reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - xsouku04

Stran: [1] 2 3
1
Studium a uplatnění / Re:Kam zmizelo vlákno "nejsou lidi" ?
« kdy: 10. 08. 2018, 18:14:41 »
Ty srance byly kompletně mimo zaměření tohoto webu a jako takové to mělo být s tímto zdůvodněním zamknuté hned, jak se tam zase začala ventilovat žumpa.

O cenzuře nemůže být ani řeči, nikdo nebrání magorům ventilovat své mindráky a iq houpacího koně jinde, na to jsou určené třeba ony "alternativní" sračkoweby typu aeronet, nebo sputnik...

Nesouhlasím. Přesně tohle cenzura je.  A měl by jste být také smazán a zabanován protože jste použil dvě sprosté slova.
Nikdy by neměl nadávat druhým, že jsou magoři, zvláště když dochází argumenty.
Pokud se diskuze zvrhne, měla by být přesunuta do nějaké podsložky ala žumpa, případně zablokována, ale ne mazána.  To je prostě cenzura a neměla by být dovolena, zvláště když cenzuru provádí někdo kdo je sám sprostý, náladový, nevyzrálý. To je pak jednoznačná cesta do pekla.

Vlákno jsem nečetl, ale  smrt našich tří vojáků opravdu není nic více než jakýkoli jiný pracovní úraz a tom jestli jejich pracovní úkoly dávají smysl je také možné diskutovat.
Hrdina by mohl být např. hasič nebo voják, který chtěl např. někoho zachránit, dobrovolně riskoval (nebyla jiná možnost) a přitom utrpěl smrtelný pracovní úraz. Samotný pracovní úraz ale nestačí k tomu být hrdina.

2
Server / Re:Doporucte: VoIP pbx
« kdy: 08. 08. 2018, 12:47:53 »
Free switch je sice pěkně udělán, ale bývá pro BFU obtížně konfigurovatelný. A jeho uživatelů je podstatně méně než u Asterisku a tedy je méně i různých návodů a lidí co by mohli řešit příápadný stejný problém je také podstatně méně.

Řešením by mohlo být, vybrat si takového VoIP operátora s jehož službami není vlastní PBX potřeba, protože vše co potřebujete nabízí v základní ceně služeb. 
Viz http://www.odorik.cz/w/vyhody_a_nevyhody_vlastni_pobockove_ustredny_asterisk

3
Mýt záchody může být dobrý snad na hodinku denně jako změna, pokud by to ale měl dělat pořád, tak to bude hodně nepříjemný a fyzicky náročný.  Nejlepší je to střídat.

4
Odkladiště / Re:Cenzura mailu
« kdy: 03. 03. 2018, 10:30:53 »
To je neskutečné kolik lidí se zde zastává cenzury na základě jakéhosi pochybného seznam adres spolku "spravedlivých". Spam je jen záminka. Kdyby šlo o spam, to se přece dělá úplně jinak. Spam je takový typ emailu, který naprostá většina lidí za spam označí. To je jediný způsob jak spam bezpečně rozpoznat.  A nezahazuje se ale dává se do složky spam, protože vždy dochází k nějakému procentu omylů a je potřeba mít zpětnou vazbu a učit se. Hodnotících kritérií musí být více, edy podobnosti s typicky spamovou zprávou musí být více ne jen nějaký seznam klíčových slov. Rozhodnout se že např. email s odkazem na nějaký článek o ezoterice ja automaticky spam bez ohledu na vše ostatní a navíc jej úplně zahodit, protože kdosi rozhodnul, že onen web je pochybný, je nehorázný nesmysl. Ostatně na všech zpravodajských webech se objeví občas zavádějící, manipulativní články (např. idnes, novinky) a na webu se špatnou pověstí může být naopak hodnotný článek. Kdyby tam psali o vás, budete si to také chtít přečíst i kdyby to byla snůžka nesmyslů:)


Není jisté, jestli vyšetřování cenzury proběhne a s jakým výsledkem, v každém by bylo velmi záslužné, pokud by se o tom začalo více mluvit.  Policajti vyšetřují spoustu nesmyslů a to nesmyslným zdlouhavým způsobem, pokud budou dělat chvíli něco smysluplného, alespoň jim zbude méně času na hovadiny.

