1
Server / Re:Postgresql full text české vyhledavaní (nastavení slovníků)
« kdy: 29. 08. 2023, 13:35:07 »
ÚFAL nabízí ke stažení morfologický slovník. Plná verze zabere v paměti desítky GB.
Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.
nejde - Vect<a, n> prostě potřebuje v době překladu vědět, kolik je n, protože Vect<a, 4> má jinou implementaci než Vect<a, 5>. Takže snad jedině přes velikej if podle velikosti Listu.Ten parametr n nemusí mít známou hodnotu, pokud jde v jazyce mít tento typ:
structure Sigma {α : Type u} (β : α → Type v) where
fst : α
snd : β fst
V haskelloidních jazycích to bývá nějak takto:data DPair : (a : Type) -> (p : a -> Type) -> Type where
MkDPair : {p : a -> Type} -> (x : a) -> p x -> DPair a p
Pak jde ta funkce napsat tak, aby fungovala za běhu (kdy se ten seznam, a tedy i n, načte například ze souboru nebo je po spuštění programu zadá uživatel).
Já se setkávám spíš s tou parodií.Obvyklé implementace agilních principů jsou něco mezi parodií a herezí.trva na striktnim dodrzovani pruznych agilnich ritualuHezký protimluv
trva na striktnim dodrzovani pruznych agilnich ritualuHezký protimluv
jsem rekl "obecnejsi manager". a uz jsi slysel o "assesment centru"? V podobnym peklu jsem byl jen jedenkrat, v Seznamu, pozice Product managera. Dali tam nejaky pseudointeligencni test a kolem nas chodila holka z HR a hlasite triskala knihama o stoly a pod. Prisaham.Scum master?
BTW jsem se tuhle zeptal scrum mastera, jeslti mne porad zakaznik tak miluje, kdyz na schuzi tak casto zasadne nesouhlasim s jejich napady (zatimco ostatni kolegove mlci zkrouceni/zhrouceni v koutku). Jako odpoved jsem schytal individualni hodinovy meeting "teambuilding ctyr barev".
BTW, scrum master uz drive to planoval pro cely tym a potom si stezoval, ze mu do toho hodil vidle Program manager, ze predevsim potrebuje konecne dodelat nejaky "deliverable"
ChatGPT lže a je horší než Stack Overflow100% souhlas.
rychle deploynout jednoduché webové aplikace?Heroku nebo GAE.
Co si tak matně vzpomínám, vznik/zánik částic se vůbec neprobíral, ale Diracova notace, systémy dvou částic a například Born-Oppenheimerova aproximace ano. Ke konci se odskočilo ke kvantovým výpočtům a kryptografii. Už je to dávno, co jsem těmi knihami listoval, a pokud vím, syllabus byl od té doby aktualizován, jak to je teď nevím. Nicméně hamiltoniány tam počítali jako diví.Ale ono to bylo smysluplné, ty materiály byly velice kvalitní. Akorát tedy byly pro BSc, takže se nešlo tak do hloubky, možná právě v tom je zakopán pes (?).Předpokládal jsem že se to protáhne, tak jsem to nechal na večer. Uvedu zde svůj pohled na problém, nemusí být správný.
Když omezím kvantovou mechaniku zdola na platnost Schrödingerovy (bezčasové) rovnice a shora jak bývá zvykem na Newtonovu mechaniku, tj. jednočásticový problém (bez interakce), dostanu dobrý model, který řeší jistou třídu problémů a umí předpovědět třeba nulové kmity harmonického oscilátoru nebo vodíkový atom s nulovým orbitálním momentem hybnosti, které dřívější Bohrův model neuměl. Když odhlédnu od komplexní vlnové funkce, která pro výsledek ani není potřebná, mám dobrý nástroj pro výpočty a je to celkem smysluplné.
Ta Schrödingerova rovnice nespadla z nebe, později se ukázalo, že je pouze nutné definovat pár předpokladů a z nich jí lze celkem snadno odvodit. Pokud zůstaneme zatím jen u původní Schrödingerovy souřadnicové reprezentace a definujeme, že komutační relace mezi souřadnicí a jí přidruženou hybností je rovna jisté komplexní konstantě, pak lze ukázat, že ta Schrödingerova rovnice je vlastně jen výraz pro výpočet vlastních hodnot celkové energie systému (resp. Hamiltoniánu). Až potud to dává celkem smysl, pokud výchozí předpoklady považujeme za dané - něco jako axiomy v matematice.
Jenže. Ty komutační relace lze dost zobecnit a odpovídají pak Poissonovým závorkám z teoretické mechaniky (princip korespondence), zavedení Hilbertova prostoru ukáže, že reprezentace pozorovatelných není zdaleka jednoznačná. Pak se ovšem problém stává hodně komplexním, začne se mluvit o Heisenbergově maticové mechanice, zavádějí se kreační a anihilační operátory pro výpočet bez volby reprezentace, časový vývoj vlnové funkce a celý problém se stává nepřehledným a tedy obtížně pochopitelným. Nevím jak se z toho dá vynechat hamiltonián a Poissonovy závorky, asi to jde, ale dost pochybuji, že to učiní výklad jednodušším. A protože i fyzici jsou líní, zamotají do toho ještě Diracovu symboliku a jak bývá zvykem pro zmatení nepřítele začnou s tím obecným a postupují ke konkrétnímu.
A to vůbec nezmiňuji omezení shora, které se dá rozšířit na speciální relativitu, začnou se objevovat nové částice a interakce, musíte řešit problémy mnoha částic atd. To je mimo rámec probíraný na technice jako je FEL.
Ale ono to bylo smysluplné, ty materiály byly velice kvalitní. Akorát tedy byly pro BSc, takže se nešlo tak do hloubky, možná právě v tom je zakopán pes (?).Já vím, chybí mi tam slůvko "smysluplně".kvantovka se nedá učit bez základů teoretické mechanikyTo není tak úplně pravda, mám ještě v živé paměti materiály pro BSc Hons z Oxfordu (tři poměrně obsáhlé knihy, bylo to na dva semestry), přičemž teoretická mechanika tam vůbec nebyla (až někde na MSc).
Pak jsou lide zvidavi, ktere nezajima vzorecek na neco, ale jak veci funguji, proc se tam dosazuje tohle a tamhleto.Ano, toto bude ten zásadní rozdíl.
kvantovka se nedá učit bez základů teoretické mechanikyTo není tak úplně pravda, mám ještě v živé paměti materiály pro BSc Hons z Oxfordu (tři poměrně obsáhlé knihy, bylo to na dva semestry), přičemž teoretická mechanika tam vůbec nebyla (až někde na MSc).
Já osobně třeba chápu smysl výuky vyšší matematiky tím méně, čím jsem starší.Alzheimer?
Kapitoly jsou opravdu povedena knizkaRozhodně. Mě učil přímo Nešetřil (a občas Matoušek), jeho přednášky byly super a vím o pár lidech, kteří díky němu nakonec u diskrétní matematiky zůstali (doktorát etc.).
začal jsem se (znovu) učit matematikuTohle je super přístup, ono když je člověku 18-20, některé věci prostě nedokáže docenit.
Matfyzacky pristup k matematice mi prijde daleko zajimavejsi.Pravda.