reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - greenlinuxguru

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Software / Re:Automatické zálohování
« kdy: 17. 02. 2020, 20:05:01 »
Používám na to vlastní skript, který jsem uvolnil - https://github.com/koss822/misc/tree/master/Linux/Projects/usb_backup

Skript umí:
  • podporuje šifrování
  • rozdílové snapshoty přes btrfs

tak backup by byl.. ale jak se udělá restore ? Vysvětlíš pro amatéry ?  :)

velmi jednoduše, pomocí skriptu připojíš disk a v namountovaném adresáři máš data, kde si můžeš zkopírovat jednotlivé soubory nebo celou složku. V podsložkách pojmenovaných podle data (jsou to snapshoty) můžeš normálně procházet jako na běžném souborovém systému.

Celý ten skript je vlastně rsync + btrfs + snapshot + luks, akorát jsem na to udělal skript.

Dále jak tu bylo zmíněno, disk nemusí být furt připojen, točím takhle dva usb disky, které můžeš nechat třeba v práci nebo u rodičů a při cestě je prohodit.

Je to zatím nejlevnější, nejsnadnější řešení, ke kterému jsem se dostal.

2
Software / Re:Automatické zálohování
« kdy: 15. 02. 2020, 07:26:28 »
Používám na to vlastní skript, který jsem uvolnil - https://github.com/koss822/misc/tree/master/Linux/Projects/usb_backup

Skript umí:
  • podporuje šifrování
  • rozdílové snapshoty přes btrfs

3
O serveru Root.cz / Re:Diskuze
« kdy: 10. 02. 2020, 17:27:50 »
Ač nerad, musím se zastat Petra. Poměrně mi v různých diskuzích vadí, že tam zpravidla píšou lidé, kteří musí mít názor na vše, ale přidaná hodnota nula.

Psal jsem na serverech iinfo i nesouhlasné komentáře, ale protože jsem se rozepsal a vysvětlil, podložil fakty, tak mi to nikdy nebylo smazáno.

Osobně, když píšu někam komentář, tak nad tím přemýšlím. Je strašně fajn, že Petr maže různé výblitky, toď za mě.

4
Studium a uplatnění / Re:Jak a kdy se zeptat na plat
« kdy: 10. 02. 2020, 17:22:48 »
ano, udělal bych to podobně. Pokud se mi do firmy nechce jít na pohovor, tak jim napíšu, že bysme mohli mít 15 minut přeběžný telefonický screening, jestli to má vůbec pro obě strany smysl. U lepších firem je toto standard.

5
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 06. 02. 2020, 13:51:40 »
Uplatnění elektra a porovnání platů s IT:
IT točící se kolem bouchačů Javy a Pythonu já osobně považuju za poptávkovou bublinu. Třeba mám pravdu, bublina praskne a bude poptávka po nedostatkových lidí jako jsou vývojářu v elektru...a třeba ne.
...
většina disciplín v IT, které prostě časem zastarávají, takže se vzdělávate do konce profesního života. V elektru po ukončeném vzdělání se dál vzděláváte taky, ale ne tolik intenzivně jako v IT, kde se například takový programátor každým rokem učí novej framework...
...
Pro IT a elektro platí, že pokud vás to nebaví a chcete to dělat jenom kvůli prachům, vyhoříte...

Poptávková bublina :) To už slyším asi 15 let, kdy platy jen rostou.

K vzdělávání, ano, nebudu popírat, v IT je třeba se vzdělávat, jinak člověk padá v hiearchii dolů. Hodně firem to podporuje, v rámci různých internetových kurzů stačí dlouhodobě věnovat vzdělávání hodinu denně, firmy to zaplatí, není třeba to dělat ve svém volném čase.

Co se týká finanční motivace, a vůbec toho co člověka baví, k tomu asi tolik, když člověk získá potřebné dovednosti, baví ho ledascos. Tím chci říct, když to neumíte, nebude vás to bavit, když se to naučíte, začne vás to bavit, protože budete kompetentní.

