Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - martyd -f

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Server / Re:Čím nahradit GMail na vlastní doméně?
« kdy: 21. 02. 2022, 11:59:24 »
Ten postup, kdy si nemohu vytvořit schránky předtím, než mi začne chodit pošta, to je normální a dělají to tak všichni? Nebo normální je opak? Díky.
On slušný mailserver se pokusí to doručit znova, takže by to neměl být problém, ne? (Případně to tedy doručí na starý server, kam se ale stále dá připojit a maily stáhnout. Ztratit by se nic nemělo ani při tomto zvláštním postupu)

2
Hardware / Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« kdy: 02. 02. 2022, 16:08:29 »
To tam máte zdi z papíru?
Panelák, 3 garsonky nad sebou a ta prostřední oblepená ložnicema vedlejších bytů, tady slyšíš šepot, tichou chůzi :)  Fakt to bylo zřetelně slyšet, nějakou analýzou četnosti znaků (různé tlačítka měly občas různý zvuk)  bych možná i dekódoval co píše :D   Od té doby dávám pozor na hlučnost klávesnice - může být sebelepší, ale jak to cvaká, tak to vracím..

3
Hardware / Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« kdy: 02. 02. 2022, 15:51:12 »
Jednu z těch mechanických klávesnic like oldschool psací stroj měl kdysi soused v garsonce mez čtyřmi byty. S oblibou do toho mlátil nedělní odpoledne a celé noci...  Trvalo nám 3 měsíce zšikanovat ho tak, aby ten dům opustil...

4
Jsou tam celkem zajímavé údaje, které může jakýkoli terminál získat. Např podle log / historie transakcí uložených na kartě si nějaký "fingerprinting" dokážu představit u firem jako google, která dobře ví kde jste a kolik stojí věci v obchodech  v blízkosti.. :)
Tady android aplikace: (nefunfuje to vždy stejně, např u mBank je vidět dlouhá historie transakcí, ale u airbank jen log, kterému nerozumím..)
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.github.devnied.emvnfccard&hl=cs&gl=US

5
Server / Re:Pomohl vám Elasticsearch?
« kdy: 24. 12. 2021, 10:15:56 »
Produktů je v databázi kolem 20 000.
Z 20K položek musí libovolná sql databáze našeptávat realtime :) 
Od 1mio jsem přecházel na sphinx a funguje i teď s cca 12mio (realtime našeptávač). Implementace mnohem snadnější, než elastic, (nej)lepší výkon ve fulltextu a snadná práce díky SphinxQL

6
Hardware / Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« kdy: 18. 12. 2021, 15:34:56 »
Originál HP fungujúce s hplip sú v pohode, dosť veľká šanca je, že desktopová distribúcia si ich sama nájde a vytvorí pre ne tlačovú frontu.
Tak jsem se ptal, byla to konkrétně HP DeskJet 2721, naprosto běžná domácí tiskárna.
hplip přes apt nefunkční, hplip z webu hp má desítky chyb v kontrole (a instalaci) závislostí v těch jejich scriptech (které nevím jak jsou vyráběné, jestli to je nějaký "preprocessor" jako v css nebo co, ale výsledek je hustokrutě nepřehledný). (staré názvy, nebo možná názvy z jiného distra). Závislosti se mi podařilo ručně vyřešit až na pyqt5, takže to bylo bez gui (to by nevadilo, vygenerovalo to pdd soubor použitelný v nastavení). Stránku to vytisklo, scanner bez šance.
Stejný výsledek v kubuntu 20.04 a ubuntu 21.04.3

7
Hardware / Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« kdy: 17. 12. 2021, 17:57:55 »
Akákoľvek HP-čka,  A väčšina Cannon-iek
Možná většinou ano..  ane pozor na multifunkce se scannerem. Není to tak dlouho, co jsem takovou HP multifunkci (typ už nevím, asi rok starý ink model) rozjížděl 9 hodin a cílový stav dzrjně byla bohužel instalace windows, kde to pak proběhlo na 2 kliknutí..)

8
Software / Re:Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1
« kdy: 12. 12. 2021, 09:15:58 »
Takže verze 6.1.30 nefunguje, po downgrade na 6.0.24 USB jede jak má..

9
Software / Re:Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1
« kdy: 06. 12. 2021, 18:03:33 »
Ahoj, instalovat přídavky pro hosta/guest addition VirtualBox VM VirtualBox Extension Pack zpřístupní usb
Zkoušel jsem, zpřístupnilo to nějaké možnosti nastavení usb navíc, ale jinak bez rozdílu. Ty "přídavky pro hosta" dávám vždy kvůli drag&drop a schránce, extension pack jsemzkoušel až teď, dříve to fungovalo i bez toho (stačí mi USB 1.1, jde o jednoduchý dj kontrolér.. )

Co se týče udev, v tom se moc nevyznám, ale vzhledem k tomu, že ve virtualizovaných win dochází ke stejnému problému, ať už to běží z win, nebo z kubuntu, tak by to tím asi být nemělo..

