reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - greenlinuxguru

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
/dev/null / Re:Jak se nacenit?
« kdy: 17. 10. 2019, 21:10:49 »
Kdybys někdy byl na VŠ nebo aspoň neodpadní SŠ, tak bys věděl, jak hodnocení funguje. Nepřekvapivě dobří studenti mívají dobré známky a lemplové špatné.

Byl jsem na střední škole, která si říkala výběrová, z předešlého ročníku z 20 lidí odmaturoval 1, množství lidí co odpadlo bylo obrovské.

No,... Dneska potkávám spolužáka s tím průměrem do 1.2 v Mironetu, a já, kterej jsem měl průměr tak 3 beru možná tak 3x tolik co on a dělám pro mezinárodní firmu.

Nejvíc úsměvné je, že on na té střední škole se fakt snažil, dokázal učitelům lézt dobře do zadku, tehdy já skoro propadal z angličtiny. No jo, jenomže já se po střední přestěhoval do Londýna, naučil se plynně anglicky, prošel si pár zajímavých prací, a dneska po 15 letech jsme úplně někde jinde, protože on je prostě línej, jen dokázal na střední lézt tím správným otvorem k učitelům, zatímco já jsem učitelům dával najevo, že to je lůza, a proto mi skoro dávali horší známky než co jsem si zasloužil.

To, že ti učitelé byly lůza, to si myslím i po 15 letech. Který technik půjde dělat za učitelský plat, když může násobek vydělat v komerční sféře???

2
Vývoj / Re:Python - šíře nasazení
« kdy: 01. 10. 2019, 14:04:05 »
Tak ono vubec desktopove aplikace se moc dnes nedistribuuji, vyjimku tvori predevsim editory videa a fotek na win a mac, a tam opravdu asi python moc nevyuzijes.

Na druhou stranu, kdyz budes programovat treba informacni kiosek, tak se to vyuziti pythonu hodi, nebo pripadne nejake korporatni aplikace, kde mas cele prostredi pod kontrolou.

Jestli te spise zajima vyuziti pythonu, tak treba v DevOps se pouziva hojne... Kdyz potrebujes naskriptovat spravu serveru, udelat modul do Ansible, napsat lambda funkci, atd... Na to je to snad nejlepsi jazyk. Taky web scrapping atd... Vyuziti je spousta, ale spise pises aplikace pro 5 lidi v Pythonu nez pro 5 milionu, na to to neni dobry jazyk. Vyhoda Pythonu je prave v tom prototypovani.

3
/dev/null / Re:Jak se nacenit?
« kdy: 29. 09. 2019, 16:26:39 »
Spise si udelej strategii, ja kdyz zacinal, tak jsem v jedne firme pracoval a soubezne jsem si hledal lepsi job, trvalo to cca. pul roku, a za pul roku jsem bral 2x tolik.

Tyhle prvni firmy co berou totalni lamy vetsinou nebyvaj dobre. Chce to menit firmy, neni lepsi strategie.

Proste i kdyby rekl tech 150 kc hodina, tak mu na to kyvni, mozna zkus o 20% vic, a chod na pohovory jinam, kde si reknes 2x tolik. Pokud je to mini placena staz, tak ji nedelej 8 hodin denne, ale treba jen 6 a zbytek zkus jine firmy, uvidis.

4
Studium a uplatnění / Re:Kde hledat IT melouchy
« kdy: 21. 09. 2019, 16:50:55 »
Ahoj,

potřeboval bych si vedle mého zaměstnání ještě něco přivydělat bokem.

Otázka zní kde hledat?

Povoláním jsem Linux/Network Admin, ale za těch 15 let jsem už vyzkoušel ledacos.
Základní grafické práce, dtp, tvorba webových stránek atp. nejsou problém.

Žiju dlouhodobě v Německu takže NJ a AJ jsou bez problémů.

Děkuju za tipy a podněty.