Vzhledem k tomu, kolikrát jsem se v IT učil nové věci, které mi zpočátku nešly, nebavili mě, a když jsem se je naučil, tak mě to začalo bavit, tak vím o čem mluvím.

Finanční motivace je velmi dobrá věc, když je člověk na tropickém ostrově v bungalovu a cáchá se u moře v parnu, nebo je ubytovaný v luxusním hotelu v ČR, tak mu to dojde ;)

6
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 06. 02. 2020, 00:51:07 »
Ge Bu: no tak toho strašně lituji, že teď v IT dělám pro mezinárodní firmu se služebkami po světě, prací z domova, s možností postupu a případně práce kdekoliv na světě, přičemž jsem mohl dělat elektro Hellu Mohelnice ;)

Člověče prober se, neměl by taky dělat kariéru ve FoxConnu v Číně?

7
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 05. 02. 2020, 21:39:35 »
hele, já tu jazykovku za sebou mám (pomaturitní), a pracovat pro mezinárodní firmu, když člověk umí plynně anglicky je vždy mnohem lepší než pracovat pro českou firmu. Upřímně řečeno, v AJ je dostupné ohromné množství velmi kvalitních tutoriálů, literatury, kurzů, de fakto za pár korun, ne-li zdarma, ta úroveň studijních materiálů dostupných v AJ je úplně jiný level než dostupnost věcí v ČR.

Nehledě na to, že ty jazyky, ač mi nikdy nešly, tak studovat jazyky je mnohem větší pohoda než studovat techniku + samozřejmě holky, normálnější lidi + normálnější učitelé.

Co se týká vývoje elektroniky v ČR, tak jako pár lidí se tu tím zabývá, ale platově si myslím, že je na tom líp programátor nebo člověk v IT. Vím, že před lety nabízelo dobré prachy Honeywell v Brně, ale opět, byl to programátor mikrokontrolérů. Nehledě na to, že to uplatnění je prostě užší.

Problém technických škol spatřuji v tom, že české školství nedokáže zaplatit schopné lidi, není schopné financovat laby atd. Když člověk učí na střední za 40k, tak v komerci by vydělal 80k, a ano já vím ty keci poslání, atd... ale realita z mé zkušenosti je taková, že učí lidé, co se v praxi moc neuchytili, ti zbylí maj rodiny, hypotéky a velmi brzo jim dojde že státní školství pro ně není cesta.

8
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 05. 02. 2020, 17:09:33 »
Upřímně, mého času na průmyslovce lituji, byly to protrpěné 4 roky úplně zbytečně, látka velmi těžká, naprosto nesouvisející s IT, v praxi nevyužitelná - vývoj elektro se dnes dělá spíše v Asii, u nás má možná větší smysl učňák na elektrikáře než navrhování PCB, a učitelé strašní, totální odpad, někteří i smrděli.

Zpětně bych na průmyslovku nešel, a vybral bych si třeba ekonomku a IT se učil na vlastní pěst. Možná, dneska bych úplně nejvíc přednost dal jazykovému gymplu, protože ty jazyky je opravdu jediná smysluplná věc.

Jako je to jen můj osobní názor, že jde pouze o to nejsnadněji získat oficiální papír, a volný čas využít k samostudiu, které člověku opravdu dá mnohem více.

9
Server / Re:Ansible - neco jako sublist
« kdy: 29. 01. 2020, 20:11:17 »
řešil jsem něco podobného, dá se napsat vlastní lookup plugin v pythonu

10
Windows a jiné systémy / Re:Uspání virtuálního PC
« kdy: 07. 01. 2020, 12:55:56 »
Funguje to běžně, běžně uspávám laptop se zapnutým VirtualBoxem, po otevření víka vše funguje v pohodě.

