reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Mirek Prýmek

Stran: [1] 2 3 ... 581
1
Hardware / Re:ESP32 nefunguje režim AP na Wi-Fi
« kdy: 04. 06. 2020, 20:12:08 »
Když si vzpomenu na nějakou starší přednášku Petra Stehlíka o ESP8266, tak tam okolo možnosti pořízení taky lítaly samé $ a čínské servery, takže jsem těch tipů čekal trošku víc.
Podle mě je to fakt jedno, od koho z Číny to kupuješ, sázka do loterie je to tak jako tak :)

Už jsem objednal tu samou desku jako na Tvém linku, ale jinde. Tenhle zbytečně šroubuje poštovné.
Tak to možná nebude vůbec ta samá deska :)

Jinak dík, ale myslím že by bylo zbytečné to posílat tam a zpátky. Kdybych to potřeboval tak urgentně, tak zkusím ten link, co už tu padl s cenovkou okolo 300Kč a k tomu kilo poštovné.
Ok. Akorát teda zásilky z Číny jdou teď pekelně pomalu. Věci, co jsem objednával na začátku koronakrize, mi přišly někdy teď po dvou měsících nebo možná i víc.

2
Hardware / Re:ESP32 nefunguje režim AP na Wi-Fi
« kdy: 03. 06. 2020, 19:46:48 »
Nemáte tip na nějakého ověřeného Číňana z AliExpressu, či něčeho podobného, s nějakou takovou deskou? Zkusím objednat ještě jeden a ten zatím nechám běžet připojený na ten jediný router, kde to nějak jede. Než to dojde, tak to bude stačit.
Hackeři by si neměli vykat, ne? ;)

S Číňanama je to problém, protože oni jsou schopní nazvat cokoli jakkoli a z obrázku to nepoznáš, jestli to je přesně to, co kupoval někdo někdy jindy... Kažopádně ale jestli jsi narazil na vadný kus, tak jsi měl fakt smůlu, já jsem ESPčka kupoval několikrát a nikdy jsem tenhle problém neměl.

Koukl jsem do Ali, poslední várku jsem kupoval tyhle https://www.aliexpress.com/item/4000037062272.html a problém neměly (což není záruka ničeho, můžeš klidně dostat kusy z jiné šarže...).

Jinak jestli se ti nechce čekat, klidně ti jeden kus na vyzkoušení pošlu poštou a po vyzkoušení nebo až ti přijdou ty tvoje, mi je můžeš poslat zpátky, není problém, hackerskou komunitu podpořím rád.

3
Hardware / Re:ESP32 nefunguje režim AP na Wi-Fi
« kdy: 02. 06. 2020, 20:33:24 »
Já si myslím, že tenhle konkrétní kus je prostě vadný.
Hm, podle toho, co píšeš, to tak docela vypadá...

4
Hardware / Re:ESP32 nefunguje režim AP na Wi-Fi
« kdy: 02. 06. 2020, 08:49:03 »
P.S. stejný chování popisuje tenhle bugreport v "Logs when it goes into connect/disconnect loop": https://github.com/espressif/esp-idf/issues/3474 Patch tazateli pomohl a jestli dobře koukám, měl by být do větve 4.2 mergnutý: https://github.com/espressif/esp-idf/commit/22a991bb29745bbef28d091c9a8b7edccf063ed3
Aha, tak platformio má pořád verzi 3.4: https://github.com/platformio/platform-espressif32/blob/develop/platform.json#L68

Takže nejlepší by asi fakt bylo zkusit použít vanilla ESP-IDF, jak radil kolega výš.

5
Hardware / Re:ESP32 nefunguje režim AP na Wi-Fi
« kdy: 02. 06. 2020, 08:44:08 »
Asi tenhle čtyřdolarový kousek uložím zpátky do šuplíku a zkusím koupit ještě něco jiného, akorát po přečtení zkušenosti některých si už nejsem jist, jestli chci zase ESP32. Co ještě stojí za zkoušku?
Na ESP32 nezanevři, je to docela fajn hardware. Měl jsem tak k desítce kusů a nikdy jsem problém s wifi neměl. Připojoval jsem ho k různým modelům Mikrotiku a k Turrisu.

