Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - kate

Stran: [1] 2 3 ... 7
1
Jsem si říkal, že se dozvím, jak používá SurrealDB někdo jiný, a skončil jsem zase u sebe 8)

Používám, ale momentálně jen na vyzkoušení na drobný projekt kde by mi nevadila ztráta dat. Takže o zkušenosti se zatím moc dělit nemohu.

2
To nové UI jde zapnout snad rok, je fakt fajn :)

3
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 26. 01. 2024, 15:19:19 »
> AJ, které opakovaně nemohu dát

Ale popravdě, jestli fakt míříš do IT, na té angličtině by bylo dobré zapracovat tak jako tak…

4
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 26. 01. 2024, 15:18:06 »
Já bych si přál, aby se po deseti letech přišel nějaký tazatel, který si tady vyslechl radu, že se má vykašlat na školu, pochlubit, jak dopadl.

Nějak jsem si nevšimla že mu tu někdo radí vybodnout se na školu. Otázka byla: Jde to bez, když tu maturitu nedám? A ano, jde. Pochopitelně musí být schopný předvést něco, co ten chybějící papír zastoupí, třeba osobní projekty, na pozici admina třeba rozchozenou soukromou infra se self-hosted službama… Cokoliv.

5
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 26. 01. 2024, 09:40:49 »
Opravdu záležet na tom bude asi jen ve státní správě, kde jsou na školu navázané tabulkové platy.

Přímo v IT záleží hlavně na tom co ten člověk dovede ukázat že umí, nebo už udělal. V bývalé práci jsem třeba měla mladou programátorku, kterou jsme vzali pro secure vývoj a auditování kódu. 18 let, emigrovala před dokončením střední školy, ale mimo hobby v psaní emulátorů konzolí měla taky příspěvek do zdrojáku compileru, několik CVE včetně DOS gitlabu a když se nudila, lámala secure koprocesory v SOC Nvidie. Nevzít takového člověka protože nemá papír ze školy by byla blbost.

Jinak z mé zkušenosti jako zaměstnance… Čím jsem starší, tím míň je reálně škola zajímá.

6
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 26. 01. 2024, 09:30:59 »
Pár lidí z okolí si píše něco jako „studium informatiky na MFF UK X let (nedokončeno)“, ale nevím, jestli to nějak pomáhá.

Teoreticky ano - pro mě při pohovoru tohle bylo téma na které se dalo zeptat (Ne nutně proč nedokončeno, spíš nějaké zajímavé projekty na škole a tak)

Tobě někdy nějaká firma kontrolovala známky ve škole? :o Nebo to myslíš tak, že takový člověk bude neschopný? Je to pravděpodobné, ale ne jisté - může mít opravdu konkrétní problémy se školou.

Heh. Za celý můj profesní život chtělo vidět maturitní vysvědčení akorát HR na konci, aby si ho oskenovali do dokumentace.

7
Software / Re:IM protokol maskující, kdo s kým píše
« kdy: 22. 01. 2024, 11:24:03 »
Rozhodně nic s centrálním servem / servery. Ideálu se v tomhle dost blíží P2P sítě jako Tox.

8
Ta SIMka může mít i své opodstatnění - nezávislost na dostupnosti internetu, což se může třeba při tom požáru klidně stát, ať už přehořením kabelu v síťové infrastruktuře, nebo třeba poškození silového vodiče, který způsobí zkrat a shodí jistič. Ale samozřejmě jde o to si říct, co od toho očekávám a vůči čemu mě to má chránit, zvážit rizika a podle toho se rozhodnout.

Yep, je to podle rizik, ale i ta se dají snížit. To poškození silového vodiče řeší UPS, v našem domě základní infrastruktura jede celkem dlouho i po kompletním výpadku proudu. Přehoření síťového kabelu by bylo horší, ale není zas až tak pravděpodobné že by k němu došlo před detekcí, nevím o jediném kabelu který by se táhl v takové blízkosti možných zdrojů požáru.

