Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Daniel Novotný

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Vývoj / Re:Klon Bombermana a hry Bulánci v JavaScriptu
« kdy: 09. 03. 2022, 14:40:03 »
Já bych řekl, že chybou je snaha nejdříve napsat "relativně univerzální engine".

Jako veliký zastánce YAGNI si myslím, že bys měl klidně začít jednou hrou (treba bombermanem) a pak z toho ten engine vyextrahovat/zobecnit, ale jen ty části, které opravdu na tu druhou hru potřebuješ


záleží na tom, kolik toho ta první a ta druhá hra bude mít společného, imho: já když jsem psal první moderní textovou adventuru (Sivou rybu - pokusy kdysi v DOSu nepočítám), tak jsem věděl, že budu chtít časem dělat druhou a tím pádem jsem striktně odděloval kód frameworku jakožto knihovny a logiku konkrétní hry: a vyplatilo se mi to, poté, co jsem začal psát Hlavně nenápadně, stačilo prostě vzít hotový framework a nasadit na něj novou hru. A teď plánuju třetí :)

2
Sítě / Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« kdy: 30. 12. 2021, 16:22:20 »
Powerline jsme zkoušeli doma, ale měli jsme taky špatné zkušenosti, tak jsme se museli vrátit k wifi.

3
Hardware / Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« kdy: 04. 10. 2021, 15:39:46 »
Jo, vratil jsem se k Nokii. Telefon je telefon. Mam celou radu placek, nektere dost drahe. Ale pouzivam je bud jako fotak nebo jako kapesni pocitac. Nikdy na telefonovani. Prijde mi to masochismus.. Ale chvili jsem hledal. Telefon co se mu nesetrou klavesy a daj se slusne nahmatat, ma jasny display i na slunci a daj se mu nastavit velka pismena a blokovat hovory a 2 karty se slusnym managementem (jedna firemni).. Jo, mam v nem i kartu pro par pisnicek a fotacek jako zapisnik. Jo a LED svitilnu.  Mam Nokiu, neni nejdokonalejsi, ale zatim jsem nic jineho lepsiho nenasel.. a vydrz na baterky 10dni.. a nabijes to z jakekoliv nabijecky (=dalsi pozadavek, musi mit mikroUSB alespon, zadnej proprietarni konektor). Ta Nokia ma i radio.. obcas se take hodi, treba na zelenou vlnu. Stale mam v tasce placku, ale vzit jednou rukou (nebo vytocit) je nemozne. A v aute nakonec to byla Nokia jedinna co s Parrotem fungovala spravne.. A je MALICKA a LEHOUNKA. Jo jeste k ni mam BT sluchatko od Parrota (dneska sehnat slusne je temer nemozne)..  Je to asi dano tim, ze jsem mel Palma, Psiona a podobne veci.. proste jsem si zvyk - tohle je pocitadlo a tohle je telefon. A vybral jsem si krvave cerveny - abych ho vsude videl,, na snehu, v trave apod.. zapadle mezi sedackami.. k nezaplaceni..
Pro me idealni by byla cervena Nokia X2 s mikroUSB a LED a poradne sviticim displ. ten telefon ma jinak radu slusnych vlastnosti. Skoda,ze to dal nerozvijela.. Jsem ITak, a bylo nas v kanclu 6, 4 meli tlacitkovej tel :) a 2 BB. takze vlastne taky.
o jakém modelu je tady řeč prosím? já zatím váhám, který model si vybrat: zda ten s modernějším operačním systémem ("luxusní" 8000) nebo s tím redukovaným starším (asi 3310) - u toho novějšího OS jsem viděl v recenzi, že tam někdy zlobí přijímání SMS a podobné základní věci, to by se mi nelíbilo, nebo měl recenzent smůlu na špatný kus?

