Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - LarryLin

Stran: [1] 2 3 ... 45
1
Jen dodám, že zde https://forum.root.cz/index.php?topic=28470.0 jsme zjistili, že chyba se objevuje pouze ve Firefoxu. Ve Vivaldi a Chrome to nedělá.

2
O serveru Root.cz / Re:Schvalování pod články
« kdy: 30. 01. 2024, 18:11:01 »
Používám Firefox. Co používáš ty?
Vivaldi
Tak potvrzuji. V Chrome mi to nedělá. Je to prohlížečem.

3
O serveru Root.cz / Re:Schvalování pod články
« kdy: 30. 01. 2024, 15:51:57 »
Tady to má na starosti zjevně stejný člověk, jako schvalování komentářů pod články...

TEST:

Odpoveď funguje bez problémov? @Larry?
Používám Firefox. Co používáš ty?

4
O serveru Root.cz / Re:Schvalování pod články
« kdy: 30. 01. 2024, 15:40:34 »
Koule se tu k tomu vyjádřit nemá zjevně nikdo.
Nenapadlo tě, že se ti nedostává odpovědi, kvůli tvojí vlaječce ve jménu, která brání ti odpovědět? Tento bug https://forum.root.cz/index.php?topic=27755.0 stále není vyřešen.

5
Mám máčklý CapsLock a když máčknu třeba "č" tak je výsledkem malé "č" nikoliv "Č". Pozorují to dnes, a mám pocit, že zrovna včera jsem upgradoval na nejnovější verzi Ubuntu, nechová se to někomu podobně? Pochopitelně jsem již restartoval.
Jen zkouším zda je odstraněn tento bug: https://forum.root.cz/index.php?topic=27755.0
Není odstraněn, tak kdyby ti nemohl někdo odpovědět tak se nediv :)

6
Odkladiště / Re:VoiP od Odorik nebo Fayn?
« kdy: 14. 09. 2023, 15:51:55 »
Zase přirovnání které kulhá na obě nohy. Analogie naší diskuze by byla spíše taková:

"Mám si koupit Trabant nebo Wartburg?"

Ani jedno auto nemá airbagy, ABS, vyztuženou karoserii a mnoho dalších bezpečnostních prvků. Obě auta se dnes vyrábí v malé dílně kde pracují 2 zaměstnanci. Obě auta jsou srovnatelně nebezpečná. Pokud jste si tohoto rizika vědom a přijímáte toto riziko pro sebe i svoje spolucestující, tak si kupte Trabant, dá se sehnat za trochu lepší cenu. Mnohem bezpečnější jsou moderní Škoda nebo VW, které mají airbagy, ABS..., a které se vyrábí ve velké firmě kde jsou nastaveny kontrolní mechanismy, které jsou ve velkých firmách obvyklé (chlubí se i certifikátem bezpečnosti podle ISO).

Pokud by se v diskuzi objevili lidé, kteří by tvrdili, že Trabant je stejně bezpečný jako moderní Škoda, oponoval bych jim úplně stejně jako jsem oponoval tobě a dalším v této diskuzi, kteří tvrdili, že nešifrované VoIP provozované malými operátory (nebo jednotlivci) je srovnatelně bezpečné jako jiné moderní formy šifrované hlasové komunikace provozované velkými operátory (poskytovateli aplikací).

7
Odkladiště / Re:VoiP od Odorik nebo Fayn?
« kdy: 13. 09. 2023, 17:02:38 »
Tohle vlákno nebylo zamýšleno jako reklamní prostor pro firmy odorik a fayn, autor vlákna chtěl zjistit zkušenosti ostatních s těmito firmami...
Nemůžeš vědět jak bylo zamýšleno vlákno když jsi tady úplně nový. Netvrdím nic o tom jak bylo vlákno zamýšleno, jen bylo podezřelé zastávání se nešifrované komunikace a vytváření falešného dojmu, že odposlech nešifrované komunikace je téměř nemožný :)

máš nějaký důkaz o tom že by tyto firmy nebyly seriózní?
Myslíš řetězec firem kudy lítá tvůj nešifrovaný VoIP hovor když telefonuješ? Nevím kolik těch firem v řetězci je a které to jsou. Podle mne to ani ty nevíš. Je tudíž bezpředmětné se bavit o jejich serióznosti. Dokážu jen odvodit, že pokud tvoje nešifrované hovory letí přes velké operátory, které mají nějaké zásady bezpečnosti, tak možnost odposlechu je menší než u menších firem nebo jednotlivců, kteří žádné takové zásady nemají.