Mrzí mne že na root chodí tolik hlasitých propagandou zmanipulovaných chytrolínů, co si pletou i úplně základní pojmy.

5
Distribuce / Re:Jak omezit zápisy na SD kartu Raspberry Pi
« kdy: 29. 01. 2018, 00:59:12 »
řešení je velmi jednoduché, stačí zvolit správný filesystém https://en.wikipedia.org/wiki/F2FS který nepřepisuje jedno místo, ale je optimalizovaný pro flash úložiště a ukládá pořád dál

Jednoduché to není a to na co odkazujete je celkem k ničemu. Efekt není zásadní. Jediné co pomůže je prostě nezapisovat nebo jen ve velmi vzácných dávkách.  SD karta má tu špatnou vlastnost, že pokud dojde k výpadku napájení během zápisu, mohou se poškodit libovolná data i ta co se zápisem vůbec nesouvisí. Tohle běžné disky nedělají. A SD karta má také tu vlastnost, že se o své zápisy stará sama a z venku to nelze moc ovlivnit jinak, než moc nezapisovat a doufat.
SD karty nemají rády mnoho zápisů a proto dříve nebo později kvůli zápisům odejdou. Tedy RP lze do profi řešení zabudovat jen bez zápisů.  Ideálně bootovat a zapísovat přímo na síťový disk.

Podle mého názoru to možná využití RP hrozně omezuje.  Viz vlákno které jsem založil.
https://forum.root.cz/index.php?topic=17064.0   RP je jen na hraní ?

6
Hardware / Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 25. 12. 2017, 00:48:10 »
to si narazil na starsi/horsi model, kdyz tak nexx wt3020f (nebo ad)

https://wiki.openwrt.org/toh/nexx/wt3020

https://m.ebay.com/itm/NEXX-WT3020F-Portable-Mini-Wireless-NAS-Router-AP-Reapeater-300Mbps-for-IOS-WIN7/152166866215

kazdopadne si uvedom ze tu flash to ma 8MB, urcite se ti tam vedle zakladu systemu vejde i to co budes pridavat/potrebovat? :-)

Děkuji za odkaz. 8 MB flash vypadá hrozivě, ale je to pěkně zkomprimované, není to tak hrozné i když omezení to určitě je. Mám nyní s openwrt router TP-Link TL-WR842N/ND v2 a tam je také 8 MB paměti ROM a jen 32 MB RAM. Když si nainstaluji můj oblíbený skriptovací jazyk Ruby klesne zbývající volná ROM o třetinu na 2,52 MB. Tak dlouhé mé skripty ani knihovny rozhodně nebudou :)
Když si vytvořím vlastní komprimovaný image, kde bude vše co potřebuji, bude to trochu úspornější. Hold nezbývá než se naučit openWRT.

