Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Poljak

Stran: [1] 2 3 ... 27
1
Áno má to aj výhody, je skvelé sa stretnúť s kolegami, zabaviť sa na Team Building Activity, je skvelé pri práci vedieť efektívnejšie komunikovať, lenže práca nie len o kecaní. A ak odkomunikuješ niečo o 10-20% efektívnejšie v office, ale programovanie ti ide o 50% efektívnejšie doma, tak výsledok je jasný.

Ono to ale není jenom o pracovní efektivitě. Ale i třeba o tom, abyste se nezbláznil vy jako jedinec. Kdybych třeba já pracoval výhradně remote, potkal bych za měsíc tak deset živých lidí z čehož pět by byla moje vlastní rodina. A to bych nedal i přesto (nebo možná vlastně právě proto), že jsem introvert a společenský styk ani moc lidí kolem sebe tedy opravdu nemiluju.

Proto to není pro každého.

2
Jestli ti přijde 5k/MD jako vysoká částka, tak fakt asi nastal čas rozhlédnout se kolem sebe. Pro 5k nemusíš ani do té Prahy.

Poněkud jste opominul, že značně záleží za co.

Jinak dnes je všechno remote, takže je lepší pracovat pro nějakou zahraniční firmu - v Praze stejně většina firem chce angličtinu, takže pracovat pro zahraniční firmu nebo nějakou v Praze není z hlediska zkušeností moc rozdíl.

Sorry, ale je to velký rozdíl. Pracovat v zahraničí pro zahraničí firmu, pracovat doma (třeba v Praze) pro zahraniční firmu natož pracovat remote pro zahraniční firmu (to už je úplně odlišné) jsou tři různé věci. A to i když je osazenstvo mnohonárodnostní. Ten dojem je prostě úplně jiný.

K tomu vzdělání - já jsem přehlédl ten postgraduál. To opravdu asi není pro každého. Na druhou stranu když se někde vybírá třeba engineering lead pro startup, atd..., tak ten doktorát je obrovská výhoda.

To je sice pravda, ale to zase zase každý fakt nechce dělat. To tak maximálně kdyby ho tyhle nižší pozice v managementu zajímaly a třeba za mě osobně tedy pěkně děkuju, to by mi ještě chybělo :D

3
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 30. 11. 2022, 16:46:54 »
Jediny otravny je, ze malokdo bere juniory, vetsina chce hned hotovy seniory ¯\_(ツ)_/¯

Co se zrovna tohoto týká, dlouhodobě pozoruji velký rozdíl, mezi tím, co firmy chtějí a co reálně mohou dostat. Takže to pak velmi často stejně končí buď kompromisem nebo tím, že nějakého schopného juniora vezmou. Takže toho bych se nebál.

4
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 30. 11. 2022, 14:56:54 »
pripomelo fotku "brutalni parba informatiku" po 50 letech.
tusis jak dopadli jeji protagoniste? pokud ne tak to hod do google, budes cumet.

Co je na tom tak podivuhodného?

5
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 19:22:59 »
Sice jsi napsal mnoho textu, ale už jsi něco v reálu naprogramoval a prodal, a nebo jsi byl někde zaměstnaný, a nebo jsi s někým spolupracoval? Pakliže ne, tak jsi stále "nevyučený" a titul ti je víceméně k ničemu, tím neříkám že nemá svoji "hodnotu", ale tu získá až tvými zkušenostmi a praktickými dovednostmi.

Já bych skoro naopak řekl, že titul mu je k něčemu teď ve srovnání s jinými juniory. Až bude mít trochu praxe, už mu moc k ničemu nebude.

6
N/A

7
na angličtinu si zvykneš, měl jsem to stejně, je to o praxi. Ono když AJ moc nepoužíváš, tak ti to přijde vysilující, jakmile jí začneš denně používat, si zvykneš, a ani nebudeš vědět v jakém jazyce jsi před chvilkou mluvil.
[...]