4
Hardware / Re:Tlačítkový telefon v dnešní době?
« kdy: 07. 09. 2021, 10:01:25 »
ještě jsem nedodal co ještě potřebuju, dobrý export a import kontaktů (i přes PC). ten současný Samsung ukládá kontakty do formátu vizitek VCF a umožňuje je načíst

5
Hardware / Tlačítkový telefon v dnešní době?
« kdy: 07. 09. 2021, 09:57:45 »
Ahoj!
Mám docela špatnou koordinaci pohybů, na myš to nevadí, ale na dotykový telefon nevím nevím. Taky mi přijde jako zátěž mít nějaké další zařízení, takový pseudopočítač, o který bych se musel starat. Net mám na počítači, včetně sociálních sítí. Proto jsem doposud vydržel u tlačítkového telefonu: v roce 2012 jsem si koupil odolný outdoorový Samsung a doposud drží. Má funkce, které potřebuji, zejména nastavit různá mp3 zvonění různým lidem a různým skupinám lidí, abych hned během vyzvánění věděl, kdo volá, taky má docela velikou paměť na SMS. Vím, že toto je převážně linuxové fórum, ale doufám, že tento technický dotaz nebude příliš OT. 
Díval jsem se na současnou nabídku tlačítkových telefonů a přijde mi to už hodně tristní: v recenzích je často napsáno, že už nejsou jako dřív, že se zasekávají nebo jinak blbnou - chtěl jsem si koupit nejluxusnější tlačítkovou nokii, ale pak jsem v recenzi narazil na to, že občas nefunguje taková základní věc jako posílání a přijímání SMS (ale to taky může být jedna paní povídala). Pro svého tátu, který taky nechce smartphone, jsem koupil nějakého Alligatora, ten běží spolehlivě (aspoň si na něj nestěžuje), ale má zase málo funkcí, například to přiřazování melodií ke kontaktům, které bych chtěl, tam není. Z mého výzkumu, který jsem provedl o víkendu googlením a srovnáváním, vychází zatím nejlíp nová Nokia 3310. Ale současný telefon zatím funguje, tak to nechávám být.
Je možné že zjistím, že toto je opravdu tak okrajový segment trhu, že tu chyby budou a funkce nebudou a vzdám to a naučím se nakonec s nějakým tím Androidem: ale, proto píšu do fóra, třeba jsem přehlédl nějakou možnost nebo výrobce, řekl bych, že mezi ajťáky bude dost konzervativních lidí, kteří si nechtějí zbytečně zvyšovat attack surface a zůstávají u tlačítkového mobilu: takže nějaké rady či nějaká doporučení?

6
O serveru Root.cz / bug na root.cz s obrázky u článků
« kdy: 16. 06. 2021, 14:24:19 »
Je to asi drobnost, ale stává se mi, že otevřu roota a u výpisu článků, jak mají být vlevo dole ilustrační obrázky ke článku, tak je prázdno. Při nějakém reloadu se to opraví. Používám většinou Firefox, na OS Xubuntu a Win 10. Jednou jsem roota pro test prohlížeče pustil na Chrome v Linuxu a opět se to stalo, reloadoval jsem stránku a tyto obrázky naskočily.

Vím že je to hodně first world problem, ale není to asi dobrá vizitka pro IT web. Nepoužívám žádné blokování reklam ani žádné add-ons v prohlížeči, taky chodím z různých PC a různých sítí.

Můžu pak udělat screenshot, kdyby to nebylo jasné.

7
Vývoj / Re:Výroba multiplatformní aplikace s GUI v Javě
« kdy: 07. 04. 2021, 18:37:04 »
Já takhle trochu narazil. V roce 2007 jsem napsal adventuru určenou pro uživatele jednoho diskusního serveru: zvolil jsem právě Javu (tehdy Swing) protože třetina používala Windows, třetina Mac a třetina Linux. Docela to tehdy mělo úspěch, proto jsem se rozhodl vyvinout jinou adventuru, tentokrát s obecně známými vtípky, aby nebyla jenom specifická pro ten server: protože jsem neměl čas, tak se vývoj protáhl až do pandemické doby, kdy se nějaký ten čas našel a já hru dodělal. Použil jsem právě Javu a Swing, protože jsem měl z toho roku 2007 hotovou knihovnu na GUI.

Ovšem narazil jsem na to, že dneska už dost málo lidí má na desktopu nainstalovanou Javu. A hra jim většinou nestojí za to, aby si ji tam dali, zvlášť když to představuje třeba i bezpečnostní rizika. Nevím, zda by to s vaší aplikací nebylo podobně.