A přes USB mohu připojit relátka a snímat tím pohybová čidla a čidla na dveřích a  zapínat/vypínat světla v celém baráku, nebo řídit plynový kotel (také přes relátko má jen stavy zapnuto a vypnuto).   http://www.selfcontrol.cz/navod_re8usb.htm
http://www.odorik.cz/w/selfcontrol
Zapojit USB nebo wifi teploměr, čtečku otisků nebo čipů, usb kameru.
Nyní to dělám s RP, ale pořád trnu, kdy mi odejde SD karta. Tohle zařízení je asi pro takové jednodušší úkoly vhodnější i levnější. Za 11 USD to je docela bomba. Tedy klidně si mohu koupit i jedno jako náhradníka kdyby to první odešlo. Pořád je to flexibilnější řešení než si kupovat alarm třeba od jablotronu, kde jen řídící jednotka stojí 10 tisíc korun se spoustou nesmyslných omezení a to ještě abych se jich doprošoval, aby mi to vůbec prodali když si to chci montovat sám.
Pokud nepotřebuji bezdrátové prvky, udělat si alarm znamená jen pospojovat pár relátek + logika k tomu. Pohybové čidlo totiž funguje také jako relátko spojeno/nespojeno, podle toho jestli tam někdo chodí. Čidla na dveře otevřeno/zavřeno jsou také relátka. Dveře se otvírají a houkačka se také pouští a vypíná přes relátko. Prostě s obyčejnýma relátky a napěťovými vstupy toho lze postavit hrozně moc.

7
Hardware / Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 23. 12. 2017, 22:29:32 »
Tak jsem dnes narazil, na udělátko za 15 USD, kde běží openWRT.
Tady je potvrzeno, že na něm běží bez problému openwrt
https://wiki.openwrt.org/toh/nexx/wt1520

A zde je to možné koupit za 15 USD včetně poštovného.
https://www.aliexpress.com/item/Hot-Mini-Wireless-Router-NEXX-WT1520F-150M-Portable-AP-Repeater-Wireless-Router-Support-3G-Modem-Flash/32740604039.html

Pokud jen potřebuji něco řídit přes USB, mohlo by to být díky absenci nespolehlivé SD karty a použití openWRT lepší řešení než Raspberry pi. Tahle miniaturní věc má zabudovanou wifinu, může např s USB klacíkem dělat třeba wifi hotspot.

A pro větší paměť a SD kartu a zdroj si stačí připlatit jen 5 USD - https://www.aliexpress.com/item/MT7620A-802-11n-300Mbps-Wireless-WiFi-Router-USB-Wi-Fi-Repeater-OPENWRT-DDWRT-Padavan-RT-N14U/32820902708.html


8
S těmi platy 100 tisíc Kč a podobně. O výši platu je naprosto běžné lhát, zveličovat.

https://finance.idnes.cz/lzi-o-platech-a-mzdach-pruzkum-psycholog-lez-plat-mzda-ppi-/podnikani.aspx?c=A170825_120046_podnikani_sov

Hlavně ti co se s tím vytahují nad druhé to celkem jistě přinejmenším zveličují.
Tedy i různé průzkumy budou myslím spíše přestřelené než reálné.


Např. za svůj plat vydávají to co dostali jeden výjimečný měsíc, kde byly šílené přesčasy a ještě nějaké odměny.
Tedy podobné výkřiky hlavně tady root fóru je potřeba brát s rezervou. Protože ten kdo je opravdu v pohodě a nad věcí se s tím že vydělává hodně nemá potřebu chlubit, nebo pomlouvat ostatní co přiznají že mají méně.

Tedy pokud někdo dělá vývojáře za 50K rozhodně nemá důvod aby se cítil nějak podhodnocený, jen proto že někde zaslechl nějaké výkřiky, že někdo s mešní praxí nejspíš bere více.

Každý má svouji cenu, ale pokud někdo machruje s výší svého platu někde po fórech a má řeči jako že 50K je minimální mzda a on osobně by pod 70 K nešel, asi to nebude vůbec dobrý zaměstnanec už kvůli tomu chování. Jsem toho názoru, že takové věci se prostě nesluší někde vykřikovat. Trochu pokoru.
Prostě i opravdu šikovní lidi co opravdu hodně vydělávají takové řeči veřejně nepovedou. Už proto, že každý prostě nemůže vydělávat tolik a je zbytečně dělat zlou krev. A bez těch méně placených to prostě také nejde a i ti si zaslouží respekt za svoji práci. Vysmívat se někomu že bere 20 K čistého jen proto, že si drze neřekl o víc je nehorázná ubohost. Zvláště když neznáme věci okolo.

