Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - uwe.filter

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Hardware / Re:disk s Heliem : co se stane po nahrazeni vzduchem?
« kdy: 18. 05. 2021, 01:23:04 »
Heliem se disky plní proto, že má menší tření než vzduch. Proto se pak do disků dá osadit víc ploten, aniž by se při své normální činnosti poškodily nadměrným vývinem tepla, resp. nárůstem teploty. Nezkoumal jsem to (ačkoliv už v nějakých diskuzích na to řeč přišla), ale domnívám se, že s částečným únikem hélia se u disku musí počítat - už kvůli velikosti jeho atomů - ačkoliv héliové disky by snad měly mít víko svařené laserem, takže tam je menší šance na únik.

Další věc je, že po částečném úniku by mělo dojít k poklesu tlaku uvnitř disku (předpokládám, že tam není filtrační labyrint jako u běžných disků), čímž by se další únik mohl zastavit nebo hodně zpomalit - protože uniklé hélium nic uvnitř nenahradí. Pokud by k zásadnímu nebo úplnému úniku došlo, pak se asi disk začne přehřívat a je otázka, co s ním bude dál - možná je na to připravený a zastaví se. A nebo taky ne. Všechno jsou to jen teoretické úvahy, jestli to někdo vyzkoušel v praxi, nechť nám tu rozšíří obzory, taky by mě to zajímalo.

A ještě dodatek - pokud bys do disku udělal díru, pak se dá předpokládat, že i kdyby to snad momentálně přežil co se týká teploty, došlo by ke vniknutí pevných částic a tím následně i k postupnému poškození povrchu ploten. A ano, s vakuem by opravdu disk nefungoval, hlavičky by neměly na čem plavat a jen by vesele brousily povrch ploten.

2
Sítě / Re:Domáci router
« kdy: 03. 05. 2021, 09:55:44 »
60cm kamenna stena je vcelku slusny utlm. Cez dve taketo steny to uz moze ist par MB/s alebo vobec. Odporucam try before buy alebo 14dnovu lehotu na vratenie tovaru cez eshop. Rozmyslal si nad alternativou napr. rozvody po elektrickej sieti?
Kupovat něco s vidinou toho, že to nejspíš pak zase vrátím, se mi moc nechce (nepřijde mi to úplně fér vůči obchodníkovi) - ale to je jen můj postoj :). Odhaduju, že minimálně přes tu jednu stěnu by to mělo být schůdné, protože jak jsem psal, mi to kdysi na 802.11b s tím starým ASUSem fungovalo minimálně co do dosahu signálu i přes víc než 1 stěnu. O té alternativě (PLC) jsem samozřejmě uvažoval, ale to je snad ještě větší nejistota než s tou wifi - nenašel jsem zrecenzovaný aktuálně prodávaný typ, který by spolehlivě fungoval i na částečně starých rozvodech a navíc mezi více fázemi.

Citace
Riešil som niečo podobné, akurát s 80 cm kamennou stenou. Skončilo to tak, že som do nich vŕtal diery, naťahal ethernet a teraz sú AP v tých miestnostiach, kde má byť dostupná wifi.
Pro mě by asi bylo jednodušší provrtat strop a natáhnout to přes půdu, ale i tak nic moc práce a navíc ještě k tomu nevzhledné kabely nebo lišty (ačkoliv jinak jsem rozhodně zastáncem kabelů). Ještě zkusím nějaké jiné AP a když to nepomůže, tak asi dojde na to vrtání.

3
Sítě / Re:Domáci router
« kdy: 30. 04. 2021, 11:21:37 »
Trochu využiju tématu se snad trochu související otázkou: Nemáte někdo doporučení na router nejlíp od Mikrotiku, popř. něco s rozumnou podporou OpenWRT se slušným dosahem (rozumným výkonem/ziskem antén/citlivostí), aby se s tím dalo fungovat ve starém domě aspoň přes 1-2 cca 60cm kamenné zdi? Ideální by byla reálná propustnost tak aspoň 40 Mb/s, pokud je to za daných podmínek reálné, a hlavně stabilita připojení. Samozřejmě ideální by bylo natáhnout kabel, ale na to teď bohužel není čas...

