Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Justas

Stran: [1] 2 3
1
Chtělo by to upřesnit vstup :  dotykové ovládání nebo myš? Stačí jen čára bez "kaligrafie" (náklon,přítlak a dokonce i azimut)

Jako vstup ideálně obojí (aby se to dalo použít na počítači i na tabletu, s telefonem bych moc nepočítal), a jasně že kaligrafie netřeba - fakt jenom primitvní náčrtek - schéma).


https://github.com/tldraw/tldraw
https://github.com/excalidraw/excalidraw

Super, díky - je to výrazně nad mýma potřebama, ale to snad nevadí :-)

2
Software / Jednoduchý grafický editor na vložení do stránek
« kdy: 22. 03. 2024, 13:31:50 »
Zdravím,
zkouším si udělat webovou aplikaci pro písemky a narazil jsem na to, že u spousty otázek je úkolem nakreslit nějaké schéma (ERD, náčrt sítě, diagramy toků, náčrtky matematických grafů, ...). K tomu by se mi hodil nějaký, klidně i absolutně primitivní, editor vložitelný do stránky. Vlastně minimální požadavek je kreslení od ruky (a možnost gumovat) a vkládání textu (klidně jednořádkové). Čili fakt žádný Photoshop :-) Jasně, dá se to udělat tak, že student to načmárá v Malování nebo GNU Paintu a přiloží jako soubor, ale to vnímám jako nouzovku, víc by se mi líbilo mít tam canvas (a mít vyřešené, jak se data z něj uloží do databáze...).
Jsem stoprocentně přesvědčený, že něco takového už určitě existuje, takže to nebudu muset tvořit od nuly, jen se mi to zatím nepodařilo najít. Mohl by mě někdo nasměrovat, prosím? Je to docela trapné, v 21. století psát písemky na papír...

3
Sítě / Re:Wifi router s uplinkem přes USB?
« kdy: 24. 08. 2023, 21:12:31 »
A proč něco přehazovat? Tu SIM necháš trvale ve stolním routeru a max. budeš stěhovat celý ten router (pokud máš tedy potřebu ho převážet).
Proč něco přehazovat? Třeba abych mohl být připojený i mimo dosah toho stolního routeru? Velká výhoda mobilního routeru je, že je mobilní a umožňuje konektivitu kamkoli se pohnu, pokud je tam slušný signál.

s OpenWRT (postupne v TP-Link 1043, TP-Link 4300, TP-Link Archer C7, Belkin RT3200) sem pouzival/pouzivam v USB zapojenej LTE Modem Huawei K5150 jako zalozni spoj, kterej se tvari "dokonce" i jako regulerni modem, takze vidim signal atd vcetne toho ze pres balik MWAN se mi na to LTE automaticky prepina uplink kdyz vypadne primarni poskytovatel a vraci zpet kdyz se nahodi...
EDIT3: tady mas za 800Kc ten TP-Link Archer C7 (asi nejlepsi/nejposlednejsi TP-Link nez presli na AX ktere u TP-Linku nejde s OpenWRT) uz s nainstalovanym OpenWRT :-)
https://pc.bazos.cz/inzerat/173086546/tp-link-archer-c7-ac1750-dual-band-openwrt.php

Dík moc, to zní hodně zajímavě, zkusím se v tom povrtat. Jasně, bude to chtít, abych se naučil něco nového, ale takový výzvám čelím(e) furt, že? A díky i za ten nápad (to zase na doma) s tím automatickým přepnutím na LTE jako záložní spojení, nad tím jsem nikdy nedumal.

4
Sítě / Re:Wifi router s uplinkem přes USB?
« kdy: 21. 08. 2023, 15:49:02 »
Díky za ten OpenWRT.
Ano, při připojení USB kabelem do počítače se tváří jako síťovka (NetworkManager ho hlásí jako LAN). Právě díky tomu mě vůbec napadlo, že by to mohlo jít.

5
Sítě / Re:Wifi router s uplinkem přes USB?
« kdy: 21. 08. 2023, 15:11:35 »
Pořizování druhého LTE routeru je přesně to, čemu se chci vyhnout - protože to znamená při příjezdu přehodit SIM z toho TP-Linku do stolního a při odjezdu zpátky.
Jasně, pokud to nepůjde jinak, tak jo - ale to už bych možná raději použil extendér(y).

