Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomáš Jura

Stran: [1]
1
Důvodem je to, že zápisy pro (OLTP) databáze jsou náhodné, což v případě copy-on-write strategie pro data způsobuje že logicky souvislé soubory jsou nesouvisle roztrhány na disku. Logické sekvenční čtení (=čtení souvislá řada bloků) pak není vůbec fyzicky sekvenční a je spíše náhodné lítání hlavičky po disku podle toho kde jsou zrovna data zapsána. A výkon náhodného čtení/zápisu z disku je řádově nižší než sekvenční čtení/zápis.

2
Vývoj / Re:SQL dotázek
« kdy: 18. 11. 2019, 22:14:49 »
Kód: [Vybrat]
select jmeno
from T
where auto in ('Nissan','Audi')
group by jmeno
having count(*) = 2 -- nebo > 1 pokud hledáte vlastníka alespoň jednoho z vozidel
Vše ostatní bude mít větší algoritmickou složitost. ( join, intersection = zakuklený join ).

Nevím co je to za divnou mánii posuzovat složitost selectu podle existence subselectu. Subselect je regulérní logická konstrukce ( stejně jako závorky v algebře čísel ). I dotaz s několika subselecty může být jednoduchý na vyhodnocení a naopak pouhý jeden join (s disjunktivní join podmínkou) může být totální zabiják.

3
Používám Lenovo Yoga 10". Díky válcovité baterii se dá rozumně držet jednou rukou "na stojáka".  Ve spojení s malou blutooth klávesnicí používám i na psaní emailů a tvorbu v TeXu (termux).

Stran: [1]