Spíš než se na to vykašlat, by bylo zajímavý najít příčinu. Zkusil bych tyhle věci (v tomto pořadí):
1. Kouknout do logu Mikrotiku, co tam o tom odpojování píše - je tam důvod jako třeba "disconnected, group key exchange timeout" apod.

2. zapnout si debug logování pomocí CONFIG_LOG_DEFAULT_LEVEL

3. zkusit ESPčko napájet jinak, než to děláš teď - dát pořádný, důvěryhodný zdroj na microusb a pokud to nepomůže, tak přímo na VIN

4. zkusit v platformiu jinou verzi idf - uděláš to pomocí

Kód: [Vybrat]
platform = espressif32@VERZE

5. zkusit jinou desku (není vyloučený, že tam prostě výrobce něco podělal)

----
P.S. stejný chování popisuje tenhle bugreport v "Logs when it goes into connect/disconnect loop": https://github.com/espressif/esp-idf/issues/3474 Patch tazateli pomohl a jestli dobře koukám, měl by být do větve 4.2 mergnutý: https://github.com/espressif/esp-idf/commit/22a991bb29745bbef28d091c9a8b7edccf063ed3

6
Hardware / Re:ESP32 nefunguje režim AP na Wi-Fi
« kdy: 01. 06. 2020, 22:07:55 »
Tak jsem zkusil do VSCode přidat to PlatformIO a v něm přeložit ukázkový espidf-http-request. To už je trošku ukecanější, ale stejně z toho nic nevyčtu.
Tohle máš napsané ve frameworku ESP-IDF, takže jsi zjistil minimálně to, že není problém v Arduino knihovně.

Taky jsi zjistil (pokud se teda nepletu), že selhala auth fáze. Viz https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/latest/esp32/api-guides/wifi.html#auth-phase

7
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 18:10:52 »
Karel už je out?
IIRC, oficiální nástupce Karla je za peníze a snad dokonce jenom pro Windows (?)

LightBot je takový Karel, akorát hezčí, modernější, jednodušší a zdarma :)

8
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 17:08:00 »
Každopádně jsem rád, že moje děcka se ty příkazy, ify, smyčky a funkce naučily pěkně po staru v LightBotovi a Scratchi, takže ten experiment s FP jako prvním paradigmatem už na nich nikdo neudělá ani kdyby chtěl ;)


9
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 16:53:23 »
Ne, ukáže se bind a then, a ukáže se, že do-blok je cukr. A pak ti, které to zaujme, mohou pokračovat dál třeba tím, že IO a Maybe mají něco společného...  Zase mi přijde, že narážíme na neexistující problém. IO není něco, co patří na druhou přednášku...
Ok, fair enough.

10
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 16:04:23 »
To není pohádka, to tak je  ;)
Jenže bez vysvětlení podstaty je to zavádějící. Student by se automaticky zeptal "Aha, takže tenhle blok překládá překladač jinak než zbytek programu?", "A proč teda není takový celý program? Bylo by to pak jak v Pascalu a tímpádem mnohem jednodušší", popřípadě ještě hůř: "aha, takže vy nám tady celou dobu vykládáte, jak jsou lazy pure funkce super a teď s nima nejde ani blbej printf?!"

Ale jo, s dávkou didaktického talentu by se to asi vysvětlit dalo - popsalo by se prostě IO + ty operace z Monad + to, že do je jenom syntaktický cukr, akorát by se zamlčelo, že ty operace tvoří tu Monad a že se dají použít i jinde.

...akorát mi to přijde takový... no typicky akademický - prvně se vymyslí skvělý ohýbák ("Pojďme učit Haskell!") a pak se musí složitě vymýšlet narovnávák, aby to vůbec v praktické výuce dávalo smysl ;)

11
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 15:51:33 »
Prakticky: bez Monoidu se dá obejít úplně v pohodě. V tutorialech je Monoid asi z toho důvodu, že když se vykládají TypeClassy, tak zrovna Monoid je hezký reprezentativní příklad. Není to zas tak často používaná abstrakce.
Ok, díky za korekci.