4
Hardware / Re:WD Red - SMR
« kdy: 29. 04. 2021, 15:28:51 »
PanVP: Pokud ty zálohy nebudou moc velké, tak možná... Ale já se raději takovým krámům vyhýbám velkým obloukem, o zkušenostech s nimi se toho dá najít dost. Já taky jednu mám (naštěstí jen jednu - v externím disku tuším od Transcendu, u kterého nebyl před koupí znám model osazeného HDD) - potřeboval jsem na disk zkopírovat nějaké stovky GB dat. Vždy po nějaké době značně poklesla rychlost (a to ještě v kontextu USB2.0!) a po určité době se to zase rozjelo. Zkoumal jsem kabely, zkoušel jiné porty a kde co, než mi došlo, že to může být SMR diskem - a taky bylo. Takže možná pro BFU do desktopu se to dá, ale při jakékoliv potřebě zapisovat tam víc dat, o RAIDu nemluvě, SMR disky rozhodně nebrat.

5
Hardware / Re:DIY PC case
« kdy: 08. 04. 2021, 12:43:28 »
Velmi zajímavé téma :). Jen ve zkratce ke dvěma bodům:
Co se týká regulace otáček větráku, udělal bych to, jak psal František Ryšánek, nějakým oblbovadlem, aby deska byla spokojená, jak hezky se jí větrák točí, a otáčky bych si řídil sám nebo možná jen prostě nastavil napevno.

Co se týká odhlučnění disků, tak existuje super řešení, pokud je nepotřebuješ mít v šuplíkách. Stačí je zavěsit na pružné lano (někdo tomu říká gumicuk nebo gumolano), já to mám udělané tak, že mám pro každý disk vodorovně natažená dvě lana, která pak oproti sobě jakoby překroutím a nacpu mezi ně disk, takže tam pěkně drží stažený a nemůže vypadnout. Pro každý disk dvě vodorovné dvojice (v přední a zadní části disku). Funguje to velice dobře a za pár korun, jen s tím je trochu drbačka, když to má nějak vypadat. Jen je potřeba nepoužít příliš silné lano, pak to nemusí tlumit tak dobře a blbě se s tím pracuje - nepamatuju se přesně, ale asi 6mm by mělo být tak akorát. Možná by stálo za to obložit okolí disků molitanem nebo přímo nějakou tlumicí "jehlanovou" hmotou, pochopitelně při zajištění rozumného chlazení. A možná tam udělat nějakou přepážku, aby se hluk od disků nešířil přímo, ale musel "za roh".

6
Bazar / Re:Sháním starý notebook
« kdy: 08. 04. 2021, 12:08:40 »
Já zásadně nesouhlasím s tím, že nemá cenu pořizovat tohle staré železo. Má. Je pravda, že to má rychlost lenochoda, zabírá to místo, může to mít HW problémy. Ale pokud jde o tu nostalgii a zavzpomínání na "staré dobré časy", tak se to s emulátorem moc nedá porovnávat.

Další rovina je ta edukativní, že může ukázat dětem, jak dřív vypadaly počítače a že i na něčem takovém se dalo pracovat a člověk za to kolikrát byl hooodně rád. Ne jako dneska, kde se všude válí prakticky zadarmo tuny sice staršího, ale pořád docela použitelného HW i na soudobé poměry.

EDIT: Dneska jen nerad vzpomínám na to, že jsem kdysi za pár stovek prodal notebook s 486DX 33 MHz, asi 4 MB RAM, monochromatickýhm displejem a 200 MB diskem (pravda, občas měl trochu problém se rozběhnout, ale to by se dneska dalo vyřešit CF kartou s redukcí). Dneska bych za něj byl rád, právě kvůli té nostalgii. Aspoň že se mi snad ještě někde válí nějaký starý Compaq s win98, který si ale ze zřejmých důvodu chci ponechat :-).

