reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Riot

Stran: [1]
1
Odkladiště / Re:Kryptografický problém
« kdy: 05. 02. 2019, 17:13:09 »
tak si to zasifuj verejnym klicem a dej na server.
odsifrovat to pujde jen tvym privatnim klicem.
No jsme skoro u cíle. Jak ale poznám, že dešifrovanou zprávu jsem psal skutečně já? Stejně tak ji mohl napsal kdo jiný, podepsat mým veřejným klíčem. Proto chci mít jistotu, že tu zprávu si nějak budu moc ověřit, že jsem ji psal já . (A to nemusím mít ani sklerozu, stačí třeba se vžít do roku 2050 a najít na internetu zprávu z roku 2011 ( již v té době mi jeho Smlouvy, kecy a a řeči a sliby a koblihy s zápachem řepkového oleje smrděly)podepsanou, že Babiš je gauner a chci mít já jistotu, že je to moje poznámka (samozrejmě ale zašifrovanou, protože, tou dobou zde asi zavede sociální skóre, vždyť Ryba smrdí od číny.). a kdo si pamatuje, co si před 40 let napsal/objevil a také pro jistotu zašifrovaně nahrál do cloudu jako zálohu, kdyby mu umřelo SSD. Samozřejmě ale v zašifrované formě.)

Mimochodem není bezpečnostní riziko vůbec používat svůj veřejný klíč (na to jsem se ptal již na začátku)?  není správné po vygenerování klíčů veřejný vystavit a dál ho já nepoužívat?Pak právě nepoznám,kterou zprávu jsem psal já a co někdo jiný. Okolo toho se to točí.

2
Viz například: (ve srování windows)
- Chci otevřít danou položku v menu tray (třeba *Z*obrazit) Chybějící Alt + Podtržené písemno. Tohle v OS X není, místo toho Ctrl + Fn +  F2  a šipkama se dokutálet k položce zobrazit. To samé v kontextové nabídce.
- Přesun Oken na splitscreen (Win +šipky, Win +, Win+.)
-Alt + Space (menu okna)
spouštění programu z docku (Win + číslo) + modifikátor Ctrl, Shift, Alt (jako admin, nové okno stejného programu)
- focus na systray

Kontextová nabídka a pravé  (natož prostřední) tlačítko myši (to je údajně v OS X "pryč") jako by neexistovaly.

Další rozdíl mezi Wndows a OS X: Zatímco v OS X to vypadá, že touchpad je defacto součást ovládání OS, bez které to nejde, u Windows je touchpad/myš něco jako volitelný doplněk.


nechci hanit OS X, jen by mě zajímalo, jak v něm dané věci udělám. Například Zkratky Ctrl + šipky pro expose, mission control, přepínání obrazovek jsou povedené. Blbý je ,že ve windows ty uvedené věci jsou, kdežto v  OS X to jsou buď placené programy, nebo jsou problémy s jejich spuštěním (nejsou podepsané). A také né zdaleka fungují ()Better toch contrlem, Mouse gestures.).

i v OSX je trialita, jak dané věci udělat:
- gesta 3/4 prsty
- Ctrl + šipky
- Klávesové zkratky  F1-F16.


Dáme v tomhle vlákně seznam nutných programků pro uvedení OS do použitelného stavu pro ovládání klávesnicí?
Já nadhodím Karabiner Elements - umí jednak prohazovat klávesy , potom klasicky dělat nové zkratky (Fn+WASD= Home-End-Pageup/down) taky tvořit (kontextové) klávesové zkratky - například simulaci Numpadu+Numlocku

PS: Viděl jsem nedávno dokument Jobs, kdy tam Stýv probíral Menu Tray v aplikaci textového editoru a řešilo se, jak uživatel změní písmo - scéna, jak vyhodil Na hodinu programátora, protože neměl fonty. Stývovy chyběla sebereflexe nebo nepřemýšlel, jak vyvolat toto menu bez použití myši.