Taky jsem zkoušel, přijde mi to celé nesmyslné. Více logiky dává se hodně soustředit na svůj obor a vydělat v něm více. Problém obecně IT brigád je v tom, že často strašně moc času zabere se dostat do celé problematiky, z logiky věci na brigády dávají lidi pak projekty, které jsou hodně podřadné a na nich by člověk kolikrát vydělal skoro míň než když půjde někomu tahat elektřinu.

Pro spoustu lidí v oboru, co maj průmky a čvut mi přijde skoro lepší se soustředit na to tahat onu elektriku, na což maj školu a praxi někdo napíše, než po nocích bastlit za drobné věci co udělá ind levněji.

5
Server / Re:Server v datacentru - virtualizovaný firewall
« kdy: 21. 09. 2019, 16:45:15 »
V kanceláři máme server se třemi virtuálními stroji (db, mail, www), je připojen za HW firewallem. Nyní bych chtěl tento server dát do serverhousingu. Je nesmysl nainstalovat firewall jako jeden virtuální stroj přímo na tento server?

Server má čtyři síťová rozhraní, jedno s veřejnou IP bych použil jako WAN, druhé jako LAN. Administrace hostitele by byla pouze z LAN rozhraní.

Nebo je lepší na každém virtuálním stroji nastavit firewall individuálně a přidělit každému virtuálnímu stroji zvláštní IP adresu.

 

Používali jsme to, jak už tu bylo uvedeno, je třeba dbát i na nějaký recovery přístup, ale i to je řešitelné.

6
Studium a uplatnění / Re:Práce v NIC.CZ
« kdy: 27. 08. 2019, 19:39:53 »
taky mi nabízeli práci, v linuxu, jako platem a benefity se bohužel dostávají na takový průměr, možná horší průměr komerční sféry.
Průměr je ještě dobrý. Vždyť pokud je plat omezený zespoda, pak většina lidí musí už z principu brát podprůměr.
Za zajímavou a příjemnou práci se často nedávají těžké prachy ani v té komerční sféře. To spíš za něco, co by za levno nikdo dělat nechtěl.

to si úplně nemyslím, vždy když změním práci, tak v žebříčku trošku postoupím, často zároveň zajímavostí práce i finančně. To by pak nejzajímavější práce musel být securiťák na pobočce v bance :)

7
Odkladiště / Re:Jak zdrhnout z IT?
« kdy: 27. 08. 2019, 15:14:04 »
Bratranec je drevorubec.

Tak tohle co jsi řekl je přesně TO co mě totálně se re na moji práci. Celý život jsem se jenom učil a vydával svoji duševní energii na získání nějakého nového skillu, a teď mám tvl nadváhu a z práce dojdu domu duševně vysáty.

No, jen počkej, až tomu bratranci bude 40. On člověk nemládne a lézt na stromy bude těžší a těžší. A do důchodu daleko. To je obecně problém těchhle řemeslných profesí. Šikovný řemeslník si vydělá docela dobře, asi ne jak špičkový programátor, ale žít se s tím dá :) Jenže tělo začne časem odcházet. Třeba takový plynař nebo instalatér na tom je ještě dobře, ale zedníci, pokrývači, ti to mají blbé. A rizikové kácení bych viděl ve stejné kategorii.

No jemu je 40 letos a zatim splha jak veverka  :). Ale je pravda, ze do 65 to asi delat nebude.

Je fakt, že tohle v IT není problém, člověk to de fakto může dělat i v 70ti. Sice dnešní top technologie v té době budou na úrovni Cobolu dnes, ale co, lidi s Cobolem fakt nemaj problém najít práci, navíc u Cobolu je známo, že o padesátnících se říká, že je to mladá krev ;)

8
Odkladiště / Re:Jak zdrhnout z IT?
« kdy: 27. 08. 2019, 10:55:19 »
Tak tohle co jsi řekl je přesně TO co mě totálně se re na moji práci. Celý život jsem se jenom učil a vydával svoji duševní energii na získání nějakého nového skillu, a teď mám tvl nadváhu a z práce dojdu domu duševně vysáty. V mezičase vídám kolem sebe lidi, co věnovali energii do něčeho normálnější ho a mají se financne stejně jako ja. Jestli vůbec budu mít děti, tak si dám záležet na tom, aby je nezpracovali ve škole, protože mi přijde že člověk nakonec v životě dojde dál, když nedělá co nechce. Děti ve škole i na střední mají ohromnou pravdu, když se jim to učení hnusi. - nabyté vědomosti v takové mire jsou totiž cloveku strašně nepřirozeně. Kolik takové nepřirozenosti člověk může pojmout, aby se ještě dál považovat za normálního? V našem oboru jsou nejlepší ti, co mají nějaký mentální disorder.