Konstruktivnější by bylo při žádání o zvýšení platu např. podložit tvrzení, že zastanu práci za tři jiné průměrné. A ještě je na mne lepší spolehnutí a nedělám chyby. Proto si zasloužím plat za dva. 
Oni totiž existují zaměstnanci co odvedou práci i za 10 průměrných. Nenapíší 10 krát více řádků kódu, ale celé to zefektivní a zprůhlední tak, že celý projekt zvládnou udržovat třeba ve dvou lidech místo dvanácti a celé je to pak mnohem pružnější. Není to prostě korporátní moloch. Ti  si pak plat 100K+ zaslouží, ale rozhodně to nikde vykřikovat nebudou.

9
Hardware / Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 21. 12. 2017, 20:59:50 »
Po lopatě: Mezi filesystémem a flash pamětí na SD kartě je Flash Translation Layer pro SD kartu specifický, zvenčí neviditelný (černá skříňka). Proto nemůžete říct, jak se bude SD karta v provozu chovat, nedokážete říct, že se dvě SD karty shodného obchodního označení budou chovat stejně a o množství zápisů na vnitřní flash SD karty "při běžném provozu" se můžete též akorát dohadovat.

Pokud Vašim zákazníkům stačí, že Vám to na stole fungovalo a že jste na anonymním fóru četl, že Frantovi to běželo bez problémů několik let, je SD karta naprosto báječné zařízení. Do toho!

Souhlasím. Z toho ovšem plyne, že jakékoli řešení s Raspberry Pi, které na SD kartu pravidelně zapisuje je amaterizmus.  Proto jsem založil tohle vlákno. Ano RP lze použít pro průmyslové nasazení, ale číst i zapisovat se musí ze síťového disku -   to RP podporuje.
Pravděpodobně použitelné bude když budete mít SD kartu v režimu jen pro čtení, nebo zapisovat budete naprosto minimálně třeba jednou denně.

Ale jaké máme jiné možnosti kromě SATA ? Nikde jsem neslyšel že by NAND flash bylo co se spolehlivosti týče na tom lépe. Ale možná je nad rozlišovací schopnosti lidí co o tom píší. NAND flash ale prý končí a budoucnost má eMMC. eMMC je ale také černá skříňka stejně jako SD a to jestli je kvalitnější nelze předem moc ověřit.

10
Hardware / Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 21. 12. 2017, 14:35:50 »
Tak jsem hledal více informací o F2FS, ale vypadá to, že to nadšení je planý poplach.
https://forum.armbian.com/topic/4167-f2fs-revisited/
Je zajímavé že nikde nejde najít nějaké benchmarky, co by dokazovali zvýšenou rychlost a snížené množství zápisů při běžném provozu.

Tedy vypadá to, že slušné spolehlivosti nejde dosáhnout jinak než na SD kartu zapisovat jen vyjímečně. Tedy např. logy či nějaká měření dávat jen na RAM disk a do paměti je přesunout jen jednou za čas v dávce, případně při vypínání či restartu. To ale vyžaduje baterii.
A nebo použít SATA.

Pěknej přehled desek na armbian https://www.armbian.com/download/


11
Hardware / Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 20. 12. 2017, 21:34:20 »
To není pravda. JFFS2 není určeno pro SD kartu[...]
omlouvam se, myslel sem F2FS...

Ten F2FS vypadá fakt dobře, to by mohlo výrazně pomoci. A vůbec jsem o tom nevěděl. Dokonce lidi hlásí zvýšení rychlosti. https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=29&t=47769
Vypadá to, že ti co stojí za RP o tom také neví. Nechápu proč už to nenasadili jako defaultně hlavní souborový systém.  Nebo mohli aspoň nachystat skript, který to na něj převede.