Tak co tu vlastně chceš? Založ si vlastní vlákno a tam si sepisuj svoje slohovky...
Ve vedlejší vlákně si mám psát slohovky, že VoIP je nešifrované a dá se snadno odposlouchávat a vy tady budete hustit lidem do hlavy takové nesmysly, že "...Možnost úniku hovorů ze serverů VoIP operátora je takřka nulová..."? (To napsal tečka.) K čemu je takové lhaní? Komu tím prospějete?

jen tady rozjíždíš FUDy a obviňuješ tyto firmy z neseriózního chování jen kvůli tomu, že to nejsou molochy o tisících zaměstnanců...
Tím FUDem myslíš co? Že VoIP hovory jsou nešifrované? Ony, ale jsou nešifrované (až na výjímky, kterých je možná promile) a ty to víš.

V podstatě řešíme 3 body, které se nám pletou dohromady:
1.) Možnost odposlechu podle technologie: VoIP vs. ostatní komunikace (GSM, VoLTE, Whatsapp, email,...).
2.) Možnost odposlechu u poskytovatele služby (operátora): kontrolní orgány, bezpečnostní certifikáty.
3.) Možnost odposlechu v celém řetězci toku dat od volajícího k volanému: kvalita a možnost šifrování.

s odorikem mám zkušenost cca 5 let, stojí to 00nic a ještě mě nikdo nevydíral, takže doporučuju
Pokud si tazatel vlákna uvědomuje rizika nešifrovaného VoIP a přijímá je pro sebe i všechny kteří s ním po telefonu budou mluvit, tak jo souhlasím. Odorik je lepší. Snad jen doporučit šifrovat, alespoň směrem k ústředně když už není možnost zajistit šifrování po celé trase VoIP hovoru.

8
Odkladiště / Re:VoiP od Odorik nebo Fayn?
« kdy: 12. 09. 2023, 22:06:11 »
A bacha, u sousedů můžou být odposlechy tvého bytu přes zeď. Nebo nějaký mikrofon za oknem, případně u tebe v květináči a v lustru nebo na WC ve větráku (tam i s kamerou). V autě máš pochopitelně skrytou GPS...
Takže kvůli tomu, že všechno co jsi napsal se může teoreticky stát, máme my ostatní přestat šifrovat disky, nepoužívat šifrované hovory, nebo šifrované emaily, neaktualizovat OS, nezáplatovat Meltdown and Spectre, nepoužívat SecureBooty, SicherBooty atd.? Opravdu nám říkáš, že to nemá žádný smysl, protože může být odposlech v květináči? :) To jako vážně? Já to určitě neudělám a většina lidí s šifrováním a zvyšováním zabezpečení kvůli tobě také nepřestane. Trend je více a více šifrovat a více dbát na ochranu soukromí právě proto, že kolem nás přibývá různých IoT.

Ty můžeš jít opačným trendem, to ti nikdo nebere.

Jestli tohle vlákno bylo zamýšleno jako reklamní prostor pro firmu Odorik nebo Fayn, tak se ti omlouvám, že jsem vám do toho hodil vidle. :) Možná křivdím, ale obhajování nešifrovaných VoIP hovorů bylo vážně podezřelé.

BTW: Manuální odposlech v květináči je hodně mimo mísu když se bavíme o možnosti snadného automatizovaného nahrávání tisíců hovorů, ale budiž.