Hele, tak samozřejmě že to jde, kamarád třeba teď přechází z kancelářské práce na řemeslníka, lepší prachy, větší pohoda a tak, ale nedělal přímo v IT.

Jinak nadváha, a tak, to asi nemusí úplně být. V IT je spousta lidí, co mají skvělou postavu, prostě jim na tom záleží, ale samozřejmě tomu musí věnovat nějaký čas, když se živíš manuální prací, tak to máš jako bonus. Na druhou stranu, teď je léto, vše vypadá nádherně, ale až v zimě bude -10C a ty budeš muset pracovat, možná si na to IT ještě s radostí vzpomeneš.

Já jsem o změně z IT dlouho uvažoval, kolikrát jsem to i chtěl, ale je to vážně rozhodnutí, které musíš myslet vážně, nemá cenu to jen jakoby zkoušet, prostě musíš začít budovat kariéru od nuly, a to může nějaký ten pátek trvat. Veskerze po letech jsem si na práci v IT zvykl, a jsem spokojený, jen se to dost liší firma od firmy. Možná, že tvoje nespokojenost úplně nepramení z IT jako takového, ale ze situace ve vaší firmě, nad tím bych se dost zamyslel.

Co se týká sportu, tak to určitě doporučuji, prachů na to máš asi dost, zaplať si trenéra, začni chodit do fitka, kup si kvalitnější stravu, zhubni, dej se do kupy, věř mi, jde to i když děláš v IT.

9
Studium a uplatnění / Re:Práce v NIC.CZ
« kdy: 26. 08. 2019, 05:15:14 »
taky mi nabízeli práci, v linuxu, jako platem a benefity se bohužel dostávají na takový průměr, možná horší průměr komerční sféry.

10
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 24. 08. 2019, 15:09:48 »
Praha je uz samostatna kapitola a bude to mit i socialni dopady.

Jasně, přestěhujme celou ČR do Prahy. Holt každý prostě nemůže bydlet v Praze, asi tak. Když někdo vydělává méně, může bydlet třeba v Mostě, tam není problém koupit třípokojový byt za hubičku, a navíc Vždycky MOST :D

11
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 23. 08. 2019, 17:50:43 »
rád bych použil sprostá slova, ale asi by ti to stejně nedošlo

2. dluznici, kteri si berou uvery na samem okraji sve schopnosti je splatit - a kdyz se cokoli stane, jsou v [autocensored]

Ale vzdyt ja to reflektuju - reaguju na tvuj prispevek prave proto, ze s jeho obsahem nesouhlasim.

Můj příspěvek
Citace
Ale obecně nevidím ve 100% hypotéce problém, pokud bude nastaveno, že třeba její splátka nemůže přesáhnout obecně těch 45% příjmů domácnosti a ručíš za ní vlastní osobou. Možná bych ty procenta klidně dal i níže, že hypotéka nesmí přesáhnout třeba 35% příjmů.

Viditelně nereflektuješ co píšu

12
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 23. 08. 2019, 15:37:47 »
ČNB ty podmínky nastavila dobře, aby předešla právě tomu subprime průseru.

Víš co mě fakt hodně štve? Že tu něco rozeberu, popíšu, vyvrátím, a pak někdo napíše další příspěvek, a vůbec nezohlední to co jsem napsal a diskuze začíná od znova. Nikdy se to neposune, argumenty se nevyvrátí, znova a dokola se tvrdí stejná blbost se subprime hypotékama, přestože to popisuji výše, že se jedná o úplně jiný problém než LTV ratio a je to specifikum k US.