Nevidím důvod proč by to nemělo fungovat, procesor se normálně zastaví, do RAM jde dále šťáva, ... U hibernace podobně s tím, že RAM se uloží na disk.

11
Jinak neschopnost doložit pracovní historii a její příjmovou stránku je dost značným znakem lehkovážného počínání dané osoby v případě zaměstance. Protože pokud se jednoho dne stane, že se dostaneš do věku, že budeš chtít státní důchod nebo i jen podporu v nezaměstnanosti, tak se  občas někomu stane, že sociálka řekne - sorry, ale dost dat nám chybí, takže doložte svoji pracovní historii a příjmy XXX let zpět.

Hele ne, eviduje si to sociálka sama, na požádání ti dá kopii. Na úřadu práce stačí poslední zaměstnání, pokud je dostatečně dlouhé a dá ti alespoň rok, tak to stačí, případně součet zaměstnání pro potřebnou dobu.

Mezi náma, ne každý je ve dvaceti, nebo do třiceti nějak zvlášť odpovědný, je to dost dáno i rodiným zázemím, prostě ne každý má totálně funkční rodinu a skvělé vzory, a tak si na spoustu věcí musí přijít sám, takže ten přístup k životu se dostává do kolejí teprve později, kdy už si člověk vše organizuje sám.

Na druhou stranu, lidi, co jsme se letos pokusili nabrat, tak 70% neprošlo ani přes pohovor u psychologa na takové minimum, aby mohli mít samostatné právo jít na oběd v Dukovanech/Temelínu. :-(

Psychologické pohovory, to je věc co letěla v IT 10+ let zpět, na pár jsem byl. Otázky tam byly zcela nemístné, myslím že pokud je součástí pohovoru psychologický dotazník, který se ptá na sexuální chování, je to spíše na nahlášení na příslušné úřady, do toho zaměstnavateli opravdu nic není.

Obecně problém psychologů vnímám v tom, že to jsou velmi často emočně založení lidé (většina), a tak výsledky mnohých testů, které jsou dělány na míru emočně založeným lidem nemusí moc dobře fungovat pro jiné osobnostní druhy. Hodně emočně založený člověk ti je schopný říct, že starost o starší je pro něj priorita, a pak si druhý den od babičky půjčit na auto s tím, že jí to neplánuje splatit, a nevidí v tom konflikt.

Analytický člověk s nižším sebevědomím co se za babičkou ukáže jednou za měsíc, to může vnímat tak, že pro něj starost o starší není priorita a vyčítat si to.

No a pak je v testu "je pro vás starost o starší priorita?". A člověk co si půjčí nevratnou půjčku od babičky na auto napíše "ano, je to pro mě priorita" a člověk co navštíví babičku jednou za měsíc napíše "ne, není to pro mě priorita". Znám dost emočně a analyticky založených lidí, abych věděl moc dobře, že emočně založení lidé se většinou vidí mnohem lépe než analytičtí co mají nižší sebevědomí, a psychologové to často žerou, že jo... Takže tyhle testy bývají dost pochybné.

12
Pekny teda, takze kdyz nekomu je 31 let a delal treba 24 praci, muze A - jit do toho a nebo B radsi zdrhat pac to ani nedolozi a zvlast potom co se stehoval nekde ruzne  ;D
Me prislo ze cim vic je nekde prace tim se bere min  :( Tudiz bych tomu i takto veril, udelam klidne Prisne Tajne, a pak me mozna i po roce zrusi misto :D

Kazdopadne jsem to chtel vedet od zkusenejsich, nebot jak rikam znelo to jak zde zminene Tesco Club Card :D
Proste nezavisle potkas pana a ten ti povi... co mas za problem? V StB jsi byl? Komunistickej strane? No tak vidiiis, prece dolozis, pokejves hlavou a mas proverku T a plat jako zakladni IT 50 000kc fakt nic to neni  ;)

Hele pokud do 31 let stihneš 24 zaměstnání, tak jsi fakt borec. Řekněme, že dokončíš střední a jdeš hned pracovat, to máš skoro 2-3 změny práce ročně v průměru. Ale ono bohatě stačí, když měníš práci jednou ročně, dolož všechny smlouvy, výstupáky, pásky za posledních 7 let, když jsi měnil práci jednou ročně.