10
Software / Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1
« kdy: 06. 12. 2021, 13:04:00 »
Ahoj,
prosím o radu s připojením usb disku..
Dlouhou dobu jsem nepoužíval virtualbox a teď jsem zjistil, že nejde připojit USB zařízení do virtualizovaného os.  Dříve to šlo dle návodu - stačilo si přidat skupinu vboxusers a bez problému jsem připojil k virtualizovaným win všechno, co jsem potřeboval (flashky, MIDI zařízení)
Dnes nechápu, že mi to nejde ani ve windows, ani v kubuntu (20.04.3 LTS). Verzí virtualboxu v době, kdy to ještě fungovalo si nejsem jistý, je to už dlouho, dnes má kubuntu v nabídce jen 6.1.
Zkoušel jsem kubuntu->win10 a kubuntu->win7, zařízení je ve win viditelné, ale "nelze spustit" s kódem chyby 10. Ta 10 ve správci zařízení prý jsou chybějící ovladače, což pokládám za nemožné - neje ani klávesnice, myš, atd. Ruční přeinstalace ovladačů usb wifi taky nepomohla.
Ve windows (poslat usb zařízení do virtualizovaného kali) to dělalo to stejné. lsusb zařízení vidělo, ale nebylo použitelné (wifi nebyla vidět v ifconfig, flashka byla vidět, ale nešla namountovat)

Přehlížím nějakou všeobecně známou pitomost, žejo? :D

11
/dev/null / Re:COVID očkovací certifikát
« kdy: 23. 07. 2021, 22:46:07 »
Navrhněte alternativu, která bude mít stejné funkce a její implementace a provoz bude stejně levný.
A co kdyby ta alternativa byla raděj bezpečná a kladla důraz na ochranu citlivých osobních údajů, namísto řazení od nejlevnějšího?

12
Windows a jiné systémy / Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« kdy: 20. 05. 2021, 11:39:37 »
weblock by měl fungovat (nezkoušel jsem) na applu skoro stejně jako skvělý DNS66
https://7labs.io/mobile/ad-blocker-android-ios.html#Weblock_8211_AdBlock_for_iOS

13
Vývoj / Re:Návrh obvodu
« kdy: 04. 04. 2021, 11:20:11 »
Jednoduše RC článek v sérii buď s antiparalelní dvojicí optočlenů pro každou polaritu, nebo můžete rovnou použít optočlen s AC vstupem (jsou v něm dvě LEDky antiparalelně, takže pro každou polaritu blikne jedna).

Schéma a simulace (klikněte na spínač) https://tinyurl.com/yjjnxdes

100Ω R je zátěž (aplikace), ten 1kΩ rezistor se zvolí podle Vf, If použitých optočlenů a potom volbou kondenzátoru nastavujete délku toho pulzu.

Úžasně přímočaré řešení, kterému vůbec nerozumím :D
zapnu, ledka se rozsvítí na dobu, než se nabije kondenzátor. Po nabití přestane téct proud, ledka zhasne, ok?
Kudy to pak teče, že blikne antiparalelní ledka? Ten kondík se prostě vybije do ledky přes tu zátěž?


14
Nechci zakládat druhé vlákno, tak to zkusím tady. Prosím vtipálka, který mi zde na fóru změnil [ K U B U N T U ] na [ GUBUNTU ] pomocí hesla z collection #1 aby se přihlásil (klidně anonymě) na vykolej.rozkasil@seznam.cz, měl bych pár otázek :D

15
Ahoj,
prosím o radu s připojením disku, který se používá v dualbootu v kubuntu i ve windows.  :)

donedávna jsem používal (jeden z provních výsledků na googlu):
Kód: [Vybrat]
UUID=AB1234567890       /d    ntfs-3g   defaults,nls=utf8,umask=000,dmask=027,fmask=137,uid=1000,gid=1000,windows_names 0 0
/d, protože jsem zvyklý mít ve win D na data typu filmy, atd. a E na pracovní věci.
do /d mám i symlinkované "downloads" ve win i v kubuntu.

Funguje to celkem dobře, ale často bývají problémy s právy. Jakmile jeden ze souborů upravím v kubuntu, tak ve woknech to řve, že k tomu souboru nemám práva. Často stačí odkliknout "získat oprávnění" (jako administrator), ale v některých případech po více editacích z obou os se to zasekne a ve win to zůstává readonly s tím, že na to má práva pouze nějaké  system_authority a oprava pro mě znamená víceméně náhodné kliknání v řízení práv, jelikož nějkou logiku tam hledám marně...

Otázky tedy zní:

1) Jak připojit D: (ntfs datový disk z woken) do /d  a to tak, aby byly všechny soubory přístupné rw všem uživatelům z obou os?

2) Jakým způsobem řešit stejný problém, když chci, aby disk E: byl stejně přístupný (rw) pod /e, ale pouze pro mě s tím, že by nemělo dojít k žádné změně práv ve win?

Díky :)Stran: [1] 2 3 ... 10