Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - greenlinuxguru

Stran: [1] 2 3 ... 7
1
/dev/null / Tržní plat
« kdy: 24. 04. 2020, 09:45:30 »
Potkal jste někdy někdo společnost, která by opravdu svým dlouholetým zaměstnancům platila víc než lidem z ulice a vážila si svých zaměstnanců.

Mě přijde, že vlastně ať nastoupím kamkoliv, tak po letech to musím změnit, i kdyby se mi ve společnosti líbilo, protože zpravidla firma dorovnává sotva inflaci, ale je tvrdě pod růstem mezd v sektoru, a během 3-5 let se to dostane na úroveň, že firma je o 20-30% míň než nástupáky u konkurence.

Přijde mi, že je to situace snad všude, a kolikrát mi přijde úsměvné, když pak firmy brečí nad nízkou loajalitou zaměstnanců, přičemž oni sami vlastně loajální vůbec nejsou.

2
jj, řešil jsem to, prostě si disk namountuješ do jiného adresáře, nainstaluješ postgres, přesuneš data, a pak vytvoříš symlink popřípadě mount.

3
Studium a uplatnění / Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« kdy: 31. 03. 2020, 22:44:31 »
Co som ja spravil je

1) Cast penazi som si vybral bankovky z bankomatu, vzdy ked idem do mesta na nakup tak vytiahnem par tisic, dokopy asi 20 000 a to aj staci. Je dobre mat nejaky kes po ruke v kazdom pripade.
2) Asi 750k mam v ceskej banke v ceskych korunach
3) 20k mam na firemnom ucte
4) asi 60k mam zatial v banke v eurach
5) asi 5k mam v krypte, tam este budem dokupovat.
6) 10k som poslal otcovi na ucet

Je teraz treba co najviac diverzifikovat a nemat vsetky prachy v jednom kosi lebo niektorej banke jebne a si v zadeki.

Osobne pozeram teraz nehnutelnosti a idem to minut, nedrz kes lebo nikto nevie co s nim bude, pockaj mesiac dva, zacnu padat nehnutelnosti a vtedy nieco kupit a hotovo.

Podle mě blbost, máš příliš mnoho hotovosti, kterou čeká devaluace. Zamysli se nad tím, kde se ty prachy, co bude stát rozdávat, a o které bude stát přicházet na nižším výběru daní asi vezmou?

Schilerová připravuje zákon, který umožní ČNB přímo financovat vládu. Ve světě to vypadá obdobně, centrální banky budou financovat vlády.

Ono k žádnému krachu banky ve výsledku nedojde, dojde k ohromné inflaci, která znehodnotí tvoje úspory, ta šance nyní během 2 měsíců na masicní inflaci stoupla asi z 4% na 30%.

Představ si, že bys měl hotovost v devadesátkách, kdy byla inflace klidně 15-20% ročně. Během pár let přijdeš v hotovosti o naprostou většinu financí.

K čemu ti budou dva mega v hotovosti, když rohlík bude stát 20 Kč, a kilo banánů 400 Kč... Dojdeš nakoupit na zítra, a necháš v krámě 2.000 Kč, přihodíš si k tomu prášek na praní a zaplatíš 5.000 Kč. Budeš pak ještě stejně happy, když budeš mít na účtě dva mega?

4
Odkladiště / Re:Hrozí zdražení HW?
« kdy: 26. 03. 2020, 00:03:49 »
Koruna spadla, protože automobilky u nás přestali vyrábět, víc bych za tím nehledal, ze zahraničí přestala být poptávka po koruně, logicky, auto si už za ní totiž u nás nekoupí.

Do toho se samozřejmě mele to, že amíci ztahují z trhů hotovost, což se děje de fakto i u nás.

Co mě poměrně zaujalo, že věc, která se zatím děla v šedé zóně (financování vlád centrálními bankami) a je de fakto podle zákonů většiny zemí nelegální, tak se začíná legalizovat a i u nás je tlak na to, aby ČNB financovala vládu.

