reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Mirek Prýmek

Stran: [1] 2 3 ... 571
1
Vývoj / Re:Python - Zobrazení online dat
« kdy: 16. 02. 2020, 16:18:16 »
tabulky jsou v HTML od první poloviny 90tých let
Já si to docela dobře pamatuju, jak odborné časopisy psaly o tom, že hypertext je úžasný vynález :)

2
Vývoj / Re:Python - Zobrazení online dat
« kdy: 16. 02. 2020, 16:03:53 »
aplikace na zobrazení dat byly přesně use case pro web od jeho vzniku.
Ďábel je v tom slově "data". "HTTP" znamená Hypertext Transfer Protocol :)

3
Vývoj / Re:Python - Zobrazení online dat
« kdy: 16. 02. 2020, 15:17:37 »
Přemlouvat k použití browseru je IMHO nesmysl
Nejde o přemlouvání, ale o sdělení názoru, že tímhle směrem jde trend. A není to náhoda - webové technologie za posledních deset let udělaly obrovský skok kupředu.

Podívej se třeba SyncThing. Udělali špatně, že mají jenom webové rozhraní k desktopové aplikaci? Já myslím, že vůbec ne, naopak, udělal bych to (dneska) stejně.

4
Vývoj / Re:Python - Zobrazení online dat
« kdy: 16. 02. 2020, 14:33:04 »
Až "poskytovatel" změní engine, můžu si ten program nejspíš namazat na chleba.
Nevím, jakého poskytovatele čeho myslíš, ale kompatibilita s browsery bude spíš lepší lež u nativní aplikace. Tam budeš v dlouhodobém horizontu narážet víc (změna knihoven, změna API, ...)

A taky proč kvůli relativně jednoduché desktopové aplikaci na pár desítek řádků (možná několik stovek), instalovat stomegabajtového molocha, který sám o sobě žere gigabajty paměti.
No on ten Python + potřebné knihovny taky nebude mít 10kB, žejo :) Navíc ty stomegabajty má ta vývojová platforma. Výsledná aplikace, bude mít třeba čtvrt mega.

Žádné gigabajty paměti to nežere.

5
Vývoj / Re:Python - Zobrazení online dat
« kdy: 15. 02. 2020, 11:36:28 »
Dokonce i pro budoucí alternativu, kdy bych třeba data tahal po síti ze SQL serveru, mi přijde nativní aplikace čistší...
Nativní aplikace je pracnější, hůř se upravuje a rychleji narazíš na limity. Webovou aplikaci si spustíš kdekoli, třeba v telefonu, na tabletu a můžeš ji bez jakékoliv práce mít spuštěnou na x zařízeních naráz. Pokud webařinu alespoň trochu znáš a použiješ osvědčené kombo (třeba websockety, Vue.js a třeba D3), budeš to mít za půl dne hotový a rozšiřitelnost bude prakticky nekonečná (po websocketech můžeš posílat cokoli, ve Vue uděláš cokoli).

6
Je nejaký rozdiel medzi týmto a použitím  ddrescue ? Mám  disk, čo  neskopírujrm ani ddrescue, toto by ale mohlo pomôcť
Především tam k3dARovi chybi "noerror", bez něj to nefunguje tak, jak píše (viz https://www.gnu.org/software/coreutils/manual/html_node/dd-invocation.html)

"neskopírujrm ani ddrescue" je tak vágní popis problému, že ti asi těžko někdo řekne, jestli ho ddrescue umí řešit nebo ne. Zkopírovat ti to nemusí jít třeba proto, že disk nemáš k počítači připojený :) Ne, tenhle problém ani ddrescue nevyřeší :)

7
O serveru Root.cz / Re:Diskuze
« kdy: 11. 02. 2020, 20:50:46 »
proč bych se asi ptal?
Ty ses ale neptal.

Kdyby ses ptal, vypadalo by to nějak takhle:
Citace
Až doteď jsem žil v domnění, že systemd má být náhradou za staré inity. Alespoň jsem to tak všude slyšel. Jak teda autoři smysl toho projektu vidí? Nevíte někdo?

Zatímco tys napsal:
Citace
Aha, ok, tak to potom ano ... asi mě zmátlo to že to měl být jenom init, nebo se to tak aspoň říkalo ...

Howgh.

8
O serveru Root.cz / Re:Diskuze
« kdy: 11. 02. 2020, 16:59:06 »
Ale zpět k onomu textu - já se prostě té větě podivil. Celé roky čtu hádky o tom jak je systemd náhrada initu a najednou si přečtu že byl od začátky plánován jako základ pro distribuce jako GNU.
Ani takhle to věcně nedává smysl.

1. Ty různé věci psali nejspíš jiní lidi, že jo? Jeden si mohl myslet A, druhý B. Venca před rokem napsal, že systemd má být náhradou initu a Franta teď, že byl plánován jako "systémový vševládce". No a? "Ti ostatní lidi kromě mě" přece nejsou jeden člověk.