9
Odkladiště / Re:VoiP od Odorik nebo Fayn?
« kdy: 12. 09. 2023, 15:32:20 »
A teď si představ, že zaměstnanec Google se napíchne do systému a dle dat z Androidu zjistí, že někdo není aktuálně doma a je třeba na dovolené v cizině - tak k dotyčnému pošle nějakou partičku lapků, aby mu vybílili byt. To je tak příběh na úrovni tvého dementního myšlení ohledně jakýchsi nahrávání VoIP a vydírání :D
Takže jsi si pořídil šmírovací telefon Android a jelikož se ti zdálo, že tě málo šmíruje, tak jsi si pořídil ještě zcela nešifrovaný VoIP kde provádíš ještě větší exhibici svých dat (hovorů). Gratulky :D Co za zařízení pořídíš příště? Co tahle otevřít porty na domácím NASu s domácím pornem ať si ho každý uživatel internetu může prohlídnout. :)

10
Odkladiště / Re:VoiP od Odorik nebo Fayn?
« kdy: 12. 09. 2023, 12:14:07 »
ehm... relevantní info evidentně nemáš, na poskytování VoIP služeb jako operátor potřebuješ kromě ŽL taky povolení od ČTÚ... ČTÚ ti přidělí čísla, nahodíš ústřednu (třeba Asterisk) a funguješ
OK. Takže povolení od ČTÚ. Ale hlavní otázka není co potřebuji pro podnikání. Otázka zní zda nějaký úředník z živnost. úřadu nebo ČTÚ zamezí nebo odhalí, že na svém VoIP serveru nahrávám hovory zákazníků. Asterisk znám.

nekupuješ konektivitu (kromě té internetové) od jiných operátorů ani nekupuješ čísla od jiných operátorů...
Konektivitou jsem měl na mysli poplatky, které musí provozovatel VoIP platit za volání ze svého VoIP serveru do sítí ostatních operátorů (O2, T-Mobile, zahraničí,...). Tyhle poplatky jsou obsaženy v povolení od ČTÚ nebo musím uzavřít smlouvu s operátorem(ry) nebo zprostředkovatelem? Né, že by to pro naši diskuzi bylo důležité, ale když už jsme to nakousli... Kupovat čísla jiných operátorů jsem neměl na mysli, ani nevím k čemu by to bylo.

kontrolní mechanismy aby zaměstnanec neoprávněně nenahrával cizí hovory budou fungovat úplně stejně u velkého operátora jako u malého...
Když budu sám provozovat VoIP server, tak jak mohou u mne jako jednotlivce fungovat stejné kontrolní mechanismy jako u velkého operátora u kterého dochází např. k bezpečnostním auditům, je tam dohled nadřízených na podřízené atd.? Bude mně snad od ČTÚ přidělen nějaký kontrolor, který bude kontrolovat můj VoIP server zda nenahrávám hovory zákazníků? Nebo budu mít povinnost nainstalovat na svůj VoIP server hlídací SW od ČTÚ? Jestli ne, tak napiš konkrétně kdo nebo co mě jako jednotlivci provozující VoIP server zabrání nebo pomůže odhalit, že nahrávám hovory zákazníků. Jsme na 4 stránce diskuze a já jsem se to stále nedozvěděl. :( U mobilního (velkého) operátora těch překážek pro svévolné nahrávání hovorů zákazníků vidím mraky, ale u provozování VoIP serveru o jednom nebo dvou zaměstnancích nevidím žádnou překážku.

1) na policii ... výsledkem je že vyděrač dostane přes prsty
Až takovou důvěru máš v naši Policii? :)
Příklad: vyděrač se z odposlechu dozví, že na nějaké URL adrese jsou intimní fotky tvé mladistvé dcery. Vyděrač fotky získá a bude tvoji dceru vydírat. Myslíš, že tvoje dcera půjde a rodičům i policii vše řekne nebo je pravděpodobnější, že se nechá vydírat? Viděl jsi seriál martyisdead?

a ještě, na tu tvoji paranoiu s nahráváním a následným vydíráním... existují v podstatě jen tři scénáře:
1) probíráš něco legálního ale citlivého, někdo tě nahraje a vydírá, jdeš na policii, podáš TO, výsledkem je že vyděrač dostane přes prsty
2) probíráš něco nelegálního, někdo tě nahraje a vydírá, na policii jít nemůžeš, jseš blb že nelegální věci probíráš po telefonu a nezasloužíš si nic jiného než aby tě jinej vykuk oškubal
3) neprobíráš po telefonu nic co by někomu stálo za ten risk
ad 2) Co když tím člověkem, který probírá po telefonu něco nelegálního je zastupitel obce, úředník, poslanec, senátor, policista...? A co když ten vykuk ho nechce oškubat, ale chce nějakou protislužbu (ovlivnit státní zakázku, nezůčastnit se hlasování, zastavit správní řízení,...? To už se pak netýká jen vyděrače a vydíraného, ale má to vliv i na ostatní. Navíc se nemusí vždy jednat o vydírání na základě nelegálnosti. Někdy stačí nemorálnost. Způsobů jak vydírat je mnoho.