Stejně tak dokládání jak udáváš najemních smluv apod... Jako ten background check je v různých firmách různý, ale rozhodně je to věc, která dokáže odradit.

Moje osobní zkušenost, přesně jak uvádíš, děláš víc, bereš míň. Často si lidi myslí, že když děláš nebezpečnou, stresující, náročnou nebo třeba reprezentativní pozici, že to automaticky je placeno líp, kdyby to tak bylo, nejvíc berou policajti, hasiči a hostesky.

Naopak je to často o tom, že děláš něco, po čem je poptávka, zejména v IT. Letí nějaká technologie, tak se jí naučíš a jdeš vydělávat, děláš admina, teď letí OpenShift nebo Kubernetes, tak si uděláš kurz a jdeš se tím živit, v první práci prachy průměr, za 2 roky bereš 2x tolik jako senior člověk na danou technologii, kterou tolik lidí neumí.

Třeba když jsem před půl rokem hledal práci, tak všichni sháněli Kubernetes, byla po tom obrovská poptávka. Nebo hodně letí Javascript, naopak Linux je spíše na ústupu, a i když jsi hodně dobrej v Linuxu, tak to není až tak ceněný skill.

Stejně tak před 15-20 lety letěli sítě, měl jsi Cisco certifikaci, byl jsi bůh. Paradoxně Cisco je dneska hodně okrajový obor, jako začátečník to není moc výnosné, na druhou stranu, když se v tom staneš extrémní senior - třeba po 5 letech usilovného studování a práce, tak to může být tím, jak je to okrajové, a ty certifikace co máš ty bude mít v ČR 10 lidí, tak to může být velmi výnosná a jednoduchá práce.

Paradoxně stát se velkým expertem v něčem jako fakt masově rozšířeným (Linux) může být poměrně problém.

Moje doporučení, pokud nechceš na pozici zestárnout, uvažuj o profesní kariéře, ne o jedné firmě. Být fixovaný na jednu firmu, jeden stát je poměrně riskantní krok. Osobně bych řekl, že ideální je být fixovaný na jednu firmu jako její konzultant, typicky konzultant Cisco, RedHat apod. Zaplatíš si on-line školení, uděláš 2 větší certifikace za rok (náklad 10.000 Kč ročně) a za 5 let jsi certifikovaný expert a 50.000 Kč měsíčně budeš brát jako sranda prachy.

13
To ani neznam  ::)
Napsal bys jak takovej background check probiha? Ci mel jsi nejake pak s tim jen problemy vs x dokladani papiru? :)
Muj nazor je ze ten zamestnavatel casto nerekne jak byl puvodni pracovnik super, spis ho pomluvi uz jen proto ze treba skoncil ze se mu tam neco nelibilo. Rekne to jen ten mozna to dobry, kde ma clovek znamosti ale jen tam skoncil.

Hele zaměstnavatelé kupodivu moc nepomlouvaj, oni se docela bojej, že by se jim to mohlo vymstít a veskrze tím nic nezískaj. Pokud tvůj zaměstnavatel nebude nějaká malá firma, nebo tam nezpronevěříš miliony, tak moc nepočítej s tím, že by tě pomlouvali.

A background check je hlavně o dokládání spousty papírů, a to zejména, pokud jsi měl hodně zaměstnavatelů může být dost opruz. Teď už zaměstnavatele tolik neměním, ale bývaly doby, kdy jsem to docela měnil, a pak to dokládat byla smrt.