2.  Je úplně jedno, co napsal Franta nebo Venca. Důležité je, co si mysleli a myslí autoři a sponzoři projektu. A i kdyby se to změnilo, pořád na tom není nic divného. Prostě se cíle projektu změnily.

3. Zjevně jsi jenom nebyl informovaný. Jedna z nejzásadnějších kritik systemd od začátku byla, že požírá čím dál víc systémových služeb. Třeba tohle populární video jsi nikdy neviděl? https://imgur.com/gallery/D1XK8nk

9
3. Pak tam připoj ještě ten nový, zase spusť gparted, teď tam uvidíš 2 disky. Dokážeš je rozeznat, nebo jsou úplně stejné?
4.a. Dokážeš je rozeznat, tak si zapiš, který je ten starý (např. /dev/sda) a který je ten nový (např. /dev/sdb).
4.b. Nedokážeš je rozeznat: Já bych postupoval úplně tupě - odpojil starý a připojil jen ten nový. Na něm bych si udělal v gparted jakoukoliv partitionu malé velikosti - jen na to, abych v gpartedu poznal, který je který. Teď už je rozeznat dokážeš. Znovu připoj ten starý disk. Tak si zapiš, který je ten starý (např. /dev/sda) a který je ten nový (např. /dev/sdb)

[...]

(Pozn: Určitě chápeš, že všechna ta připojení a odpojení při vypnutém počítači :-)
Tohle je zbyečně složitý a zdlouhavý postup (kvůli těm rebootům). Daleko snazší je:

Kód: [Vybrat]
smartctl -a /dev/sda
smartctl -a /dev/sdb
- zajímá tě tohle:

Citace
=== START OF INFORMATION SECTION ===
Device Model:     MB1000GCEEK
Serial Number:    WDAU36035460
Buď jsou ty disky od jiného výrobce, pak stačí Device Model, nebo jsou stejné a pak se rozliší podle Serial Number. Oboje bývá natištěné na nálepce, takže je jde rozlišit i fyzicky.

10
Vývoj / Re:LXD nebo Docker
« kdy: 31. 01. 2020, 15:37:52 »
Máte s tím zkušenosti? Jak těžké je Swarm nasadit a provozovat?
Ano. Jednoduché, přímočaré. Ani si nepamatuju, že bysme měli jakékoliv problémy se stabilitou.

11
Vývoj / Re:LXD nebo Docker
« kdy: 29. 01. 2020, 20:21:16 »
Stejně jako nevím, kdy jsem naposledy použil compose jinde než na lokálu.
A co jinyho pouzit na mensi projekty kde je Kubernetes proste kanon na vrabce?
Docker Swarm. Je s Docker Compose téměř 100%ně kompatibilní. Stačí vzít docker-compose.yaml, jenom velmi mírně poupravit a může se to šupnout do Swarmu.

12
Ono to rasppery není nějaký šrot
Jakou máš verzi?

Je mi to divné minimálně v tom ohledu, že žádný androidový mobil se nesekal/nezamrzal tímto způsobem (a že mám zkušenost tak se 4 chytrými telefony  :-X ),  UI je tam vždy svižné, maximálně občas dojde k  killnutí aplikace při zaplnění paměti.
Android je úplně jiná kategorie než linuxový desktop.

13
A samozřejmě, může to dělat i 5V podpětí?
Ne. Podpětí je prevít, ale způsobuje chyby, pády a tvrdá zatuhnutí. Tohle fakt vypadá spíš na disk. Spusť si nmon a zapni si tam cpu, paměť a disk a uvidíš.

Taky je otázka, jestli od RPi nechceš moc. To prostě není normální desktop...

14
nebo výzkumný projekt (v jehož rámci je technický report).
To je skvělý! Ta naše praxe, kdy se na oborech typu speciální pedagogika* píšou "vědecké" práce typu "vybavení školní jídelny pro žáky se speciálními potřebami"* je tak tragikomická, že ani nemůžu věřit, že se to pořád po tolika letech s vážnou tváří toleruje... Přesně jak https://www.youtube.com/watch?v=MQcfxTHPgek

* to není dehonestace toho oboru, jenom chci říct, že v některých oborech se prostě "věda" v bakaláři dělat nedá a ani to není účelem. Jiný žánr by byl daleko vhodnější a účelnější.

15
Studium a uplatnění / Re:Kam po ZŠ?
« kdy: 05. 01. 2020, 18:34:00 »
Ještě bych dodal: věnovat se hodně angličtině, případně i jiným jazykům.
Jasně, díky za doplnění, já už tohle beru jako samozřejmost, bez angličtiny se dneska vůbec nedá existovat.

Stran: [1] 2 3 ... 571

reklama