Odposlechy se nemusí vždy využívat jen k vydírání, ale třeba i ke krádeži nebo loupeži. Dále ve snaze převzít nějakou velkou konkurenční zakázku. Těch možností jak získat nějaký prospěch díky odposlechnutým hovorům je mnoho. V telefonátech o sobě člověk prozradí často citlivější věci, než které by napsal do emailu.

11
Odkladiště / Re:VoiP od Odorik nebo Fayn?
« kdy: 11. 09. 2023, 22:02:43 »
Tak chceš být operátorem nebo zákazníkem? Asi by sis měl napřed ujasnit základní fakta :D

Pokud chceš podnikat v elektronických komunikacích, tak si také sám sežeň veškeré relevantní info a nečekej, že to bude někdo dělat za tebe :P
Když VoIP operátor potřebuje od jiného operátora koupit konektivitu pro svoje zákazníky (aby se dovolali ven), tak ten VoIP operátor je zákazník (odběratel), který službu odebírá a platí za ni a operátor poskytující konektivitu je dodavatel a inkasuje.

Já ale relevantní info mám. Je potřeba ŽL a to jsem ti napsal, tak nevím proč jsi to zpochybňoval když o tom nic nevíš. Ale to je jedno. Mnohem důležitější byly otázky zda mi nějaká smlouva s operátorem nebo ŽL od státu zabrání nahrávat VoIP hovory. Odpověď je, že nezabrání. Já třeba nemám problém přiznat, že moje emaily u freemailového ISP si pár lidí přečetlo a zřejmě si je může někdo ze záloh vytáhnout když bude potřebovat. K čemu je něco si nalhávat?

12
Odkladiště / Re:VoiP od Odorik nebo Fayn?
« kdy: 11. 09. 2023, 20:30:25 »
Abys uzavřel smlouvy, tak k tomu musí být minimálně dva, ty a ta druhá strana. A pokud druhá strana nebude - jakože v případě tebe je to takřka 100% jistota, že ne
Myslíš, že když přijdu k operátorovi a řeknu, že chci být jejich zákazníkem ať mi připraví smlouvu, že odmítnou? Moje peníze nesmrdí. :)  Je ve smlouvě s operátorem bod, který mně jako VoIP operátorovi znemožní nahrávání hovorů na mém serveru? O tom tady mluvíme.

O podnikání v elektronických komunikacích zcela zjevně nemáš ani páru, takže si radši dej tu kávičku a běž se věnovat něčemu rozumnějšímu, než VoIP...
Nevěděl jsem, že potřebují páru. :) Tak mě pouč, které státní povolení, kromě ŽL, ještě potřebuji pro podnikání v elektronických komunikacích? Který státní úřad bude kontrolovat zda nenahrávám hovory svých zákazníků? Tvrdím, že takový úřad neexistuje, tak pokud takový úřad znáš tak ho už konečně napiš.

13
Hardware / Re:Hardware na NAS
« kdy: 11. 09. 2023, 18:55:45 »
Všechno na gigabitu, Odroid je ale výrazně pomalejší cca jednotky MB/s zatímco HP udělá desítky MB/s upload.
Čím to, že Odroid byl o tolik pomalejší? Co bylo úzké hrdlo?

14
Odkladiště / Re:VoiP od Odorik nebo Fayn?
« kdy: 11. 09. 2023, 16:30:54 »
Když si spustíš VoIP server a začneš nabízet VoIP zákazníkům, tak ti se dovolají tak leda mezi sebou ve tvé vlastní síti, protože nemáš žádnou šanci se propojit s PSTN a nedostaneš ani veřejná telefonní čísla, abys je mohl zákazníkům přidělovat. A nejspíš ani nemáš oprávnění provozovat veřejnou síť elektronických komunikací. Takže abych použil tvoje vlastní slova: "Tvůj příklad kulhá na obě nohy.". Dál už je zbytečné cokoliv řešit.
Ze začátku by si moji zákazníci volali jen ve vlastní síti. Jak někdo odhalí, že ve svém obyváku nahrávám VoIP hovory z vlastní sítě?

