Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Kamui

Stran: [1] 2 3
1
Mám tady pár starších počítačů, které bych se chtěl pokusit prodat někde na Aukru. Na počítačích se bohužel nedochovaly nálepky s původními sériovými čísly pro Windows. Mně zajímá, pokud tam nainstaluji čistý Win10 bez čísla (30 dní trial) a v tomhle stavu to budu prodávat, je to pro mně legálně čisté? Co s tím pak bude dělat kupující už je předpokládám jeho věc.

2
Spousta Youtuberů teď dělá placené spolupráce (reklamy) s různými VPN poskytovateli. To by nebylo nic špatného. Ovšem spousta těch Youtuberů přímo v tom propagačním segmentu říká, že díky VPN se můžete dostat například k americkému Netflixu a podívat se na věci, které u nás nejsou dostupné, případě obcházet regionální omezení na YT a podobně.

Nejsem právník, ale řekl bych že tohle není úplně OK. V podstatě je to podle mně navádění k páchání trestné činnosti (což je samo o sobě trestný čin), konkrétně porušování autorského zákona. Autorský zákon explicitně zakazuje obcházení/prolamování DRM, a regionální omezení je IMHO forma DRM. Řekl bych že je to stejné, jako je ilegální šířit/propagovat nástroje na crackování DRM třeba u fyzických nosičů.

3
Sítě / Jak Android generuje IPv6 adresy?
« kdy: 05. 11. 2021, 17:13:22 »
Ví někdo, jakým způsobem si Android zařízení generují IPv6 adresy v IPv6 sítích? Podle EUI-64 ( = z MAC adresy) to není, a nikde se mi nepovedlo dohledat jestli na to je vůbec nějaký vzor, pokud teda vůbec existuje a není to úplně náhodné. Tuší někdo?

4
Software / Re:Zašifrování existujícího systému
« kdy: 13. 10. 2021, 11:41:56 »
Jenda: ten rsync se ale musí dělat offline, ne? Jinak tenhle přesun btrfs fs za běhu na jiný disk už jsem dělal, toho se nebojím. V nejhorším budu mít zálohu, ale byl bych raději kdybych ji nemusel používat.

5
Software / Zašifrování existujícího systému
« kdy: 13. 10. 2021, 10:08:50 »
Situace se má tak, že mám notebook s Ubuntu a chtěl bych v něm udělat plné zašifrování systému bez přeinstalace. Postup tuším, ale chci se ujistit, abych neskončil s neprovozuschopným strojem.

Na disku jsou tři oddíly - EFI, /boot a /. Rootfs je naformátovaný jako btrfs. Moje idea je taková, že nainstaluji balík cryptsetup-initramfs, potom (za běhu systému) přesunu systémový oddíl na externí disk
Kód: [Vybrat]
btrfs device add /dev/externi / && btrfs device remove /dev/interni /, původní oddíl na interním disku naformátuji pomocí LUKS, připojím a filesystém na něj přesunu z externího disku zpět. Udělám zápisy do crypttab a fstab, pustím update grubu a initramfs, a tím by mělo být hotovo a po restartu by si systém měl říct o heslo.

Je výše uvedený postup správný a bude to fungovat tak, jak si představuji?

6
Odkladiště / Re:Unášení DNS provozu a hazard
« kdy: 02. 10. 2021, 19:32:53 »
Citace
A divil bch se, kdyby EU nám nepřevzala třeba koncept z UK. Zde tyto služby filtrujícícho resolveru v rámci lepšího světa dokonce certifikují a ISPíkům je v této chvíli doporučeno dávat tyto certifikované resolveristy koncákům (termín, kdy se z doporučeno staně povinně vynucovat už asi mají i stanoven, ve fázi povinně jsou nyní klienti financovaní z erárního).

Naštěstí existují věci jako DNS-over-HTTPS. Firefox si za něj dokonce vysloužil v UK titul padouch roku:
https://www.abclinuxu.cz/zpravicky/mozilla-byla-nominovana-na-cenu-internetovy-padouch

7
Odkladiště / Re:Unášení DNS provozu a hazard
« kdy: 01. 10. 2021, 20:46:41 »
Citace
Ono totiž unášení provozu opravdu není zákonem explicitně vyžadováno, zároveň to může být ten nejjednodušší a nejméně invazivní způsob, jak zákon splnit.