7
Nějakou radu, co s nevítanými kočkami a jejich hov.. na zahradě bych taky uvítal. Ovšem zásadní podmínka je, že by to mělo fungovat a zároveň by jim to nemělo jakkoliv ublížit. Uvažoval jsem nad něčím jako jsou solární plašiče krtků, tj. vícero malých zařízení rozmístěných po zahradě dobíjených z maličkých FV panelů, na každém PIR čidlo, které by při pohybu spustilo sirénku s nějakou vhodnou frekvencí, která by se kočkám nelíbila. Jen už jsem nevymyslel, jak zařídit, aby se to zbytečně nespouštělo, když kolem toho bude třeba někdo okopávat záhony, zalévat a tak.

8
Citace: registrovany123
To s tim zacilenim paprsku na komara by byl problem. Ale kdyby se misto toho laseru pouzil metac petard s casovanym zpozdenim? Neco jako takovy flak kanon. To uz by mohlo fungovat, ne?
Jak už tady napsal někdo přede mnou, je to blbost. Ne, že by to nešlo, přinejmenším experimentálně už něco takového existuje, ale... Jednak z povahy tvých otázek je vidět, že nevíš, s jak nebezpečnou věcí by sis hrál a jednak je otázka, proč to vůbec dělat. Pokud chceš účinně likvidovat komáry, tak si pořiď ten UV komárolap a bude to fungovat asi dost slušně. Pokud si chceš jenom hrát, tak radši začni s něčím jednodušším a bezpečnějším. I kdyby to náhodou tak nějak fungovalo, pořád musíš zajistit bezpečnost lidí a zvířat, co by se v okolí laseru mohli objevit (a to včetně odrazů), o riziku požáru nemluvě. Nápad s petardami snad radši ponechám bez komentáře.

Citace
Kazdopadne to s tim rozpoznanim komara je podle me otazka dobre kamery. V radiusu 10m, s objektivem s vysokou svetelnosti.
Myslíš, že na 10 m spolehlivě rozpoznáš komára tak, abys tou kamerou zabral co největší prostor (bez zoomu)? Možná nějakou ano, ale ta cena asi nebude lidová.

Citace
A porad jeste nikdo nerekl, co se teda stane s tim komarem kdyz se na nej zasviti obyc ukazovatkem. Jasne ze ho to nepodpali, ale treba oslepne, ne?
Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom obyč ukazovátko? Je to otázka výkonu a vlnové délky. Jen odhaduju, ale řekl bych, že slabé (a bezpečné) ukazovátko mu nic neudělá, ale výkonnější (stovky mW) ho po chvíli upeče.

9
Bazar / Re:Prodám PC Fujitsu - Intel Core 2 Duo
« kdy: 30. 03. 2021, 08:19:42 »
ajne: Došel jsem k podobným závěrům :). Tyhle staré stroje jsou ještě na internet použitelné, ale třeba u toho youtube už to začíná drhnout, nebo to vyloženě dře - podle daného CPU. Jinak baterka se dá zrepasovat (téměř) zadarmo. Pokud si najdeš jeden volný večer a máš po ruce pár vyřazených baterek z notebooků s dostatečným počtem aspoň trochu slušných článků, tak se to dá. Sám jsem takhle před pár lety repasoval prakticky mrtvou baterku do EEE a fungovalo to slušně. Jen pro něj taky jaksi už nemám využití (a to je bohužel ještě jen 32bit jednojádro s HT :-/) a taky je mi líto ho vyhodit, když to je jinak plně funkční stroj :D.

10
Software / Re:Dešifrování disku s McAfee Endpoint Protection
« kdy: 23. 03. 2021, 11:25:01 »
Ještě bych asi doporučil udělat image disku a až pak si s tím hrát. Jinak teda doufám, podle popisu, že to není nějaká levárna :).

11
Software / Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« kdy: 17. 03. 2021, 20:40:49 »
Účel dotací není, aby se vrátily. Na to by stačil investor.
Obvykle se od nich očekává i něco dalšího. Podpora určitého regionu, boj s nezaměstnaností, zlepšení infrastruktury, nebo také nastartování zájmu o určitý směr či obor.
Tohle možná fungovalo před 20 lety. Ale rozdhoně ne v dnešní době, kdy některá odvětví (zejména třeba zemědělství) je už tak uměle pokroucená, že bez dotací by nemohly fungovat. Dotace možná sem tam na něco, ale ne proboha v takové míře jako je dnes běžné.