Dneska není otázka, jestli inflace poskočí, správná otázka je kdy a o kolik. Hodně lidí už zapomnělo na polistopadovou dobu kdy byla inflace 10-20%, to tu může být rychle zpátky a pravděpodobně asi bude, inflace je schopná naskočit během pár měsíců, viděl jsem na to grafy, během 3-4 měsíců se může z 3% v pohodě dostat na 25%.

Myslím, že víc lidí bude trápit víc než to, že HW zdraží o desítky procent to, že za jejich úspory si koupí leda prd. Osobně z hotovosti poměrně rychle zdrhám, přibližně během měsíce bych co se týká hotovosti měl být negativní (tj. budu mít víc napůjčováno než budu držet v hotovosti). Každý kdo má mozek v hlavě a jisté zaměstnání to udělá stejně.

Hodně výhodné jsou nyní akcie, zlevnili o 20-40% v CZK (dost to každý den nyní kolísá), je to velká příležitost a možnost k nákupu, broker mi dneska psal, že nestíhá otvírat účty, jaký je o to zájem. Což ostatně může být i další důvod oslabení koruny, třeba já většinu svých korun prodal a investoval do aktiv v USD, a jestli jak píše broker to dělá hodně lidí, vliv to určitě má.

5
Studium a uplatnění / Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« kdy: 25. 03. 2020, 12:23:52 »
Děkuji moc za rady, hrozně se mi líbí Numberphile - třeba tato přednáška o komplexních číslech je super - https://www.youtube.com/watch?v=shEk8sz1oOw

Pod videm je jeden super komentář, zarámovat:
"I have no idea how my school makes math boring. They must work very hard at it."

Jako matně si vybavuji přednášku z vysoké, kde jsme probírali to samé, já u toho usínal, teď mrknu na youtube a koukám na to se zaujetím jako fakt "no ty v**e to je fakt zajímavé".

6
Studium a uplatnění / Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« kdy: 23. 03. 2020, 11:01:07 »
Ahoj,

byl jsem jak na střední tak na vysoké nespokojen se způsobem výuky matematiky, nic mi to totálně nedalo, a učitelé manga typu odpovědi na můj dotaz: "k čemu se prakticky používají integrály", matikářka: "to já vůbec nevím, ale učím to a je to důležité" což mě od matematiky hodně odradilo.

Nicméně chtěl bych se matematiku doučit, hledám fakt nejlepší online training (udemy, cokoliv), prostě nejvyšší kvalitu učení, očekávám že v angličtině (protože v CZ je kvalita učebnic a všeho o řád horší, kdo viděl US učebnice mi dá zapravdu), peníze zas tolik roli nehrajou, ale distanční VŠ mi moc nesedí, protože jsem často učitel nevěnuje čas příprave (jen čmárá na tabuly, není schopnej si připravit ani slidy) a ještě pak za to chtěj naprosto neodpovídající peníze (ne že bych za to třeba 1.000 USD nedal, ale za kvalitu, ne za šmejd)....

Poradíte něco?

7
Já jsem ve 20ti s 3 měsíční praxí bez VŠ normálně sehnal práci v UK jako admin, dneska mi nabídky práce v zahraničí chodí běžně.

Co bych spíše doporučil tolik nešetřit, je to v nízkém věku chyba, zbytečně si děláš těžký život, ve 30ti se budeš topit v penězích, zpětně jsem tu chybu dělal taky, dneska bych si klidně vzal spotřební půjčku a víc si klidně i užil.