Na jednu stranu si, samozřejmě, zvykne. Ale na druhou stranu pak taky třeba zjistíte, že pokud zrovna nebudete žít v zahraničí dvacet let, stejně jí nikdy nebudete vládnout stejně, jako mateřským jazykem. Což je pro práci jedno, ale mě třeba to, že jsem nikdy nebyl schopen vystihnout jemné nuance toho, co jsem chtěl říci vysilovalo samo o sobě. A to jsem angličtinu s češtinou prohazoval přesně tak, jak píšete.  Ale stejně mi to vadilo. A třeba v Emirátech, kde sice každý mluví anglicky ale reálně nikdo anglicky pořádně neumí (kromě Britů) pak už vyloženě lezlo krkem. Ono totiž taky mluvit musí být s kým. V tu chvíli jsem si začal mateřského jazyka vážit. Nikoliv z nějakého tupého idealistického principu, ale prostě proto, že jsem schopen ho ovládat na úplně jiné úrovni a vystihnout věci ve vší dokonalosti. Což je úžasné samo o sobě.

Takže ono je to dvousečné a vždycky záleží, jak a na čem konkrétnímu člověku záleží a obecně co je člověk zač. Pokud se vyjadřujete s elegancí traktoristy, bude vám to nejspíš fuk. Pokud máte ke slovesnosti výraznější vztah a jistou kulturu, příjemné to být fakt nemusí.

8
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 18:29:59 »
[...] a nebo možná rovnou šel makat rukama, tam člověk taková palčivá dilemata řešit nemusí.

Ostatně kdyby byl šikovný, tím by si celkem v pohodě vydělal i víc.

9
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 15:03:04 »
Jako řešit že zákazník chce interaktivnější klikání hezčí vobrázek a že chce to celý víc dorůžova a kulatý tlačítka, tak na to stačí cvičená lopata se základní školou.

Dobrý, ale to je přesně to, o čem jsem nahoře psal. Jen o tomhle už dnes webové aplikace dávno nejsou a rozhodně to nemůže dělat jen cvičená lopata, ta to celé maximálně tak zprasí, natož aby napsala něco životaschopného a spravovatelného. Naopak, web mi s tím, jaká je to divočina občas přijde v některých ohledech podstatně náročnější, než třeba nějaká Java. Potřebujete striktnost, systematičnost, přesnost, tunu disciplíny, asertivitu technologickou i lidskou nebo se v tom hnoji utopíte. (Ostatně ne nadarmo jeden zlý jazyk tvrdí, že v Javě neexistují dobří programátoři. :P)

Podle mě web obecně dělá ten největší programátorský lowend.... Přidaná hodnota nula, pouze marketing a oblbování konzumentů. Můj názor.

Dost hloupý názor zamrzlý někde před deseti patnácti lety.

10
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - prechod na webarinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 13:15:50 »
S webarinou ale nemam zadne pracovni zkusenosti, na pohovoru bych mohl ukazat jen diplomku, navic na tituly se tam (opravnene) moc nehraje. Myslite, ze na me nekde budou bez zkusenosti zvedavi?

Což o to, zvědaví budou, otázka je za kolik a kde a asi to nebude do čtrnácti dnů. Časem se zcela určitě někde chytíte, ale nejdřív to asi bude nic moc a za pár korun. Pak jak už budete mít praxi (cca dva roky), bude to o dost lepší. Pokud něco bastlíte sám, rozhodně to bastlete na GitHubu ať to máte kde ukázat. Čím víc, tím líp.

Ostatně určitě si nemyslíte, že tu webařinu ostatní studovali čtyři roky na vysoké škole :D (Jakkoliv to není nic jednoduchého, má to svá velmi mnohá úskalí a vyžaduje slušné know-how, i když se různí [de]mentální snobové, často i tady, snaží permanentně tvrdit opak.)

11
Kdo se tímhle živí zpravidla už 8bity dávno opustil. Za sebe nevím za posledních několik let, že bych narazil na něco, kde by se mi po nějaké atmeze stýskalo nebo kde by nebyl kdejaký cortex ve všech ohledech lepší.

Není to trochu jiná kategorie čipů? Ostatně nějaké ATmega jsem naposledy potkal třeba v pračce. Celkem očekávatelně.