Myslím že klíčem ke zvýšení životnosti SD karty omezení zápisů, aby se nemuselo kvůli každému řádku co přibude do logu zapisovat 2MB dat. Vlastně ještě mnohem více, protože kromě obsahu souboru se  mění ještě velikost souboru a jiné parametry uložené někde úplně jinde - tedy další 2MB zbytečně zapsaných dat se zapíše x krát, kvůli tomu že přibude do logu třeba 20 bytů.  Řešením je, aby se to ukládalo do paměti a změny se zapsali vždy až po dávkách, když je toho více, nebo před vypnutím či restartem. To by ovšem vyžadovalo vždy mít záložní baterii a tlačítko na vypnutí/restart. A na to jaksi RP nemyslí a každý si to musí dokutit sám. A to mi právě přijde na RP hrozně amatérské.

12
Hardware / Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 20. 12. 2017, 21:17:06 »

Dneska je technika a zkušenosti vůbec někde úplně jinde. Do krabic dávám BeagleBone industrial s 4 GB eMMC bez větších úprav a není s tím žádný problém. Po světě mám nainstalovanou stovku krabic a o drtivé většině z nich nevím. Před pár týdny jsem portoval software a firmware na Debian 9 - co si vymyslím, to tam najdu. To jsou věci, o kterých jsem si mohl nechat před čtyřmi lety nechat leda zdát. RPi se jistě vyvíjí bouřlivě taky, ale hardware se ubírá jinou cestou (bogomipsy prodávají) a letité zkušenosti s SD kartami se zde díky tomu mohou hodit i dnes.
Děkuji za postřehy a  názory. Prosím můžete napsat v čem si myslíte že je BeagleBone úplně jinde?

Bohužel RP se co mohu říci ze svého pohledu vůbec nevyvíjí s výjimkou pár nepatrných drobností a vyšší rychlosti procesoru. Vypadá to, že jediné co dělají opravdu dobře je PR.
Osobně mi přijde hrozná škoda, že RP nemá verzi s konektorem na baterii, případně i SATA. Ono zapojovat disk přes přetížený USB (i síť je skrytě přes USB) není zrovna dvakrát moudré a velmi omezuje možné profesionálnější použití.  Pro aplikace kde se hodně zapisuje, nebo dokonce jako dlouhodobě spolehlivý počítač na běžnou práci či experimenty, není RP vhodná.

Že nemá RP eMMC nebo NAND flash bych asi nevytýkal, protože to věci komplikuje a problémy aplikací co vyžadují větší množství zápisů to může zlepšit jen částečně. I když i tyto možnosti jsou také velké plus.

RP se nevyvíjí moc ani po softwarové stránce. Stále oficiálně poskytuje skripty, co předělají instalaci Rasbianu na read only a podobně, a nechala možnost přepínat se a pod. Člověk aby používal neoficiální distribuce, nebo si to celé připravoval sám. A co se týče souborového systému F2FS vhodného pro SD karty, vypadá to že tam lidem co to chtějí používat komplikuje život tím, že podporu nezakompiluje přímo do kernelu - nechali to jen jako modul.  Viz. zde dole https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=29&t=47769  A přitom by to měl být defaultně hlavní souborový systém RP co běží s SD karty.
Na mne to působí tak, že za RP stojí lidi co tomu moc nerozumí nebo z počátečního úspěchu už ztrácejí soudnost?
I když to má být výukový počítač, tak je třeba učit správné zásady. To ty nedokonalosti neomlouvá.