Tu ubytovnu jsem fakt nepochopil, já bydlel se spolubydlícími, občas lepší, občas horší, dneska se dá za 10k sehnat nádherné spolubydlení, prostě luxus, nemačkal bych se za 3k na ubytovně. Vem si, že třeba ve 30ti budeš brát 9k MD, tj. 180k na IČO, 150k čistého a i když si pořídíš třeba barák a mergl, prachy ti ještě budou zbývat, 20% hypo se dá vzít na spotřebák když je to do 45% příjmu a spousta lidí ve 30ti s takovým platem, tak když platíš 20k hypo a 10k spotřebák, tak tě to tolik nezatíží a ještě ti bude moře prachů zbývat.

8
Studium a uplatnění / Re:Platy v IT
« kdy: 11. 03. 2020, 11:54:39 »
nedíval bych se na to tak krátkodobě, jedna věc je, že nástupní platy po škole v IT nejsou zas tak závratné, zatímco za 30k můžeš prodávat v pražském Lidlu, tak za 30k můžeš nastoupit jako programátor.

Jenomže za 5 let v tom Lidlu (v aktuálních cenách) budeš mít 33k, jako programátor 100k, a jestli je ti 20, tak máš tak 50 let pracovního života před sebou, a je dost rozdíl vydělat 1.200.000 Kč * 50 => 60 mil. Kč nebo 400.000 Kč * 50 => 20 mil. Kč, v tom je ten rozdíl, na začátku to moc rozdíl není.

Je to jak otázka co je lepší v zácpě při cestě do Norska, auto nebo jít pěšky. No možná v centru Prahy je rychlejší jít pěšky, ale máš před sebou ještě hodně dlouhou cestu.

9
Sítě / Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« kdy: 06. 03. 2020, 09:59:15 »
Úplně bych nesouhlasil s názorem některých, že to bude špatně fungovat či bude problém s propustností (zejména u 5GHz, které je dnes běžné si to nemyslím). Vím i o velkých korporátech, které na taková řešení přešly, řádově celá budova o 1.000 lidech.

Špatné zkušenosti si myslím, že lidi mohou mít především s neprofesionálním vybavením. Ono udělat kvalitní Wi-Fi síť není zrovna levné, i když ve výsledku to bude levnější než enterprise ethernet, což je hlavní důvod, proč to firmy chtěj. Ona údržba ethernetu (zapojování/vypojování zásuvek, nastavování VLAN, atd... to není zrovna bezúdržbové).

Osobně bydlím na sídlišti, ve vyšším patře, zarušení jako prase, nefungovalo mi tu skoro nic, 2,4GHz je marná snaha, ale postavil jsem si v bytě 5GHz WiFi MESH, a nemůžu si to vynachválit, za tu dobu co to mám ani jediný problém, vše funguje skvěle.

Většina předešlých zmíněných problémů se především vztahuje k 2.4Ghz sítím a netýká se 5GHz, které dnes de fakto podporuje každý mobil a laptop.

Zde na rootu a vůbec v ČR bych bral názory s rezervou, zatímco v US je 85% firem v cloudu včetně americké armády, v ČR vám firma o 15 lidech bude tvrdit, že je to nebezpečné. Lidi jsou tu trošku konzervy, technologie dnes fungují jinak než před 15ti lety.

10
Software / Re:Automatické zálohování
« kdy: 17. 02. 2020, 20:05:01 »
Používám na to vlastní skript, který jsem uvolnil - https://github.com/koss822/misc/tree/master/Linux/Projects/usb_backup

Skript umí:
  • podporuje šifrování
  • rozdílové snapshoty přes btrfs

tak backup by byl.. ale jak se udělá restore ? Vysvětlíš pro amatéry ?  :)

velmi jednoduše, pomocí skriptu připojíš disk a v namountovaném adresáři máš data, kde si můžeš zkopírovat jednotlivé soubory nebo celou složku. V podsložkách pojmenovaných podle data (jsou to snapshoty) můžeš normálně procházet jako na běžném souborovém systému.

Celý ten skript je vlastně rsync + btrfs + snapshot + luks, akorát jsem na to udělal skript.

Dále jak tu bylo zmíněno, disk nemusí být furt připojen, točím takhle dva usb disky, které můžeš nechat třeba v práci nebo u rodičů a při cestě je prohodit.

