Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - martyd -f

Stran: [1] 2 3 ... 9
1
/dev/null / Re:COVID očkovací certifikát
« kdy: 23. 07. 2021, 22:46:07 »
Navrhněte alternativu, která bude mít stejné funkce a její implementace a provoz bude stejně levný.
A co kdyby ta alternativa byla raděj bezpečná a kladla důraz na ochranu citlivých osobních údajů, namísto řazení od nejlevnějšího?

2
Windows a jiné systémy / Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« kdy: 20. 05. 2021, 11:39:37 »
weblock by měl fungovat (nezkoušel jsem) na applu skoro stejně jako skvělý DNS66
https://7labs.io/mobile/ad-blocker-android-ios.html#Weblock_8211_AdBlock_for_iOS

3
Vývoj / Re:Návrh obvodu
« kdy: 04. 04. 2021, 11:20:11 »
Jednoduše RC článek v sérii buď s antiparalelní dvojicí optočlenů pro každou polaritu, nebo můžete rovnou použít optočlen s AC vstupem (jsou v něm dvě LEDky antiparalelně, takže pro každou polaritu blikne jedna).

Schéma a simulace (klikněte na spínač) https://tinyurl.com/yjjnxdes

100Ω R je zátěž (aplikace), ten 1kΩ rezistor se zvolí podle Vf, If použitých optočlenů a potom volbou kondenzátoru nastavujete délku toho pulzu.

Úžasně přímočaré řešení, kterému vůbec nerozumím :D
zapnu, ledka se rozsvítí na dobu, než se nabije kondenzátor. Po nabití přestane téct proud, ledka zhasne, ok?
Kudy to pak teče, že blikne antiparalelní ledka? Ten kondík se prostě vybije do ledky přes tu zátěž?


4
Nechci zakládat druhé vlákno, tak to zkusím tady. Prosím vtipálka, který mi zde na fóru změnil [ K U B U N T U ] na [ GUBUNTU ] pomocí hesla z collection #1 aby se přihlásil (klidně anonymě) na vykolej.rozkasil@seznam.cz, měl bych pár otázek :D

5
Ahoj,
prosím o radu s připojením disku, který se používá v dualbootu v kubuntu i ve windows.  :)

donedávna jsem používal (jeden z provních výsledků na googlu):
Kód: [Vybrat]
UUID=AB1234567890       /d    ntfs-3g   defaults,nls=utf8,umask=000,dmask=027,fmask=137,uid=1000,gid=1000,windows_names 0 0
/d, protože jsem zvyklý mít ve win D na data typu filmy, atd. a E na pracovní věci.
do /d mám i symlinkované "downloads" ve win i v kubuntu.

Funguje to celkem dobře, ale často bývají problémy s právy. Jakmile jeden ze souborů upravím v kubuntu, tak ve woknech to řve, že k tomu souboru nemám práva. Často stačí odkliknout "získat oprávnění" (jako administrator), ale v některých případech po více editacích z obou os se to zasekne a ve win to zůstává readonly s tím, že na to má práva pouze nějaké  system_authority a oprava pro mě znamená víceméně náhodné kliknání v řízení práv, jelikož nějkou logiku tam hledám marně...

Otázky tedy zní:

1) Jak připojit D: (ntfs datový disk z woken) do /d  a to tak, aby byly všechny soubory přístupné rw všem uživatelům z obou os?

2) Jakým způsobem řešit stejný problém, když chci, aby disk E: byl stejně přístupný (rw) pod /e, ale pouze pro mě s tím, že by nemělo dojít k žádné změně práv ve win?

