100BASE-TX se používají 2 páry.

Existuje 100BASE-T4, což je modulační schéma pro Fast Ethernet, které chodí po méně kvalitních kabelech (vyžaduje 4 páry, ale stačí Cat3). Ale vůbec netuším, jestli to jde jako nastavit na běžné síťovce nebo jak se to dělá.

Existuje i standard 100BASE-T2, který má umět 100 Mb/s po dvou párech CAT3, přičemž dva zbylé lze použít na něco jiného, třeba na telefon. V praxi jsem se s tím nikdy nepotkal, ale obávám, že (stejně jako u uvedeného 100BASE-T4) je na to potřeba speciální hardware, tedy pokud se vůbec dělá. Strejda Google našel řadu odkazů, ale všichni jen popisují a nikdo nevyrábí/nedodává.

3
Odkladiště / Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« kdy: 01. 10. 2021, 08:55:51 »

co si vybavuju, tam mela byt i okna zajizdejici do podlahy? uz to zase funguje?


Výsuvné okno o rozměrech 5,5 x 3 m (300 kg) je částí prosklené fasády. Myslím, že funguje, ale neradi to ukazují.

4
Odkladiště / Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« kdy: 30. 09. 2021, 16:55:10 »

Ještě jsem neslyšel o tom, že by někdo dělal cirkulaci studené pitné vody :-) ale teoreticky si to dovedu představit,


Navštivte brněnskou vilu Tugendhat, tam to uvidíte v praxi :-). Za horkých letních dnů se do vily vháněl vzduch přes radiátory, kterými cirkulovala studená voda, navíc šel ještě přes vložky z jemně naštípaného vonného dřeva. Za první republiky se asi klimatizační jednotky, jak je známe dnes, ještě nevyskytovaly; to by tam určitě byly. Na vilu v ceně asi 5 milionů by tehdy průměrný člověk vydělával 500 let (průměrný plat v roce 1930 činil 789 Kč).

5
Sítě / Re:Dotaz k Native VLAN mismatch
« kdy: 15. 09. 2021, 21:10:36 »

Ahoj, díky za odpověď, ale nakonec se mi to přece jen podařilo rozjet i přes ten trunk.
Musel jsem vypnout STP pro VLANy, které jsou pro trunk označené jako native a dále CDP pro trunk interface.


Pomocí CDP si switche mj. sdělují, kterou VLAN mají v daném trunku nastavenu jako nativní. Pokud CDP vypnete, tato informace se mezi sousedy neposílá a nehlásí se tudíž ani chyba; switche nevědí, že mají vzájemně různá čísla nativní VLAN.
Myslím, že toto je důvod, proč Vám to začalo chodit, STP na to neměl vliv. Switch totiž nepřemýšlí, jakmile přijme netagovaný rámec, což pozná podle toho, že pole Type v rámci nemá hodnotu 0X8100, vrazí jej do své nativní VLAN. Udělejte si port mirroring (čili podle Cisca SPAN) trunkového portu a koukněte se na provoz Wiresharkem - porovnejte s a bez CDP.
Poznámka: klasický STP (802.1D, což je asi ten, se kterým laborujete) je o hodně starší než VLANy s jejich tagováním :-). Svoje data (BPDU) tudíž posílá, moderně řečeno, v netagovaných rámcích, čili "přes nativní VLAN", a z libovolné topologie vytvoří strom, společný pro všechny VLANy. To často vadí, řešením je MSTP (Multiple STP) nebo od Cisca PVSTP (Per VLAN STP), kdy má každá VLAN svůj strom se jiným kořenem. Tam začíná být konfigurace zajímavá.

6
Odkladiště / Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« kdy: 25. 08. 2021, 12:27:41 »
Moje zkusenost z elektrika.cz je veskrze spatna. Reakce na libovolny naivni dotaz radove horsi, nez se obcas clovek docka od linuxove komunity.

Souhlas. Občas tam chodím nakouknout a arogance tam panuje značná, stereotypní odpověď je "zavolej odborníka". Jediné co člověka rozveselí je, když vidí, že se občas nemohou dohodnout sami mezi sebou. Jednou tam byl dotaz, zda lze namontovat jistič pootočený o 90 °, tedy vypínání do boku (byl k tomu důvod). Žádná norma toto nezakazuje a výrobce připouštěl pracovní polohu libovolnou. Část tamních revizních techniků by to ovšem nikdy nepřipustila, neboť se to tak nedělá.

7
Sítě / Re:Zapojení nové zásuvky pro tel. linku
« kdy: 02. 07. 2021, 21:48:50 »
Někde jsem četl, že je jedno, jaký modrý na daný pin  zapojím. Tj. buď na 3.pin modrou a na 4. modro-bílou nebo na 3. pin modro-bílou a na 4. pin modrou. Je to tak?

Ano, je to jedno.

8
Jenze ten problem je prave na L2 a Cisco switchu se tyka taky. Zkuste si to precist znovu. Problem je prave ve tom, ze priradi MAC adresu k portu. Jenze ne 2 ruznych portech mu chodi pakety se stejnou zdrojovou MAC. Jednou primo, podruhe pres L3 router.