Později bych uzavřel smlouvy, abych mohl přidělovat veřejná telefonní čísla a aby se moji zákazníci dovolali do sítí jiných operátorů. Zabrání mi snad smlouva s jinými operátory v tom, abych mohl hovory nahrávat na svoje šifrované disky, které budu mít ve sklepě a ke kterým budu mít heslo jen já? Této možnosti triviálního odposlechu VoIP serveru, na moje disky ve sklepě, ty říkáš "možnost takřka nulová"? :) Kdo konkrétně mi v takovém pořizování nahrávek hovorů zabrání nebo kdo odhalí, že nahrávky pořizuji?

A nejspíš ani nemáš oprávnění provozovat veřejnou síť elektronických komunikací.
Tím myslíš živnostenský list? ŽL si vyřídím elektronicky při ranní kávičce. No problémo. Zabrání mi nějaký státní úředník ze živnostenského úřadu (nebo jiného úřadu) v nahrávání hovorů na moje šifrované disky? Bude ke mně domů nějaký státní úředník chodit kontrolovat můj server a hlídat zda hovory nenahrávám? Jediný o kom vím, že by mohl přijít je ÚOOÚ. ...Zahájení kontroly musí být kontrolovanému oznámeno písemně nebo ústně na místě kontroly kontrolujícím, který se prokáže pověřením ke kontrole... To je v pohodě. Během kontroly bych raději nahrávání hovorů vypnul.

Takže kdo mi teda zabrání nebo odhalí nahrávání VoIP hovorů mých zákazníků?

15
/dev/null / Re:O2 hijacking http trafic
« kdy: 11. 09. 2023, 15:55:32 »
Řada stránek se přes O2 linku dokonce nenačítá na poprvé (dokonce i YouTube),
Jen abych to pochopil. Tohle je problém, který vám vadí když máte všechny faktury u O2 uhrazeny?
Kdyby jste si to celé pomalu a přesně přečetl, tak by vám bylo jasné o čem je řeč - toto je chování O2 trasy bez ohledu jestli je něco zaplaceno nebo ne. Ve srovnání s paralelní trasou místního WiFi ISP, který tím netrpí.
Toto považuji za zásadní problém.
I ten obrovský NAT na společné IPv4 adrese, kvůli které i Google dává captcha !
Pomalu jsem si to přečetl, ale chtěl jsem se ujistit, protože jste smíchal více věcí dohromady.

Věřím tomu, že to není fyzickou trasou (Cetin), ale routováním přes O2 firewally (které ale nechci).
Na čem se přesně se zakládá vaše víra, že za vaše problémy nemůže fyzická trasa Cetinu, ale firewally O2? Vychází vaše víra pouze ze srovnání WiFi ISP vs. O2?

A do toho bonus minulého týdne, O2 si dovolila provést HTTP hijacking všeho provozu (na HTTPS si netroufli, to by museli podstrčit klientovi certifikát).
...a tohle je problém, který vám vadí poté co máte u O2 nezaplacenou fakturu?
Jak jsem napsal, BEZ OHLEDU jestli je tam po splatnosti koruna nebo nic, toto by si NEMĚLI VŮBEC dovolit. Z principu.
Do placených služeb by si HTTP hijacking dovolit neměl. Ale pokud vám placenou službu zastavil (kvůli neuhrazení faktury) a zdarma vám poskytl novou službu ve kterém provádí HTTP hijackin, tak to už z principu špatné není ne?

1. gratuluji rootu k zavedení HTTP 500 pro cenzuru uživatelů, kterým nechcete povolit přihlášení. New Low. Jste na výplatní pásce od O2 ?
...
Je zcela zřejmé že jste kůň od O2 nebo podobného ISP, pěkně jste se odkopal.
Tolik konspiračních teorií v jednom komentáři? :)

Stran: [1] 2 3 ... 45