Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - bez přezdívky

Stran: [1]
1
Hardware / SMR disk jako LTO
« kdy: 08. 05. 2020, 20:02:07 »
Nedávno se zde pod článkem diskutovalo o SMR discích. Na Redditu byla hořká poznámka, že se hodí tak akorát na používání jako LTO tape, na nic jiného to není dobré. Ale přemýšlel jsem nad tím. LTO pásky mají extrémně drahé mechaniky pro takové to domácí zálohování, ale použít 2.5" SMR disk 2 TB jako LTO pásku by nebylo úplně marné. Třebaže raději mám PMR disky. Co si o tom myslíte? Dá se na to použít obyčejný tar? Dá se na jeden tar archív pak nějak navázat? SMR by bylo dobré zapisovat sekvenčně jako blokové zařízení, nikoli disk se souborovým systémem. V různých manuálech se uvádí nějaké aplikace pro pomoc s přetáčením LTO… podle zacházení s páskou jsou různé /dev/X zařízení… To je pro mne pole neorané. Je zde nějaký senior admin z korporátu?

PS: Ještě jeden vtípek z Redditu:
– Q: Best way to write on a SMR Drive?
– A: A Sharpie?

2
Hardware / Lenovo T490 s kernelem > 4.19.93 se neprobouzí
« kdy: 21. 01. 2020, 18:14:41 »
Ahoj, používám výhradně linux snad 10 let, dlouhou dobu Arch s LTS kernelem. Když jsem updatoval někde lehce pod verzi LTS 4.19.97-1 před pár dny, tak se mi stávalo, že jak suspend, tak po vypnutí laptopu Lenovo T490 jsem jej již neprobudil, ani nezapnul, dokud jsem "nevyndal baterii" (protože nemá snadno dostupnou baterii, má na to skryté tlačítko).

Všiml jsem si, že pokud jsem nenabootoval do linuxu, nýbrž nějaké UEFI diagnostické nástroje a odtud jsem jej vypnul, bylo vše v pořádku, jako kdyby linux při vypínání někde něco nastavoval. Nevím, hádám. Po různých experimentech s kernelem 5+ (tak jsem měl kernel panic 2x), s firmwarem/UEFI (Lenovo mělo dříve na T490ce nějaké problémy), nastavení systemd.. jsem ze zálohy vzal zpět package prvního letošního LTS kernelu, pro jistotu verze 4.19.93-1. Zdá se po jednom dni (uff), že vše funguje opět v pořádku.

Snažil jsem se podívat na changelog kernelu, co se měnilo mezi 4.19.93-1 a 4.19.97-1, ale to je nenastudovatelné, kvanta detailních commit zpráv. Nevíte, zda existuje něco jako výtah z changelogu apod.? Mám z toho divný pocit. Už jsem si dal na klíče i svorku na papír, abych jej mohl případně probrat z letargie. Je to divné. :-(

3
Software / Re:Jakým způsobem stahovat videa z DVTV?
« kdy: 21. 04. 2019, 18:26:11 »
používám "skript"
Kód: [Vybrat]
wget $(curl "$1" | sed -z 's/.\+tracks: \({.\+}]}\).\+/\1/' | jq -r '.["MP4"][1]["src"]'), kde parametrem je URL stránky

4
Sítě / Re:DNS hosting
« kdy: 03. 03. 2019, 13:35:26 »
Díky za zkušenosti všem! Hurricane Electric naprosto dostačuje (možnostmi i limitem na 50 domén). OK, nepodporují wildcard, ale s tím umím žít.

Mám radost, ještě jednou dík.

5
Sítě / Re:DNS hosting
« kdy: 02. 03. 2019, 19:02:43 »
Diky, dns.he.net jsem neznal. Mrknu i na cloudns.net. Jen si u he.net rikam, jak dlouho to muze fungovat, pamatuji si, ze meli nejake IPv6 tunely, ktere pak z niceho nic zavreli.

Je mi jasne, ze DNS zaznamy mohu mit u registratora v cene domeny, ale rad bych je mel centralne. Pro zahranicni domeny jsem velmi spokojeny s hover.com, zel, cz TLD neumi, ty mam u Wedosu. Kdysi jsem mel IGNUM, ale tam cekani na podporu ruznych typu vet trvalo tak dlouho, ze jsem od nich odesel.

6
Sítě / DNS hosting
« kdy: 02. 03. 2019, 17:30:08 »
Mám registrováno několik domén u různých poskytovatelů (CZ, COM, NET…) v ČR i zahraničí. Protože je chci spravovat na jednom místě, využívám Route 53 u Amazonu pro DNS hosting. To však přináší problémy:

1) poněkud to leze do peněz, jsem v situaci, kdy se vyplatí mít 2 VPSky jen s DNS servery a bude to levnější;
2) ačkoli jsem jinak s možnostmi nastavení spokojen, na AWS přicházím o DNSSEC;

Můžete mi někdo poradit, jak to řešíte vy? Provozujete vlastní DNS server?

Stran: [1]