Navíc US na tom rozhodně vydělalo, většina peněz, která se spláchla do koše, tak to byly zahraniční investoři.

13
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 23. 08. 2019, 10:36:19 »
Stejně jako ČNB nastaví, že se musí dát 20% splátka hypotéky, pak 3% daň, a za několik let přijdou na to, že mladé rodiny vlastně nemaj kde bydlet a nenarodili se s milionem na účtu. Tohle v zahraničí běžné úplně není.

Mnohem lepší je dávat subprime hypotéky na 100 % ceny, vyšponovat cenu nemovitostí ještě výš a při následné krizi všechny ostatní okrást a banky vyplatit? Nebo jak se tohle má správně řešit? Tak jak v USA asi ne (krize 2008, detroit housing crisis…)

Hele, je to trošku komplikovanější. Situace v USA je dost odlišná, především se tam dává hypotéka na barák, když dáš bance klíče od baráku, hypotéka je splacená, i kdyby banka prodala barák za 1/2, v Evropě si ručitelem ty, jako fyzická osoba.

Druhá věc je, že hypotéky v USA byly dávány bez dokládání příjmů.

A třetí věc, že centrální banka je významným hybatelem ceny nemovitostí, tudíž by za ně měla nést trochu odpovědnosti, a ne je házet na lidi.

Ale obecně nevidím ve 100% hypotéce problém, pokud bude nastaveno, že třeba její splátka nemůže přesáhnout obecně těch 45% příjmů domácnosti a ručíš za ní vlastní osobou. Možná bych ty procenta klidně dal i níže, že hypotéka nesmí přesáhnout třeba 35% příjmů.

Našetřit 25% ceny nemovitosti (s tím, že žiješ v nájmu) + mít ještě rezervu + mít děti je fakt maso. Stejně tak nevidím důvod, proč bys u první své nemovitosti platil daň z převodu, to je český unikát.

Další věc je, že nemovitosti v ČR jsou nesmyslně drahé. Třeba v USA je průměrná cena bytu asi 260.000 USD (6 mil. Kč), pokud kupuješ první nemovitost můžeš mít 97% hypo, přičemž průměrný příjem v US je 56.000 usd ročně (108.000 Kč měsíčně).

Na tomhle je jasně vidět, že ten život v ČR je přeci jenom v mnoha ohledech složitější. Nejhorší je, že většinu ceny nemovitosti stojí právě ty opletačky s úřady a ta právní nejistota (to vše si developer musí dát do ceny). Ta samotná stavba takový problém není.

+ Díky ČNB a její politice tu hypotéky stojí značně více, než hypotéky v EU, přičemž třeba ceny nemovitostí v Praze nejsou zas tak daleko od Berlína.

14
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 23. 08. 2019, 06:55:39 »
Vidím, že se tu na některých mých tématech se mnou lidi shodnou, i když chápu náš asi dojem, že doma je nejlíp, i kdyby to byla ukrajina ;)

Jinak k těm nástřelům, chtěl jsem si koupit mobilní dům jako chatu. V zahraničí běžné, u nás prostě problém, protože nesmyslné normy, nařízení atd. Pak mi řekli jak to v ČR funguje. Prostě na stavební úřad dáš plánek mobilního domku, který normy splňuje, a postavíš domek, který je nesplňuje, ale úředník je happy a nikdy to nebude kontrolovat.

Stejně tak se u nás staví, průměr stavebního povolení je 7 let, ale cca. 30% staveb je načerno, a úřady je pak zlegalizují. Třeba Minář postavil na černo rybník a dostal pokutu tuším 20.000 Kč a stavba byla zlegalizována. Mě to sorry, přijde jako výsměch slušným a poctivým lidem, lépe řečeno zákony tu jsou nastavené tak, že když něco porušíš, tak skoro dostaneš bonbón a bábovku, a když zákon dodržíš, tak ti daj vařečkou přes prsty.

V tomhle obecném nastavení společnosti a de fakto právní nejistotě vidím problém. Stejně jako ČNB nastaví, že se musí dát 20% splátka hypotéky, pak 3% daň, a za několik let přijdou na to, že mladé rodiny vlastně nemaj kde bydlet a nenarodili se s milionem na účtu. Tohle v zahraničí běžné úplně není.