Jako jak jsem psal, jsou firmy, co prostě chtěj mít ze zaměstnancem "VZTAH", ale jak říkám, na výplatní pásce to nepoznáš. To, že jsi věrnej, loajální, tvrdě pracující a spolehlivej rozhodně neznamená, že bereš víc...

14
Jak nechces? Pokud nejsi programator ci teda na vyssi pozici, ale budes nekde ve firme jako ten "Ajtak", proste podpora tak tam bezne zakazujes a povolujes ucty, zakazujes flashky do PC, respektive omezujes nejaky sw. Jako myslis tu zodpovednost? Ze bys treba omylem ci nekdo z kolegu povolil nekde flash a to by nasledne bylo zneuzito nejakym z useru? :)

Nechci, aby se mi v mém počítači někdo takto hrabal a něco mi tam zakazoval. Jako ano, jsou firmy, které se hodně montují do počítačů svých uživatelů, ale taky jsou firmy, které uživatele tolik nesvazují.

Jinak ano, nejsem běžný admin, a ani nechci, aby si každý ode mě otíral boty, to radši na sobě budu makat, než toto.

15
Obecně, tyhle věci se nevyplatí, měl jsem prověrku na důvěrné, nebylo to moc náročné, ale všechno to papírování se zaměstnavatelem.

Taky mi jednou nějaký zaměstnavatel dělal "background check", upřímně řečeno, už ani do toho bych nešel, veskrze se vždy dá sehnat práce minimálně za stejné peníze, kde takové požadavky nejsou.

Pokud zaměstnavatel chce víc než doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, dvě reference a zápočťák, nech se milostivě kopne do patřičných míst a nechodí za mnou.

Nedávno jsem měl zase jednu zvláštní nabídku - spolupráce s tajnými službami, či co. Ne, ne, a už z principu ne. Vtipné bylo jak mi říkali "vy nechcete dělat background check, určitě něco skrýváte" a já: "mě je vcelku jedno co si myslíte, ale já z principu nechci mít přístup k žádným důvěrným datům", například i kvůli tomu, že software na počítači bývá často značně omezen, bývají zakázány flash, apod... Prostě osobně s těmito věcmi nechci mít vůbec nic společného, ať už třeba kvůli možnosti práci z domova a využívání laptopu i pro osobní účely, a rozhodně zde zveřejněná mzda mi nepřijde jako terno.

Je potřeba si zvážit trochu osobní filozofii, pokud člověk chce dělat pro stát, počítá se s tím, že je tak trošku konzerva a na pozici bude 30 let. Já osobně mám filozofii svobody a chci mít možnost se stěhovat po EU a měnit zaměstnavatele podle možností i přecházet podle technologií, protože mám tuto filozofii, tak je pro mě úplně bezvýznamné takto uvažovat, spíše se přikláním i k možnosti práci na IČO než se někde vázat, ale každý jsme rozdílný.

A co se týká školení, nenech se vysmát. Dneska se školí přes internet, a i ty nejdražší školení přes net nepřijdou na víc než na 1.000 Kč / měsíčně + nižší tisíce certifikace. Stejně opravdu pořádné školení na ceněné technologie v češtině není, a on-site kurzy jsou často totálně zbytečně předražené se stejným, ne-li horším výsledkem než on-line školení. To co se lze naučit on-line za 5.000 Kč, kde větším limitem než investované prostředky je tvůj čas a vůle, tak on-site se naučíš za 100.000 Kč.

Jak říkám, já jsem svobodomyslný ajťák, co maká i učí se z domova, nikam nemusím chodit a neměnil bych. Samozřejmě někdo si třeba chce obléct kravatu a jít na on-site školení a dávat si tam kafíčko, a pak se kopat do zadku v kanclu, je spousta lidí kterým to vyhovuje, jen já tam nepatřím, a proto bych do nějakého složitého prověřování z principu nešel.

Stran: [1] 2 3 ... 6

reklama