3
Odkladiště / Re:Kryptografický problém
« kdy: 05. 02. 2019, 16:45:59 »
Já jsem se ptal na speciální věc: Zašifrovat zprávu, pak to zveřejnit(například do cloudu, abych si to mohl přečíst kdykoli), zároveň, ale aby zprávu si nemohl přečíst nikdo jiný než já. Zároveň ale abych si já sám mohl ověřit, že tu zprávu jsem psal já a né někdo jiný (protože pokud někdo vytvoří zprávu, podepíše ji mým veřejným klíčem(může kdokoli) a dá ji na cloud, já pak nepoznám, jestli jsem ji třeba psal já - to je to důležité). Jde to řešit asymtrickou šifrou (kombinací veřejného a soukroméno klíče)? Samozřejmě by se to dalo řešit symetrickou šifrou... A Pokud by se to dalo řešit symetrickou šifrou, zda stačí pouze programu říct, že s mým daným privátním klíčem (protože ten znám jen já) má tentokrát šifrovat symetricky, místo asymetricky (ono to nebude tak přímočaré, prostě prostě vyvolatsymetrické šifrování s zvoleným klíčem:=můj soukromý klíč.).

A žádný  klíč někoho jiného tam nefiguruje

PajaH > Ale to je přeci to co jsem popisoval na začátku snad. A to nezpochybňuji. Možná bylo matoucí, že v kartézském součinu se objevil soukromý klíč protistrany, což je samozřejmě nesmysl, ten přece neznám.
AlexBBC > Já se ale neptám na digitální podpis. Tím spíš by si pak mohl kdokoli veřejným klíčem rozšifrovat, co tajného jsem napsal.

4
Odkladiště / Kryptografický problém
« kdy: 05. 02. 2019, 15:33:32 »
Dobrý den, přemýšlím, jaké kombinace v asymetrické kryptografie použití {soukromého, veřejného} x {mého, protistrany} x na {celou zprávu (zašifrování) , její hash (podpis pod zprávou)} má vliv na výsledek a o jaké vlastně jde případy. Ještě jsem ani neřešil řetězení operací (například nejprve podepíši svým soukromým klíčem zprávu a zašifruji veřejným protistrany )== Je správně, že tohle je klasické odeslání zprávy příjemci, aby ji nikdo jiný nemohl odposlechnou a zároveň věděl, že pochází ode mne?

Dotaz: Co když chci udělat následující věc: klasicky si něco zašifrovat a zveřejnit to. Ale s podmínkou, abych si mohl ověřit , že jsem to skutečně psal já (Například Zpráva "Soukup se chová jako blázen."). Logicky to  musím zašifrovat svým veřejným klíčem, aby Zprávu mohl přečíst Jenom Já. Ale zároveň nějak zařídit, aby bylo poznat, že jsem ji psal pouze já a ne někdo jiný z dolních 10 milionů. Znamená to že musím před finálním zašifrováním veřejným klíčem do ní vložit něco, co zašifruji soukromým klíčem (třeba Hash Zprávy). Bude fungovat jako ověření, že jsem autorem té zprávy?
- Co když budu chtít Ještě Navíc tu zašifrovanou zprávu Ciph=V( Zpráva + S(hash(Zpráva) +"To psal Alfons Riot")) pro ostatní potvrdit, že jsem ji psal já (samozřejmě Text Ciph, nikoli Zprávu)? Nějak ji budu muset podepsat soukromým klíčem S(Ciph) ?
- Souvisí s tím nějak HMAC?
- Samozřejmě nejjednoduší by bylo použít Symetrický klíč. Je možné použít jako klíč pro symetrické šifrování již můj soukromý klíč (myšleno soukromý = doplněk Veřejného...)? Jde to z technických důvodů , nebo bezpečnostních Má to
nějaké zádrhle? / Co když to budu chtít použít opravdu jen metody asymetrické kryptografie?
-Není problém, když kombinuji (řetězím) šifrování soukromým a veřejném klíčem, že může dojít k oslabení šifry/vyrušení/ zčitelnění "části" zprávy?


Jak s tímhle souvisí Protokol chatu O.T.R.?  Tohle jsem moc nepochopil, jak to funguje, a co to má umět.

5
Sítě / Re:Blokování příchozího provozu na VDSL2 Vodafone
« kdy: 04. 02. 2019, 09:50:43 »
Aspoň by měli znát rozdíl mezi veřejnou a statickou adresou. A co chceš ty? Odejít nebo zůstat?

Stran: [1]

reklama