12
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 25. 11. 2022, 14:45:12 »
ale pokud nekdo nechape rozdil mezi lopatou a leaderem, tak zustane lopatou nebo dokonce jen nasadou.

Což ovšem může být to, co člověk chce. Při představě, jak jsem leader a dělám víkendy mi naskakují pupínky i kdyby to znamenalo jenom tohle. A je mi jedno, kolik peněz za to je. Ty mi bohatě stačí i tak. Proto taky nepodnikám. Jeden z mnoha důvodů.

jsem zazil ve financni instituci, kdy se stal pruser na systemu 1 a bylo potreba zastavit system2, nez so to integracema rozsiri. A belgicky manager proste odmitl dodat soukrome telefonni cislo na jedinyho technika, co s tim o vikendu neco mohl udelat.
takze 1/ manager komunikoval a byl dosazitelny, jak se od jeho pozice ocekava 2/ rozhodl se chranit svoje seniory- opet jak se od leadera ocekava 3/ se to resilo obezlickou a nasledky se odstranovaly dva tydny, to je zase realny dopad toho jeho rozhodnuti, kdyz uz teda nemaji nekoho "on call" pro pripad skutecneho pruseru.

... řekl bych, že tohle byl ten skutečný problém.

13
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 25. 11. 2022, 14:41:18 »
Rekl jsem doprava, kde je cesta roztrhana na 10 minutove useky. to je sakra pocteni. Misto toho aby to clovek cetl doma v doma, kdy ty deti tam garantovane nejsou, protoze jsou nekde .

Blázen je někdo, kdo někam jezdi s pěti přestupy po deseti minutách. To už radši pojedu o polovinu déle a přestupovat budu jednou. A to platí ať jedu kamkoliv.

A jinak já třeba nemám dítě jedno ani dvě. A rozhodně nejsou "garantovaně pryč". A když, tak vždy jen některé. Protože jestli něco považuju za naprostej úlet, tak tendenci dnešních zhovadilých rodičů děti honit denně na tři kroužky. Takhle fakt ne.

Ale nepresvedcujte ostatni, je tech 1% je ve skutecnosti samozrejmym chovanim.

Já nikoho nepřesvědčuju. Mně maximálně tak vadí, když někdo nějak žije a tváří se, že je to jediný správný způsob pro všechny. Zrovna vy jste na to poměrně expert.

14
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 25. 11. 2022, 00:53:31 »
Se divim, ze jeste nedoslo na moje oblibene benefity :-D
- firemni auto k osobnim ucelum (kdyz zavolas, ocekavame, ze prijedes, protoze vime, ze ho mas doma)
- firemni telefon (budem ti volat ve tri rano)

Když se mnou uzavřou dohodu o pracovní pohotovosti, pochopitelně placené dle zákona, pro mě za mě... Jenomže to chtít obvykle nebudou (ostatně dost pravděpodobně ani já nebudu chtít) protože by museli platit. A jinak? Jinak si mohou směle trhnout nohou; práce je všude dost. Vědět mohou co chtějí.

Přesto to ovšem pravidelně nebrání kdejakému mickeymouse-manažerovi to na zaměstnance zkoušet a pochopitelně se o nároku na odměnu opomenout při těch úvahách zmínit. A taky se najde plno lidí u kterých mu to projde. Protože právní povědomí velké části populace je děsivě mizivé.

15
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 25. 11. 2022, 00:46:42 »
Pokud nekdo dobrovolne obetuje 90+ dlouhe dojizdeni, tak proste nevi co se zivotem. (jasne, bude si s 5 prestupy pekne v klidu cist knizku, tohle taky nekdo obcas tvrdi).

Vy asi nemáte děti, co? Jakýkoliv přejezd kamkoliv (samozřejmě při kterém nemusím řídit) je prakticky jediný čas, kdy se k jakékoliv knize dostanu. To je prostý fakt, nic víc. A to je třeba pro mě dost velká hodnota, četl jsem hodně a posledních deset let mi to fakt chybí. Zase bych to tedy tolik nepodceňoval ;)

Stran: [1] 2 3 ... 27