Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Justas

Stran: [1] 2 3
1
Server / Re:Smysluplnost "aliasů" v hlavičkách To,Cc
« kdy: 29. 04. 2023, 17:43:07 »
Môže mať zmysel, ak sa meno používateľa v menu nezhoduje s tým menom. A pripadne chceš vyhľadávať. Napr. "šef" krstne.meno@firma.niekde.
Jenže on tam nebude mít napsané "Šéf", on tam bude mít napsané "Karel Vopršálek", maximálně pak "Karel Vopršálek, vedoucí oddělení zametání pod koberec".

Pro odesílatele i příjemce to má hodnotu, protože nemusí vědět, kdo je rambo@volny.cz, ale ví, kdo je František Nebojsa.
Souhlasím. Ovšem to ten Fr. Nebojsa musí mít v tom stringu napsáno "František Nebojsa" a ne "Rambo Usek".

V první řadě má být vidět email, nanávidím klienty, kteří zadání "nějakého stringu" pod který se pak email schová, vyžadují.
Částečně souhlasím - chci vidět obojí, string i e-mail.

2
Studium a uplatnění / Re:Plat programátora
« kdy: 29. 04. 2023, 17:24:30 »
Na začátku se objevily podezření, že jde o HR anketu. Já jsem strašně rád, že se tady ta otázka objevila, a dokud se debata nestrhla úplně jinam, byla pro mě hodně přínosná.
Strávil jsem třicet let v armádě - začal jsem jako ajťák, ale postupem času mě kariéra vedla spíš od IT pryč k obecnější spojařině a plánování podpory operací. Jenže když jsem si pak uvědomil, že už nechci bejt "víkendovej táta", co v pátek večer přijede a v noci z neděle na pondělí zmizí, zjistil jsem, že jediný způsob, jak toho dosáhnout, je s armádou seknout. (Ty máš domluvený místo nedaleko svého bydliště? Ale my tě nepustíme, jestli chceš odsud, jedině do civilu.) Jenže co teď? Co vlastně umím? Zbyly mi ještě nějaké znalosti/zkušenosti? V jaké oblasti na sobě zamakat (to naštěstí umím), abych slušně uživil rodinu?
A jak jsem si připravoval, jak se zeptat, objevil se tady tenhle dotaz. Za mě super, moc za něj děkuju, a děkuju i těm, kdo na něj odpovídali.

Co musí podle vás splňovat slušný programátor?
- https://roadmap.sh/

Super, tohle je přesně to, co jsem potřeboval! Strašně moc děkuju. Jasně, nejdřív musím dohnat ten vlak, co mi třicet let ujížděl - ale tahle roadmapa mi přesně popisuje nejen kam se dostat, ale i kudy.

A vím, že nejsem jediný, kdo vlastně na starý kolena mění obor. Vy, kdo jste celý život v oboru, znáte o něm všechno, a tak vás takovéhle dotazy vykolejí a hledáte podraz. Jenže pro mě je to o tom, jestli se někde zasekám jako "ten, co umí opravit pavrpojnt" nebo jestli budu dělat něco, co mě bude bavit i živit.
Vy víte, v čem jste dobří, kde vás tlačí bota - ale já jsem zvyklý na to, že vlastně se pořád učím nové věci a mám pocit, že nic neumím. Ale je to pravda? Potkal jsem spoustu lidí, kteří byli mistři světa - ale přesně do okamžiku, kdy měli něco udělat. A potkal jsem i lidi, kteří "o tom něco málo věděli" a všichni okolo stáli s otevřenejma pusama. I proto je pro mě tahle diskuse, nebo spíš její začátek, hodně užitečný. Vidět, co by vlastně měl znát někdo, kdo chce nějaký plat (nebo naopak - o jaký plat si můžu říct s tím, co umím).

Takže ještě jednou - díky moc za diskusi.