Je to zatím nejlevnější, nejsnadnější řešení, ke kterému jsem se dostal.

11
Software / Re:Automatické zálohování
« kdy: 15. 02. 2020, 07:26:28 »
Používám na to vlastní skript, který jsem uvolnil - https://github.com/koss822/misc/tree/master/Linux/Projects/usb_backup

Skript umí:
  • podporuje šifrování
  • rozdílové snapshoty přes btrfs

12
O serveru Root.cz / Re:Diskuze
« kdy: 10. 02. 2020, 17:27:50 »
Ač nerad, musím se zastat Petra. Poměrně mi v různých diskuzích vadí, že tam zpravidla píšou lidé, kteří musí mít názor na vše, ale přidaná hodnota nula.

Psal jsem na serverech iinfo i nesouhlasné komentáře, ale protože jsem se rozepsal a vysvětlil, podložil fakty, tak mi to nikdy nebylo smazáno.

Osobně, když píšu někam komentář, tak nad tím přemýšlím. Je strašně fajn, že Petr maže různé výblitky, toď za mě.

13
Studium a uplatnění / Re:Jak a kdy se zeptat na plat
« kdy: 10. 02. 2020, 17:22:48 »
ano, udělal bych to podobně. Pokud se mi do firmy nechce jít na pohovor, tak jim napíšu, že bysme mohli mít 15 minut přeběžný telefonický screening, jestli to má vůbec pro obě strany smysl. U lepších firem je toto standard.

14
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 06. 02. 2020, 13:51:40 »
Uplatnění elektra a porovnání platů s IT:
IT točící se kolem bouchačů Javy a Pythonu já osobně považuju za poptávkovou bublinu. Třeba mám pravdu, bublina praskne a bude poptávka po nedostatkových lidí jako jsou vývojářu v elektru...a třeba ne.
...
většina disciplín v IT, které prostě časem zastarávají, takže se vzdělávate do konce profesního života. V elektru po ukončeném vzdělání se dál vzděláváte taky, ale ne tolik intenzivně jako v IT, kde se například takový programátor každým rokem učí novej framework...
...
Pro IT a elektro platí, že pokud vás to nebaví a chcete to dělat jenom kvůli prachům, vyhoříte...

Poptávková bublina :) To už slyším asi 15 let, kdy platy jen rostou.

K vzdělávání, ano, nebudu popírat, v IT je třeba se vzdělávat, jinak člověk padá v hiearchii dolů. Hodně firem to podporuje, v rámci různých internetových kurzů stačí dlouhodobě věnovat vzdělávání hodinu denně, firmy to zaplatí, není třeba to dělat ve svém volném čase.

Co se týká finanční motivace, a vůbec toho co člověka baví, k tomu asi tolik, když člověk získá potřebné dovednosti, baví ho ledascos. Tím chci říct, když to neumíte, nebude vás to bavit, když se to naučíte, začne vás to bavit, protože budete kompetentní.

Vzhledem k tomu, kolikrát jsem se v IT učil nové věci, které mi zpočátku nešly, nebavili mě, a když jsem se je naučil, tak mě to začalo bavit, tak vím o čem mluvím.

Finanční motivace je velmi dobrá věc, když je člověk na tropickém ostrově v bungalovu a cáchá se u moře v parnu, nebo je ubytovaný v luxusním hotelu v ČR, tak mu to dojde ;)

15
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 06. 02. 2020, 00:51:07 »
Ge Bu: no tak toho strašně lituji, že teď v IT dělám pro mezinárodní firmu se služebkami po světě, prací z domova, s možností postupu a případně práce kdekoliv na světě, přičemž jsem mohl dělat elektro Hellu Mohelnice ;)

Člověče prober se, neměl by taky dělat kariéru ve FoxConnu v Číně?

Stran: [1] 2 3 ... 7