13
Hardware / Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 19. 12. 2017, 22:01:05 »
Nejvhodnejsi filesystem pro SD kartu, pises ze po nastudovani je to ext4, asi ti uniklo JFFS2
1. JFFS2 je dela pro SD karty, resp. obecne flash pameti
2. nemam nic proti EXT4 pouzitem u SD karty, ale spis z duvodu ze jde o klasiku, nez ze je to nejlepsi pro SD
3. vypnutim journalu si zas koledujes o problemy s naborenym filesystemem, coz se muze stavat (kdyz vypnes/neni journal) mnohem casteji nez zniceni SD karty pod filesystemem
To není pravda. JFFS2 není určeno pro SD kartu a proto se pro ni běžně nepoužívá. Je určeno pro flash NAND.
Je možné že použitím JFFS2 se docílí nějaké další zlepšení, otázka ale je jestli to stojí za tu námahu.
V zásadě SD karta se tváří jako blokové zařízení a o všechno v pozadí se stará sama a nezbývá než se modlit aby při větších zápisech neodešla. Jediné co můžeme udělat je omezit množství zápisů. A provádět zápisy v dávkách a ne po jednotlivých řádcích do logu.

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=61631&p=460046

Hlavní  problém SD karty není jen nízká živost a možnost samovolného zničení jen tak.  Ale hlavní problém při nečekaném vypnutí se mohou poškodit data, která vůbec nesouvisela se zapisovanými daty. Pokud se tohle stan žádné journalování nepomůže. Journálování je dobré jen pro běžné disky. Ba naopak podstatně zvýší množství zápisů a tím i pravděpodobnost tohoto problému. Tedy vypnout journalování je opravdu u SD karet doporučováno.

To je sranda kolik různých pověr u RP panuje.

14
Hardware / Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 19. 12. 2017, 20:43:30 »
Tak to vypadá, že bootovat z NAND flash spolehlivost nezvýší.

https://www.olimex.com/wiki/How_to_install_Debian_to_NAND

Citace
Using NAND is better than using microSD card:

 -   if you are aiming for minimal power consumption;
 -   if you want faster read and write
 -   when there is no microSD card connector, no external connections are allowed, or microSD card is not a preferred storage medium;
 -   for academic reasons;
 -   Since it is harder to compromise the security of the system physically (as opposed to just stealing the microSD card).


Using NAND is worse than using microSD card because:

-    you need more software knowledge, especially regarding file systems;
-    it is harder to make a backup;
-    in case of a problem with the file system – the device would not boot and the recovery (of your data) would be nearly impossible.

15
Hardware / Re:Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 19. 12. 2017, 18:43:35 »
Skusal už niekto Olinuxino od Olimexu? Je to lepšie než RPI3 najma čo sa spolahlivosti týka ? Ma niekto nejaký tip na lacny (do 50€) jednodoskový počítač vhodný aj na profi použitie ?
Díval jsem se na ně a moc se mi líbí jejich nabídka a jak to prodávají.
 https://www.olimex.com/Products/OLinuXino/A10/A10-OLinuXino-LIME-n4GB/open-source-hardwareJe to sice trochu dražší než RP nebo jiné odroidy, ale vypadá, to že ta firma co to dělá tomu rozumí a nic si nehraje.
Je tam pěkně pohromadě všechno.

Např. za 40 EUR dostanete  nativní ethernet, konektor na baterii a nabíjecí obvod, SATA  a hlavně zabudovanou NAND flash pamět, která by na tom mohla být výrazně lépe než ony SD karty.
Pokud místo SD budu používat tu NAND flash, omezím zbytečné zápisy a vyberu vhodný souborový systém, už bych se spolehlivost mohla dostat na použitelnou úroveň. Pokud potřebujete zapisovat přecijen více, využijete SATA.

Jsou to Bulhaři a na deskách je napsáno, vyrobeno v Bulharsku. A dovedou toho dodat i obrovské množství a o svých výrobcích tvrdí, že je budou prodávat tak dlouho, dokud o ně bude zájem, protože mají možnost si nechat např. procesory vyrábět na zakázku i starší procesory v sériích 50 tisíc kusů. (tedy žádný end of life protože se nám už nechce i když zájem by byl)

Ještě zbývá vyzkoušet jak je to softwarem. Máte někdo zkušenost?

Stran: [1] 2 3

reklama