6
Sítě / Wifi router s uplinkem přes USB?
« kdy: 21. 08. 2023, 14:17:32 »
Mám mobilní WiFi router TP-Link M7200 (https://www.tp-link.com/cz/home-networking/mifi/m7200/). Pro potřeby jednoho člověka super, pro víc lidí pořád v pohodě - ale když přijedeme na chalupu, narážíme na problém s dosahem, což vede k jeho permanentnímu přenášení (a tedy i hledání). Napadlo mě zkusit tam dát nějaký silnější router/AP s tím, že uplink z routeru (WAN port) bych napojil na ten TP-Link. Tím bych nemusel manipulovat se SIM kartou, takže by to bylo velice pohodlné.
Jenže se mi nedaří najít takový router či AP, který by uměl WAN přípojku přes USB. Možná mě jen nenapadá vhodný požadavek do Google. Každopádně prosím, mohl by mi někdo poradit? Nebo bude fungovat konektor USB/RJ45?
Děkuji za každou radu.

7
1. známa mezinárodní firma - poptávaná pozice System Engineer.  - realita L1 support
Když by napsali, že hledají někoho L1 support, budou se jim hlásit lidi, co reálně ani neumí zapnout počítač.

Když se na to podíváme z druhé strany tak zjistíme, že spousta kandidátů o sobě vyloženě lže, když se hlásí na pozice, pro které nemají uvedené přepoklady. Jenže ve spoustě firmách jim tohle projde, stačí si udělat CV na míru inzerátu, a při pohovoru se usmívat.

Na druhou stranu, odpovídal jsem na inzerát výslovně hledající někoho, kdo "se nebojí začít pracovat s Linuxem" a i jinak sugerující, že jde o to, nabrat (pod)juniora a vycvičit si ho. Do telefonu jsem o sobě řekl spíš o něco míň než na co se cítím, ale co přesto bylo víc než co naznačovaly požadavky. No a na osobním pohovoru bác ho - potřebujeme někoho, kdo bude jezdit po zákaznících a zcela samostatně jim řešit servery. To jsem řekl na rovinu, že si z fleku netroufám, protože spoustu věcí jsem v životě nedělal a potřeboval bych to nejdřív párkrát vidět, sáhnout si na to pod dohledem, udělat si pár poznámek a strávit pár dní na sandboxu. Nu, nedohodli jsme se.

Proč to takhle udělali? Nevím. Ale možná znali své pappenheimské a počítali s tím, že se každý uchazeč přechválí, a kdybych to udělal taky, mohl jsem mít práci. Možná měli pocit, že se přechvaluju a v reálu jsem přesně takovej "s trochou štěstí za den najdu vypínač". Škoda že jsme si nepopovídali o tom, co reálně znám, třeba by to klaplo.

8
Server / Re:Smysluplnost "aliasů" v hlavičkách To,Cc
« kdy: 29. 04. 2023, 17:43:07 »
Môže mať zmysel, ak sa meno používateľa v menu nezhoduje s tým menom. A pripadne chceš vyhľadávať. Napr. "šef" krstne.meno@firma.niekde.
Jenže on tam nebude mít napsané "Šéf", on tam bude mít napsané "Karel Vopršálek", maximálně pak "Karel Vopršálek, vedoucí oddělení zametání pod koberec".

Pro odesílatele i příjemce to má hodnotu, protože nemusí vědět, kdo je rambo@volny.cz, ale ví, kdo je František Nebojsa.
Souhlasím. Ovšem to ten Fr. Nebojsa musí mít v tom stringu napsáno "František Nebojsa" a ne "Rambo Usek".

V první řadě má být vidět email, nanávidím klienty, kteří zadání "nějakého stringu" pod který se pak email schová, vyžadují.
Částečně souhlasím - chci vidět obojí, string i e-mail.

