reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - greenlinuxguru

Stran: [1] 2 3 4
1
Studium a uplatnění / Re:Práce v NIC.CZ
« kdy: Dnes v 05:15:14 »
taky mi nabízeli práci, v linuxu, jako platem a benefity se bohužel dostávají na takový průměr, možná horší průměr komerční sféry.

2
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 24. 08. 2019, 15:09:48 »
Praha je uz samostatna kapitola a bude to mit i socialni dopady.

Jasně, přestěhujme celou ČR do Prahy. Holt každý prostě nemůže bydlet v Praze, asi tak. Když někdo vydělává méně, může bydlet třeba v Mostě, tam není problém koupit třípokojový byt za hubičku, a navíc Vždycky MOST :D

3
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 23. 08. 2019, 17:50:43 »
rád bych použil sprostá slova, ale asi by ti to stejně nedošlo

2. dluznici, kteri si berou uvery na samem okraji sve schopnosti je splatit - a kdyz se cokoli stane, jsou v [autocensored]

Ale vzdyt ja to reflektuju - reaguju na tvuj prispevek prave proto, ze s jeho obsahem nesouhlasim.

Můj příspěvek
Citace
Ale obecně nevidím ve 100% hypotéce problém, pokud bude nastaveno, že třeba její splátka nemůže přesáhnout obecně těch 45% příjmů domácnosti a ručíš za ní vlastní osobou. Možná bych ty procenta klidně dal i níže, že hypotéka nesmí přesáhnout třeba 35% příjmů.

Viditelně nereflektuješ co píšu

4
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 23. 08. 2019, 15:37:47 »
ČNB ty podmínky nastavila dobře, aby předešla právě tomu subprime průseru.

Víš co mě fakt hodně štve? Že tu něco rozeberu, popíšu, vyvrátím, a pak někdo napíše další příspěvek, a vůbec nezohlední to co jsem napsal a diskuze začíná od znova. Nikdy se to neposune, argumenty se nevyvrátí, znova a dokola se tvrdí stejná blbost se subprime hypotékama, přestože to popisuji výše, že se jedná o úplně jiný problém než LTV ratio a je to specifikum k US.

Navíc US na tom rozhodně vydělalo, většina peněz, která se spláchla do koše, tak to byly zahraniční investoři.

5
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 23. 08. 2019, 10:36:19 »
Stejně jako ČNB nastaví, že se musí dát 20% splátka hypotéky, pak 3% daň, a za několik let přijdou na to, že mladé rodiny vlastně nemaj kde bydlet a nenarodili se s milionem na účtu. Tohle v zahraničí běžné úplně není.

Mnohem lepší je dávat subprime hypotéky na 100 % ceny, vyšponovat cenu nemovitostí ještě výš a při následné krizi všechny ostatní okrást a banky vyplatit? Nebo jak se tohle má správně řešit? Tak jak v USA asi ne (krize 2008, detroit housing crisis…)

Hele, je to trošku komplikovanější. Situace v USA je dost odlišná, především se tam dává hypotéka na barák, když dáš bance klíče od baráku, hypotéka je splacená, i kdyby banka prodala barák za 1/2, v Evropě si ručitelem ty, jako fyzická osoba.

Druhá věc je, že hypotéky v USA byly dávány bez dokládání příjmů.

A třetí věc, že centrální banka je významným hybatelem ceny nemovitostí, tudíž by za ně měla nést trochu odpovědnosti, a ne je házet na lidi.

Ale obecně nevidím ve 100% hypotéce problém, pokud bude nastaveno, že třeba její splátka nemůže přesáhnout obecně těch 45% příjmů domácnosti a ručíš za ní vlastní osobou. Možná bych ty procenta klidně dal i níže, že hypotéka nesmí přesáhnout třeba 35% příjmů.

Našetřit 25% ceny nemovitosti (s tím, že žiješ v nájmu) + mít ještě rezervu + mít děti je fakt maso. Stejně tak nevidím důvod, proč bys u první své nemovitosti platil daň z převodu, to je český unikát.

Další věc je, že nemovitosti v ČR jsou nesmyslně drahé. Třeba v USA je průměrná cena bytu asi 260.000 USD (6 mil. Kč), pokud kupuješ první nemovitost můžeš mít 97% hypo, přičemž průměrný příjem v US je 56.000 usd ročně (108.000 Kč měsíčně).

Na tomhle je jasně vidět, že ten život v ČR je přeci jenom v mnoha ohledech složitější. Nejhorší je, že většinu ceny nemovitosti stojí právě ty opletačky s úřady a ta právní nejistota (to vše si developer musí dát do ceny). Ta samotná stavba takový problém není.

