Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Daniel Novotný

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Vývoj / Re:Výroba multiplatformní aplikace s GUI v Javě
« kdy: 07. 04. 2021, 18:37:04 »
Já takhle trochu narazil. V roce 2007 jsem napsal adventuru určenou pro uživatele jednoho diskusního serveru: zvolil jsem právě Javu (tehdy Swing) protože třetina používala Windows, třetina Mac a třetina Linux. Docela to tehdy mělo úspěch, proto jsem se rozhodl vyvinout jinou adventuru, tentokrát s obecně známými vtípky, aby nebyla jenom specifická pro ten server: protože jsem neměl čas, tak se vývoj protáhl až do pandemické doby, kdy se nějaký ten čas našel a já hru dodělal. Použil jsem právě Javu a Swing, protože jsem měl z toho roku 2007 hotovou knihovnu na GUI.

Ovšem narazil jsem na to, že dneska už dost málo lidí má na desktopu nainstalovanou Javu. A hra jim většinou nestojí za to, aby si ji tam dali, zvlášť když to představuje třeba i bezpečnostní rizika. Nevím, zda by to s vaší aplikací nebylo podobně.

2
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 04. 03. 2021, 14:18:26 »
Jsou ty knihovny open source? Že by člověk mohl přímo opravovat ty chyby a dělat pull requesty v daných volně dostupných repozitářích.

3
Tak si tady upustím páru s tím, co se mi právě stalo. Pracovní počítač s Windows. Potřebuju pustit informixový nástroj na správu db connections, jen si nepamatuju přesně jeho název, jen vím, že obsahuje slovo "net". Pouštím start menu, píšu "net", nevyběhne mi tam. Tak se ptám kolegy, on je to "setnet32", když začnu psát název od začátku, projde mi to. Podle mě to hledání neumí ani elementární vyhledání substringu, přitom je to klasický uživatelský problém "nevím, jak se to přesně jmenuje, ale chci to spustit, znám substring". Soudruzi z redmondu nebyli schopni udělat ani úplně elementární věc na nejexponovanějším místě systému.

4
Studium a uplatnění / Re:Oddych od IT a zvládanie stresu
« kdy: 10. 12. 2020, 16:04:17 »
já medituju, což mi pomáhá vyčistit mysl :) taky jsem přešel od klasického programování spíše k deploymentu a release engineeringu, přijde mi, že psaní menších skriptů je méně stressující než podílení se na velkých systémech např. v Javě nebo C++

5
Byl to upgrade nebo čistá reinstalace? Pokud upgrade, možná záloha dat a čistá reinstalace budou šlapat líp.

Já když přecházel na novou verzi Xubuntu po čtyřech letech, tak jsem to taky raději udělal "načisto".

6
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 12. 11. 2020, 16:50:21 »
já používám Xubuntu 20.04 a nemám žádné popisované problémy

7
Ahoj!

"Potýkám" se s takovou drobností: na Facebooku se mi u některých nadpisů, jmen uživatelů atd. zobrazují velká písmena s háčkem bez tohoto háčku. Měl jsem dříve Xubuntu 16.04, tam to nenastávalo, nyní jsem provedl čistou instalaci 20.04 na stejný počítač a tam se to děje. Jako browser používám Firefox. Pokud by existovala nějaká jednoduchá možnost jak to spravit, byl bych rád, ale nechci si kvůli takové maličkosti rozdrbat systém. Když jsem byl na starém layoutu Facebooku, tak se to stávalo jenom u jmen uživatelů, ale to mi zas tak nevadilo, protože jména svých FB přátel znám. Nyní se to děje i u některých nadpisů. Zajímavé je, že takto je postižen jenom jeden jediný server... protože se jedná o specifikum Linuxu a českého prostředí, přijde mi jako nejlepší místo k dotazu toto fórum.

8
Server / Re:Segmentation fault: Samba spadne po 35 minutách
« kdy: 21. 09. 2020, 21:13:39 »
ten konkrétní SW neznám, ale obecné možnosti debugování segmentation fault:

po spuštění příkazu

Kód: [Vybrat]
ulimit -c unlimited
se hláška "segmentation fault" změní na "segmentation fault (core dumped)" a člověk z toho vytříská soubor "core", který se dá využít v debuggeru gdb, třeba pro stack trace nebo zjistít místo chyby ve zdrojovém kódu

další možností jsou nástroje strace a ltrace

9
Desktop / Xfce: sticky keys enabled
« kdy: 26. 07. 2020, 00:38:43 »
Vím, že je to asi blbost, ale občas když se teď přihlásím do XFCE desktopu (tak v polovině případů), tak se mi na chvíli objeví notifikace "sticky keys enabled". Jinak to nedělá nic a všechno funguje normálně. Jenže já jsem rejpal a chci vědět, co se děje, tak se tady ptám, kdyby náhodou někdo něco. Začalo to, když jsem se jednou přepnul na textovou konzoli (ctrl+alt+f1) abych zjistil, jak na ní vypadá roguelike hra Dungeon Crawl Stone Soup. Mezi tím jsem už několikrát rebootoval a aktualizoval OS, někdy se to objeví a někdy ne.

10
udělat nějaký skript, který bude volat příkazy "swapon" a "swapoff" tak, jak je zrovna potřeba?

11
Windows a jiné systémy / Re:JamFile vs. MakeFile
« kdy: 08. 07. 2020, 13:44:22 »
Já bych zůstal u make. Používá se tak dlouho, že na netu najdete spoustu dokumentace, řešených příkladů atd., zatímco ten druhý nástroj jsem ani neznal. A samotná syntaxe a filosofie Makefile není imho nic zas tak složitého.

12
já bych doporučoval utilitky strace a ltrace, viz jejich manuálové stránky. budou toho generovat opravdu hodně, chce to podívat se na konec jejich logu, co se tam děje

13
Distribuce / Re:Xubuntu 20.04 a kalibrace gamepadu
« kdy: 04. 06. 2020, 12:41:25 »
Vyřešil jsem to tak, že jsem koupil jiný gamepad (od jiného výrobce) a ten funguje.

Konkrétně: nefunguje Logitech Precision Gamepad a funguje C-Tech Nyx Gamepad, který je novější

14
Distribuce / Re:Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« kdy: 28. 04. 2020, 17:11:58 »
Dej si pozor, ani všechny balíčky v LTS Ubuntu nemají podporu 5 let
takže radíš všechny LTSka upgradovat po těch třech letech? já to tady nechal čtyři roky kvůli své lenosti...

15
Distribuce / Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« kdy: 28. 04. 2020, 14:54:26 »
Dobrý den,

Všude se dočítám, že deriváty Ubuntu LTS s jiným DE jako třeba Xubuntu nebo Lubuntu nemají podporu pět let jako Ubuntu, ale pouze tři roky: taky jsem ale četl, že ty deriváty s jiným DE se liší pouze v tom desktopovém balíčku a mají stejné repozitáře.

Používal jsem Xubuntu 16.04 až do včerejška a nějaké aktualizace, například Firefoxu či systémových komponent, mi chodily: tak jsem z toho zmatený, jak moc "nepodporovaný" v době od skončení podpory Xubuntu 16.04 můj OS vlastně byl a jak moc je bezpečné mít jiný derivát LTS, než standardní Ubuntu, celých těch pět let.

Stran: [1] 2 3 ... 5