Díky :)6
Distribuce / Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« kdy: 11. 03. 2021, 11:58:01 »
Protože jsem asi předloni, podobně jako Marty, nenašel rozumný návod, napsal jsem si svůj... [/self-promotion]

Díky, mě už snad začlo i bavit, že mi to nefunguje... Bůh ví, kam se ještě dostanu :D

7
Distribuce / Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« kdy: 10. 03. 2021, 11:07:23 »
Na Installfest2021 mal o prijme DVB-T2 prednasku Ondrej Caletka
To je zase dělo přednáška, že bych si  ji nejraděj pustil ještě jednou. :) 
Nechápu, jak mi tohle uniklo, koukal jsem do toho programu několikrát... :D

8
Odkladiště / Re:Token k mojeID od CZ.NIC zdarma
« kdy: 09. 03. 2021, 14:16:57 »
Omlouvám se za offtopic, já bych chtěl jen poděkovat programátorům rootu, že myslí na bezpečnost až natolik, že mě preventivně odhlásí během psaní postu do fóra, asi aby v tom textu nebylo náhodou něco nebezpečného.
Výborné řešení, děkuji, hned se cítím lépe a bezpečněji, když mě to po opětovném přihlášení přesměruje někam úplně pryč pár minut po jiné aktivitě.9
Distribuce / DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« kdy: 09. 03. 2021, 13:53:46 »
Ahoj,
po nějaké době jsem si hodil pod nohy klacík a přešel z KDE na GNOME :) Zatím spokojenost, ... ale ...  ač se to zdá jako primitivní blbost, nejsem schopen zprovoznit jakýkoli DVB-Tx player. Vlastně ho nejsem schopen ani najít, v ubuntu software nic na dvb/tv není, všechny návody, které jsem našel (např. i na rootu "DVB-T/DVB-T2 televize v Linuxu od A do Z" z 2016) jsou zastaralé a odkazují na nefunkční/v repu "neexistující" w_scan, nebo (opuštěný, v nových verzích os neexistující) Me Tv.

To me tv, když bych se vrátil do dětských let a týden to zkoušel zkompilovat, tak to možná zapnu, ale tento typ zážitku už nevyhledávám. w_scan, nebo něco podobného by se stejným zážitkem asi taky dalo vyřešit, ale je to jako škrábat se sousedovou levou nohou za pravým uchem - výsledkem je jakýsi channel/frequency list, který se naimportuje do VLC, které tedy nakonec k přehrávání DVB-T není vůbec vhodné a nemá odpovídající funkce (i když nouzově umí ten stream občas zobrazit)

Co jsem prosím přehlédl a nenašel?

Hledám řešení, jako je např. kaffeine(dělosuper) v KDE - prostě apt install televize, klik na search channels a o zbytek se nepotřebuju zajímat - existuje něco takového pro nejnovější ubuntu aniž bych se musel hrabat ve zdrojácích a instalovat ručně tuny závislostí kvůli kompilaci?10
Software / Re:Jak zablokovat anti-adblocker ochrany
« kdy: 13. 01. 2021, 08:58:19 »
První a nejdůležitější krok je mít aktualizovaný prohlížeč. Tím zabráníte tomu, aby se vám do počítače instaloval malware, spyware, trojský kůň a jakýkoli jiný software.

Druhý krok je odinstalovat AdBlock nebo jeho ekvivalent. To je nejspíš jediný malware, který v počítači ve skutečnosti máte. Má přístup k obsahu veškerého webu, který používáte, a s bezpečností a důvěryhodností těchhle pluginů to nebývá nejlepší.

Třetí volitelný krok je nelézt na takové weby, na kterých se vám množství reklamy nelíbí.

Pozoruhodné je, jak tihle lidé, kteří se bojí, že si z webu stáhnou nějaký malware, to chtějí „řešit“ tak, že si z webu stáhnou nějaký neznámý software.

Jasně, takže bezpečnostní pluginy typu uBlock, uMatrix jsou malware a nejlepší řešení je odinstalovat je a povolit všem webům stahovat stovky scriptů z desítek domén... 