9
No dobre, uz som si myslel ze toho nechame, ale budiz.


- Od chvíle kdy čidlo detekuje kouř k plně rozjetému požáru může být docela dlouhá chvíle. Dojezdová vzdálenost může být v pohodě.
- Uživatel nemusí být nutně asociál a může mít možnost zavolat sousedovi, aby se tam skočil podívat. Soused může mít i klíče (V případě rozumného řešení je možné mu dokonce vzdáleně přístup poskytnout.)
- Tazatel zmiňuje i záplavové čidlo. Tam je fakt rozdíl když mi rohový ventil od vany teče hodinu, dvě, nebo 24 hodin.

Osobně provozuji kombinaci, zabezpečovačku od Jablotronu (napojenou na Home Assistant) a spousta dalších věcí řešených manuálně. V případě že mě někdo vykrádá chci na místě někoho kdo je na to připravený, ale zbytek jablotroního ekosystému je dost neflexibilní. SMS zatím neřeším, home assistant umí push notifikace do mobilu a na připojení domu k internetu se celkem můžu spolehnout.

10
Server / Re:Dedikovaný server Hetzner - cena a kvalita
« kdy: 13. 01. 2024, 22:23:51 »
IMHO ta "aukce" u hetznera jsou servery co nekdo mel objednane a pak skoncil takze jsou castecne zaplacene. Ja tam jeden server spravoval a byl myslim jeden vetsi vypadek za asi 7 let. Nevim jak ted, ale tehdy navic meli moznost prikoupit misto v NASu a tam si odlejvat kriticke zalohy.

Buď skončil, nebo přešel na něco výkonnějšího. Často ty stroje v aukci vypadají i jako konfigurace na míru konkrétnímu zákazníkovi, každopádně to bývá starší HW. Přijde mi to jako fajn a docela ekologický přístup, místo toho aby to skončilo na skládce to ještě někdo využije v aukci.

Jinak na aukčním HW provozuju už asi 5 let svou soukromou infra (Mám tam 2x 256 GB SSD, 2x 2 TB HDD, 32 GB RAM, Xeon E3-1246) za cca 30 Eur / měsíc a zatím spokojenost :)

11
Hardware / Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« kdy: 13. 12. 2023, 22:40:17 »
Jako, řešit pětiosý tisk náklonem bedu během tisku? Nějak mi nepřijde že to je cesta tbh. Až moc náročné výpočty během tisku, parametry se budou dramaticky měnit s osou Z, a možnost otočení bude hodně limitovaná.

To už bych spíš věřila možnosti náklonu flying gantry, případně kombinaci otáčejícího kruhového bedu a tiskové hlavy s náklonem v jednom směru.

12
Hardware / Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« kdy: 13. 12. 2023, 20:43:37 »
Ratrig je hezká tiskárna, ale z tříšroubových se mi fakt líbí o něco víc Voron Trident.

Příští rok budu nejspíš taky stavět, ono není jinak moc z čeho vybírat, a jediné v čem nemám úplně jasno je Trident vs 2.4 :)
Na tom že se váha Z nemění s velikostí tisku něco je, ale zas ta možnost tříbodového levelingu u Tridentu...

13
Hardware / Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« kdy: 13. 12. 2023, 13:07:42 »
Btw, k tomu uložení bedu, tohle https://www.youtube.com/watch?v=4kQZnSzZHD0 znáš?

14
Hardware / Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« kdy: 12. 12. 2023, 13:44:37 »
Stavím variaci na vorona, vlastní design (akorát budu hejbat v Z bedem, zatím paralelně šrouby, časem plánuju mít tři šrouby na Z, bed letmo uložený na magnetických kloubech)

Z toho "Akorát budu hejbat v Z bedem" to vyznívá že si bereš jako základ Voron 2.4 - proč místo toho nevzít Voron Trident? Tam by stačilo změnit jen uložení bedu.

15
Pokud se nenajdou, brala bych 3 až 6 kusů na pokusný k8s cluster, klidně i bez zdrojů :) Napájení bych si pořešila centrálně.

Stran: [1] 2 3 ... 7