9
Studium a uplatnění / Re:Plat programátora
« kdy: 29. 04. 2023, 17:24:30 »
Na začátku se objevily podezření, že jde o HR anketu. Já jsem strašně rád, že se tady ta otázka objevila, a dokud se debata nestrhla úplně jinam, byla pro mě hodně přínosná.
Strávil jsem třicet let v armádě - začal jsem jako ajťák, ale postupem času mě kariéra vedla spíš od IT pryč k obecnější spojařině a plánování podpory operací. Jenže když jsem si pak uvědomil, že už nechci bejt "víkendovej táta", co v pátek večer přijede a v noci z neděle na pondělí zmizí, zjistil jsem, že jediný způsob, jak toho dosáhnout, je s armádou seknout. (Ty máš domluvený místo nedaleko svého bydliště? Ale my tě nepustíme, jestli chceš odsud, jedině do civilu.) Jenže co teď? Co vlastně umím? Zbyly mi ještě nějaké znalosti/zkušenosti? V jaké oblasti na sobě zamakat (to naštěstí umím), abych slušně uživil rodinu?
A jak jsem si připravoval, jak se zeptat, objevil se tady tenhle dotaz. Za mě super, moc za něj děkuju, a děkuju i těm, kdo na něj odpovídali.

Co musí podle vás splňovat slušný programátor?
- https://roadmap.sh/

Super, tohle je přesně to, co jsem potřeboval! Strašně moc děkuju. Jasně, nejdřív musím dohnat ten vlak, co mi třicet let ujížděl - ale tahle roadmapa mi přesně popisuje nejen kam se dostat, ale i kudy.

A vím, že nejsem jediný, kdo vlastně na starý kolena mění obor. Vy, kdo jste celý život v oboru, znáte o něm všechno, a tak vás takovéhle dotazy vykolejí a hledáte podraz. Jenže pro mě je to o tom, jestli se někde zasekám jako "ten, co umí opravit pavrpojnt" nebo jestli budu dělat něco, co mě bude bavit i živit.
Vy víte, v čem jste dobří, kde vás tlačí bota - ale já jsem zvyklý na to, že vlastně se pořád učím nové věci a mám pocit, že nic neumím. Ale je to pravda? Potkal jsem spoustu lidí, kteří byli mistři světa - ale přesně do okamžiku, kdy měli něco udělat. A potkal jsem i lidi, kteří "o tom něco málo věděli" a všichni okolo stáli s otevřenejma pusama. I proto je pro mě tahle diskuse, nebo spíš její začátek, hodně užitečný. Vidět, co by vlastně měl znát někdo, kdo chce nějaký plat (nebo naopak - o jaký plat si můžu říct s tím, co umím).

Takže ještě jednou - díky moc za diskusi.

10
Vývoj / Re:Maximalna dlzka Emailu pri registracii...
« kdy: 13. 02. 2023, 10:12:05 »
Zkuste se, když vyvíjíte zamyslet - co tím chcete získat, je to, co se snažíte řešit, opravdu objektivní problém? Nebo se vám "jenom nezdál něčí email"?

Nebo ta délka někde dělala nějaký problém?

Tohle bych doporučil vytisknout velkými písmeny a jako trest za porušení vytesat do kamene. Pokud něco tvořím, přemýšlím především o tom, kterým omezením uživatele se opravdu nedokážu (z hlediska cena/efekt) vyhnout. Abych si přidělával práci s tím, že budu komplikovat život uživatelům - no, v životě jsem udělal spoustu hovadin, ale tohle asi ne.

Přesně jak tu píše spousta lidí - pokud nemáte extra důvod, použijte pro validaci e-mailu knihovní funkci a nevymýšlejte kolo. A když už, tak ho aspoň nedělejte hranaté, protože kulaté se vám zdá zbytečné.

11
Software / Re:Logování hesla hotspotu
« kdy: 08. 11. 2019, 14:14:56 »
Zaroven aby jsi mohl utok provest, musis byt "silnejsi" vuci klientovy (vetsi vysilaci vykon/byt blize). Dale pak to neni jen o SSID, ale musis podvrhnout i MAC adresu (/BSSID), jinak se Ti klient nepripoji (ikdyby jsi nazev mel stejny, z pohledu klienta jsou to dve rozdilna AP).

Nesouhlasím; nikdo a nic mi nebrání postavit se někam, kde ta napadaná síť není, ale kde se dá předpokládat přítomnost někoho, kdo ji zná. Např. ve školní jídelně spustit wifi s SSID školní knihovny. Zažil jsem podobný pokus, když jsem v letadle hodinu po vzletu objevil WiFi s SSID shodnou s freewifi odletového letiště (tam pochopitelně nešlo o odchyt hesel).
A když jsem nastavoval nový hotspot, dal jsem stejné přihlašovací údaje jako měl ten předchozí - a taky žádné zařízení neřvalo, že nesedí MAC AP.