+ Díky ČNB a její politice tu hypotéky stojí značně více, než hypotéky v EU, přičemž třeba ceny nemovitostí v Praze nejsou zas tak daleko od Berlína.

6
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 23. 08. 2019, 06:55:39 »
Vidím, že se tu na některých mých tématech se mnou lidi shodnou, i když chápu náš asi dojem, že doma je nejlíp, i kdyby to byla ukrajina ;)

Jinak k těm nástřelům, chtěl jsem si koupit mobilní dům jako chatu. V zahraničí běžné, u nás prostě problém, protože nesmyslné normy, nařízení atd. Pak mi řekli jak to v ČR funguje. Prostě na stavební úřad dáš plánek mobilního domku, který normy splňuje, a postavíš domek, který je nesplňuje, ale úředník je happy a nikdy to nebude kontrolovat.

Stejně tak se u nás staví, průměr stavebního povolení je 7 let, ale cca. 30% staveb je načerno, a úřady je pak zlegalizují. Třeba Minář postavil na černo rybník a dostal pokutu tuším 20.000 Kč a stavba byla zlegalizována. Mě to sorry, přijde jako výsměch slušným a poctivým lidem, lépe řečeno zákony tu jsou nastavené tak, že když něco porušíš, tak skoro dostaneš bonbón a bábovku, a když zákon dodržíš, tak ti daj vařečkou přes prsty.

V tomhle obecném nastavení společnosti a de fakto právní nejistotě vidím problém. Stejně jako ČNB nastaví, že se musí dát 20% splátka hypotéky, pak 3% daň, a za několik let přijdou na to, že mladé rodiny vlastně nemaj kde bydlet a nenarodili se s milionem na účtu. Tohle v zahraničí běžné úplně není.

Další věc je, ano peníze jako takové tu jsou dobré, ale přístup k úvěrům díky nesmyslné ČNB, která ani neví co je to kreditní skóre, mají nesmyslná pravidla.

Atd. atd... Jako chápu, dost to tu posrali komouši, to nad čím uvažuji, jako furt, ono na tom západě je ten systém prostě vyladěnější, to je jako fakt.

Sám jsem čech, nemyslím si, že jako lidi jsme od zápaďáků nějak zásadně odlišní, zcela upřímně je mi jasné, že na černo by si ten barák postavil i amík, při našem nastavení. Nebo jinak, ten amík by to udělal ještě spíše než čech. Spíše prostě ten systém je nevyladěný, zazáplatuje se na jednom místě, a začne protékat na jiném.

Do toho ten systém, když lidi porušují zákon, tak ho zpřísníme. Máme skoro nejvíc policajtů na obyvatele (před náma je možná tak severní korea), ale policie a vůbec vymáhání práva moc nefunguje, hodně věcí tu funguje spíše na dobré slovo, spíše ještě takovej ten historickej strach čechů z komunismu něco provést, než že by reálně justice fakt fachala.

Na druhou stranu média u nás nám západ vykreslují jak Sodomu Gomoru. Německo samej migrant (což prostě není pravda), a tak. V tom Německu maj tuším milion migrantů či co, je vesměs jasné, že z milionu lidí bude někdo páchat trestnou činnost, kort když jsou to chlapi bez rodin. Obecně jsem se o tom bavil s Němcema, a nezdáli se mi tím nějak znepokojení, a když jsem byl v německu, tak co se týká migrantů, tak mi to přišlo o dost lepší než v UK, ale o UK se nemluví paradoxně, v českých novinách se moc nepíše o tom, že v UK jsou 3 miliony poláků atd.

Samozřejmě, jak to tu padlo, domov je domov. Člověk zná systém, má tu zázemí, přátele a tak. Ale nevidím důvod nebýt také kritický k ČR.

7
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 22. 08. 2019, 12:08:47 »
To že tam jezdí vlaky na sekundu přesně a policie řeší každý dopravní přestupek, není tam bordel a omezuje se kde co mi nepřijde jako dostatečný benefit, vzhledem k výši nákladů na život. Naopak se to může rychle zvrhnout, protože člověk si většinou říká jak je to super jen dokud sám nepotřebuje třeba stěhovat v neděli, nebo překročit rychlost kvůli tomu že prostě něco kriticky spěchá. Pak akorát skončíš tak že se na tebe budou dívat jako na tu přivandrovalou pakáž co tam dělá bordel.

Hele, já nejsem tak bezohlednej jako ty, v tom je mezi náma asi ten rozdíl, že prostě sousedům nedělám v neděli bordel nad hlavama a nelepím se každému v autě na zadek, jen protože mám máslo na hlavě, ale tak jsme v ČR, a tady se bezohlednost bere jako známka demokracie, ok, možná právě lidi jako ty je ten pravej důvod, proč uvažuji o změně.