Další věc je, ano peníze jako takové tu jsou dobré, ale přístup k úvěrům díky nesmyslné ČNB, která ani neví co je to kreditní skóre, mají nesmyslná pravidla.

Atd. atd... Jako chápu, dost to tu posrali komouši, to nad čím uvažuji, jako furt, ono na tom západě je ten systém prostě vyladěnější, to je jako fakt.

Sám jsem čech, nemyslím si, že jako lidi jsme od zápaďáků nějak zásadně odlišní, zcela upřímně je mi jasné, že na černo by si ten barák postavil i amík, při našem nastavení. Nebo jinak, ten amík by to udělal ještě spíše než čech. Spíše prostě ten systém je nevyladěný, zazáplatuje se na jednom místě, a začne protékat na jiném.

Do toho ten systém, když lidi porušují zákon, tak ho zpřísníme. Máme skoro nejvíc policajtů na obyvatele (před náma je možná tak severní korea), ale policie a vůbec vymáhání práva moc nefunguje, hodně věcí tu funguje spíše na dobré slovo, spíše ještě takovej ten historickej strach čechů z komunismu něco provést, než že by reálně justice fakt fachala.

Na druhou stranu média u nás nám západ vykreslují jak Sodomu Gomoru. Německo samej migrant (což prostě není pravda), a tak. V tom Německu maj tuším milion migrantů či co, je vesměs jasné, že z milionu lidí bude někdo páchat trestnou činnost, kort když jsou to chlapi bez rodin. Obecně jsem se o tom bavil s Němcema, a nezdáli se mi tím nějak znepokojení, a když jsem byl v německu, tak co se týká migrantů, tak mi to přišlo o dost lepší než v UK, ale o UK se nemluví paradoxně, v českých novinách se moc nepíše o tom, že v UK jsou 3 miliony poláků atd.

Samozřejmě, jak to tu padlo, domov je domov. Člověk zná systém, má tu zázemí, přátele a tak. Ale nevidím důvod nebýt také kritický k ČR.

15
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 22. 08. 2019, 12:08:47 »
To že tam jezdí vlaky na sekundu přesně a policie řeší každý dopravní přestupek, není tam bordel a omezuje se kde co mi nepřijde jako dostatečný benefit, vzhledem k výši nákladů na život. Naopak se to může rychle zvrhnout, protože člověk si většinou říká jak je to super jen dokud sám nepotřebuje třeba stěhovat v neděli, nebo překročit rychlost kvůli tomu že prostě něco kriticky spěchá. Pak akorát skončíš tak že se na tebe budou dívat jako na tu přivandrovalou pakáž co tam dělá bordel.

Hele, já nejsem tak bezohlednej jako ty, v tom je mezi náma asi ten rozdíl, že prostě sousedům nedělám v neděli bordel nad hlavama a nelepím se každému v autě na zadek, jen protože mám máslo na hlavě, ale tak jsme v ČR, a tady se bezohlednost bere jako známka demokracie, ok, možná právě lidi jako ty je ten pravej důvod, proč uvažuji o změně.

Jinak co se týká nákladů, tak to jsou dvě stránky mince. Ano, v ČR je levně, ale za jakou cenu. Jsou tu snad nejvíc rovnostářské důchody v EU, s US ani neporovnávám, tam místo našich prodělečných fondů mají 401k a investují do akcií s 7% zhodnocením, o kterém se nám tu může v našich fondech jen zdát.

Zdravotní systém, ano je levný, v televizi ovšem dávali porovnání, záchody nemocnic v rakousku a německu a u nás. U nás, v některých nemocnicích netekla skoro ani teplá voda, mýdlo byl luxus, a toaleťák taky, v Rakousku tam měli několik dezinfekcí, atd. skoro ti tam zadek utírali a u toho servírovali kaviár, v porovnání v ČR.

Ono veskrze nejde jen o to, co člověk zaplatí, ale taky co za to dostane.

Stran: [1] 2 3 ... 5

reklama