12
Software / Re:Nastavení Crontab
« kdy: 06. 11. 2019, 16:12:15 »
Můžete si dovolit ten luxus, že jeden den za 28 let to bude fungovat špatně? Pokud ano, tak mě napadá řešení na 6 řádků v crontabu:
0 0 1-24 1,3,5,7,8,10,12 5 skript1
0 0 1-23 4,6,9,11 5 skript1
0 0 1-21 2 skript1
0 0 25-31 1,3,5,7,8,10,12 5 skript2
0 0 24-30 4,6,9,11 5 skript2
0 0 22-28 2 skript2

Ale jak už tu zaznělo, ten nápad pustit každý pátek a zjistit, jestli za týden je stejný měsíc, je lepší.

13
Server / Re:Online monitoring serveru zadarmo
« kdy: 10. 09. 2019, 16:35:10 »
ja myslel, ze se tu resi nejake obecne online udelatko :))  ne zblastleny scripty kamarada :)

neco taky s pouzitelnym vystupem popr grafem

Já nemyslím (myslet znamená ...), ale raději čtu zadání. A z toho žádné omezení neplynulo. Po pravdě, měl jsem dost dlouho s kamarádem puštěné právě to pingání, které jsme postupně vylepšovali. Ale potřebovali jsme vždycky primárně informaci, ZDA server jede. Graf? Proboha, na co? V tuto chvíli server jede, WWW jede, mailserver nekomunikuje - tečka. Graf mi není k ničemu. Případně "pozor, změnila se ti IP adresa a nová je 1.2.3.4".

14
Server / Re:Online monitoring serveru zadarmo
« kdy: 09. 09. 2019, 10:59:36 »
Tohle má Mikrotik v sobě, ping někam a podle výsledku poslat mail. Dej si to ke třem různým lidem a mohlo by to stačit ... nebo ne?

A nepotřebuje k tomu ani ten Mikrotik - jednoduchý bashový script hozený ke kamarádovi udělá stejnou práci :-)

15
Sítě / Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« kdy: 04. 09. 2019, 16:07:08 »
1) Vy dva berani, nebýt vašeho hádání se o to, kdo je větší (jak to nepsat zdvořile?), byla by diskuse třetinová a neztratila by se žádná významná informace. Když půjdu do obchodu a budu se ptát na bridge, dostanu půlku kanastovýho balíčku, takže budu kupovat router - ale budu ho provozovat v režimu bridge. V tomto směru je užitečné na to upozornit, ne všchny SOHO to zvládnou. To zase jo.
2) Obvykle mi doma nevadí, že při přechodu pod druhé AP se mi resetují připojení. Proč? Protože v praxi dělám to, že sedím u stolu a datlím do notesa. Pak ho sklapnu a odebéřu se tam, co i císař chodil po svých. Když už rodina buší na dveře moc vztekle, zase to zaklapnu a jdu na zahradu. A až baterka začne šilhat hlady, zase tu potvoru nesu zavřenou, líp se s ní manipuluje. Snad s výjimkou otevřeného stahování - ale to se přeci dělá ze serveru..
Uznávám ale, že např. pro tablet nebo founa to nemusí platit, ale zase - vadí mi to, že se na pár vteřin odpojí připojení? To už mi spíš vadí, když si zařízení myslí, že to ještě pořád nějak dá bez přepnutí a já koukám na točící se kolečka...

Na úvodní dotaz je odpověď jednoduchá: ano, bude to fungovat, má nás to tak docela dost :-) Nebude to tak pohodlné jako při pohybu po firmě, protože zařízení, která to dají jsou v jiné cenové kategorii než na co slyší většina manželek/přítulkyň. Super je ta zmínka o ubiquity.

3) Docela by mě zajímalo (ale to už je JINÝ případ), že má prioritizovat wifi připojení, tj. např. nejdřív zkusit 5GHz a teprve potom 2.4, nebo (toto je cynický příklad) nejdřív zkusit sousedou ultrarychlou a teprve potom moji pomalejší :-) Pochopitelně za předpokladu rozdílných SSID.

Stran: [1] 2 3