Tak to můžu rovnou vypnout firewall, ne? OMG to jsou názory v roce 2021, to je mi fakt líto. :(


11
Windows a jiné systémy / Re:ExFAT vs NTFS
« kdy: 22. 12. 2020, 08:43:51 »
:D :D 
Pobavilo, díky :D

12
Odkladiště / Re:Jak ukrýt důležité heslo?
« kdy: 17. 11. 2020, 00:09:03 »
Pastebin.

13
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 14. 11. 2020, 05:18:18 »
Teď nějak nevím co se tu s tou plochou řeší ::)
Tak mě šlo jen o to uvést to na pravou míru, že tam ta (opravdová) plocha prostě není.
Ano, vrchol je možnost vytvořit složku...  no sláva, že po tak dlouhé době co vývojář nautila zařízl v ubuntu Plochu a vývojáři na to nebyli schopni zareagovat se konečně dá vytvořit složka... :) :)

btw. xoučástí pracovní plochy KDE je napři i ta spodní lišta / taskbar, kde jsou spuštěné programy hezky přehledně vedle sebe, nemusím to hledat v nepřehledné ubuntu hroudě ikon, nebo gigantickém menu 4x4 ikony co zaplácne i více fullhd monitorů :D  (ale i tady už je to dlouho, tak možná už se tam dá dostat více ikon, nebo skrz pluginy i nějaké normální menu aplikací)

Tam reálně prostě musí klesat produktivita práce kdykoli potřebuješ víc, než jeden projekt v jednom ide a jedno okno prohlížeče..

14
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 13. 11. 2020, 13:45:47 »
Pracovní plocha vznikla myslím že u XEROXu Alto, ale jelikož to nemělo žádné panely, nabídky jen tu plochu, dalo se to chápat. V dnešní době máme nabídku s aplikacemi a pracovní plocha je tím pádem k ničemu. Jen slouží k nakupení nepředstavitelného množství ikon (někdy přetečou přes okraj), lidé ani nemyslí kam co dát, prostě to hodí na plochu, odporné.
Na té ploše to je prostě vidět a postupně to zpracuju (nebo je to zástupce, který má své trvalé místo).
Když např. něco stahuju, úplně nenávidím, že výchozí nastavení chromu je ukládat bez dotazu do složky "stažené". Pak je hromada nesouvisejících věcí v nesmyslných systémových složkách. Vždy dávám ukládat na plochu, tam je to vidět, zpracuje se to, přesune kam to správně patří rozbalit..  Navíc mám ikonky různě rozmístěné po dvou monitorech, atd. Prostě gnome ten komfort neumí nahradit. Gnome plocha umí částečně nahradit "adresář", KDE plocha je plnohodnotná pracovní plocha.
Pro základní přehled si stačí kliknout pravým kontextové menu na ploše windows vs ubuntu vs kubuntu.

Neříkám, že to někdo nemůže používat. Zejména z macos si lidi asi zvyknou celkem rychle. Ale pro člověka, který hledá náhradu za windows je gnome jistě ta poslední volba, možnosti plochy má z těch nejrozšířenějších gui nejslabší.

15
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 13. 11. 2020, 09:48:24 »
Jednoznačně kubuntu - prostě proto, že KDE má pracovní plochu a GNOME pracovní plochu nemá. 
Pokud to není komp na práci, ale jen na facebbok, youtube, atd, tak se dá krátkodobě žít i bez pracovní plochy, ale budoucnost to nemá.

i GNOME ma adresar Desktop. By me zajimalo, k jake "praci" tu "pracovni plochu" potrebujete.

A navyše to nieje pravda,... pracovnú plochu má aj Gnome, dokonca aj ikony sa dajú dať na plochu, stačí si to v nastaveniach zmeniť.

Tak jsem si to nahodil do virtualboxu a můžu potvrdit, že Ubuntu samožřejmě má složku desktop, nicméně komfort práce s plochou plně odpovídá stavu "Ubuntu nemá použitelnou pracovní plochu".

Stran: [1] 2 3 ... 9