Jinak co se týká nákladů, tak to jsou dvě stránky mince. Ano, v ČR je levně, ale za jakou cenu. Jsou tu snad nejvíc rovnostářské důchody v EU, s US ani neporovnávám, tam místo našich prodělečných fondů mají 401k a investují do akcií s 7% zhodnocením, o kterém se nám tu může v našich fondech jen zdát.

Zdravotní systém, ano je levný, v televizi ovšem dávali porovnání, záchody nemocnic v rakousku a německu a u nás. U nás, v některých nemocnicích netekla skoro ani teplá voda, mýdlo byl luxus, a toaleťák taky, v Rakousku tam měli několik dezinfekcí, atd. skoro ti tam zadek utírali a u toho servírovali kaviár, v porovnání v ČR.

Ono veskrze nejde jen o to, co člověk zaplatí, ale taky co za to dostane.

8
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 15. 08. 2019, 10:38:59 »
Ziji a pracuji v Nemecku (NRW) uz ca 7 let. Obor Linux- a Sitovi- administrator. Ca. 15 let zkusenosti.

Nevim jak jinde v Nemecku, ale pokud jsi jen trochu schopny, tak v Düsseldorfu najdes praci bez problemu.

Samozrejmosti je nemcina, alespon na zakladni urovni a ochota se ji rychle naucit.
"Deutsche Leute essen Deutsche Banane." :)

Ja jsem se realne s platem dostal nejvysse na 3000 EUR cisteho mesicne. Ale urcite je mozne i vic, zalezi co, pro koho a kde to budes delat. V hrubem to bylo 4800 EUR, at mas predstavu jak vysoke jsou odvody.

Praci jsem vetsinou hledal a nasel pres StepStone.

Maly byt pro jednoho v Düsseldorfu a blizkem okoli se da sehnat i okolo 500 EUR mesicne se vsim vsudy, ale musis byt rychly. Po bydleni je velka poptavka a omezena nabidka.

Pokud by si chtel vedet konkretni jmena firem pis SZ.
No nožná bys mohl rochu víc popovídat jak práci hledáš, aby tvoje chyby nikdo neopakoval. Mít v německu s patnáctilety praxe 4800E hrubého je fakt smutné ... idkyž je fat, že pod sí´tovým administrátorem se může shovávat měnič myší.

Menic mysi nejsem. Je pravda, ze jsem se v tomhle dycky ke sve skode podcenoval a neodvazoval si rict o vic.

Praci jsem dycky hledal pres stepstone nebo monster. Pripadne jsem posilal zivotopis primo do firem.

Z mych zkusenosti:
Zprava webove farmy jedne nejmenovane televize:
FreeBSD
Ubuntu Server
Rozsahle migrace
Zavedeni managementu pomoci puppet
Automaticka instalace serveru (zlepseni instalace noveho serveru do farmy z jednoho dne na ca. 40 minut)
Performance tuning, Squid jako reverzni proxy, lighttpd
Load Balancery F5 od nejnizsi rady po vipriony. - Konfigurace, updaty, ladeni, psani jednodusich irules.
Sprava firewallu nejruznejsich znacek. Vetsinou v HA konfiguraci a na L7. (Cisco PIX, ASA, Checkpoint, Kernun, ...)
IPSec
OpenVPN
MySQL v Master-Slave replikaci.

Nebudu sem psat cely zivotopis. Za ty leta se toho nastradalo dost. Nektere znalosti uz jsou dost zastarale (Novel netware :) ). Nektere jsou novejsi. Dycky sem se ucil hlavne to, co zakaznik potreboval. Takze, kdyz uz se sprava farmy nedala zvladat manualne, nastudoval sem si od nuly puppet a zavedl ho.

Dycky sem spis kaslal na certifikace a ucil se rovnou praxi.

Kolik byste si rekli vy, kdybyste meli podobne zkusenosti?

něco podobného mám taky za sebou, ale posunul jsem se už dál... více bych se na tvém místě hnul do DevOps, ve volných chvílích bych se učil programovat v Pythonu, experimentoval s Kubernetes, AWS, prostě technologie co umíš, tím se už dneska moc vydělat nedá...

9
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 14. 08. 2019, 13:28:29 »
Ja jsem se realne s platem dostal nejvysse na 3000 EUR cisteho mesicne

drobné, za to bych fakt v německu nedělal :/

10
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 14. 08. 2019, 10:56:38 »
Jak asi vis, do te kalkulacky si musis dat kategorii do ktere patris, tedy pokud jsi singl atd., tak jsi kategorie 1 a pak ti to vyjde jinak.