Pořád se v tom ztrácím :-(. Pokud jde paket přes router, jsme na L3, a tento paket (správněji rámec) vysílá příslušné síťové rozhraní routeru, L2 adresa odesilatele v daném rámci bude tudíž adresou onoho rozhraní. Ve Vašem předešlém příspěvku jste ale napsal "A pri preposlani routerem se MAC adresa odesilatele nemusi menit."  - proč by tak tomu mělo být? Ledaže by se ve směrovačí zapnulo něco jako proxy ARP, použila nedomyšlená konfigurace apod.
Ještě technická poznámka, switch nevidí tutéž MAC adresu současně na více rozhraních, ale vždy jen na jednom, na tom, odkud se mu ozvala naposledy; viz všelijaké útoky proti switchům (bez ochrany).

Mimochodem stejny problem se da udelat i bez L3 routeru. Staci 2 switche. Prvni dostane tagovane pakety 2 siti, rozdeli do 2 kabelu a ty se zapoji bez tagovani do jednoho switche a 2 ruznych VLAN. To je stejny problem jen tezsi na predstavivost.

Zapojení si představit dokážu snadno, ale problém pořád nevidím ;-). Zkusím si to odexperimentovat.

9
Tinak perlicka ke switchum, kterou vetsina lidi nezna. Switch je uvnitr celkem tupe zarizeni. Prijme paket, koukne do smerovaci tabulky a posle kam patri. Jenze se se zkomplikuje kdyz prijdou na rady VLANy. Predstavte si, ze mam 16 port managovatelny switch, ktery je VLAN rozdeleny na 1/2 jako 8+8 portu. Nechceme zadne komplikace s tagovanim paketu (802.1q) ani jine. Proste 1 fyzicky swich rozeleny na 2 uplne oddelene site. A mezi ty dve site vlozim router. Bude to fungovat? No prekvapive nebude. Protoze ty 2 VLAN jsou sice oddelene, ale switch ma jedinou smerovaci tabulku. A pri preposlani routerem se MAC adresa odesilatele nemusi menit. Takze switch vidi jednu MAC na 2 portech, a nevite kam paket nasmeruje. Muzete zkusit. Na tomto prikladu nepohori uplne vsechny switche, ale jen naprosta vetsina. S vyjimkou tech co do smerovaci tabulky pridavaji k MAC i informaci o VLAN (rarita ale existuji).

Pravděpododobně jsem něco nepochopil, na takový problém jsem nikdy nenarazil - dělám se zařízeními Cisco.
Switch je přece L2 zařízení, pracuje s rámci, ne s pakety, a klíčová je u něj tabulka MAC adres (přiřazuje MAC adresu k portu a ten je zase v nějaké VLAN); switch směrovací tabulku vůbec nemusí mít.
Pokud ve switchi vytvoříte více VLAN a chcete je "propojit", je třeba to udělat na L3, např. z každé VLAN vytáhnout jeden port a připojit jej do routeru, ten tudíž musí mít tolik portů, kolik máte VLAN, plus další do vnějšího světa. Není to elegantní řešení, ale funguje úplně normálně; lepší je router-on-a-stick, kdy se ze switche vytáhne trunk (v něm se rámce samozřejmě tagují), stačí tedy jen jeden port pro všechny VLAN.
Nebo jste myslil přístup k samotnému switchi? Cisco to řeší tak, že ke každé VLAN vytvoří fiktivní rozhraní, na kterém se nastaví IP adresa podle potřeby. Funguje to.

10
Sítě / Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« kdy: 09. 02. 2021, 18:47:15 »
Žiju v lese v údolí. LTE (od O2) je momentálně nejlepší volba.

To údolí může být vážný problém. Signál k Vám může cestovat odrazem nebo i více cestami a u Vás se skládat, většinou se pak mění v čase (léto/zima - sníh, olistěné stromy atd.). Směrová anténa určitě spolehlivě funguje v homogenním elektromagnetickém poli, tj. v rovinném terénu (nebo na kopci ;-)) a na stožáru. V údolí je to duchařina, může pomoci nebo také ne, někdy ji stačí posunout kus bokem, nebo dát k zemi. Jinak dlouhá anténa je zde spíše nevýhodou.
Odborná firma je určitě dobrá volba, ovšem je otázka, na kolik vyjde jen měření, a také může zjistit, že řešení sice existuje, ale jeho cena ... .