3
Vývoj / Re:Maximalna dlzka Emailu pri registracii...
« kdy: 13. 02. 2023, 10:12:05 »
Zkuste se, když vyvíjíte zamyslet - co tím chcete získat, je to, co se snažíte řešit, opravdu objektivní problém? Nebo se vám "jenom nezdál něčí email"?

Nebo ta délka někde dělala nějaký problém?

Tohle bych doporučil vytisknout velkými písmeny a jako trest za porušení vytesat do kamene. Pokud něco tvořím, přemýšlím především o tom, kterým omezením uživatele se opravdu nedokážu (z hlediska cena/efekt) vyhnout. Abych si přidělával práci s tím, že budu komplikovat život uživatelům - no, v životě jsem udělal spoustu hovadin, ale tohle asi ne.

Přesně jak tu píše spousta lidí - pokud nemáte extra důvod, použijte pro validaci e-mailu knihovní funkci a nevymýšlejte kolo. A když už, tak ho aspoň nedělejte hranaté, protože kulaté se vám zdá zbytečné.

4
Software / Re:Logování hesla hotspotu
« kdy: 08. 11. 2019, 14:14:56 »
Zaroven aby jsi mohl utok provest, musis byt "silnejsi" vuci klientovy (vetsi vysilaci vykon/byt blize). Dale pak to neni jen o SSID, ale musis podvrhnout i MAC adresu (/BSSID), jinak se Ti klient nepripoji (ikdyby jsi nazev mel stejny, z pohledu klienta jsou to dve rozdilna AP).

Nesouhlasím; nikdo a nic mi nebrání postavit se někam, kde ta napadaná síť není, ale kde se dá předpokládat přítomnost někoho, kdo ji zná. Např. ve školní jídelně spustit wifi s SSID školní knihovny. Zažil jsem podobný pokus, když jsem v letadle hodinu po vzletu objevil WiFi s SSID shodnou s freewifi odletového letiště (tam pochopitelně nešlo o odchyt hesel).
A když jsem nastavoval nový hotspot, dal jsem stejné přihlašovací údaje jako měl ten předchozí - a taky žádné zařízení neřvalo, že nesedí MAC AP.

5
Software / Re:Nastavení Crontab
« kdy: 06. 11. 2019, 16:12:15 »
Můžete si dovolit ten luxus, že jeden den za 28 let to bude fungovat špatně? Pokud ano, tak mě napadá řešení na 6 řádků v crontabu:
0 0 1-24 1,3,5,7,8,10,12 5 skript1
0 0 1-23 4,6,9,11 5 skript1
0 0 1-21 2 skript1
0 0 25-31 1,3,5,7,8,10,12 5 skript2
0 0 24-30 4,6,9,11 5 skript2
0 0 22-28 2 skript2

Ale jak už tu zaznělo, ten nápad pustit každý pátek a zjistit, jestli za týden je stejný měsíc, je lepší.

6
Server / Re:Online monitoring serveru zadarmo
« kdy: 10. 09. 2019, 16:35:10 »
ja myslel, ze se tu resi nejake obecne online udelatko :))  ne zblastleny scripty kamarada :)

neco taky s pouzitelnym vystupem popr grafem

Já nemyslím (myslet znamená ...), ale raději čtu zadání. A z toho žádné omezení neplynulo. Po pravdě, měl jsem dost dlouho s kamarádem puštěné právě to pingání, které jsme postupně vylepšovali. Ale potřebovali jsme vždycky primárně informaci, ZDA server jede. Graf? Proboha, na co? V tuto chvíli server jede, WWW jede, mailserver nekomunikuje - tečka. Graf mi není k ničemu. Případně "pozor, změnila se ti IP adresa a nová je 1.2.3.4".

7
Server / Re:Online monitoring serveru zadarmo
« kdy: 09. 09. 2019, 10:59:36 »
Tohle má Mikrotik v sobě, ping někam a podle výsledku poslat mail. Dej si to ke třem různým lidem a mohlo by to stačit ... nebo ne?