Myslím, že německo vypadlo z kategorie států, ve kterých bych chtěl žít. 800 euro rozdíl jestli je člověk single nebo ženatý, s tím ať si ....

11
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 14. 08. 2019, 09:21:30 »
Jak jsi k tomu číslu došel? Najdi si nějakou kalkulačku online.
Pokud jsi svobodný, tak 80000 ročně hrubého je asi tři a půl měsíčně čistého. S 90000 --> 4000!

Hele, já to právě do kalkulačky dával - https://www.brutto-netto-rechner.info/gehalt/gross_net_calculator_germany.php

Při 90.000 eur ročně mi vyšlo 4.797 eur měsíčně čistého.

Docela mě štve, když se tu dočítám spíše drby, asi se zeptám někde jinde, tohle pro tyto informace asi není správné fórum.

12
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 14. 08. 2019, 00:32:21 »
@greenlinuxguru

------------------------------
Tzn. cca. 5.000 eur čistého.
- 1.500 eur byt
- 25x30 obědy = 750 eur
- zbylé jídlo = 15*30 = 450 eur
---------
2.300 eur kapesné

no to vlastně není tak špatné, když se na to koukám
----------------------------------------------------------------

Nevím odkud jsi ta čísla vzal, ale abys nebyl zklamaný ... ;-)

nechceš jít trolit jinam? co tvůj názor do diskuze přidává?

13
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 13. 08. 2019, 23:32:55 »
Tzn. cca. 5.000 eur čistého.
- 1.500 eur byt
- 25x30 obědy = 750 eur
- zbylé jídlo = 15*30 = 450 eur
---------
2.300 eur kapesné

no to vlastně není tak špatné, když se na to koukám

No jasne, do a z prace budes chodit na kolobezke, obleceny budes vo vreci, kadernikovi staci chodit raz za pol roka do Ciech a pivo budes pit z plechovky, tvoje fitko bude chodnik v parku a kino bude Netflix. Na konci mesiaca ti zostane mozno 500, to si budes odkladat a v lete sa pojdes pozriet niekam do Madarska.

no tak jasně že jsou další náklady, počítal jsem to základní, jídlo + bydlení, to jsou mandatorní výdaje, zbytek většinou často i na tom západě vychází lépe (spotřební věci a tak).

Posilka většinou náklad nula nula nic, 100 euro, v čechách 50 euro, nebo lépe multisport.

Já osobně jsem nenáročný, stačí mi kvalitní internet, komp, posilka, bazén, wellness, sem tam nějaká dovolená, zas tolik toho nepotřebuji.

Teď jsem byl třeba v Drážďanech v hotelovém wellness, a chtěli po mě 6 euro, to mě vyšlo levněji jak v Praze.

A k těm koloběžkám, do práce na koloběžce - ano rád. V drážďanech jsem si půjčoval Lime, všude jízdní pruhy pro kola, vlastně nejlepší způsob dopravy, člověk si to ještě užívá, upřímně řečeno bych řekl, že ta koloběžka je rychlejší jak auto, protože člověk zaparkuje přímo před místem kam jde. A mezi náma, ta koloběžka vychází dráž než MHD, ale je to zábava ;-)

14
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 13. 08. 2019, 22:44:19 »
Pokud mas ambice na to ziskat sponzora na US viza nebo dostat dobrou praci ve Svycarsku, pak i v Nemecku dostanes mnohem vyssi plat nez 60k rocne.. Obvzlast v Mnichove..

Jo, teď na to koukám, s těmi platy je asi blbost koukat se na GlassDoor, teď jsem si projel nabídky, a reálně se to pohybuje 80.000-90.000 eur.

Tzn. cca. 5.000 eur čistého.
- 1.500 eur byt
- 25x30 obědy = 750 eur
- zbylé jídlo = 15*30 = 450 eur
---------
2.300 eur kapesné

no to vlastně není tak špatné, když se na to koukám

15
Server / Re:Kam ukládata zálohy
« kdy: 13. 08. 2019, 20:22:57 »
Nepoužívám cloud, souhlasím, že nejlíp vychází glacier, ale je problematická inkrementální záloha, lépe řečeno je ještě potřeba provozovat nějaký vlastní enterprise zálohovací službu, jako třeba Bacula, která má vlastní oddělený katalog.

Já osobně zálohuji na přenosný USB disk, vychází to nejlevněji, nejsnadněji a nejbezpečněji. Ten disk si necháš v práci, u rodičů, u přítelkyně, v garáži, u bráchy, nebo někde. Mám takhle dva disky, a ty pak prohazuji.


Stran: [1] 2 3 4

reklama