11
Odkladiště / Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« kdy: 07. 01. 2021, 19:21:48 »
... A prodávají se i větší zvěrstva, třeba prodlužovačky s kulatou  zástrčkou i zásuvkou, ale pouze dvojžilové, tj. bez PE! Pravda, v zásuvce jsou jakési výlisky, které mají umožnit zastrčení pouze ploché zástrčky, ovšem není problém je ulomit. Podle mne se totiž takové prodlužovačky kupují jen omylem, nenapadá mě, na co by mohly být v praxi dobré, no když zjistím, že do ní nestrčím normální zástrčku ...
Citace
Jsem toho názoru, že toto by se vůbec nemělo prodávat. Řek bych, že to kupují spíš ženské a socky, protože jsou levnější než třížilové. Hádám, že je to důsledek tlaku supermarketů ceny.
Ostatně povolení použití 16A jističe na pevné vedení 1,5 mm2 taky vidím spíš jako lobby developerů, aby ušetřili.
Citace
V první řadě za tím bude tlak na ceny, a potažmo s tím i vyčuranost výrobců, resp. snaha vytřískat na tom co nejvíc. Už

Tlak na ceny jistě. V tom Baubau totiž prodávají vedle sebe prodlužovačky se zmíněnou šňůrou dvojžilovou, ale i trojžilovou (u ní zásuvka žádné výstupky či zámky nemá). Při stejné délce jsou dvojžilové o fous levnější a kdo není od fochu nebo jako ostříž, snadno se nachytá. Těžko říci, jestli je to hloupost, obyčejná vyčůranost nebo pohrdání ze strany Baubau. Samozřejmě by se to prodávat nemělo.

12
Odkladiště / Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« kdy: 06. 01. 2021, 23:32:01 »
...
informací, a tak tam dá jen jednopólový vypínač. Problém může být v tom, že danou prodlužku navrhne pro použití ve Francii, kde mají zdířku pro N a L prohozenou (resp. spíš my ji máme prohozenou oproti nim), a to výrobce možná ani
...

Už od odborného mládí jsem cvičen v tom, že a) fáze se dává vlevo, b) nikdy se nesmí spoléhat na to, že fáze je opravdu vlevo.

Jinak problematika Schuko zásuvek u nás se řeší dlouhodobě a je zapeklitá - tlak z Německa je silný. Třeba některé elektrocentrály vyskytující se v BauBau je prostě mají. A prodávají se i větší zvěrstva, třeba prodlužovačky s kulatou  zástrčkou i zásuvkou, ale pouze dvojžilové, tj. bez PE! Pravda, v zásuvce jsou jakési výlisky, které mají umožnit zastrčení pouze ploché zásuvky, ovšem není problém je ulomit. Podle mne se totiž takové prodlužovačky kupují jen omylem, nenapadá mě, na co by mohly být v praxi dobré, no když zjistím, že do ní nestrčím normální zástrčku ... Jinak se to diskutovalo a diskutovat bude na elektrika.cz .13
U spousty switchu udajne staci preplnit tabulku mac adres a ze switche se stane hub.

Nikoliv údajně, ale třeba u Cisca skutečně (s jinými zařízeními zkušenosti nemám). Ovšem tak jednoduché to zase není. Především switche nabízí řadu bezpečnostních nastavení a záleží na administrátorovi, zda a jak jich využije. Pokud ano a dobře, takový útok neuspěje.
A pak je tady praktická věc. Hub se ze switche stane až po zaplnění tabulky MAC adres, načež propouští jen "nové" MAC adresy. Vůči "starým" MAC adresám, tj. těm, které se do tabulky dostaly před jejím zaplněním, se ale stále chová jako slušný switch.
Je tedy potřeba tabulku MAC adres napřed vymazat a pak zaplnit falešnými adresami, což nějakou dobu trvá. Pokud se v této době ozve regulérní zařízení, a to je v provozní síti vysoce pravděpodobné, dostane se jeho MAC adresa do tabulky a je po útoku. A to jsem pominul, že vymazání tabulky MAC adres vyžaduje privilegovaný přístup - pokud jej někdo má, nemusí se pochopitelně zabývat nějakými útoky.

14
Odkladiště / Re:Co se starými CD z časopisů?
« kdy: 26. 11. 2020, 11:32:23 »
mužeš si vyrobit spektroskop hele  :D ;)

 A nebo sextant   ;-).

15
...

Jak píše M_D - rozhodně se objednej osobně na podatelnu NBÚ, speciálně pokud je to tvoje první žádost. Těch formulářů je hodně a je snadné někde něco opomenout nebo nevyplnit správně.
Moje zkušenost je taková, že jsou tam neuvěřitelně ochotné a milé osoby (až překvapivě, na to jak jinak zkostnatěle NBÚ navenek působí), které s tebou projdou všechno, co přineseš a v případě problémů to s tebou rovnou opraví. Například jsem snad ani jednou nebyl s to napsat ten sloh o sobě na poprvé a vždycky jsem to na místě doplňoval případně jsem upřesňoval jiné body.

Na druhou stranu to, že ony ochotné a milé osoby na místě pomohou - poradí - opraví, ještě nezaručuje, spokojenost úřednice (úředníka), která dělá vlastní prověrku; stává se, že chce doplnění něčeho, co Vám zdá samozřejmé ("uvedl jste, že máte zahradu či garáž, ale neuvedl jste, k jakému účelu ji používáte").

Stran: [1] 2 3 4