A nepotřebuje k tomu ani ten Mikrotik - jednoduchý bashový script hozený ke kamarádovi udělá stejnou práci :-)

8
Sítě / Re:Spojení více Wi-Fi AP do jedné sítě
« kdy: 04. 09. 2019, 16:07:08 »
1) Vy dva berani, nebýt vašeho hádání se o to, kdo je větší (jak to nepsat zdvořile?), byla by diskuse třetinová a neztratila by se žádná významná informace. Když půjdu do obchodu a budu se ptát na bridge, dostanu půlku kanastovýho balíčku, takže budu kupovat router - ale budu ho provozovat v režimu bridge. V tomto směru je užitečné na to upozornit, ne všchny SOHO to zvládnou. To zase jo.
2) Obvykle mi doma nevadí, že při přechodu pod druhé AP se mi resetují připojení. Proč? Protože v praxi dělám to, že sedím u stolu a datlím do notesa. Pak ho sklapnu a odebéřu se tam, co i císař chodil po svých. Když už rodina buší na dveře moc vztekle, zase to zaklapnu a jdu na zahradu. A až baterka začne šilhat hlady, zase tu potvoru nesu zavřenou, líp se s ní manipuluje. Snad s výjimkou otevřeného stahování - ale to se přeci dělá ze serveru..
Uznávám ale, že např. pro tablet nebo founa to nemusí platit, ale zase - vadí mi to, že se na pár vteřin odpojí připojení? To už mi spíš vadí, když si zařízení myslí, že to ještě pořád nějak dá bez přepnutí a já koukám na točící se kolečka...

Na úvodní dotaz je odpověď jednoduchá: ano, bude to fungovat, má nás to tak docela dost :-) Nebude to tak pohodlné jako při pohybu po firmě, protože zařízení, která to dají jsou v jiné cenové kategorii než na co slyší většina manželek/přítulkyň. Super je ta zmínka o ubiquity.

3) Docela by mě zajímalo (ale to už je JINÝ případ), že má prioritizovat wifi připojení, tj. např. nejdřív zkusit 5GHz a teprve potom 2.4, nebo (toto je cynický příklad) nejdřív zkusit sousedou ultrarychlou a teprve potom moji pomalejší :-) Pochopitelně za předpokladu rozdílných SSID.

9
Sítě / Re:DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« kdy: 26. 08. 2019, 20:38:10 »
Děkuju všem za rady. Že ten router je kandidátem balistické křivky, vím už delší dobu, i když pár dobrých věcí má. Za rok se vracím z Itálie domů, brát si ho s sebou fakt nebudu :-)
Nicméně mě nejvíc zaujalo to, že server měl dostat IP 192.168.1.251, ip addr i router hlásil 192.168.1.5 -- ale k serveru jsem se dokázal přes ssh dostat na obou adresách. O sítích něco málo vím (na úrovni "kdo neumí, ten to učí" ;-)), ale nad tímhle mi zůstal rozum stát.
Ještě jednou díky všem za pomoc, cením si toho.

10
Sítě / Re:DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« kdy: 26. 08. 2019, 10:35:18 »
Routeru a síti je to totiž fuk.
Jo, to jsem si myslel taky - ale jen do momentu,kdy jsem zjistil, že jakmile něčemu přidělím adresu staticky, router to přestane NATovat. Čili v rámci LAN je vidět, s venkem nekomunikuje (ping na jinou lokální stanici bez potíží, ping do Internetu neprojde)
V routeru mám DHCP a definovaným rozsahem 192.168.x.2 až např.  192.168.x.100 (x .. je v tvém případě 1)
A tam kde mám potřebu mít statické ( pro NAS, pro Server, pro VoIP, pro TV atd.. )aby se mi přesměrovávalo z WAN tak tam to mám staticky na daném zařízení mimo definovaný rozsah.  např. 192.168.x.250,192.168.x.249,192.168.x.248,...
Jasně, taky jsem to tak chtěl udělat. Jenže to nefunguje... Goethe a jeho citát o šedé teorii a zeleném stromu života holt platí.