Nejjednoduší je, pokud ISP zařídí filtrování na svém DNS, který defaultně poskytuje svým klientům přes DHCP. Unášení provozu je už vyšší level - co bude příště, zákaz VPN ("beztak to běžný uživatel k ničemu nepotřebuje") nebo rovnou povinná instalace certifikátu státní certifikační autority, jako v Kazachstánu?

8
Odkladiště / Re:Unášení DNS provozu a hazard
« kdy: 01. 10. 2021, 11:36:13 »
A co ten zákon po ISP vladtně chce? Jedna věc je, pokud se poskytovatele zeptám, kde se nachází hazardní server, a on mi odpoví že neví. Druhá věc je, pokud se chci zeptat někoho třetího, ale poskytovatel zprávu s dotazem nenápadně zastaví a vrátí falešnou odpověď, že neví (ačkoli skutečný adresát by věděl). Není tohle náhodou porušení listovního tajemství (ISP není nic do toho, jaký je obsah paketů které odesílám/přijímám), které lze prolomit pouze v přesně definovaných případech a vždy se soudním povolením?

9
Odkladiště / Re:Soukromí v dnešní době
« kdy: 30. 08. 2021, 05:42:40 »
Tak já se snažím komplikovat práci sběračům dat tím, že různé služby mám u různých poskytovatelů. Nextcloud si hostuju doma sám, e-mail mám u správcevsvé domény, a nic jiného vlastně nepoužívám. Google používám akorát na vyhledávání a nic víc. Facebook a sociální média obecně nepoužívám. Vím že to není absolutní, ale částečně věřím že to pomůže. Jo a v prohlížeči mám samozřejmě noScript.

10
WiFi je half duplex, buď vysílá nebo přijímá. Že zdánlivě data tečou oběma směry současně je dáno velkou rychlostí přepínání těchto stavů.

11
Hardware / Re:Skříň a zdroj pro počítač s osmi disky
« kdy: 15. 08. 2021, 16:46:41 »
Co nějakou použitou? Já koupil na Aukru za 600 použitý (pouze lehce z venku ošoupaný) bigtower od Chieftecu a naprostá spokojenost.

12
Odkladiště / Re:Čeština a IT výrazy
« kdy: 21. 07. 2021, 16:44:33 »
Plus vidí že kolem něj jsou samí blbci se kterýma si nemá co říct.
Považuji za užitečné opouštět svou sociální bublinu a vidět, že jsou lidé, kteří stejnou situaci vyhodnotí opačně. Ve světě musíme umět komunikovat i s lidmi, které považujeme za blbce. Místem setkání s takovými lidmi je právě základní škola a pak nemocnice (dříve i základní vojenská služba).

Tak ona je komunikace a komunikace. Jedna věc je profesionální komunikace v práci, která má nějakou danou strukturu a řád (s tím žádný problém nemám) a jiná věc je volnočasová komunikace, která žádný řád nemá (s tím mám problém velký).

13
Odkladiště / Re:Čeština a IT výrazy
« kdy: 16. 07. 2021, 21:44:31 »
Trochu z jiného soudku, ale mně neskutečně zuří používání českých slov v anglickém významu, přičemž výsledkem je naprostý nesmysl. Třeba filmový charakter (česky filmová postava, slovo charakter označuje povahové vlastnosti), přetržený nosný kabel (česky se říká lano) nebo třeba výpravčí kontrolující vlaky (jako že výpravčí obchází soupravu a kouká, jestli někde nefouká vzduch?). A tohle výrazivo se poslední roky šíří češtinou jako rakovina.

14
Server / Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« kdy: 09. 06. 2021, 14:31:40 »
Notebook neni vhodny HW na provoz 24/7. Ani bych ho nemusel kupovat, nejaky vhodny bych i mel.

Pokud se ten notebook nepřehřívá tak není problém. Sám jsem tahle jeden ke konci jeho života používal. Je ale fakt že šlo ještě o poctivý stroj z roku 2012.

15
/dev/null / Státní reklama sociálním sítím
« kdy: 23. 02. 2021, 10:52:54 »
Považujete za správné, že státní instituce dělají zadarmo reklamu komerčním sociálním sítím? Například stát to zařídil tak hezky, že dnes dnad každý občan ČR ví, co je to TikTok, ačkoli před měsícem to v povědomí nebylo. A TikTok se jen směje, protože ho tahle krásná reklama nestála ani cent. Pak je tu státní televize a oblíbené "napište nám na Facebook", nspříklad v HydeParku. To mi také nepřijde v pořádku. Podle mně by stát měl vždy používat neutrální řešení

Stran: [1] 2 3