Citace
Bez dotací bychom dál pálili staré škrpály ve starých kotlích.
Aha, takže teď budeme dál pálit škrpály, ale v nových kotlích? Řekl bych, že pokud někdo pálí škrpály, tak to je ten problém, ne kotel. Ono pokud někdo netopí jako hlupák a nepálí nevhodné materiály (mj. třeba mokré dřevo), tak rozdíl mezi starým a novým kotlem bude marginální. Jenom se vymyslelo lejstro navíc a někdo na tom vydělal a někdo s tím měl zbytečné starosti.

Citace
Bez dotací by elektromobilita nedostala ani šanci...
A to by taky bylo naprosto v pořádku. Pokud to je neživotaschopný koncept, pak je donebevolající hloupost, aby ho všichni platili z daní, které odvedou. Souhlasil bych třeba s podporou výzkumu nových typů akumulátorů, syntetických paliv a podobně - ovšem na úrovní výzkumných ústavů a škol, v první řadě. Ale prosazovat na trhu uměle koncept, o který by jinak nikdo nestál a který má spoustu zásadních nedostatků, které v současnosti a přinejmenším blízké budoucnosti nebudou (snadno) řešitelné, pokud vůbec kdy, tak to je opravdu skvělý nápad. A to nemluvím o tom, kdo to (jako vždycky) zase zaplatí.

12
Software / Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« kdy: 17. 03. 2021, 14:36:59 »
Mně třeba tříletý trest v base nepřijde příliš krátký.

Řekl bych, že jádro problému netkví v tom, jestli jsou tři roky hodně nebo málo, ale abzch vyšel z toho, co tu padlo (neřeším, jestli to je pravda nebo ne): Za znásilnění dostanete rok a za schvalování terorismu 6 let. To je trochu na hlavu. Ono teda vůbec je na hlavu, že je trestný čin cokoliv schvalovat nebo popírat - každý má právo mít svůj názor a cokoliv schválit nebo popřít (čímž ale neříkám nabádat) a nanejvýš je možné si o něm pomyslet cosi nelichotivého, ale nikoliv ho za to zavřít.

13
Software / Re:Jednoduchá evidence skladových zásob
« kdy: 17. 03. 2021, 12:25:39 »
Na evidenciu domácich zásob elektrosúčiastok používam Partkeepr. Je to opensource, ovládanie cez web rozhranie.

https://partkeepr.org/

To vypadá zajímavě, dík za odkaz. Nějakou evidenci (jen pro určité věci) si vedu v tabulce, ale vždycky to ztroskotá na tom, že je neaktualizuju - ať po přidání nebo odebrání věcí ze "skladu" :D, popř. ty věci přestěhuju někam jinam a pak je nemůžu najít.

14
Software / Re:Čtečka PDF s podporou vyplňování formulářů
« kdy: 17. 03. 2021, 12:19:57 »
Taky občas sem tam narazím na potřebu vyplnit nějaké PDF a vždycky mě zarazí, že to žádný z prohlížečů pod linuxem neumí. A to se jedná o záležitost starou kolik - nějakých 20 let? Nakonec to pak skončí typicky u toho, že to buď vypíšu ručně na papír nebo to tam nějak nasmolím za určitého vztekání přes LibreOffice Draw.

15
Sítě / Re:Vyplatí se optika?
« kdy: 12. 03. 2021, 13:51:20 »
czAtlantis: Celkem souhlas, až na to, že asymetričnost je daná technicky. To není tak úplně pravda - jde o to, že mám na vedení z hlediska fyzikálních omezení dostupnou nějakou šířku pásma, ale rozhodl jsem se ji rozdělit asymetricky. Ovšem stejně tak bych to mohl udělat i symetricky, pěkně půl na půl (teď ponechávám stranou, jak se k tomu staví standardy).

Stran: [1] 2 3 ... 6