11
Sítě / DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« kdy: 26. 08. 2019, 06:04:22 »
Dobrý den všem. Instaluju domácí server na Debian Buster. Aby se na něj dal udělat port forwarding, mám na routeru nastavenou rezervaci IP adresy. Jenže při startu dostává server IP adresu jinou, jako by tohle nastavení router ignoroval. Když ale ručně spustím dhclient, dostane adresu správnou (ověřeno pomocí ip addr i výpisu přidělených IP v nastavení routeru). Takže jsem si zadal ten dhclient do /etc/network/interfaces jako post-up a vše se zdálo být v pořádku, ovšem jen do nového zapůjčení DHCP adresy, kdy server nafasoval zase zpátky tu původní (opět ověřeno z obou stran). Při nastavení statické adresy se router pomstí tím, že nefunguje NAT, takže tudy cesta nevede. A aby byl chaos naprosto dokonalý, tak při pokusu o přihlášení na tu momentálně nepřidělenou adresu se připojí, jako by měl přidělené IP obě.

Router je Technicolor Smart (víc jsem z něj nevytřískal, je to tenhle: https://www.amazon.it/SMART-MODEM-Wi-Fi-FIBRA-TIM/dp/B01IKKSDNC?tag=duc01-21).
Router přiděluje samovolně IP adresu 192.168.1.5 (např.), nastavení rezervované adresy 192.168.1.251.

Zažili jste někdo něco podobného a našli jste nějaké vysvětlení nebo lépe řešení?

12
Jestli se dívám dobře, tak je všechno v pořádku. Podle toho, co píšete, jste pozakazoval přenos přes mobilní data, ale ukazujete tabulku přenosu přes wifi. Tu jste ale nezakázal - nebo o tom aspoň nepíšete.
Zákaz komunikace přes mobilní data či aspoň přes roaming se používá k tomu, abyste mohl zabránit prožrání drahých dat tím, že si aplikace chce povídat.

13
Server / Re:Logování činností roota
« kdy: 22. 06. 2019, 07:51:21 »
https://www.tecmint.com/sudoers-configurations-for-setting-sudo-in-linux/

V tom článku je sice hezky uvedené, jak logovat příkazy zadané přes sudo, ale nijak to nebrání tomu, aby uživatel provedl "sudo su" a celé logování obešel nebo aby celý log smazal/upravil.
Za odkaz každopádně díky, ten článek je zajímavý.

14
Server / Re:Logování činností roota
« kdy: 20. 06. 2019, 17:37:13 »
Připomělo mi to knihu Kukaččí vejce, kde všechna komunikace podezřelého uživatele šla (protože byla vzdálená, tak to šlo) na paralelně připojenou (na úrovni kabelu) tiskárnu. Jiná možnost asi není, protože i kdyby root nemohl to nahrávání vypnout, tak může promazat log.
Jinak asi jedině přeprogramovat jádro/bash, aby rootovské příkazy posílalo někam jinam, kam ten root nemůže.

15
Software / Re:Messenger pro Android? (aktuální stav)
« kdy: 07. 03. 2019, 11:21:16 »
Bohužel hlavní otázkou není, který IM nabídne nejlepší služby, zejména v oblasti bezpečnosti, ale to, kterou z nich dokážeme vnutit lidem, se kterými komunikujeme. Můžeme se bavit o tom, že WA je z těch a těch důvodů nevhodný - ale když přijde na lámání chleba, dovím se "WA mají všichni" a nepřetluču to. Už jsem dokonce zaznamenal i návrhy, že firemní věci se dají řešit přes WA skupinu - a přibyly mi šediny.. Když jsem chtěl aspoň Signal, dověděl jsem se, že to nikdo nezná, a tudíž ne.
Na telefonu mám WA (skřípu zubama, ale co nadělám), Signal (s jedním kontaktem) a pořád ještě Skype (na komunikaci s desktopářema).

Stran: [1] 2 3