8
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 04. 03. 2021, 14:18:26 »
Jsou ty knihovny open source? Že by člověk mohl přímo opravovat ty chyby a dělat pull requesty v daných volně dostupných repozitářích.

9
Tak si tady upustím páru s tím, co se mi právě stalo. Pracovní počítač s Windows. Potřebuju pustit informixový nástroj na správu db connections, jen si nepamatuju přesně jeho název, jen vím, že obsahuje slovo "net". Pouštím start menu, píšu "net", nevyběhne mi tam. Tak se ptám kolegy, on je to "setnet32", když začnu psát název od začátku, projde mi to. Podle mě to hledání neumí ani elementární vyhledání substringu, přitom je to klasický uživatelský problém "nevím, jak se to přesně jmenuje, ale chci to spustit, znám substring". Soudruzi z redmondu nebyli schopni udělat ani úplně elementární věc na nejexponovanějším místě systému.

10
Studium a uplatnění / Re:Oddych od IT a zvládanie stresu
« kdy: 10. 12. 2020, 16:04:17 »
já medituju, což mi pomáhá vyčistit mysl :) taky jsem přešel od klasického programování spíše k deploymentu a release engineeringu, přijde mi, že psaní menších skriptů je méně stressující než podílení se na velkých systémech např. v Javě nebo C++

11
Byl to upgrade nebo čistá reinstalace? Pokud upgrade, možná záloha dat a čistá reinstalace budou šlapat líp.

Já když přecházel na novou verzi Xubuntu po čtyřech letech, tak jsem to taky raději udělal "načisto".

12
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 12. 11. 2020, 16:50:21 »
já používám Xubuntu 20.04 a nemám žádné popisované problémy

13
Ahoj!

"Potýkám" se s takovou drobností: na Facebooku se mi u některých nadpisů, jmen uživatelů atd. zobrazují velká písmena s háčkem bez tohoto háčku. Měl jsem dříve Xubuntu 16.04, tam to nenastávalo, nyní jsem provedl čistou instalaci 20.04 na stejný počítač a tam se to děje. Jako browser používám Firefox. Pokud by existovala nějaká jednoduchá možnost jak to spravit, byl bych rád, ale nechci si kvůli takové maličkosti rozdrbat systém. Když jsem byl na starém layoutu Facebooku, tak se to stávalo jenom u jmen uživatelů, ale to mi zas tak nevadilo, protože jména svých FB přátel znám. Nyní se to děje i u některých nadpisů. Zajímavé je, že takto je postižen jenom jeden jediný server... protože se jedná o specifikum Linuxu a českého prostředí, přijde mi jako nejlepší místo k dotazu toto fórum.

14
Server / Re:Segmentation fault: Samba spadne po 35 minutách
« kdy: 21. 09. 2020, 21:13:39 »
ten konkrétní SW neznám, ale obecné možnosti debugování segmentation fault:

po spuštění příkazu

Kód: [Vybrat]
ulimit -c unlimited
se hláška "segmentation fault" změní na "segmentation fault (core dumped)" a člověk z toho vytříská soubor "core", který se dá využít v debuggeru gdb, třeba pro stack trace nebo zjistít místo chyby ve zdrojovém kódu

další možností jsou nástroje strace a ltrace

15
Desktop / Xfce: sticky keys enabled
« kdy: 26. 07. 2020, 00:38:43 »
Vím, že je to asi blbost, ale občas když se teď přihlásím do XFCE desktopu (tak v polovině případů), tak se mi na chvíli objeví notifikace "sticky keys enabled". Jinak to nedělá nic a všechno funguje normálně. Jenže já jsem rejpal a chci vědět, co se děje, tak se tady ptám, kdyby náhodou někdo něco. Začalo to, když jsem se jednou přepnul na textovou konzoli (ctrl+alt+f1) abych zjistil, jak na ní vypadá roguelike hra Dungeon Crawl Stone Soup. Mezi tím jsem už několikrát rebootoval a aktualizoval OS, někdy se to objeví a někdy ne.

Stran: [1] 2 3 ... 5