Bez Monadu se dá taky psát docela v pohodě. Pro začátečníka bohatě stačí IO monad s "do" notací a nějaké vysvětlení, kdy se ten efekt spustí a kdy použít let a kdy <-. Sice jsem s tím na začátku taky chvíli bojoval, ale nepřipadá mi to nějak složitý.
Chceme učit nováčky Haskell, protože se naučí čistě a jasně myslet a pochopí, co jsou to typy, a pak jim ani nebudeme umět pořádne vysvětlit, co je přesně "<-" a řekneme jim "to je taková speciální věc, toho si nevšímejte, protože byste to nepochopili"? Nebo si budeme dokonce vymýšlet pohádky o tom, že do blok je takový "jakoby vlastně sekvenční imperatviní blok v neimperativním jazyce"? No nevím...

Ale doktorandům nebo postdokům zaplatí jeden článek třeba...
Já to dobře znám, dělal jsem na částečný úvazek ve výzkumu nějakých devět let nebo kolik :)

12
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 13:28:47 »
Navíc mi přijde, že se nějak pomíjí, že základy programování (v Haskellu) nutně nemusí ta slova na mon- obsahovat.
Ano, to jsem přesně psal.
A pak je lepší ten Elm :)

13
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 13:14:55 »
... to se pak jen kupí M-tutoriály s debilními obrázky kolejí a krabiček, které jsou k ničemu.

Znám poměrně dost lidí, kterým ty "debilní obrázky" pomohly.
Já se bez uzardění přiznám, že jsem jeden z nich. Byl to takový první přískok: pochopil jsem jednu instanci, řekl jsem si "aha, takže na tohle je to dobré" a teprve později pochopil, že to byla jenom instance a že ve skutečnosti je to daleko obecnější koncept, který kromě té jedné instance zahrnuje i spoustu dalších.

Bez toho úspěchu s prvním přískokem bych možná hodil flintu do žita a dál se tím už nikdy nezabýval :)

14
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 13:12:02 »
právě proto, že to bez nich v Haskellu nejde
Ono to bez nich jde.
Nemám s Haskellem praktickou zkušenost, takže se nebudu vyloženě hádat, ale mám za to, že bez Monoid a Monad nenapíšeš v Haskellu nic (ledaže bys to obešel vlastní - míň abstraktní implementací, ale to by pak postrádalo smysl používat Haskell). Bez Applicative se asi obejít dá.

SPŠ ale není školka ;)
No, trochu sis zapřeháněl, že jo :) Imho by Elm byl srozumitelností tak akorát pro tu horší polovinu studentů v prvním ročníku... (EDIT: míněno VŠ) Když se koukneš na ten seznam (domnělých) výhod výuky Haskellu, většina z nich by se naplnila i s Elmem. Nejspíš ne pro všechny studenty, ale jsem docela pevně přesvědčenej, že alespoň pro polovinu z nich by rozdíl v konečném výsledku nebyl žádný (protože prostě k těm partiím, kde by se superiorita Haskellu projevila, by se vůbec neprokousali).

Nevím, jestli jsem úplně dobrý vzorek, protože jsem měl školu tak trochu jako bokovku, zvlášť v bakaláři, ale mně Haskell na škole nedal vůbec nic. Říkal jsem si jenom "hm, takový nějaký divný jazyk, kde se i ty nejjednodušší věci dělají strašlivě komplikovaně, jenom aby měli matematici radost". Naučil jsem se to dostatečně na to, abych zkoušku dal a vůbec nic jsem z toho neměl. Teprve později, když jsem objevil Erlang, jsem se k Haskellu obloukem vrátil a uměl ho trochu docenit. Kdybych se ale s Erlangem nepotkal, nedal by mi ten kurz vůbec nic, protože bych to prostě všechno zapomněl, páč bych to (jako většina lidí v praxi) nikdy nepoužil, byla by to pro mě jenom vzpomínka na jednu z mnoha bizarností z VŠ...

Měl jsi tu těch "debat" s Idrisem málo?
Psal "poslední dobou", proto jsem se na to ptal.

15
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 11:29:55 »
Elm je naprosto zbytečný a nezajímavý. Možná pro učení dětí (taková tříkolka před kolem), ale těžko pro někoho na SŠ nebo VŠ.
No dyť právě. Připomeňme si, čím celý tohle téma začalo: "Dob­rý den jsem stu­dent střed­ní prů­mys­lo­vé ško­ly" :)

Stran: [1] 2 3 ... 581

reklama